^

Jablka na pankreatitidu: pečená, čerstvá, sušená

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Diagnóza pankreatitidy vám dává zvláštní přístup k vaší stravě, protože. Na tom do značné míry závisí pohoda pacienta. Mnoho potravinových omezení přitom padá na nedostatečný příjem užitečných látek nezbytných pro jeho fungování, kterých je v ovoci dostatek. Jsou ale všechny vhodné pro výživu se zánětem slinivky a jsou na tomto seznamu jablka?

Jaké ovoce lze jíst s pankreatitidou?

Úlohou orgánu je produkovat pankreatickou šťávu, která je nezbytná pro rozklad a trávení potravy. Když se dostane do žaludku, tajemství přes spojovací kanál vstupuje do tenkého střeva. Jeho úkolem je neutralizovat působení kyseliny chlorovodíkové žaludeční šťávy, zpracovávat potravní bolus enzymy a podporovat vstřebávání všeho potřebného do střevních stěn. Pankreatitida vzniká při narušení odtoku trávicí šťávy, zdržuje se ve slinivce a začíná trávit vlastní tkáně. Výživa v případě nemoci by proto měla být taková, aby co nejméně vyčnívala.

Při zánětu slinivky břišní můžete jíst ovoce s nízkou hladinou kyselosti, bez tvrdé slupky (vláknina je těžko stravitelná), příliš sladké (nemocný orgán není schopen produkovat inzulin ke zpracování glukózy na energii). Patří mezi ně zralé a měkké ovoce:

 • meruňka;
 • třešně;
 • broskev
 • hrušky;
 • švestky;
 • ananas;
 • mandarinky;
 • banány ;
 • ananasy
 • tomel .

Je možné jíst jablka s pankreatitidou?

Jablka jsou také zařazena do seznamu povoleného ovoce, ale s ohledem na fázi onemocnění, jejich odrůdu a strukturu. V akutním stavu se s touto problematikou ani nepočítá a s jeho stabilizací se nejprve zavádí tepelně upravené ovoce, rozmačkané, jako součást kompotů a rosolů a poté čerstvé.

Při chronické pankreatitidě během remise musíte být také opatrní: opustit kyselé, tvrdé odrůdy, je lepší oloupat kůži, jíst je ne na lačný žaludek, v množství 1-2 kusů denně.

Častým společníkem pankreatitidy je cholecystitida. Je charakterizována stagnací žluči ve žlučníku. Důležitým prvkem při léčbě onemocnění je také dieta. Obě patologie mají stejnou dietní tabulku číslo 5, takže zahrnutí ovoce do stravy, včetně jablek, není v rozporu s výživou s pankreatitidou.

Výhody

O výhodách jablek nikdo nepochybuje a jejich dostupnost vám umožňuje využít toho naplno. Informace o chemickém složení ovoce říkají, že jejich hodnota je k dispozici:

 • vlákno;
 • pektin;
 • karoten;
 • Sahara;
 • listové a organické kyseliny;
 • vitamíny: A, C, E, B1, B2, B3, P, K, PP;
 • mnoho stopových prvků: draslík, železo, fosfor, jód atd.;
 • třísloviny.

Předpokládá se, že se jedná o ochranu před Alzheimerovou chorobou, účinný prostředek na snížení cholesterolu, hmotnosti, prevenci rakoviny, posílení imunitního a kardiovaskulárního systému, zlepšení trávení, pročištění jater. Jsou dobré při beri-beri a anémii, mají dezinfekční účinek. [1],  [2],  [3],  [4]_ [5]

Pečená jablka

Tepelnou úpravou se sice určité množství vitamínů zbavuje, ale pro tělo je mnohem lépe vstřebává. Pečená jablka v troubě nebo mikrovlnné troubě jsou to, co potřebuje zanícená slinivka, a navíc je to také velmi chutný dezert. Není divu, že se doporučují během rehabilitačního období po propuknutí nemoci, na rozdíl od syrových.

Syrová jablka pro pankreatitidu jsou zavedena do nabídky selektivně a mnohem později, když se zdravotní stav stabilizuje. Nedoporučujeme červené odrůdy, kyselé a velmi sladké. Zimní, vhodné k dlouhodobému skladování, jsou příliš tvrdé. Aby se předešlo nežádoucím vlivům, je nejlepší je zapéct.

Jablečný kompot na pankreatitidu

V akutní fázi zánětu je pankreatický jablečný kompot indikován nejdříve 4. Den průběhu onemocnění. Připravuje se z čerstvého ovoce bez přidaného cukru, málo koncentrované. Před odběrem se přefiltruje přes sítko, aby se vlákna plodů nedostala dovnitř, ačkoli jsou měkká. Stabilnější stav vám umožňuje jíst vařená jablka.

Chronický průběh onemocnění v nepřítomnosti exacerbací umožňuje pít kompot ze sušených jablek, takzvaný uzvar. Sušení ovoce umožňuje zachovat většinu jejich užitečných vlastností. Sušené plátky můžete jíst i jen tak, organismus nadměrně nezatíží, ale přispějí k šetrné očistě střev.

Namočená jablka na pankreatitidu

Tento způsob sklizně ovoce vymysleli naši předkové a s úspěchem se používá dodnes. Namočená jablka jsou chutná, skladovaná po dlouhou dobu a obsahují celou řadu užitečných látek. Ale bohužel jsou pro tuto nemoc nepřijatelné, a to vše kvůli technologii jejich přípravy. Zahrnuje použití cukru, koření, soli a také dlouhou dobu fermentace. Po fermentaci jsou hotové až po 2 měsících.

Jablečný protlak na pankreatitidu

Výroba pyré je skvělá příležitost, jak na zimu sklidit jablka z vaší zahrady. Pro tento účel je vhodná především bílá výplň. Není dlouho skladován a rychle odchází, ale plody jsou měkké a sladké.

Chcete-li získat homogenní hmotu, je nejlepší je oloupat, odstranit střed a nakrájet na kousky. V ohni se misky udržují, dokud se hmota nestane homogenní a barva je mírně žlutá. Nemůžete přidávat cukr vůbec nebo se omezit na 200 g na kilo jablek. Hotové pyré se rozloží do sterilizovaných sklenic a hermeticky se uzavře.

Měkká konzistence produktu nepoškodí nemocný orgán, ale neměli byste se příliš unést, protože. To může způsobit zvýšenou produkci plynu.

Ovocné pyré z obchodu je lepší nepoužívat, pravděpodobně byly připraveny s použitím konzervantů.

Kontraindikace

Sladká jablka jsou kontraindikována u pacientů s diabetes mellitus, kyselá jsou nepřijatelná pro gastritidu s vysokou kyselostí, vředy. Kyseliny obsažené v ovoci mohou nepříznivě ovlivnit stav zubní skloviny, ale k tomu je třeba je jíst ve velkém množství.

Možná rizika

Po diagnóze pankreatitidy musíte velmi pečlivě prostudovat všechna doporučení týkající se výživy a pokusit se je dodržovat. Pokud po jablkách začne slinivka bolet, je pravděpodobné, že způsobují exacerbaci. Takové komplikace jsou možné. Co dělat? Přestaňte je jíst, uchýlite se k přísnější dietě a po vysazení postupně vraťte do jídelníčku jablka, nejprve pečená, pak trochu syrová a určitě sledujte reakci.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.