^

Šampony proti mastným lupům

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 15.03.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vzhled lupů je nejčastěji spojen s nadměrnou suchostí pokožky a přítomností aktivní houbové infekce na ní. Ale ne každý ví, že lupy jsou nejen suché, ale také mastné: jejich vzhled je způsoben převládající hyperfunkcí mazových žláz. Proč se to děje a jak vybrat ten správný šampon na mastné lupy?

Indikace šampony proti mastným lupům

Mastné lupy jsou u trichologů nejčastěji spojovány s hormonálními změnami v těle. Podobný problém tedy často trápí dospívající, kteří dosáhli puberty, nebo ženy během těhotenství.[1]

Systém mazových žláz (a je velmi rozsáhlý a rozvětvený) plní změkčující a zvlhčující funkci, udržuje lokální imunitu na odpovídající úrovni, brání prudké aktivitě virové a bakteriální infekce. Pokud se vylučování kožního mazu zvyšuje, pak dochází k jeho masivnímu hromadění na pokožce hlavy – a to i přes pravidelné mytí vlasů. Podobná situace není neobvyklá se silnými změnami v hormonálním pozadí, s onemocněními vnitřních orgánů, s narušenou stravou s převahou tučných a sladkých jídel.

Současně s hromaděním mazové sekrece dochází k exfoliaci malých částeček kůže na hlavě, což je přirozený proces. Odumřelé buňky, navenek připomínající šupiny, jsou zadržovány mazovými sekrety a neopadávají, ale zůstávají na kůži. Co se stane pak: kousek po kousku se zvyšuje vrstva tuku a keratinizovaných šupin, protože lupy neopadávají, jsou patrné a jednoduše se „přilepí“ na vlasy.[2]

Indikace pro léčbu mastnými šampony proti lupům proto mohou být:

 • mastné lupy spojené s hormonálními změnami (puberta u dospívajících, těhotenství a poporodní období, menopauza);
 • mastné lupy způsobené onemocněním vnitřních orgánů (například ledvin nebo jater);
 • mastné lupy, které se objevily v důsledku porušení stravy.

Vyjádřený problém během puberty se vyskytuje u 20% dospívajících: kromě mastných lupů mohou být muži obtěžováni výskytem akné, akné, rozšířenými póry na kůži.[3]

Formulář vydání

Tato forma uvolňování terapeutického činidla, jako je šampon, je docela vhodná pro léčbu mastných lupů: vnější použití vám umožňuje pracovat přímo na problémové oblasti.

Šampon lze vyrábět v lahvičkách o různých objemech - od 25 nebo 60 ml až po 300-500 ml.

Přípravky proti mastným lupům jsou zpravidla vyráběny na bázi přírodních a bezpečných složek, které jemně ovlivňují pokožku a vlasovou linii. Koneckonců, jejich cílem je odstranit stávající problémy, nikoli je prohlubovat. Kromě normalizace práce mazových žláz si takové přípravky často „umí“ poradit s vypadáváním vlasů, lámavostí a matnou barvou vlasů.

Pokud si nejste jisti, že vám ten či onen šampon bude vyhovovat, pak se můžete zeptat prodejců nebo kosmetologů na tzv. „zkušební“ balíčky. Tyto „vzorky“ jsou balené malé množství přípravku, které většinou vystačí pouze na jedno ošetření hlavy. Takové jednorázové použití vám dá příležitost pochopit, zda je tento produkt pro vás vhodný, abyste si následně mohli zakoupit plnohodnotnou láhev. Nejčastěji „sondy“ vyrábí známí výrobci terapeutických a profylaktických pracích a hygienických prostředků a dodávají je do obchodů a lékárenských řetězců spolu s běžným balením svých výrobků.

Názvy šamponů proti lupům pro mastné vlasy

Šampony proti mastným lupům nejsou jen mycím a hygienickým prostředkem, ale také terapeutickým lékem. Složení takových produktů obvykle obsahuje jak rostlinné, tak léčivé složky, které mají protizánětlivou, antifungální, antiseptickou aktivitu.

 • Vichy Dercos Shampoo je mastná vlasová péče o regulaci mazu, která zpomaluje sekreci mazu, zabraňuje tvorbě lupů a zklidňuje podrážděnou pokožku. Vichy Derkos patří mezi francouzské univerzální léčivé prací prostředky.
 • Šampon Ducray squanorm je hitem této kosmetické firmy, který se s úspěchem používá jak k odstranění suchých či mastných lupů, tak při lupénce, případně k preventivním účelům. Šampon pomáhá optimalizovat kapilární krevní oběh, urychluje růst vlasů a obnovu epidermis, dodává kadeřům objem, čistí pokožku od tukové vrstvy a částic nečistot. Přípravek obsahuje panthenol a zinek – tyto složky jsou nejlepším způsobem, jak úspěšně bojovat proti lupům, a speciální oleje zlepšují fungování systému mazových žláz, absorbují a odstraňují přebytečný maz.
 • Klorane Myrtle Shampoo rychle omezuje tvorbu mastných lupů, stabilizuje olejovou rovnováhu na pokožce hlavy, zjemňuje a zesvětluje vlasy. Šampon prošel dermatologickou kontrolou a výrobce produktu tvrdí, že průběh léčby za 21 dní vám umožní úplně se zbavit mastných lupů (s výhradou použití dvakrát týdně).

Existují další terapeutické šampony na mastné lupy:

 • Zinc plus březový dehet od TM Green Pharmacy poskytuje výrazný protisvědivý, vysušující a odmašťující účinek, dokonale odplavuje kožní maz a nečistoty. Kromě odstranění lupů má lék škodlivý účinek na houbovou infekci a může být používán po dlouhou dobu, dokud nejsou nepříjemné bolestivé příznaky zcela odstraněny.
 • Cynovit z TM Green Oakwood je obecně uznávaným účinným prostředkem na mastnou seboreu. Ve složení je zastoupen zinek, propylenglykol, močovina, antimikrobiální a exfoliační látky rostlinného původu. Šampon nemá žádné kontraindikace a mohou jej používat těhotné ženy a děti.
 • Šampon Ecoderm neobsahuje povrchově aktivní složky ani barviva a ochucovadla. Úspěšně kombinuje přírodní a užitečné umělé přísady, které zmírňují mastné lupy a také jejich doprovodné příznaky: svědění, nadměrné mastné vlasy. Přípravek se doporučuje používat dvakrát týdně.
 • Twins Tech Tar Shampoo 911 obsahuje kokosový olej, maltooligosyl, propylbetain a také celou řadu protiplísňových a antimikrobiálních složek. Tento lék rychle rozpouští a odstraňuje tukové vrstvy, koordinuje produkci kožního mazu. Z mínusů nápravy lze jmenovat pravděpodobnou suchost pokožky po aplikaci. Aby se předešlo nepohodlí, doporučuje se dodatečně používat hydratační balzámy nebo oplachy.

Farmakodynamika

Šampony na mastné lupy jsou nejčastěji kvalitní čistící a regenerační přípravky s minimálním kondicionérem. Většina výrobců se snaží, aby složení šamponů bylo mírné, aby bylo možné produkt používat denně. Takové fondy postrádají další tukové složky, avšak živiny v nich jsou zastoupeny pouze minimální sadou.

Nejběžnější mycí prostředky z této řady obsahují speciální přísady, které mají antibakteriální účinek a také snižují sekreci mazových žláz na pokožce hlavy. Typicky mají takové produkty kyselé pH, protože alkálie zvyšují produkci kožního mazu.

Je nutné upozornit uživatele na skutečnost, že šampony proti mastným lupům mají téměř vždy silný mycí účinek. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale použití takových přípravků v přítomnosti barvených vlasů může ovlivnit jas odstínů a také přispívá k „vymývání“ barvy.

Některé z terapeutických detergentů se mohou „chlubit“ přítomností speciálních přísad, které brání rozvoji plísňové infekce. V levných šamponech se takovou složkou často stává pyrithion zinečnatý: tato látka působí kumulativně, odstraňuje nepříjemné příznaky, ale problém zcela nevymýtí, nakonec může způsobit, že vlasy jsou ještě tlustší a po delším používání dokonce návykové.

Dražší šampony patřící do profesionální kosmetické řady mají trochu jiné složení, které působí bezpečněji, šetrněji a spolehlivěji.

Pokud problém s mastnými lupy nezmizí do 20-25 dnů od zahájení léčby speciálním šamponem, měli byste kontaktovat odborného lékaře - například trichologa nebo dermatologa.

Farmakokinetika

Vnější použití šamponu proti mastným lupům neznamená vstřebávání aktivních složek přípravku kůží. Pokud k takové absorpci dochází v malých množstvích, pak nemají žádný klinický význam.

Ani při dlouhodobém používání terapeutických detergentů nedosahují koncentrace aktivních složek v krevním řečišti kritických hodnot.

Pokud je přípravek spolknut - například náhodně - pak by neměla být přijata obvyklá opatření pro otravu. Takže nemůžete vyvolat zvracení nebo se pokusit umýt žaludek. Stačí pít enterosorbenty a laxativa.

V případě kontaktu s oční sliznicí je dobře vypláchněte tekoucí vodou.

Dávkování a aplikace

Nejčastěji se šampony proti mastným lupům nanášejí na pokožku a vlasovou linii hlavy po dobu asi 3-5 minut, dobře se rozetře a vmasírují a poté se smyjí teplou vodou.

Pokud vás trápí mastné lupy jen v relativně malém množství, pak se doporučuje mýt si vlasy prostředkem dvakrát až třikrát týdně po dobu alespoň 3-4 týdnů. Se silnými mastnými lupy je mytí povoleno denně nebo obden, minimálně po dobu jednoho měsíce. Jedná se o obecné pokyny, vždy je však nutné přečíst si návod ke konkrétnímu produktu – výrobce může dát mírně odlišná doporučení k použití.

Pokud uživatel stojí před cílem zabránit vzniku mastných lupů, pak je povoleno vybraný šampon používat jednou týdně nebo jednou za dva týdny. Mezi aplikacemi se hlava umyje obvyklým šamponem.

Aplikace pro děti

Léčivé šampony proti mastným lupům tento problém u dětí úspěšně eliminují, pokud jsou správně vybírány podle věku. Mastné lupy se vyskytují v každém věku – dokonce i u kojenců. Například u kojenců prvního roku života se na hlavičce často tvoří husté seboroické šupiny - je třeba je vyčesat jemným namáčením a odstranit měkkým hřebenem. Ale někdy se stejné váhy stávají známkou mastné seborrhea: v takové situaci by mělo být dítě ukázáno dermatologovi, aby určil příčinu patologie.

Pokud jde o dítě, musíte věnovat pozornost takovým šamponům na mastné lupy:

 • Friederm zinek - založený na aktivitě perithionu zinku, vhodný pro použití v jakémkoli věku;
 • T / gel s dehtem Neutrogena - obsahuje březový dehet, který poskytuje výrazný protiplísňový, protizánětlivý a antipruritický účinek;
 • Mustela dětský šampon - vhodný k léčbě dětí základního předškolního a staršího školního věku, má hypoalergenní složení a nezpůsobuje vedlejší příznaky;
 • Fitoval je přípravek na bázi extraktu z vrby bílé a perithionu zinku, které regulují funkčnost mazových žláz.

Používejte šampony proti mastným lupům během těhotenství

Je nežádoucí, aby si těhotné ženy myly vlasy šampony s mastnými lupy, pokud je v jejich složení přítomen síran selenu.

Během těhotenství je povoleno používat takové lékařské a kosmetické výrobky jako Nizoral, Natura Siberica, Sebozol, Zeytun, ale při výběru vhodného léku nebude zbytečné konzultovat odborníka v této oblasti. Zvláště pečlivě byste měli vybírat prostředky v prvním trimestru těhotenství, protože v tomto období dochází k tvorbě základních životně důležitých orgánů nenarozeného dítěte.

Při výběru léku na mastné lupy si musíte pečlivě a pečlivě přečíst složení. Faktem je, že naprostá většina takových léků obsahuje nebezpečný laurylsulfát – chemickou látku, jejíž škodlivost je již dlouho prokázána, ale v malých množstvích se nadále přidává do pracích a čisticích prostředků.

Pokud vás mastné lupy obtěžují již dlouhou dobu a způsobují vážné nepohodlí, doporučuje se nejprve poradit se s lékařem. Je možné, že nejen poradí bezpečný a účinný šampon, ale předepíše i doplňkovou léčbu – například zevní masti nebo krémy.

Kontraindikace

Šampony proti mastným lupům nemají prakticky žádné kontraindikace, kromě individuální přecitlivělosti. Některé produkty se nedoporučují používat těhotným ženám a dětem, což je vždy uvedeno v anotaci.

Navíc je nežádoucí používat některý ze šamponů, pokud jsou na pokožce hlavy vyrážky neznámého původu, boláky, vředy, škrábance a jiná poškození.

Nedovolte, aby se detergenty dostaly do sliznice oka, stejně jako do nosní a ústní dutiny.

Vedlejší efekty šampony proti mastným lupům

Na pozadí léčby mastnými šampony proti lupům jsou možné vedlejší účinky omezeny na místní reakce:

 • mírné podráždění kůže;
 • pocity svědění;
 • zvýšená mastnota nebo naopak nadměrná suchost vlasů;
 • změna barevného odstínu chemicky ošetřených vlasů.

Alergická reakce na složení takových produktů není vyloučena. Proto, pokud jste náchylní k alergiím, doporučuje se vybírat produkty velmi pečlivě a nejprve je otestovat na malé ploše pokožky.

Méně často lze pozorovat nežádoucí účinky, jako je slzení, erytém v oblasti aplikace, pustuly, kožní reakce, folikulitida, nadměrná suchost a olupování kůže, vypadávání vlasů. Takové příznaky naznačují potřebu zrušit nápravu.

Předávkovat

Při standardním kontrolovaném používání šamponů na mastné lupy nemůže být řeč o předávkování: vnější aplikace prostředků není schopna vést k jejich systémovému působení.

Pokud byl externí produkt užíván perorálně, pak by se v žádném případě nemělo vyvolat zvracení nebo umýt žaludek. Stačí vzít projímadlo a sorbent a v případě potřeby připojit léky pro symptomatickou a podpůrnou terapii.

Interakce s jinými léky

Šampony na mastné lupy zpravidla dobře spolupracují se všemi přípravky pro vnitřní použití. Pokud je vyžadováno střídání šamponů a jiných externích prostředků - například masti, krémy, roztoky, pak by měla být možnost takové kombinace objasněna s lékařem.

Při používání léčivých šamponů neprovádějte chemické procedury - například mávání nebo barvení vlasů, protože se může změnit barevný odstín nebo struktura vlasů.

Podmínky skladování

Podmínky, za kterých se doporučuje skladovat šampony proti mastným lupům, se nijak zvlášť neliší od skladování jiných hygienických prostředků. Léčivé mycí prostředky se skladují v suchých prostorách, s teplotním režimem +8 až +25°C, mimo dosah topných těles a přímého slunečního záření. Police se šampony je nejlepší umístit výše, případně uzamknout do speciální skříňky, aby si děti nemohly hrát s lahvičkami a používat je ke své škodě.

Domácí šampony se skladují v chladničce, ne déle než 2-3 dny, v závislosti na složení.

Skladovatelnost

Produkty s mastnými lupy mohou mít různé datum spotřeby, proto by tento bod měl být objasněn přímo na obalu šamponu. Standardní doba skladování nepřesahuje 2-3 roky. Ale organické, rostlinné produkty lze skladovat kratší dobu a šampony s převážně chemickým složením vydrží déle.

Analogy

Pokud z nějakého důvodu není možné koupit šampon na mastné lupy nebo nemůžete najít „svůj“ produkt, který by byl ve všech ohledech vhodný, můžete si zkusit podobné šampony připravit doma. Je zde několik pozitivních bodů najednou: za prvé, budete přesně vědět, z čeho se produkt skládá. Za druhé, vlastní vaření je vždy ekonomičtější a dostupnější.

Pravidelně by se měly používat domácí analogy šamponů proti mastným lupům a nanášejí se na vlasy ne po dobu 1-2 minut, ale udržují se na hlavě po dobu až 15 minut, aby hojivé složky mohly proniknout hluboko do tkání a uplatnit své léčivý účinek. A ještě jeden důležitý bod: přípravek by měl být aplikován na mokré vlasy.

 • Šampon s jílem z mastných lupů se připravuje následovně: smíchejte několik lžic bílého jílu s teplou vodou do krémové konzistence. Jíl obsahuje užitečné minerální složky, které vážou a odstraňují tuk, zlepšují strukturu pokožky a vlasů a optimalizují funkci žlázového systému.
 • Pivní šampon je považován za jeden z nejúčinnějších, ale musí být připraven pouze s použitím skutečného "živého" nefiltrovaného produktu. Vezměte 100-200 ml piva, úplně v něm namočte vlasy a pokožku hlavy. Dále se hlava umyje teplou vodou a postup se opakuje. Po 10-15 minutách znovu opláchněte.
 • Kombinovaný šampon skládající se z 50 ml teplé vody, 50 g kvalitního mýdla na praní, 75 ml jablečného octa, 5 g olivového oleje a 5 g hřebíčkového prášku si dokonale poradí s jakýmkoliv typem mastných lupů. Všechny přísady se smíchají s mixérem a tři dny se uchovávají ve skleněné nádobě na chladném místě.

Po použití jakéhokoli domácího šamponu se doporučuje opláchnout vlasy filtrovaným nálevem z rozmarýnu, tymiánu nebo šalvěje.

Recenze

Bohužel neexistuje jeden univerzální lék, který by komukoli pomohl rychle a trvale odstranit mastné lupy. Je třeba se obrnit trpělivostí a vybrat si „svůj“ šampon, který je vhodný ve všech oblastech s přihlédnutím k věku, zdraví, kvalitě vlasů a problému mastných lupů. Pokud máte štěstí a našli jste „svůj“ šampon, je důležité nejen metodicky a pravidelně provádět procedury, ale také přehodnotit svůj životní styl a výživu. Zde jsou některé recenze a doporučení trichologů na toto téma:

 • doporučuje se mýt si vlasy maximálně třikrát týdně a prací prostředky by měly obsahovat přísady zinku, dehet nebo kyselinu salicylovou;
 • neměli byste používat agresivní produkty, aby nedošlo k podráždění kůže a infekci;
 • musíte se ujistit, že strava je bohatá na vitamíny;
 • je důležité zajistit přístup kyslíku k pokožce hlavy: klobouk byste neměli nosit v interiéru nebo v jiných případech, kdy se bez něj obejdete.

Nepředpokládejte, že samotný šampon proti mastným lupům vás problému zbaví. Ve většině případů je problematika řešena komplexně, s propojením správné výživy a dodržování zdravého životního stylu.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Šampony proti mastným lupům" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.