^

Dieta šest okvětních lístků: jídelníček na každý den, recepty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 06.04.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dieta se šesti okvětními lístky se skládá ze šesti potravin různých kategorií. To není tak málo, protože seznam obsahuje téměř vše: ryby, maso, ovoce, zeleninu, obiloviny, mléčné výrobky. Podrobný jídelníček na každý den, porce jsou také naplánované, takže nemusíte vymýšlet něco nového.

Rybí jídelníček, od kterého šestilístek začíná, zahrnuje tučné a dietní druhy, pro změnu - mořské plody, pokud jim hubnutí není lhostejné. K jejich přípravě nejsou potřeba speciální kulinářské triky. Počítá se pouze s tím, že ryba nemůže být smažená a silně solená.

 • Denní porce hotového výrobku je 500 gramů.

Menu druhého dne se skládá z různých druhů zeleniny, čerstvé nebo dušené, vařené, pečené. Dají se kombinovat všelijak, hlavní je nesmažit na oleji. Polévky a saláty se připravují bez oleje, s minimem soli a koření. Novinkou v jídelníčku jsou čerstvé šťávy a smoothies, zejména ze zelených plodů.

 • Množství zeleniny - do 1,5 kg.

Další den je založen na použití kuřecího masa, tedy opět bílkovin. Vynikající menu získáte, pokud se svíčková ráno uvaří, odpoledne upeče v alobalu a večer griluje. Různé chuťové kvality vytvářejí iluzi rozmanitosti.

 • Celková váha snědeného jídla by neměla přesáhnout půl kila plus 200 g vývaru, ve kterém se prsa vařila.

Čtvrtý den se nazývá cereálie. To neznamená „klovat zrna“ jako pták; v tento den byste měli nasytit tělo užitečnými sacharidy, které nejsou méně důležité než bílkoviny. Do obilné stravy patří i naklíčená semínka, speciální chleby, z pití - kvas, je dobré, když je domácí.

 • Na obiloviny použijte 200 g suchých obilovin.

Tvarohový den je těžký pro ty, kteří tento produkt nemají rádi. Pro zlepšení chuti se smíchá s jogurtem, přidá se skořice nebo vanilka. V tento den můžete vypít šálek mléka, v noci - kefír.

 • Denní porce tvarohu - 500 g.

Poslední den je rájem pro milovníky ovocných dezertů. Na stole jsou čerstvé, pečené, rozmrazené ovoce a bobule, saláty posypané citronovou šťávou. Nedoporučuje se pouze příliš sladké ovoce – banány, hroznové víno. Do běžných nápojů se přidávají šťávy vlastní přípravy, čisté i různé.

 • Celkem se za den sní 1,5 kg ovoce.

Tady okvětní „minimaraton“ končí. Pitný režim je po všechny dny stejný: čistá voda, čaj, občas černá káva.

Zeleninové denní menu, zeleninová jídla

Druhý den šestilistové diety je sacharidovo-zeleninový. Jeho úkolem je obnovit vitamínové zásoby a rovnováhu sacharidů. Ve stravě zeleninového dne - kořenová zelenina, zelí, tykev, zelenina, rajčata, okurky. Téměř celý set, standard pro jídelníček každé rodiny.

 • Kromě brambor, které se kvůli vysokému obsahu škrobu do jídelníčku zeleninového dne nehodí. Hrách a kukuřice jsou povoleny v minimálním množství.

Zeleninové pokrmy jsou nízkokalorické a mají různou stravitelnost. Dostatek vlákniny dodává pocit sytosti a má pozitivní vliv na peristaltiku. Voda uhasí žízeň. Vitamínové složky ovlivňují metabolismus, podporují imunitu. Nejzdravější čerstvá zelenina je syrová, nejlépe ekologicky vypěstovaná nebo na vašem vlastním dvorku. Celkové množství je 1,5–2 kg.

Díky širokému sortimentu je v tento den kde se toulat za kulinářskými fantaziemi o hubnutí. Na prvním místě jsou saláty, lehce osolené, ale bez oleje. Na druhé - dušené, plněné, dušené. Ale kvůli nízkému obsahu kalorií je tento den obtížnější vydržet než den ryb. Pravděpodobně jsou 2 kg rostlinné potravy stále méně uspokojivé než libra tučných ryb!

Obilný den

Posloupnost šestiokvětní diety zajišťuje, že po „kuře“ přichází obilný den. Toto je čtvrtý "okvětní lístek". Jeho úkolem je kompenzovat stopové prvky a rostlinné bílkoviny. Povoleny jsou následující potraviny:

 • bochníky chleba;
 • cereálie;
 • ořechy a semena (například lněné semínko);
 • naklíčená zrna;
 • otruby.

Norma suchého produktu je 200 g (podle jiných zdrojů - 300). V noci se cereálie namáčejí, aby se ráno uvařila čerstvá libová kaše bez mléka, másla, cukru. Do tradiční vody a čajů na jídelníčku se přidává neslazený chlebový kvas.

 • Naklíčená semena se konzumují syrová. Berou organické suroviny (prodávané v supermarketech), samy je vyklíčí jednou z metod popsaných v návodech nebo hlavních článcích.

Klíčky mají obrovské prospěšné vlastnosti. Při klíčení v nich vznikají vitamíny, antioxidanty, enzymy, bílkoviny a sacharidy dostávají lehce stravitelnou formu. Zdá se, že ožívají a občas zvyšují svou sílu a přínos pro lidský organismus.

Výborný vitamínový salát se získává z pohankových klíčků, kiwi a plátků hrušek s přídavkem domácího jogurtu a medu s včelím chlebem. Malá porce takového pokrmu poskytuje polovinu denní potřeby minerálů, vitamínů, enzymů a dalších biologicky aktivních složek. Taková snídaně se hodí nejen v období okvětní diety, ale i kdykoli jindy.

Recepty na rybí den. Co může nahradit ryby?

Dobrý začátek je polovina úspěchu, říká přísloví. Tento začátek ve stravě šesti okvětních lístků je rybím dnem.

Mořské ryby jsou dobře absorbovány, dodává tělu užitečné kyseliny, bílkoviny, mikroelementy. Stejně tak vhodné v této dietě jsou krevety a další mořské plody.

 • Množství ryb, které by se při hubnutí mělo sníst, je 500 g. Denní porce je rozdělena do několika částí.

Dietní recepty na ryby doporučují brát čerstvé nebo cenově dostupnější zmrzlinové suroviny, vařit, dusit nebo péct, ale v žádném případě nesmažit. Je také nepřijatelné používat uzené, solené, sušené produkty obsahující hodně soli a kořeněných přísad. Během vaření trochu osolte, přidejte bylinky, ale ne ostré koření.

 • Na stole může být treska, losos, makrela, sleď, růžový losos, treska modravá, pstruh, štikozubec, tuňák, treska, štika.

Oblíbené mořské plody: mušle, krevety, chobotnice, chobotnice - to je to, co nahrazuje ryby, pokud to kategoricky není vnímáno jako hubnutí. Nebo způsobuje alergii (někdy takovou).

Dobrá náhrada ryb je považována za dietní maso - kuřecí, králičí, krůtí. Pro obohacení o jód, fosfor zařaďte do jídelníčku mořské řasy. Neměli byste experimentovat s produktem, jako jsou krabí tyčinky. Nejedná se vůbec o dietní nebo proteinový produkt a první den diety je přesně protein. Poté by měly následovat sacharidy. Atd.

Kuřecí den recepty

Dietní kuřecí den plně dostojí svému jménu. Dieta zahrnuje pouze kuřecí řízek (nebo krůtí výjimečně). A pouze jako poslední možnost, s nesnášenlivostí těchto odrůd drůbežího masa, telecího nebo hovězího masa je povoleno. Už to nebude kuřecí den, ale pointa není v názvu, ale v tom, že se používají bílkovinná jídla.

 • Norma hotového masa třetího dne diety je šest okvětních lístků - 0,5 kg. Syrové - téměř dvakrát tolik.

Taková porce je schopna dodat tělu dostatek bílkovin a vitamínů skupiny B, protože filet je téměř celý složen z bílkovin. Je nezbytný pro normální svalovou činnost. V tento den byste měli pít hodně vody, ale nezneužívejte kávu a čaje, abyste nepřetížili ledviny.

 • Někomu se bude zdát, že půl kila masa je mnohem lepší než 2 kg zeleniny, i když jiné. Že je to vydatné a chutné a pokud ještě pijete vývar, ve kterém se filet vařil, tak máme první i druhý chod.

Ve skutečnosti jakékoli monodiety odpuzují jejich monotónnost. Aby byl den zábavnější a pestřejší, zkušení lidé radí nejíst třikrát denně stejný vařený pokrm, ale pokaždé použít jiné recepty na kuře. Pečeme například v alobalu, s kořením, lehce osolené, nebo na grilu, nebo dusíme v pomalém hrnci. S takovým jídelníčkem se vám den bude zdát méně nudný a tělo bude lépe připraveno na cereální dietu.

Ovocný den

Jako dezert je jako u každého menu připraven ovocný den. Zdálo by se, že ovoce není nikdy moc, každý je miluje, takže šestý den šestilistové diety by měl potěšit každého, kdo chce zhubnout, a tělo se obohatí o vitamíny, organické kyseliny, vlákninu a antioxidační složky.. A účinnost je způsobena skutečností, že kvůli nízkému obsahu kalorií v ovoci se metabolismus aktivně zrychluje.

Během dne jedí několik druhů ovoce o celkové hmotnosti až 1,5 kg. Chcete-li to provést, připravte si předem kilogram a půl čerstvého a suchého ovoce a bobulí. Vhodná jsou jablka, granátová jablka, kiwi, citrusy, hrušky, vodní melouny, všechny druhy bobulí rostoucích v naší oblasti. Je lepší, když se jedná o sezónní produkty.

 • Hojnost šťávy v rostlinné potravě nezbavuje potřeby pití. Bylinné nálevy, zelený čaj bez cukru jsou to nejlepší, co můžeme svému tělu nabídnout.

Ovoce se nejí jen syrové: jablka a hrušky se doporučují péct v alobalu nebo grilovat. Je to chutné a dobré na trávení. A pokud odstraníte jádro a naplníte ho rozinkami, získáte skutečný gurmán dezert.

Zelená jablka lze také nastrouhat a rozmačkat. Na svačiny je dobré připravit smoothie, napůl s vodou. Nutné jsou i čerstvé kompoty. Skořice, vanilin jsou nejlepší koření do ovocných jídel a nápojů.

Při vší atraktivitě diety nemá každý tento den snadný. Stává se, že porucha je blízko jako nikdy předtím. Pokud převládne vůle, pak hned druhý den můžete udělat inventuru a opatrně opustit dietu.

Tvarohový den

Pátý, tvarohový den je poslední z proteinových monodiet. Kromě aminokyselin a stopových prvků dodávají produkty kyseliny mléčné tělu mikroorganismy nezbytné pro bezproblémové fungování trávicích orgánů. Denní norma nízkotučného tvarohu, dalších produktů kyseliny mléčné ve stravě je šest okvětních lístků - 500 g.

 • Jogurt, tofu, vejce, sýry jako feta – všechny tyto produkty jsou v den tvarohu přijatelné. Mléko je povoleno, pokud ho tělo vnímá

Zpestřují jídelníček a zabraňují slepování tvarohu. Při přidávání těchto produktů je nutné přepočítat a úměrně snížit objem domácího sýra.

Tvaroh si můžete koupit, nebo si ho můžete uvařit sami. Tradiční pokrm s domácí zakysanou smetanou, sušeným ovocem, cukrem nebo marmeládou nelze nazvat dietním, proto jej odložíme na lepší časy. Dietní použití tvarohu zahrnuje přidání kořeněných přísad - bylinky, česnek, pepř. Pokud chcete dezert, pak se tvaroh smíchá s čerstvým ovocem: malinami, borůvkami, jahodami.

Za přítomnosti jogurtovače je velmi snadné připravit domácí jogurt, bez konzervantů, příchutí, sladkých přísad. Domácí produkt je mnohonásobně užitečnější, je zaručeně čerstvý a kvalitní. Pro vaření se používají speciální startovací kultury a do hotového jogurtu lze přidat vaše oblíbené bobule.

Svačiny ve stravě 6 okvětních lístků

Pokud se můžete obejít bez, pak svačina ve stravě 6 okvětních lístků není vyžadována. Mnoho lidí, kteří hubnou, však nemůže žít bez svačin a doplňků, zejména v nízkokalorických dnech. V tomto případě jsou připravena doporučení pro různé dietní dny.

Tvarohový den diety se šesti okvětními lístky lze tedy zpestřit kefírovými svačinami, obecně až jednou a půl porcí. Dobrá je i sklenice mléka. V zeleninový den se do salátů přidává trochu rostlinného oleje a ke svačině se volí čerstvá šťáva nebo smoothies. Totéž se připravuje z ovoce a bobulí v poslední den diety. Objem nápojů je až 400 ml.

 • Jiné zdravé nápoje jsou také považovány za svačiny. Kromě vody se doporučuje zelený čaj, maximálně 4 šálky denně a ne více než jedna porce kávy. Všechny nápoje jsou bez cukru a bez příchutí.

Pokud rozdělíte denní porce na 6-7 částí, pak svačiny jsou jídlo připravené podle receptur na hlavní jídla k snídani, obědu, večeři. Mění se jen způsob vaření: místo vaření je to dušení nebo pečení, grilování nebo dušení. Hlad v tomto režimu téměř není cítit.

Recepty na pokrmy

Zdravé způsoby vaření jsou základem všech technik hubnutí, zejména diety se šesti okvětními lístky. Vylučuje takové kulinářské techniky, které mnozí milují, jako je smažení, uzení, solení, nakládání, konzervování.

 • Recepty na pokrmy doporučené dietou nevyžadují zvláštní kulinářské nadání, protože vaření v hrnci nebo pomalém hrnci je poměrně jednoduché.

První den je u stolu jakákoli ryba, nejlépe mořská. Obsahuje speciální zdravé tuky, které se u sladkovodních ryb nenacházejí. Na celý den potřebujete půl kilogramu hotového výrobku. Ryba se vaří nebo peče s přidáním malé dávky soli a přírodního koření. Hodí se i klas, ale bez brambor.

Druhý den je na zelenině. Saláty se připravují ze salátů, v různých kombinacích, s minimem oleje. Dusíme řepu, zelí, papriku, lilek. Řepu uvaříme, utřeme a dochutíme olejem. Možné přídavky česneku, dušené cibule. Mnoho lidí má rádo grilovanou zeleninu.

Chicken Day nabízí k jídlu 0,5 kg hotového filé - vařené, pečené v alobalu nebo grilované. Pro zlepšení chuti se používá sůl a přírodní koření.

Nabídka cereálií na další den je pestřejší než z předchozího dne. Různé obiloviny, otruby, chléb, ořechy by měly obohatit tělo o komplexní sacharidy.

 • K „vaření kaše“ na celý den vezměte 200 g suchých obilovin, omytých a namočených, uvařených do měkka, v závislosti na druhu obilovin.

Tvarohová strava je pestrá, ale stejného typu. Mléko, tvaroh, jogurt jogurt a dokonce i vajíčko je lepší, pokud jde o domácí nebo zaručeně kvalitní produkty. Denní porce nepřítele - 500 g.

Ovocná strava je co nejrozmanitější: vše, co není zakázáno, je povoleno (hrozny, banán, tomel, datle jsou pro dietní použití považovány za příliš sladké). Vhodné jsou všechny druhy bobulí, jejich podíl je asi pětina z celkové hmoty plodů 1,5 kg. Recepty jsou také jednoduché: saláty, dezerty, čerstvé šťávy, smoothie, bramborová kaše bez doslazení, smetana nebo zakysaná smetana.

Vinaigrette

V zeleninový den diety šest okvětních lístků kromě salátů připravuje dušená jídla, vařené, pečené pokrmy. Čerstvé saláty totiž moc nezasytí a je těžké přečkat den, zvláště když musíte pracovat. Zeleninový vinaigrette je poměrně uspokojivé jídlo. Obsahuje maximum užitečných složek, z nichž každá je bohatá na různé látky nezbytné pro plné fungování těla.

 • Existuje dokonce samostatná vinaigrettová dieta.

Zelenina obsahuje pomalé sacharidy, které vyžadují energetické náklady na trávení. Energie je odebírána z vlastních zásob – problémových oblastí, kde se koncentruje tuková tkáň. S využitím vlastní energie tělo hubne. A množství vlákniny stimuluje gastrointestinální motilitu.

Vinaigrette se připravuje následovně. Vařená (ale ne převařená) mrkev, brambory, řepa nakrájená na kostičky. Přidáme uvařené (nebo konzervované) fazole, hotové kysané zelí, nakrájené kyselé okurky a cibuli. Vše promícháme, lehce pokapeme slunečnicovým olejem pro lepší vstřebávání živin (trochu proto, že si pamatujeme: dietní vinaigrette!).

Chutná lépe, když je zelenina nakrájená nadrobno. Kdo miluje barevný pokrm, může řepu rovnou přidat k dalším produktům. Pokud máte rádi vinaigrette, ve které si všechny ingredience zachovají svou přirozenou barvu, pak se řepa zalije olejem zvlášť a na poslední chvíli se promíchá. Červená zelenina pak hned nedá barvu „kolegům“.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.