^
A
A
A

Seboroická dermatitida a lupy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Seboroická dermatitida - chronická recidivující onemocnění kůže, která se vyvíjí v seboroická oblastech a velké záhyby, které se projevují eritemato-skvamózní a dlaždicových-folikulární papulózní erupce a výsledný aktivaci saprofytických mikroflóry.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Co způsobuje seborrickou dermatitidu?

Příčinou seborrhoické dermatitidy je reprodukce v ústí vlasových folikulů lipofilní kvasinky Pityrosporum ovale (Malassezic furfur). Tato houba se saprofytizuje na oblastech pokožky bohatě vybavených mazovými žlázami. Frekvence jeho uvolňování u zdravých lidí se pohybuje od 78 do 97%. Avšak za určitých změn v biologickém systému ochranného povrchu kůže P. Ovale přijímá příznivé podmínky k rozmnožování a vykazuje vlastnosti patogenní houby. Endogenní faktory predisponující k rozvoji seboroické dermatitidy, seborrhea zahrnují, endokrinní poruchy (diabetes, onemocnění štítné žlázy, hyperkortisolismu a kol.). Zásadní roli v patogenezi seboroické dermatitidy, jakož i jiných onemocnění, oportunní kvasinky, hraje imunosuprese jakékoliv etiologie. Seboroická dermatitida je tedy raným ukazatelem infekce HIV. Jeho příznaky jsou často pozorovány na pozadí těžkých somatických onemocnění, hormonálních poruch, u pacientů s atopickou dermatitidou.

Symptomy seboroické dermatitidy

V závislosti na lokalizaci a závažnosti zánětlivého procesu se rozlišuje několik klinických a topografických typů seboroické dermatitidy:

 1.   Seboroická dermatitida pokožky hlavy:
  • Typ "suchého" (jednoduché lupy);
  • Typ "mastných" (stearický nebo voskovitý lupů):
  • "Zánětlivý" (exsudativní) typ.
 2. Seboroická dermatitida na obličeji,
 3. Seboroická dermatitida kmene a velké záhyby
 4. Generalizovaná seboroická dermatitida.
 5. Seboroická dermatitida pokožky hlavy
 6. Suchý "typ (nevolní lupy) nebo pityriasis sicca

Lupiny jsou chronické léze pokožky pokožky hlavy, charakterizované tvorbou parakeratotických šupin bez známky zánětu. V těchto případech, stejně jako u ichtyózy, jsou váhy primární vysypnye prvky. Vzhled lupů je nejdříve známkou vývoje seboroické dermatitidy pokožky hlavy.

Lupiny se vyskytují ve formě malých ohnisek, zejména v oblasti okcipitol parietal, ale mohou se rychle rozšířit na celou pokožku hlavy. Hranice léze nejsou jasné. Charakteristický je hyperplazie seborrhy a hypersekrece mazových žláz neexistuje. Peeling je hrozivý, váhy jsou suché, drobivé, šedo-bílé, snadno oddělené od povrchu pokožky a kontaminují vlasy, stejně jako vnější oděvy. Vlasy jsou také suché. Typicky, absence zánětlivých jevů a subjektivní poruchy.

"Tučný" typ, nebo pityriasis steatoides

Mastné (stearová, nebo voskovité) lupů dochází na pozadí zvýšené mazu, takže vločky mají mastný vzhled, nažloutlý odstín, jsou přilepeny k sobě pevněji udržel na kůži, než když suché lupy, a mohou tvořit vrstvy. Z povrchu kůže jsou vločky obvykle odděleny velkými vločkami. Vlasy vypadají mastně. Svědění může také být pozorováno, erytém a excoriation.

Zánětlivý nebo exsudativní typ

Na hlavě objeví šupinaté erytém, který je mírně infiltroval a vytvořený skvrnitý nerovnoměrný vyrážka žluto-růžovou barvu s jasnými obrysy. Mohou se spojit do rozsáhlých ložisek ve tvaru psoriázy, které zachycují téměř celou pokožku hlavy. V oblasti čela a spánků jasné, někteří náběžnou hranou lézí umístěných pod vlasové jako „seboroická Crown» (corona seborrheica Vnnae). Povrch prvků je pokrytý suchými, otlučivými nebo mastnými váhy. Pacienti jsou trápeni svěděním.

Někteří pacienti na povrchu ložisek objeví serózní nebo dojení vločky kůry žluto-šedé barvy, s nepříjemným zápachem, který je volně přístupný po odstranění smuteční povrchu.

Proces od pokožky hlavy často přechází na čelo, krk, uši a zápěstí. V záhybech za ušními štítky mohou být pozorovány hluboké bolestivé trhliny a někdy i regionální mízní uzliny.

Seboroická dermatitida tváře

Středová část obočí, nos nosu a nosokutánní záhyby jsou ovlivněny. Existují svědivé neštovicové elementy růžovo-žloutlé barvy různých velikostí a tvarů. Ve záhybech mohou vzniknout bolestivé trhliny, vrstevnaté šupinovité krusty. Erupce na obličeji jsou zpravidla kombinovány s lézemi pokožky hlavy a víček (okrajová blefaritida). U mužů v oblasti knírek a na bradě lze také pozorovat povrchní folikulární pustuly.

Seboroická dermatitida kmene

Tato léze je lokalizována v hrudní kosti, v oblasti mezi tělem podél páteře. Vyrážky jsou reprezentovány nažloutlými nebo růžově hnědými folikulárními papulemi pokrytými tlustými šupinovitými krusty. V důsledku jejich růstu a fúze periferní tvořené mírně infiltrovaných lézí s jasným krupnofestonchatymi nebo oválného obrysu, bledší ve středu a pokryté jemnými pityriasis váhy. Na okraji ohnisek najdete čerstvé tmavě červené folikulární papuly. Kvůli centrálnímu rozlišení mohou některé desky získat okružní obrysy ve tvaru kroužku.

Ve velké kožní záhyby (axilární, inguinální, anogenitální, pod prsy, pupek), seboroická dermatitida erytém projevuje jasně ohraničené nebo plakety od růžové až nažloutlý až tmavě červené barvy, jehož povrch je bez skořápky, a někdy i bolestivé praskliny a vztahuje cheshuyko- kůry.

Generalizovaná seboroická dermatitida

Foci seboroické dermatitidy, zvětšování v oblasti a fúze mohou vést k výskytu sekundárních erytrodermů u některých pacientů. Kůže s jasně růžovou barvou, někdy s nažloutlým nebo hnědavým nádechem, je ojedinělá, velké přehyby jsou zveličené, jsou pozorovány praskliny, exfoliantní peeling. Může se jednat o mikroválce, smáčení (zejména v záhybech pokožky), škrábání šupinatých krust. Pyrokokální a candida mikroflóra jsou často připojeny. Pacienti mají obavy z vážného svědění, horečky. Seboroická dermatitida může být doprovázena výskytem polyadenitidy, zhoršením celkového stavu pacientů, což je indikací pro hospitalizaci.

Pro seboroické dermatitidy, chronické recidivující, nemoc se zhoršuje v zimě a v létě tam jsou téměř kompletní remise. Seboroická dermatitida, není spojeno s infekcí HIV je obvykle mírný, ovlivňující některé oblasti kůže. Seboroická dermatitida se současnou infekcí HIV je charakteristický sklon k závažnějším toku a zobecnění společné léze kůže těla, velké sklady, vzhledu folikulárních puchýřky atypické projevy (podobný nerovnoměrný ekzém), vysokofrekvenční generalizované seboroická dermatitida, rezistentních na léčbu, častým recidivám.

Komplikace seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida mohou komplikovat tyto stavy: eczematization, vstupem sekundární infekce (kvasinky rodu Candida, streptokoky), zvýšená citlivost na fyzikální a chemické podněty (vysoká teplota, některé syntetické tkaniny a vnější systémové léčivo).

Seboroická dermatitida je diagnostikována na základě charakteristického klinického obrazu. Diferenciální diagnóza by měla být mezi seboroické psorizom, alergické dermatitidy, periorální dermatitidy, seboroická papulární syphilides, tinea corporis, lupus erythematodes, klinické keratózy, ichtyózy, zjizvení obličeje erytém, manifestaci kožních lymfomů v obličeji a vlasové pokožky, streptoderma pokožku hlavy a v blízkosti jiné dermatózy. V případě izolovaného lokalizačního procesu na hlavě je rovněž třeba mít na paměti, o vešmi.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12],

Jak léčit seboroickou dermatitidu?

Hlavní pozornost při léčbě každého pacienta, který trpí seboroickou dermatitidou, by měl být věnován identifikaci individuálně významných faktorů v patogenezi seboroické dermatitidy a pokud možno i jejich korekci.

Kauzální léčení seboroické dermatitidy je systematicky použití antimykotické vnějšími prostředky, které působí na P. Ovale. Ty zahrnují ketokonazol (Nizoral) a další azolové deriváty - klotrimazol (klotrimazol, Kanesten, Candid et al.), Mikonazol (Daktarin), bifonazol (Mikospor), ekonazol (Pevara et al.), Isokonazol (travogen) et al. Terbinafin (Lamisil et al.), olamin (Batrafen), amorolfin deriváty, zinek přípravky (Kuriozin, Regetsin a kol.), síra a její deriváty (selen disulfid, selen disulfátové a kol.), dehet, ichthamoli. Pro léčbu seboroické dermatitidy hladké kůže a kožních záhybů, jsou tyto fungicidní prostředky se aplikují ve formě krému, masti, gelu a aerosol. Při spojování pyogenní infekce předepsané antimikrobiální látky, - krémy s antibiotiky (Baneotsin, Fucidinum, Bactroban et al.), 1 až 2% vodných roztoků barviv anilin (brilantní zelené, eosin a další.).

Když je postižená pokožka hlavy, tyto prostředky se častěji používají ve formě léčebných šamponů, které by měly být aplikovány několikrát týdně. Kurz lékařských šamponů je obvykle 8-9 týdnů. Je třeba vzít na vědomí, že tyto šampony musí být aplikovány s povinnou aplikací pěny po dobu 3-5 minut, a pak - umytí.

V „suché“ typ lézí skalpu je nevhodné používat alkalické mýdla, šampony, stejně jako prostředky obsahující alkohol, protože se odmastí a vysušovat pokožku, posílit její odlupování. Nejvýhodnější šampony obsahující azoly ( „NIZORAL“ „Sebozol“) nebo přípravky, zinku ( „Friderm zinek“, „KERIUM krém“), síra a její deriváty ( „Selezhel“, „Derkos lupy pro suchou pokožku hlavy“ ).

Když mazu hypersekrece účinná proti seboroické činidla, protože vyjmutí z odstranění kožních lipidového filmu znamená příznivé prostředí pro život P. Ovale. Důvodem je použít detergenty obsahující aniontové a neiontové detergentní kyseliny (například kyseliny citrónové) a pH normalizaci povrch kůže. V případě mastného typu, šampony obsahující azoly ("Nizoral", "Sebozol", "NodeD. C "," Uzel. C. A "), dehet (" Friderm-tar ") {ichthamoli" Kertiol "" Kertiol C "), síra a její deriváty (šampon" Derkos lupů mastnou pokožku hlavy „) a další činidla, s antifungální aktivitou ( "Saliker", "Kelyual D. C", "KERIUM intenzity", "KERIUM gel" a podobně. D.).

Při zánětlivém typu seboroické dermatitidy rychlý terapeutický účinek poskytují roztoky, emulze, krémy, masti, aerosoly, coderzhaschie glukokortikoidní hormony (Elokim Advantan, Lokoid a kol., Nebo v kombinaci prostředky (pimafukort, Triderm, Travokort) při včasné přiřazení vnějších antifungálních činidel. Sdeduet stres , že tyto léky jsou předepsány krátkodobě během 7-10 dnů a fluorované glukokortikosteroidy nejsou upřednostňovány.

Tradičně se používá keratolytická činidla, v nízkých koncentracích k léčbě seboroická dermatitida: kyselinu salicylovou (o pokožku hlavy - šampony „Fitosilik“, „Fitoretard“, „Saliker“, „KERIUM intenzity“, „KERIUM-krém“, „KERIUM-gel“ , "Squafan") a resorcinol. Důvodem je použití kombinovaných externí přípravky, které obsahují antimykotika, glukokortikoidy, a exfoliační činidla.

Po nástupu remisí je zobrazena pečlivá péče o pokožku a pokožku hlavy. Pro mytí doporučujeme "měkké" šampony, které nemění pH povrchu pokožky ("Ecoderm", "Elijon", "pH balance" atd.). Doporučujeme také preventivní čištění hlavy s detergenty, včetně antifungálních látek, jednou za 1 až 2 týdny.

Kritická pro léčbu těžkých forem seboroické dermatitidy má individuální patogenetickou terapii. Nicméně, ne vždy je možné identifikovat a eliminovat faktory, které hrají roli v patogenetickou nástupu seboroické dermatitidy. Přiřaďte vnitřní nebo intramuskulární vápníkové přípravky v kombinaci s vitamínem B6. V závažných, generalizované a odolný proti topickou léčbu seboroické dermatitidy, systémové podávání léčiv je znázorněno azol série (ketokonazol - NIZORAL až 240 mg / den po dobu 3 týdnů, nebo itrakonazolu - Orungal 200 mg / den po dobu 7-14 dnů). V akutní během všeobecného seboroické dermatitidy v extrémních případech, předepsat systémové steroidy (rychle klinický účinek je obvykle dosaženo, když se vezme prednisolon 30 mg denně), současně s účinnou vnějšími nebo celkové terapii antimykotiky. V případě spojování sekundární infekci a rozvoj komplikací (lymphangitis, lymfadenitida, horečka, atd), ukazuje široký antibakteriální přípravky spektra. Někdy se u pacientů, kteří mají seboroickou dermatitidu, předepisuje isotretinoin a selektivní fototerapie (UV-B).

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.