^

Imunoglobulin během těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V některých případech je nutné podávat imunoglobulin během těhotenství. Jedná se o specifický lék, jehož působení je zaměřeno na zlepšení kvality přirozené obranyschopnosti organismu. Tento lék je syntetizován z krevní plazmy dárce.

S nástupem těhotenství dochází k přirozenému poklesu úrovně imunitní ochrany, což je mimořádně nezbytný proces pro zachování plodu. Pokud se takový proces neuskuteční, imunita ženy nasměruje veškeré své úsilí k ukončení těhotenství, protože považuje plod za cizího činitele. Je známa řada případů, kdy žena potřebuje zavedení imunoglobulinu.

Potřebuji imunoglobulin během těhotenství?

Těhotenství je vždy spojeno s mnoha riziky – jak pro ženské tělo, tak pro rostoucí plod. Prvním ukazatelem změn spojených s tímto obdobím je snížení imunitní obranyschopnosti. Zároveň musíte pochopit, že tělo nastávající matky tento mechanismus spouští nezávisle, záměrně a cíleně. Tato potřeba je spojena s úspěšným porodem dítěte, protože naše imunita je nastavena tak, že dokáže vnímat plod jako cizí organismus a odmítat ho.

Často se imunoglobulin používá jako podpůrný prostředek, pokud má žena problémy, které jí brání nosit dítě. V takové situaci se lék podává injekčně nebo intravenózně.

Přímé působení imunoglobulinu je založeno na vlastnostech účinné látky odebrané z plazmy, purifikované a koncentrované. Hlavním zaměřením léku je korekce imunity, pomoc při odolnosti proti infekčním agens a také obnovení hladiny protilátek IgG. To umožňuje tělu chránit se před infekčními chorobami v případě deficitu primární nebo sekundární imunity.

Imunoglobulin během těhotenství: výhody a nevýhody

Během těhotenství pomůže zavedení imunoglobulinu zachovat plod a zabránit přerušení procesu těhotenství. Jeho účinek na dítě a nastávající matku však ještě nebyl plně prozkoumán, i když negativní důsledky zatím nebyly zaznamenány. Z toho vyplývá, že lék lze použít pouze tehdy, když je to skutečně nutné, a riziko takové léčby bude menší než existující nebezpečí patologie.[1]

Bez příslušných indikací se použití imunoglobulinu během těhotenství nedoporučuje.

V jakém týdnu těhotenství se podává imunoglobulin?

Při provádění plánovaných prenatálních preventivních opatření v období od 28. Do 30. Týdne těhotenství lékař nařídí ženě injekci imunoglobulinu. Znovuzavedení by mělo být provedeno do 3 dnů po narození dítěte.

Pokud žena během těhotenství nepodstoupila profylaxi, pak se při narození Rh-pozitivního dítěte provádí injekce imunoglobulinu po porodu po dobu 72 hodin.

V případě abdominálního traumatu nebo amniocentézy se imunoglobulin používá kdykoli.

Indikace Imunoglobulin během těhotenství

Existují různé typy imunoglobulinů a každý z nich má své vlastní indikace a může být předepsán pouze v případě nouze.

Základní indikace jsou:

 • kriticky oslabená imunita ženy;
 • vážné poranění břicha během těhotenství;
 • provádění studie plodové vody (amniocentéza);
 • provádění jakýchkoli postupů, při kterých je možné smíchat krev plodu a matky;
 • skutečná hrozba spontánního potratu;
 • hrozba odmítnutí plodu;
 • infekční onemocnění, která mohou poškodit nenarozené dítě i nastávající matku;
 • hrozba konfliktu Rhesus;
 • ukončení mimoděložního těhotenství.

Funkce aplikace

Lékárníci mají mnoho druhů imunoglobulinů, ale pouze dva z nich se používají během těhotenství - Anti-D a normální lidský imunoglobulin. Všechny z nich jsou protilátky - speciální typ proteinu produkovaný lidskými beta-lymfocyty za účelem ochrany proti cizímu napadení, jako je virový nebo bakteriální. Nejčastěji se imunoglobulin používá v těhotenství s negativním Rh faktorem: mluvíme o tzv. Anti-Rhesus imunoglobulinu, neboli Anti-D, který se vyrábí z darované krve Rh-imunizované osoby. Základní složení léku představují protilátky proti proteinovým látkám Rh faktoru, které vyvolávají reakci odmítnutí plodu. Tento lék se používá během těhotenství, pokud má nastávající matka negativní Rh a existuje riziko Rh konfliktu.[2]

Kdy je nutné podávat imunoglobulin v těhotenství?

Když se žena dozví o své situaci a poprvé přijde do prenatální poradny, je jí nabídnuto provedení krevního testu k určení Rh příslušnosti. Stejnou analýzou musí projít i budoucí otec dítěte. V případě, kdy se ukáže, že krev ženy je Rh-negativní a krev muže je Rh-pozitivní, je v průběhu těhotenství stanoveno zvláštní pozorování: nyní bude muset nastávající matka dvakrát měsíčně darovat krev na analýzu. Stanovit koncentraci protilátek.[3]

Potřebuji imunoglobulin během prvního těhotenství? Negativní Rh matka s pozitivním Rh dítětem zpravidla nepředstavuje nebezpečí, pokud je takové těhotenství první, protože síla imunitní odpovědi je stále nedostatečná pro rozvoj konfliktu. Již při druhém těhotenství je však taková reakce mnohonásobně silnější, což souvisí s masivním výskytem protilátek v krevním řečišti. Velké množství protilátek se dostává do oběhového systému plodu, což vede k závažné hemolytické poruše, kterou je Rh konflikt. Proč je to nebezpečné? Ve skutečnosti se mohou vyvinout různé komplikace, od předčasného porodu až po spontánní potrat nebo mrtvé narození.[4]

A přestože se imunoglobulinové přípravky v průběhu prvního těhotenství v mnoha případech nepoužívají, je nutné obsah protilátek sledovat po celou dobu těhotenství. Pokud jsou stanoveny v nebezpečných koncentracích, pak lze rozhodnout o podání léku. Jedná se o bezpečnostní opatření, které pomůže udržet dítě v bezpečí.

Zde jsou některé ženy s negativním Rh faktorem, zvláště je indikováno zavedení imunoglobulinu:

 • během druhého těhotenství;
 • pokud žena v minulosti podstoupila potraty, spontánní potraty nebo mimoděložní těhotenství;
 • jestliže pacient již dříve podstoupil krevní transfuzi.

Imunoglobulin při plánování těhotenství může být předepsán v různých situacích a především - s problémy s nesením plodu. Časté potraty, zmeškaná těhotenství v historii - to je indikace pro použití léku. Imunoglobulin v případě potratu však není zdaleka jedinou indikací. Kromě toho se zavedení léku úspěšně praktikuje v přítomnosti herpetické nebo cytomegalovirové infekce v těle budoucí matky, s jakýmikoli infekcemi, které mohou poškodit zdraví plodu, a také pro korekci imunity. Před plánováním miminka lékaři vždy doporučují absolvovat řadu důležitých diagnostických vyšetření, aby bylo možné předem rozpoznat a odstranit případné problémy pro normální početí a těhotenství. Žena by tedy měla darovat krev pro protilátky – proteinové struktury imunity produkované lymfatickým systémem. Jsou schopny se spojit s erytrocyty a stát se agresivními vůči „cizím“ organismům.[5]

Imunoglobulin g v těhotenství, stejně jako při jeho plánování, je důležitým markerem pro hodnocení stavu imunity – jde přece o hlavní sérový imunoglobulin, který se podílí na tvorbě imunitní odpovědi.

Imunoglobulin e během těhotenství se také stává docela orientačním. Je základním markerem alergických procesů a helmintiáz, proto je předepisován pro screening při určování těchto patologií.

Imunoglobulin v těhotenství s přisátím klíštěte se podává nejpozději do 96 hodin po bodnutí hmyzem. Jedná se o specifický lék proti klíšťové encefalitidě. Podobnou injekci lze provést na pohotovosti, ve speciálním očkovacím centru nebo dokonce v nemocnici.

Další patologií, která se může objevit, a to i během těhotenství, jsou plané neštovice. Virus – původce tohoto onemocnění – může způsobit poměrně vážné komplikace, proto je důležité jim předcházet. Imunoglobulin v těhotenství s planými neštovicemi lze aplikovat kdykoliv a při kontaktu s pacientkou se tato injekce provádí i preventivně. Konkrétní lék se podává intramuskulárně, nejpozději do 72 hodin po kontaktu s nemocným, v množství 125 IU / 10 kg tělesné hmotnosti.

Anti-Rhesus imunoglobulin po těhotenství musí být znovu nasazen - do 72 hodin po narození dítěte (nebo po potratu, abrupci placenty, mimoděložním těhotenství). Takové zavedení je nezbytné, protože během následujících těhotenství začne imunita ženy produkovat protilátky ve velkém množství. Nebojte se tohoto léku: po injekci není nutné přerušit kojení. Mnoho studií prokázalo úplnou bezpečnost imunoglobulinu pro kojence.

Formulář vydání

 • Normální lidský imunoglobulin během těhotenství je předepsán poměrně často: lék ve formě roztoku se uvolňuje v ampulích o objemu 1,5 ml, což odpovídá jedné dávce. Přepočet této dávky na obsah bílkovinné látky je 150 mg. Jako pomocné složky jsou chlorid sodný, glycin, voda na injekci. Roztok by měl být čirý, bezbarvý nebo mírně nažloutlý.
 • Anti-d imunoglobulin během těhotenství je předepsán, aby se zabránilo rozvoji Rh konfliktu: injekční roztok je reprezentován specifickými protilátkami proti anti-Rh 0  (D), stejně jako glycin a chlorid sodný. Jedna dávka léku obsahuje 300 mcg, s titrem protilátek proti anti-Rh 0  (D) 1:2000. Roztok je čirý, mírně nažloutlý nebo bezbarvý.

Farmakodynamika

Aktivní báze imunoglobulinu anti-Rhesus je látka specifická pro antigen D. V jedné dávce léku je titr protilátek menší než 1:2000, což lze stanovit pomocí Coombsovy reakce.

Anti-Rhesus imunoglobulin zabraňuje Rh senzibilizaci Rh-negativních pacientek, ke které může dojít, když se Rh-pozitivní krev plodu dostane do oběhu matky. Nebezpečí takového vývoje událostí je zvláště vysoké při narození Rh pozitivního dítěte u Rh negativní ženy, při přerušení těhotenství, při amniocentéze nebo při traumatickém poranění břicha v těhotenství..

Normální lidský imunoglobulin má imunomodulační a imunostimulační vlastnosti, zahrnuje neutralizační a opsonizační protilátky, které umožňují odolávat virovým, bakteriálním infekcím atd. Přípravek navíc kompenzuje nedostatek protilátek IgG, úspěšně nahrazuje a doplňuje množství přirozených protilátek v ženské sérum.

Účinek imunoglobulinu na plod

Lidský normální i anti-Rhesus imunoglobulin jsou považovány za absolutně bezpečné pro plod, pro novorozence i pro samotnou pacientku. Samozřejmě existuje možnost vzniku některých vedlejších účinků. To se však stává extrémně zřídka a přínosy podávání těchto léků jsou často mnohem vyšší než stávající riziko nežádoucích účinků.

V každém případě, pokud lékař předepíše imunoglobulin, neměli byste panikařit a obávat se tohoto problému. To je jen nezbytné opatření, které vám umožní vydržet a porodit zdravé dítě.

Důsledky imunoglobulinu během těhotenství

Chtěl bych objasnit, že nežádoucí reakce v těle na pozadí užívání imunoglobulinu se vyvíjejí velmi zřídka. Léčba medikamenty probíhá za přísného dodržování dávkování a rychlosti podávání a pouze v případě, že je to indikováno.

V některých případech jsou možné menší vedlejší účinky, které jsou zjištěny během prvních 50-60 minut po injekci léku. Zpravidla se projevují obecným narušením pohody, bolestí hlavy, slabostí a mírným zvýšením teploty.

U osamělých pacientů se objevují dýchací potíže, nevolnost, průjem, krátký suchý kašel, hypersalivace, bolesti břicha, poruchy periferního prokrvení, poruchy spánku, kožní vyrážky, tahavé bolesti svalů a kloubů.

Farmakokinetika

Aktivními složkami léčiva jsou imunoglobuliny - různé specifické protilátky s různými kinetickými vlastnostmi, jejichž obsah v krevním řečišti dosahuje maximální koncentrace jeden den po podání.

Při intravenózní infuzi se biologická dostupnost imunoglobulinu rovná 100 %. K redistribuci účinné látky dochází postupně mezi plazmou a extravaskulárním prostorem, přičemž rovnováha je nalezena asi po 1 týdnu. Poločas protilátek z krevního řečiště může být 4-5 týdnů.

Dávkování a aplikace

Použití imunoglobulinu se provádí s ohledem na tyto body:

 • žena musí být Rh-negativní, bez senzibilizace na antigen D;
 • novorozené dítě musí být Rh-pozitivní s negativním výsledkem přímého antiglobulinového testu;
 • zavedení imunoglobulinu během těhotenství by mělo být spojeno s opakovaným podáváním léku po porodu - během prvních 72 hodin po narození Rh-pozitivního dítěte;
 • pokud má negativní Rh i otec dítěte, pak je zavedení imunoglobulinu nepovinné.

Lék se podává v množství 300 mcg, což odpovídá jedné ampulce, jednorázově, hluboko intramuskulárně.

Pokud hrozí potrat, pak se kapátka a injekce imunoglobulinu během těhotenství podávají kdykoli.

Při provádění amniocentézy nebo při poranění břicha ve druhém nebo třetím trimestru gestace se podává jednorázová dávka imunoglobulinu. Pokud se takové situace vyskytly v období 13-18 týdnů, měla by být další dávka léku znovu zavedena ve 26-28 týdnech.

Kontraindikace

Imunoglobulin během těhotenství se nepoužívá:

 • v přítomnosti přecitlivělosti na léky;
 • s tendencí k závažným alergickým procesům, které se vyvíjejí v reakci na zavedení proteinových krevních produktů;
 • hemostatické poruchy, těžká trombocytopenie.

Anti-Rhesus imunoglobulin se nepodává, pokud je již přítomna Rh senzibilizace – tedy protilátky se nacházejí v krevním oběhu nastávající maminky. V takové situaci již nejsou vhodná preventivní opatření: Rh konflikt by se mělo začít léčit ve stacionárních podmínkách.

Vedlejší efekty Imunoglobulin během těhotenství

Případy nežádoucích účinků po zavedení imunoglobulinu během těhotenství jsou zřídka zaznamenány. Četnost těchto projevů závisí především na individuální citlivosti organismu.

Mezi běžné vedlejší příznaky patří horečka, horečka, mírná bolest zad a bolestivost v místě vpichu.

Další nežádoucí vlastnosti jsou:

 • záchvaty nevolnosti, zvracení;
 • alergie;
 • bolest v kloubech;
 • bolest v hlavě;
 • hypotenze.

Předávkovat

Imunoglobulin během těhotenství se zpravidla podává v přesně vypočítaných dávkách a nikdy se nepoužívá pro samoléčbu - to je přísně zakázáno. Možná i proto nebyl dosud zaznamenán ani jeden případ předávkování drogami.

Interakce s jinými léky

Imunoglobulin během těhotenství je povoleno používat v kombinaci s jinými léky a roztoky, s výhradou jeho samostatné injekce: míchání několika léků v jedné injekční stříkačce nebo kapacím systému je zakázáno.

Očkování živými virovými séry lze provést nejdříve 12 týdnů po poslední injekci imunoglobulinu.

Podmínky skladování

Ampule s imunoglobulinem se skladují pouze za určitých podmínek: na tmavém místě s okolní teplotou ne nižší než +2 a ne vyšší než +8 °C. Zmrazování a zahřívání drogy je přísně zakázáno.

Skladovací prostory by měly být chráněny před přístupem dětí a duševně nemocných osob.

Skladovatelnost

Ampule s imunoglobulinem lze za vhodných podmínek skladovat až dva roky.

Otevřená ampule se okamžitě použije: je zakázáno ji skladovat. V případě nepoužití léku je okamžitě zlikvidován.

Analogy

Analogem anti-Rhesus imunoglobulinu může být rezonanční roztok stejného složení, který vyrábí ve Spojeném království farmaceutická společnost Amaxa Pharma Ltd.

Normální lidský imunoglobulin může být reprezentován těmito podobnými přípravky:

 • přípravky Gamanorm, Kiovig rakouské výroby;
 • Bioven, Bioven mono, Venoimun - přípravky ukrajinské výroby;
 • Octagam - vyrobený ve Velké Británii;
 • Phlebogamma - vyrobeno ve Španělsku.

Otázka možnosti použití analogů imunoglobulinů by měla být rozhodnuta přímo s ošetřujícím lékařem.

Recenze

Imunoglobuliny v těhotenství nejsou předepisovány každému a ne vždy, ale pouze u konkrétních onemocnění, poruch nebo stavů. Takové prostředky jsou nezbytné pro podporu imunitního systému a s negativním Rh faktorem u žen mohou udržet těhotenství a porodit zdravé dítě.

Injekce se provádějí výhradně pod dohledem ošetřujícího lékaře. Zpravidla je to lékař, který vede těhotenství.

Podle četných pozitivních recenzí žen lze usoudit, že imunoglobulin lze v těhotenství bez obav podávat – samozřejmě, pokud existují vhodné indikace. Takové prostředky jsou bezpečné a na oplátku mohou zabránit mnoha problémům - od potratu a mrtvého narození až po výskyt zdravotních problémů u nenarozeného dítěte. Vedlejších účinků se také nemusíte bát: zpravidla se vyskytují zřídka a netrvají dlouho.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Imunoglobulin během těhotenství" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.