^

Očkování proti tetanu během těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Očkování proti tetanu během těhotenství je povoleno, ale pouze v období mezi 27-36 týdny těhotenství (tj. Ve třetím trimestru).

Mohu mít tetanové očkování během těhotenství?

Očkování proti tetanu v průběhu těhotenství je povoleno, neboť negativní dopad této vakcíny na dítě nebyl odhalen. Bezpečnostní opatření doporučené CDC je, že očkování by mělo být odloženo až do konce prvního trimestru.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Indikace

Tetanosový toxoid je indikován k podávání těhotným ženám, které dosud nebyly očkovány nebo potřebují posilovací injekci.

Očkování proti tetanu a záškrtu v těhotenství se provádí Td toxoid - to jsou jen imunitně léky, které jsou povoleny pro vstup do plánování pro těhotné ženy, které dosud nebyly očkovány. Pokud byla očkování provedena u ženy, ale před více než 10 lety, měla by být provedena revakcinace. Provádění takového očkování se doporučuje v 2. Trimestru těhotenství.

Včasné očkování proti tetanu není povoleno.

Očkování proti tetanu při plánování těhotenství

Je-li nastal čas další očkování nebo pokud předchozí nebyla vynechána, očkování proti tetanu by mělo být podáno v plánovací fázi těhotenství. Plánované očkování proti tetanu se provádí každých 10 let až do 60 let a první je provedeno za 16 let.

Kontraindikace

Neměli byste dělat vakcínu proti tetanu společně s jinými očkování, ale někdy, pokud existují indikace života, je dovoleno provádět. Nejčastějšími kontraindikacemi tohoto postupu jsou:

  • vyjádřené multifaktoriální alergické reakce nebo předem existující predispozice k nim;
  • dříve pozorovaná alergie na vakcínu proti tetanu nebo intolerance některých jejích prvků (tetanový taxoid, stejně jako thiomersal, hydroxid hliníku a formalin);
  • infekce v akutní formě (buď chronické, ale ostře zhoršené nebo dekompenzované) - to platí zejména u onemocnění jater a ledvin.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Komplikace po očkování

Komplikace po očkování proti tetanu během těhotenství jsou obvykle komplikace způsobené vícesložkovými očkování.

Mezi běžné systémové projevy patří akutní alergie (může dojít k anafylaxi nebo laryngospasmu), vysoké teploty, obecné slabosti.

Mezi opožděných příznaků: kožní vyrážky podobné úlů, což způsobuje celkové nebo místní svědění nebo otoky, a na rozdíl od této dermatitidy. Vzhledem ke snížení imunity celulitidy nebo absces se může vyvinout v místě očkování (navenek vypadá úplně vyléčit rány), se může vyvinout toxická epidermální nekrolýza nebo regionální lymfadenitida - zánět axilární lymfatické uzliny, dojde k sepsi. Také po očkování typu artritida, ve kterém jsou pevné otok a bolest, a kromě toho, sérová nemoc. Astma nějaký čas po výskytu astmatu nebo vakcíny po 2-4 týdnech. Po postupu; a hyperventilace plic.

Smrtelný výsledek je výjimečnou výjimkou - na takovýchto případech se vyskytuje 4 případy na 10 milionů vakcín.

Porušení v práci nervového systému: zánět nervů nebo kořeny (polyneuritida nebo radiculitis), krátkodobé ochrnutí nebo paréza (většinou jednostranný tvar, ve kterém je úplná nebo částečná ztráta řeči), obvykle na straně, kde byla podána vakcína. Kromě toho může dojít k nohy spastické kontrakci periferních svalů, ve kterých je jiný trvání a síla bolesti. Možná, že vývoj příčné myelitida v akutní formě a encefalomyelitida, ve které bolesti hlavy.

Kardiovaskulární systém: zvýšená srdeční frekvence - arytmie nebo tachykardie, stejně jako záchvat anginy (nejtěžší reakce je infarkt myokardu).

Orgány trávicího systému: zvýšené slinění, zvracení s nevolností, průjem, nadýmání s výskytem spazmodické bolesti.

Genitourinární systém: v případě vývoje šoku může dojít k krátkodobému zpoždění močení.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Očkování proti tetanu během těhotenství" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.