^

Salicylická masť pro akné

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Salicylová masť je jednoduchý, ale účinný prostředek pro mnoho kožních onemocnění. Jeho popularita je taková, že otázka, zda salicylová masť pomáhá s akné, zní rétoricky.

trusted-source[1], [2], [3]

Pomáhá salicylová masť akné?

Účinnost kyseliny salicylové a přípravků na jejím základě spočívá ve schopnosti odfarbovat, tj. Změkčovat epidermis a mazové zátky. Tato vlastnost účinně zabraňuje vývoji jednoduchého akné. Lékárníci nabízejí 2-, 3-, 5- a 10-procentní dávky (složení: vazelína plus kyselina salicylová).

Výhody salicylové masti z akné:

 • snižuje zánět;
 • vysušuje pupínky;
 • podporuje regeneraci;
 • má rychlý efekt;
 • rozjasní stopy postagregvy;
 • se prodává ve všech lékárnách bez lékařského předpisu;
 • Cenově dostupná cena.

Malým nedostatkem je to, že masť by měla být použita spolu s hydratační kosmetikou.

Kyselina salicylová - nezbytnou součástí formulaci jiných vnějších přípravků (Kamfotsin, Viprosal, Tsinkundan, Lorinden pastu Lassara, Teymurova pasta), stejně jako krémy, gely a dalších kosmetických přípravků.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9]

Salicylic-zinková masť pro akné

Salicylic-zinková masť pro akné je zvláště účinná, rychle odstraňuje záněty a vysychá problémové body. Droga je často používána při léčbě akné na zádech, které vznikají tam (a také na krku, ramenou, hrudníku, hýždě) s nesprávnou léčbou nebo s nedostatkem.

Masti pro akné se připravuje na základě 2% dávky, míchá se stejným dílem jako zinek. Aplikuje se externě: nejprve každý večer (7 dní), později - dvakrát nebo třikrát týdně.

Při použití salicylic-zinkové masti z akné musí být suchá a normální kůže musí být navlhčena.

Alergické projevy jsou možné. Předávkování v důsledku příliš dlouhého používání je poměrně nebezpečné:

 • v mírných případech je závratě, ztráta sluchu a hluk v uších, zvýšené pocení;
 • závažné situace jsou doprovázeny křečemi, poruchami plic, jater, ledvin, hemoragická diatéza.

Děti do 12 let se nedoporučují.

Serno-salicylová masť z akné

Serno-salicylová masť z akné se skládá ze síry, kyseliny salicylové, vazelíny. Droga je populární v dermatologii kvůli přítomnosti antibakteriálních, keratolytických, antiparazitických vlastností. Produkováno v dávce 2% a 5%.

Léčivé vlastnosti léčiva se úspěšně používají v medicíně a kosmetice, je účinná nejen jako léčba akné, ale také jako preventivní prostředek pro jizvy po akné.

 • Serva salicylová masť je určena k topické aplikaci, aplikuje se na problémové oblasti jednou nebo dvakrát denně. Počet procedur závisí na intenzitě projevu akné a je stanoven odborníkem individuálně pro každého pacienta.

Kontraindikace a vedlejší účinky léku nejsou, i když nelze vyloučit nežádoucí reakce na přísady. Pro těhotné ženy je masť považována za relativně bezpečnou drogu, ale měla by být předepsána lékařem.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Farmakodynamika účinných látek salicylových mastek z akné:

 • Síra, při interakci s organickými látkami, se přemění na sulfidy a kyselinu pentathionovou; zničí bakterie a parazity.
 • Sulfidy mají keratoplastické a keratolytické vlastnosti.
 • Kyselina salicylová protizánětlivý účinek, a dráždí pokožku a zvyšuje antibakteriální účinek a keratoplastickým síry, stahuje cévy, snižuje svědění a zánět. Vlastnosti závisí na koncentraci.
 • Zinek je sušicí složka.

Farmakokinetika salicylové masti proti akné a jeho analogům spočívá v lokální expozici kůže. Látky se prakticky neabsorbují do pokožky, takže se nedostávají do krevního oběhu a neovlivňují tělo jako celek.

Jak používat salicylovou masti z akné?

Na otázku, jak používat salicylovou masti z akné, existují různé odpovědi:

 • se suchou a normální kůží - aplikujte denně;
 • v jiných typech - v kombinaci s jinými látkami, ve formě masky.

Důvodem tohoto rozdílu je vazelína, která na tukových oblastech dokáže vyvolat nové záněty.

Recepty masky se salicylovou masti z akné:

 • Pro kombinaci pokožky

Zelený jíl (2 lžíce) zředěné vodou na konzistenci zakysané smetany, přidejte 1 lžíci masti. Aplikujte na obličej, po 15 minutách opláchněte a zvlhčujte krémem.

 • Pro mastnou pleť

Na lžíci černé a růžové jílové zředěné na stejnou hustotu přidáme lžíci masti. Kasha vložte po dobu 20 minut, omyjte a hydratujte obličej.

Mastička je přesně aplikována na problémové oblasti, je to užitečnější v noci. Mazaná oblast je pokryta ubrouskem a upevněna obvazem (nebo namočená ubrouskem).

Používání salicylové masti z akné během těhotenství

Použití salicylové masti proti akné během těhotenství je přípustné, ale s výhradou: denní dávka by neměla přesáhnout pět mililitrů. Totéž platí pro kojení. Účinné látky působí v místě aplikace, takže obecný účinek na tělo matky a dítěte není poskytován.

Někteří odborníci však nedoporučují těhotným a kojícím ženám používat salicylovou masti na akné a jiné léky kyselinou salicylovou. Chcete-li se vyhnout překvapení, nezapomeňte na toto varování a v případě pochybných případů se poraďte s lékařem.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Důležitou kontraindikací pro použití salicylové masti proti akné je selhání ledvin (některé formy), stejně jako přecitlivělost na její složky.

Léčivý přípravek nemůže umístit velké krtky, bradavice, skvrny v oblasti svalů.

Při léčbě dětí se mast aplikuje velmi opatrně, střídavě na různé problémy. Až do tří let je používání salicylové masti zakázáno.

Čím vyšší je koncentrace účinné látky, tím výraznější jsou vedlejší účinky salicylové masti z akné:

 • Zkus.
 • Podráždění.
 • Svědění.
 • pocit pálení.

Tyto jevy se vyskytují, když nedodržují dávkování, analfabet nebo individuální imunitu vůči kyselině salicylové, obvykle zmizí samy o sobě.

Pokud po vysazení léčivého přípravku nezmizí nežádoucí reakce, měli byste zvolit jinou možnost léčby bez kyseliny salicylové.

Použití masti vede k nadměrnému vysychání kůže; takže léčba by měla být kombinována s hydratací.

U vzácných, ale pravděpodobných případů perorálního užívání salicylové masti proti akné, urychleného mytí ústní dutiny a někdy i žaludku.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Předávkování a interakce s jinými léky

Denní dávka salicylové masti z akné by neměla překročit 10 ml s 20-denním průběhem léčby. Předávkování je možné, pokud jsou tyto normy porušeny a jsou plné nepříjemných následků. Při správné léčbě se neobjevují příznaky úzkosti.

Salicylická masť z akné se nedoporučuje používat paralelně s jinými léčivy samotnými. Interakce s jinými léky:

 • expozice v místě aplikace zvyšuje propustnost kůže na jiné léky a tudíž i jejich absorpci;
 • zvyšuje vedlejší účinky hypoglykemických látek.

Podmínky skladování a trvanlivost

Salicylová masť z akné vyžaduje typické skladovací podmínky:

 • vychladnout (10 - 18) nebo pokojovou teplotu;
 • ochrana před světlem a vlhkostí;
 • nedostupnost pro děti a zvířata.

Výrobce stanovil pro drogy této skupiny tříletou trvanlivost. Pokud jsou podmínky porušeny, salicylová masť z akné může ztratit nebo změnit terapeutické vlastnosti.

Kyselina salicylová je velmi populární v medicíně a kosmetologii, jejíž přínos a účinnost je prokázána úspěchy při překonávání defektů kůže, včetně akné. Hlavní věcí je vybrat správný lék a aplikovat ho včas.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Salicylická masť pro akné" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.