^

Pokrmy pro pankreatitidu: co může a co nemůže?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 05.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Slinivka břišní je nejdůležitějším článkem v řetězci trávicích procesů. Zánět tohoto orgánu vyvolává mnoho zdravotních problémů a je také doprovázen výrazným zhoršením pohody. Jak zmírnit stav pacienta, zlepšit činnost trávicího traktu a co lze jíst v případě nemoci? Správně zvolené pokrmy pro pankreatitidu jsou klíčem k rychlému uzdravení: někdy je možné dosáhnout remise i bez použití léků, pouze dodržováním diety, která vyloží tělo.

Potraviny a pokrmy: co smí a co ne?

Standardní dietou, která je předepisována pacientům s pankreatitidou, je léčebná tabulka číslo 5 , založená na tepelné a mechanické ochraně trávicího traktu. Výživa by měla být vyvážená, s nízkým obsahem tuků a sacharidů na pozadí vysokého procenta bílkovin. Základní pravidla pro pacienty jsou následující:

 • během prvních dvou nebo tří dnů exacerbace je hlad považován za nejlepší "jídlo";
 • v budoucnu jsou produkty co nejvíce rozdrceny, mleté, vařené nebo dušené, ale v žádném případě smažené;
 • pokrmy s pankreatitidou se konzumují teplé (v průměru - asi 30-40 ° C);
 • nepřejídat se: je lepší jíst častěji, ale v menších objemech;
 • nepijte alkohol, kyselá a kořeněná jídla, hrubou vlákninu a nestravitelná jídla.

Z mléčných výrobků není zakázaný pouze tvaroh bez tuku a čerstvý přírodní jogurt bez přísad. Někdy je povoleno až 1 polévková lžíce. L. Nízkotučná zakysaná smetana jako součást jiných jídel.

Pokud vezmeme v úvahu zeleninu a ovoce, zde je seznam těch nejpreferovanějších:

 • brambory, mrkev;
 • dýně, cuketa;
 • brokolice, pekingské zelí;
 • banány, sladká jablka.

Maso a ryby jsou vybírány se zaměřením na jejich obsah tuku a upřednostňují se nízkotučné odrůdy. Může to být krůta, kuřecí řízek, štikozubce, treska, treska, treska jednoskvrnná atd.

Místo chleba při zánětu slinivky se doporučuje jíst domácí krekry nebo sušenky. Z dalších moučných výrobků můžete použít těstoviny na bázi celozrnné mouky, cereálie ve formě cereálií a polévky. Sladkosti, všechny druhy cukroví, koláče, pečivo, sladkosti jsou zakázány.

Obecně platí, že v akutním období nemoci - a to je asi 2-3 dny - je lepší úplně se zdržet jídla. Třetí nebo čtvrtý den je povoleno postupné rozšiřování jídelníčku o slizové polévky, kaše z cereálií, dušené kastrol a masové kuličky, bramborovou kaši. Krůček po krůčku lze jídelníček obohatit o další potraviny a pokrmy, které jsou při zánětlivém procesu povoleny.

Kuřecí játra s pankreatitidou

Kuřecí játra jsou jedním z nejcennějších dietních produktů, ale na pozadí velkého podílu bílkovin a malého množství tuku obsahují vysoké procento cholesterolu. Právě tato nuance zpochybňuje možnost použití produktu při pankreatitidě.

Gastroenterologové vysvětlují: kuřecí játra mohou být přidána do jídel, pokud má pacient diagnózu pankreatitidy na pozadí nedostatku enzymů. V tomto případě jsou do menu zavedena vařená nebo dušená játra - ale v malých porcích (do 100 g) a zřídka (ne více než jednou týdně). Pokud je pankreatitida obtěžována nějakými příznaky, pak je lepší nejíst jaterní pokrmy.

Kuřecí játra by se neměla smažit, dusit na velkém množství oleje, nepřidávat ostré koření a dochucovadla. Výživoví poradci radí postupně přidávat droby do paštik, bramborové kaše, parních řízků, karbanátků. V kombinaci s dušenou zeleninou se získá snadné a zdravé jídlo bez zatěžování slinivky břišní.

Saláty na pankreatitidu

Saláty – bývají spojovány se zdravou výživou, protože obsahují maximální podíl vitamínů a dalších cenných látek nezbytných pro tělo. Pacienti s nemocnou slinivkou by si ale měli dát pozor na syrovou zeleninu a ovoce. To však neznamená, že saláty budou muset být opuštěny.

Jaké přísady mohou být součástí salátů s ustupujícím zánětlivým procesem:

 • malé množství libového masa;
 • vařená rýže;
 • vařená zelenina;
 • odstředěný sýr;
 • trochu rostlinného oleje, nízkotučné zakysané smetany nebo přírodního jogurtu.

Nedávejte do salátů se zánětem slinivky:

 • uzeniny, tučné části masa nebo ryb;
 • tučná zakysaná smetana, smetana, majonéza;
 • tučné a slané sýry;
 • semena a ořechy;
 • konzervované a nakládané potraviny;
 • syrová zelenina.

Například vinaigrette, kterou mnozí milují, mohou pacienti jíst, pokud do ní nepřidáte okurky nebo kysané zelí. A „Olivier“ se stává dietní, pokud je klobása nahrazena vařenými kuřecími prsy, okurky a hrášek jsou vyloučeny a samotný salát je ochucen řeckým jogurtem.

A ještě pár dobrých kombinací do salátů:

 • vařená strouhaná mrkev a řepa ochucená přírodním jogurtem;
 • rýže s vejcem a bylinkami, se lžící rostlinného oleje;
 • dušená dýně s jablkem a přírodním jogurtem.

Vareniki pro pankreatitidu

Stejně jako téměř všechny moučné výrobky jsou knedlíky zakázány během exacerbace zánětu slinivky břišní bez ohledu na to, co se používá jako náplň.

Knedlíky začnou přidávat do jídelníčku pacienta s pankreatitidou až ve chvíli, kdy je nastolena stabilní remise onemocnění. Zároveň se upřednostňují pokrmy s nízkotučným tvarohem nebo jejich jednodušší verze - „líné“ knedlíky. S dobrým dalším zdravím můžete rozšířit seznam povolených jídel pomocí vařených brambor jako náplně (bez smažené cibule, hub, masa, zelí atd.). Vareniki s bramborami by neměly být ochuceny tukem, smaženou cibulkou: lze je použít s nízkotučným přírodním jogurtem nebo bylinkami.

Nedoporučuje se vařit a jíst knedlíky s bobulemi.

Jaká další omezení pro pacienta existují?

 • Jídlo by se mělo připravovat pouze doma. "Obchodní" knedlíky je nejlepší vyloučit ze stravy.
 • Používaná jídla by neměla být horká a těsto by mělo být měkké a dobře propečené.
 • Knedlíky byste neměli ochucovat kečupem, majonézou, tučnou zakysanou smetanou. Nejlepší omáčkou je nízkotučný jogurt.

Pokud je vše provedeno správně, pak knedlíky s pankreatitidou budou mít prospěch.

Boršč s pankreatitidou

Většině z nás známý boršč - na masové kosti, se zelím a pečenou z řepy a mrkve - je zakázáno používat při pankreatitidě. Takové jídlo, i když chutné, může snadno způsobit exacerbaci onemocnění. Z toho byste však neměli být smutní, protože je možné vařit boršč podle jiného dietního receptu. Věřte mi, nebude to horší než obvykle.

Místo bílého zelí byste měli použít křehčí - pekingské. Kromě toho musíte vzít brambory, mrkev a rajčata (omáčka a těstoviny nebudou fungovat), sladkou papriku, cibuli, malý kousek strouhané řepy (lepší - šťáva, pouze pro barvu) a trochu rostlinného oleje. Kromě toho budete potřebovat sůl a trochu zeleniny. Nejprve do vody vložíme nakrájené brambory a zelí, aby se dobře uvařily. Dále nakrájenou cibuli, mrkev, řepu, papriku a rajčata dusíme na pánvi s rostlinným olejem a malým množstvím vody. K již připraveným bramborám a zelí přidáme zeleninu, přivedeme k varu, osolíme, posypeme bylinkami a stáhneme z ohně. Pokud chcete, můžete přidat trochu bobkového listu.

Takto připravený boršč se smí jíst nejen při zánětech slinivky břišní, ale i při jiných onemocněních trávicího traktu. Při podávání můžete na talíř dát 1-2 lžičky nízkotučné zakysané smetany nebo řeckého jogurtu.

Okroshka s pankreatitidou

Okroshka je staré známé jídlo, které se konzumovalo hlavně v teplém období. Ale s onemocněními trávicích orgánů - například s duodenálním vředem nebo s pankreatitidou - se možnost jíst okroshku stává spornou. A to není překvapivé, protože složení pokrmu zahrnuje takové přísady, které jsou nežádoucí pro gastroenterologická onemocnění, jako jsou ředkvičky, kvas, vývar, houby atd. Ale neměli byste zoufat, protože okroshku můžete vařit z těch přísad, které jsou povoleno odborníky na výživu. Pojďme analyzovat tradiční složení pokrmu, určit žádoucí a nežádoucí přísady.

 • Nakládané okurky, solené a nakládané potraviny jsou zakázány pro použití v případě zánětu slinivky, takže je nelze přidávat do okroshky a jiných pokrmů.
 • Maso – dietní nízkotučné kousky krůtího nebo kuřecího masa jsou povoleny v malém množství.
 • Ryby – povoleny jsou rybí filé nakrájené na kousky.
 • Houby - pro pacienty se zhoršeným trávením jsou zakázány v jakékoli formě.
 • Vejce - vařené nakrájené, povolené pro přípravu okroshky na zánět slinivky břišní.
 • Okurky - při pankreatitidě jsou ke konzumaci povoleny čerstvé a solené jsou zakázány. Pro slinivku je lepší, když se z čerstvých okurek odstraní slupka.
 • Zelené listy kopru, petržele, máty nebo mladé kopřivy jsou vítány v pokrmech s pankreatitidou. Ale zelená cibule, koriandr, česnekové šípky, medvědí česnek, špenát by se do okroshky neměly přidávat.
 • Brambory - je povoleno přidávat v malém množství.
 • Uzeniny je zakázáno přidávat do pokrmů s onemocněním trávicího traktu.
 • Ředkvičky, ředkvičky - jsou zakázány pro dietní výživu.
 • Mrkev - povoleno pro vaření okroshka.
 • Kvas, minerální voda – nesmí se používat jako obklad na nemocnou slinivku břišní.
 • Ayran, zakysaná syrovátka, sražené mléko, smetana a tučná zakysaná smetana nejsou také vhodné pro zálivku okroshky. Ale řecký jogurt, přírodní jogurt bez plniv nebo 1-2 polévkové lžíce nízkotučné zakysané smetany jsou skvělou variantou dresinku.
 • Okurky, pivo, maso, ryby nebo houbové vývary jsou pacientům s pankreatitidou zakázány. Optimální je naplnit okroshku vodou nebo zeleninovým vývarem.

Hořčice, křen, feferonky, majonéza, kečup a rajčatový protlak, citronová šťáva, ocet, nakládaná jablka, kysané zelí byly také zakázány přidávat do pokrmů se zánětem slinivky břišní.

Plněné papriky na pankreatitidu

Bulharský pepř je zásobárnou vitamínů, a když je plněná, tato zelenina je obzvláště uspokojující a výživná. Ale se zánětem slinivky břišní existují omezení na toto jídlo. Je pravda, že taková omezení jsou relativní: plněnou papriku můžete používat v případě nemoci pouze v období přetrvávajícího zmírnění stavu a musíte ji nacpat, přísně dodržovat určitá pravidla.

Nejprve si ujasněme, co znamená „období trvalé úlevy“? To znamená, že se pacient zbavil ostrých bolestí a dalších bolestivých příznaků spojených s pankreatitidou a lékař mu umožnil zpestřit jídelníček.

Jaká možnost konzumace sladké papriky je povolena pacientům s chronickou pankreatitidou? Papriky se nekonzumují syrové a ne smažené, ale vařené, dušené nebo dušené. Zeleninu není nutné odstraňovat slupku. Do pokrmu také nepřidávejte ostré koření, živočišné tuky, velké množství soli.

Co lze přidat jako náplň do paprik? Optimální „mleté“ je vařená rýže se zeleninou (mrkev, cibule, dýně, celer atd.). Je povoleno přidat malé množství dietního masa - například kuřecí prsa, krůtí jsou perfektní. Sklizené papriky se dusí s přidáním vody a malého množství rostlinného oleje, nebo (nejlépe) v páře.

Okamžitě by mělo být uvedeno, že není možné používat takovou misku často a ve velkých objemech s pankreatitidou. Postačí sníst jednu až dvě plněné papriky týdně.

Otruby na pankreatitidu

Všechny odrůdy otrub jsou považovány nejen za prospěšné pro zdraví, ale dokonce schopné léčit některé nemoci. Patří zánět slinivky k těmto onemocněním?

Otruby jsou komplexní produkt. Například je extrémně užitečný pro střeva, ale zároveň vytváří další zátěž pro slinivku břišní. Proto je povoleno používat nádobí s otrubami pro pankreatitidu, ale s určitými objasněními.

V akutním období onemocnění by mělo být používání takových produktů opuštěno: je dovoleno přidat trochu otrub do jídla nejdříve 1-2 týdny po exacerbaci. I zde však budou omezení: maximální přípustný denní příjem otrub u pankreatitidy není vyšší než 30 g. Pokud je tato rychlost překročena, pak se porucha funkce slinivky břišní projeví příznaky, jako je nadměrná tvorba plynu, zhoršená stolice a nesprávné trávení potravy.

Je také důležité, abyste pili dostatek vody. Na pozadí používání otrub byste měli pít tekutiny více než obvykle.

Pokud se záchvaty pankreatitidy vyskytují často, pak je nežádoucí jíst otruby v čisté formě. Optimální je míchat je s cereáliemi, přílohami, jogurty. A můžete si vyrobit druh otrubového nápoje:

 • mleté otruby v množství 1 polévková lžíce. L. Nalijte 200 ml vody, přiveďte k varu a držte na nízké teplotě po dobu 10 minut;
 • odstraňte z tepla a trvejte pod víkem přes noc;
 • ráno se nápoj přefiltruje, přidá se lžíce medu a trochu se pije během dne.

Pokud chce pacient s pankreatitidou diverzifikovat menu chlebem s otrubami, měli byste si vybrat takový produkt, jehož podíl otrub nepřesahuje 20%.

Sushi, rohlíky na pankreatitidu

Japonská kuchyně přitahuje mnoho lidí: pokrmy této kuchyně jsou pro nás neobvyklé, ale velmi chutné a zdravé. Na jedné straně jsou sushi rolky dietní produkty. Jejich základní složkou je rýže kombinovaná s mořskými plody, proto je tato potravina nízkokalorická, nízkotučná, převážně bílkovinná, s velkým podílem užitečných látek.

Ale bohužel, sushi i rohlíky jsou přísně zakázány pro pacienty trpící poruchami slinivky břišní. Takové jídlo je považováno za dietní pouze ve vztahu k výživě k odstranění nadváhy. Ale s pankreatitidou jsou takové pokrmy zakázány a zde je důvod:

 • v takových pokrmech jsou mořské plody, které neprošly tepelným ošetřením, takže průběh pankreatitidy může být komplikovaný;
 • jídlo se podává s pikantními a bohatými omáčkami, šťávami a kořením, jejichž použití může způsobit exacerbaci pankreatitidy a bolesti břicha, zvracení.

Pokud je pacient vášnivým fanouškem japonské kuchyně, je pro něj vhodná speciální varianta vaření: marinované a uzené mořské plody jsou nahrazeny vařenými krevetami, kuřecím masem nebo sýrem nebo dokonce vařenou zeleninou. Nori plechy se nepoužívají, stejně jako zázvor, wasabi a další pikantně-kořeněná dochucovadla. Přidání malého množství skutečné sójové omáčky během remise pankreatitidy je povoleno.

Omeleta s pankreatitidou

Omeleta - jídlo s mlékem a slepičími vejci - patří do kategorie dietních bílkovinných produktů. Lékaři však často trvají na vyloučení vajec - zejména vaječných žloutků - s pankreatitidou. Je tedy možné použít omeletu, nebo je to stále nežádoucí?

Omeletu lze zařadit do stravy pacientů za následujících podmínek:

 • pokrmy obsahující vejce by neměly být konzumovány ve fázi exacerbace onemocnění, ale pouze tehdy, když se cítí lépe;
 • omeletu je vhodné nesmažit, ale vařit v páře;
 • bezprostředně po skončení akutního období se doporučuje jíst pouze bílkoviny a žloutek je zaveden do stravy o něco později - asi po 7-10 dnech;
 • syrová vejce jsou nežádoucím produktem pro pankreatitidu, takže musíte pečlivě sledovat připravenost omelety: musí být zcela vařena;
 • nejprve je lepší vařit omeletu s vodou a mléko se přidává s přetrvávající remisí;
 • vaječné pokrmy pro pankreatitidu mohou obsahovat ne více než dvě vejce - to je denní sazba, o které mluví gastroenterologové.

Pokud míra spotřeby slepičích vajec u pacientů s pankreatitidou není větší než dva kusy, pak je povoleno jíst křepelčí vejce v množství až 6 kusů denně. Do omelety je přípustné přidat zeleninu, mrkev, trochu vařených brambor, rostlinný olej. Je-li to žádoucí, hotové jídlo je posypané strouhaným sýrem (jemným a nesoleným), bylinkami nebo potřeno nízkotučnou zakysanou smetanou nebo jogurtem.

Bramborová kaše na pankreatitidu

Brambory jsou považovány za jednu z nejoblíbenějších potravin při pankreatitidě. Obsahuje vitamíny, antioxidanty, minerály a také velké množství škrobu, který hraje roli jakési ochrany sliznice trávicího traktu. V bramborách není tolik bílkovin, ale jejich kvalita je poměrně vysoká - především díky správnému vyvážení aminokyselin.

S exacerbací pankreatitidy lékaři obvykle doporučují hladovět až 2-3 dny, takže je lepší v tomto období nejíst brambory. Dále můžete začít zavádět kořenovou plodinu do menu, ale bez přidání mléka - je dovoleno zředit drcené brambory vývarem, ve kterém se vařily, a také přidat malý kousek másla (nebo kapku rostlinného oleje ). Tento recept je vhodný pro dospělé i děti: pyré je vydatné a chutné a jeho účinek na slinivku je minimální a jemný.

Postupem času, jak se stav zlepšuje, jsou bramborové kaše již připraveny na bázi brambor s přidáním mrkve, malého množství teplého odstředěného mléka.

Shchi s pankreatitidou

Shchi je jedním z mnoha druhů zeleninových (zejména kapustových) polévek. Připravuje se hlavně v masovém vývaru, což už nemluví ve prospěch jeho použití při pankreatitidě. Další kontraindikací je přítomnost bílého zelí v pokrmu, které také nelze použít při problémech se slinivkou.

Existuje však cesta ven: pacientům s pankreatitidou lze nabídnout jiný recept na známé jídlo, aby se zabránilo opětovné exacerbaci onemocnění.

Za prvé, zelná polévka bude vegetariánská, bez masového vývaru. Pokud chcete, můžete do již uvařeného pokrmu přidat trochu nakrájeného libového masa (vhodné je vařené kuřecí filé). Za druhé, bílé zelí by mělo být nahrazeno pekingským protějškem nebo brokolicí. Za třetí, zeleninu nelze smažit, ale pouze dusit s malým množstvím rostlinného oleje a vody.

Tato možnost zelné polévky může být zahrnuta do nabídky během období zotavení pankreatitidy, kdy bolest již neobtěžuje a zánětlivý proces ustoupil.

Pankreatitida je komplexní a závažná patologie, kdy jedno špatné jídlo může negativně ovlivnit vaši pohodu a anulovat všechny předchozí pokusy o terapii a rehabilitaci. Při výběru pokrmů pro pankreatitidu je nutné pečlivě prostudovat jejich složení a vyhodnotit možný negativní dopad na pankreas. Hlavními podmínkami je přitom minimum tuků, žádné smažení jídel, žádné přejídání a jedení teplého jídla.

Plněné zelí s pankreatitidou

Zelné závitky - lahodný pokrm, což je mleté maso s rýží a zeleninou, zabalené do kapustových listů a dušené v zakysané smetaně a zeleninové omáčce. Na jedné straně je pokrm guláš – a tedy dietní. A co druhá strana: tučný dresink, bílé zelí, koření. Jsou tedy kapustové závitky při pankreatitidě povolené?

Ano, jsou povoleny, pokud jsou připraveny určitým způsobem.

 • koření, koření by se nemělo přidávat do pokrmu;
 • nemůžete udělat zakysanou smetanovou omáčku, přidat smetanu, majonézu, rajčatovou pastu a kečup, ocet, kyselinu citronovou, tuk, smaženou mouku;
 • nemůžete smažit zeleninu na náplň;
 • měli byste si vybrat pouze libové maso a v malých množstvích a nemůžete vůbec přidávat tuk;
 • ideální je vařit zelné závitky pro pár, ale můžete také dusit bez zakysané smetany a koření, s malým množstvím rostlinného oleje;
 • místo listů bílého zelí můžete použít listy pekingského zelí;
 • je povoleno jíst nejvýše 4 zelí připravené podle dietního receptu týdně;
 • pokud se objeví bolest nebo zažívací potíže, jídlo by mělo být vyloučeno z nabídky.

Kromě toho nesmíme zapomenout na teplotu používaných produktů, která by neměla být ani horká, ani studená.

Aspik s pankreatitidou

Aspik nelze připsat dietním pokrmům, proto by neměl být nabízen pacientovi s pankreatitidou. Důvodů je mnoho, například:

 • Aspik má vysoký obsah tuku (více než 15 %), proto zbytečně zatěžuje trávicí orgány. K odbourávání tuku je zapotřebí lipáza, kterou produkuje slinivka břišní: zvýšená produkce enzymů může vyvolat nové kolo zánětlivého procesu. A u chronické pankreatitidy je enzymatická aktivita žlázy obecně narušena a lipáza se produkuje v nedostatečném množství.
 • Aspik se skládá z koncentrovaného vývaru z masa a kostí, který obsahuje spoustu extraktivních látek a také purinové základy. Aby mohl strávit takový vývar, potřebuje slinivka zvláště namáhat svou sílu, což jistě vyústí v nové zhoršení nemoci.
 • Aspik se konzumuje výhradně za studena, což již odporuje všem výživovým doporučením při pankreatitidě.
 • Želé si nelze představit bez zrnek pepře, bobkových listů a dalšího nežádoucího koření při pankreatitidě, stejně jako bez tradičních přísad v podobě strouhaného křenu nebo hořčice. Takové doplňky pro slinivku jsou zvláště nebezpečné.

Je zřejmé, že toto jídlo by nemělo být nabízeno pacientům s pankreatitidou - dokonce i ve fázi úlevy od symptomů a se stabilní remisí.

Cuketový kaviár s pankreatitidou

Cenově dostupný a tak chutný cuketový kaviár už dlouho miluje většina lidí: můžete si ho uvařit sami nebo si ho jen koupit v obchodě. Ale navzdory skutečnosti, že cuketa je povolena pro pankreatitidu, s cuketovým kaviárem není všechno tak jednoduché. Proč?

V procesu vaření se do squashové hmoty přidává rajčatová pasta, cibule, česnek, koření a některé ženy v domácnosti dokonce přidávají ocet. Výsledkem je jídlo, které je absolutně zakázáno s pankreatitidou, protože:

 • stimuluje enzymatickou aktivitu slinivky břišní;
 • zvyšuje střevní motilitu a může způsobit zvýšenou tvorbu plynu;
 • obsahuje nežádoucí a dokonce zakázané složky při pankreatitidě.

Pokud si pacient nedokáže představit večeři bez squashového kaviáru na stole, existuje pro něj jednoduchý dietní způsob přípravy pokrmu. Vše se vaří obvyklým způsobem, jen v procesu vaření se zelenina nesmaží, ale pouze dusí, nepřidává se rajčatový protlak, cibule, česnek, koření a ocet. K cuketě můžete přidat trochu šťouchaných rajčat bez kůže, stejně jako zeleninu a malé množství soli. Takové jídlo s pankreatitidou se jí s krekry nebo přílohou (například bramborová kaše).

Plov s pankreatitidou

Abychom odpověděli na otázku o možnosti jíst pilaf s pankreatitidou, připomeňme si nejčastější přísady tohoto jídla:

 • maso - jehněčí, hovězí nebo vepřové maso;
 • rýže;
 • mrkev, cibule;
 • česnek;
 • koření - zira, koriandr, kurkuma, dřišťál, mletá paprika, bobkový list atd.;
 • tuk, olej;
 • sůl.

Kromě toho se do pilafu někdy přidávají rajčata nebo rajčatový protlak, chilli papričky, bylinky, šafrán atd. Takové složení není vůbec dietní, že? Navzdory výhodám rýže při pankreatitidě jsou ostatní složky upřímně diskutabilní.

Ale existuje cesta ven: je docela možné vařit pilaf, který je povolen pro pankreatitidu. S největší pravděpodobností si mnozí všimnou, že takové jídlo nelze nazvat pilaf - možná budou mít pravdu. Pro pacienty trpící pankreatitidou však bude dietní varianta vynikajícím zpestřením stravy. Připravuje se jako obvykle, ale za následujících podmínek:

 • rýže je lepší vzít bílou leštěnou nebo dušenou;
 • maso - pouze kuřecí řízek nebo krůtí maso, bez tuku, kostí a kůže;
 • zelenina se nesmaží, ale jednoduše se přidává do rýže;
 • cibule, česnek, koření a koření, rajčatová pasta se nepřidávají a z tuků je povoleno pouze malé množství rostlinného oleje.

Hotový pokrm necháme posypat bylinkami – například petrželkou. Výsledný „pilaf“ lze přidat do nabídky ne více než několikrát týdně: je třeba si uvědomit, že rýže ve velkých objemech má fixační vlastnost.

Dušený lilek na pankreatitidu

Lilek pro pacienty s pankreatitidou jsou povoleny pouze ve fázi stabilní remise. Faktem je, že tato zelenina obsahuje složky, které stimulují trypsinogen, což může posílit zánětlivý proces. Hovoříme o složkách jako jsou alkaloidy – organické dusíkaté látky.

Ve fázi zotavení, kdy bolest a další nepříjemné příznaky zůstávají pozadu, je dovoleno zpestřit stravu kaviárem z lilku nebo dušeným lilkem. Připomeňme, že tato zelenina se při pankreatitidě nesmaží, ale pouze peče, dusí nebo vaří.

Mladé lilky jsou vhodné ke konzumaci bez stop hniloby a poškození. Umyjí se, nakrájí na kostky, namočí do osolené vody, oloupou a přivedou k připravenosti dříve zvoleným způsobem. Dále lze zeleninu nakrájet mixérem spolu s vařenou mrkví, osolit a jíst jako hlavní chod nebo s přílohou.

Odborníci na výživu nedoporučují kupovat dušené lilky a průmyslový kaviár pro pankreatitidu, protože složení takového produktu se zásadně liší od složení domácí kuchyně: často jsou ocet, různé koření, zahušťovadla, kyselina citrónová, česnek a další složky nežádoucí v případě onemocnění. Přítomný v kaviáru zakoupeném v obchodě.

Vinaigrette pro pankreatitidu

Vinaigrette v klasické verzi vaření s pankreatitidou se nedoporučuje, protože obsahuje kyseliny (ve formě kysaného zelí nebo okurky), cibuli a velké množství červené řepy. Pokud však toto jídlo vaříte podle speciálního dietního receptu, bude docela možné jej jíst u pacientů s pankreatitidou.

Na vinaigrette salát byste si měli vzít malou vařenou řepu, pár brambor, jednu čerstvou okurku, vařenou mrkev, bylinky a trochu rostlinného oleje. Řepa, i když malá, je třeba vařit hodinu a půl. Před připraveností by se mrkev a brambory měly také vařit. Veškerá zelenina je nakrájena na malé kostky, ochucena několika lžícemi rostlinného oleje, přidá se zelenina a trochu soli. To je vše: dietní vinaigrette je připraven.

Výsledný pokrm je výborným zdrojem vitamínů, je lehce stravitelný, šetrně stravitelný a nezatěžuje postižené orgány. Ale nemůžete zneužívat a jíst hodně salátů najednou. Gastroenterologové doporučují jíst vinaigrette pro pankreatitidu v množství ne více než 50-100 g najednou, ne více než několikrát týdně a pouze ve fázi ústupu zánětlivého procesu.

Je možné mít manti s pankreatitidou?

Manti, stejně jako knedlíky, jsou kombinací vařeného těsta a masové náplně. Takový "tandem" je nežádoucí u pankreatitidy, kvůli pomalému trávení v trávicím traktu. K úplnému strávení těchto produktů je nutné zvýšit enzymatickou aktivitu celého gastrointestinálního traktu a zejména slinivky břišní. Odborníci na výživu řadí manti mezi těžké potraviny, a to i pro zdravého člověka.

Navíc není možné pacientovi s pankreatitidou nabídnout manti, které se prodávají v obchodech ve formě polotovarů: obsahují nestravitelné rostlinné bílkoviny, žáruvzdorné tuky, umělé zvýrazňovače chuti, příchutě a koření.

Manti, knedlíky, khinkali patří mezi jídla, která jsou při pankreatitidě nežádoucí – i když se bavíme o domácích produktech.

Je možné jíst pizzu s pankreatitidou?

Pizza v žádné variantě vaření nebyla nikdy klasifikována jako dietní jídlo. Připomeňme si, jaké ingredience se v pizze nejčastěji vyskytují:

 • vepřové maso, hovězí maso, klobása, slanina;
 • plody moře;
 • rajčata, okurky, olivy, paprika, cibule, česnek;
 • tvrdé sýry, mozzarella, čedar, parmazán, dor blue;
 • grilovací omáčky, majonéza, kečup;
 • houby;
 • oregano, bazalka, chilli paprička atd.

Pizza je navíc čerstvé pečivo, kynuté těsto s absolutně nedietním složením. Pojďme se zamyslet nad tím, které z těchto složek jsou povoleny pro pankreatitidu? Možná ne více než jedna nebo dvě složky.

Odborníci na výživu nedoporučují jíst pizzu v žádné fázi pankreatitidy: tento produkt je obtížně stravitelný a může výrazně poškodit již nemocnou slinivku břišní.

Cuketové lívanečky na pankreatitidu

Navzdory skutečnosti, že cuketa je povolena při pankreatitidě, cuketové palačinky se nedoporučují, stejně jako jakákoli smažená jídla. Ale i tady se dá najít kompromis – třeba palačinky v páře. Budete potřebovat produkty, jako je jedna střední cuketa, jedna lžíce mouky, bílek a trochu soli. Cuketu nastrouháme, vymačkáme tekutinu, přidáme mouku, ušlehaný protein a sůl, dobře prohněteme. Dostatečně silné palačinky se vloží do dvojitého kotle, zakryjí se pokličkou a vaří se 10-15 minut. Podáváme s bylinkami a přírodním jogurtem.

Existuje spousta dietních receptů s použitím cukety. Pouze zde ve smažené verzi by se neměly vařit. Každý pacient s pankreatitidou si musí pamatovat produkty povolené pro něj a jak jsou připraveny, aby nepoškodily jeho zdraví a nezhoršily porušení.

Červená řepa s pankreatitidou

Jedním z prvních jídel, které je často zařazováno do jídelníčku různých dietních tabulek, je červená řepa. Zeleninové jídlo, které se snadno připravuje, je vydatné, zdravé a chutné, ale nezatíží slinivku?

Každý, kdo trpí pankreatitidou, si vybírá pokrmy, které jsou nejen zdravé, ale také snadno stravitelné. Nikdo si nechce zhoršovat vlastní zdraví pojídáním zakázaných potravin. Naštěstí vařená řepa není zařazena na zakázaný seznam produktů. Navíc tato kořenová zelenina v mnoha ohledech dokonce podporuje vstřebávání potravy, zlepšuje střevní motilitu a působí mírně diureticky.

Ve fázi exacerbace pankreatitidy by se pokrmy z červené řepy neměly konzumovat, stejně jako většina ostatních produktů. Obecně platí, že po exacerbaci se zelenina zařazuje do stravy postupně, po troškách, protože trávicí trakt si musí po stresu „zvyknout“ na vstřebávání vlákniny. Přibližně 7-10 dní po exacerbaci je povoleno zařadit do nabídky malá množství vařené řepy. Než to uděláte, musíte věnovat pozornost následujícím bodům:

 • středně velká řepa by se měla vařit dvě hodiny, a pokud je čas krátký, je lepší předem nakrájet zeleninu na několik částí;
 • Do pánve, ve které se řepa vaří, by se neměla přidávat citronová šťáva nebo jiná kyselina, aby nedošlo k novému záchvatu pankreatitidy;
 • řepu můžete vařit v kastrolu přikrytém poklicí nebo vařit v dvojitém kotli nebo péct.

Pokud má vařit červenou řepu, pak musí být vegetariánská - to je důležitá podmínka pro pankreatitidu, kterou je třeba dodržovat. Do misky můžete přidat čerstvá rajčata, mrkev, brambory, cibuli, zeleninu. Přidávání masa, hub, tučné zakysané smetany nebo smetany je zakázáno (je povolena ne více než 1 polévková lžíce přírodního jogurtu nebo zakysané smetany s obsahem tuku nejvýše 10 %). Správně upravená červená řepa zpestří jídelníček nemocného, dodá tělu vitamíny a vůbec neškodí slinivce.

Pečená cuketa na pankreatitidu

Cuketa je povolena zelenina pro pacienty s pankreatitidou: doporučuje se používat vařenou, dušenou nebo pečenou, samotnou nebo s jinou zeleninou.

Cuketa se peče do měkka, aniž by se na ní objevila načervenalá kůrka, což způsobuje další potíže s trávením. Je povoleno vařit kastrol s rýží, těstovinami, pohankou, ovesnými vločkami a další zeleninou, jako je mrkev nebo brokolice.

Vršek pokrmu posypte hrstí strouhaného nízkotučného sýra nebo nasekanými bylinkami.

Ve fázi stabilní remise se cuketa peče a přelévá se vejcem rozšlehaným odstředěným mlékem. Takové jídlo se úspěšně získává nejen v troubě, ale také ve dvojitém kotli. Průměrná porce by neměla přesáhnout 100 g a můžete ji používat 2-3x týdně.

Aspik na pankreatitidu

Želatinové pokrmy na bázi želatiny s přídavkem masa nebo rybí dužiny - co by mohlo být chutnější a uspokojivější? Při onemocněních trávicího systému se však taková jídla často nejen nedoporučují, ale také zakazují. Vztahuje se tento zákaz na pankreatitidu? Bohužel ano.

Aspikové pokrmy se vyznačují vysokým obsahem tuků a také přítomností koncentrovaného vývaru, který není povolen pro použití se zánětem slinivky břišní. Aby byl tento produkt stráven, je nutná zvýšená produkce lipázy – to znamená, že nemocný orgán bude muset pracovat pod dodatečnou zátěží. V důsledku toho může být narušena enzymatická aktivita žlázy, změní se i místní krevní oběh, což může způsobit novou exacerbaci onemocnění.

Gastroenterologové a odborníci na výživu kategoricky nesouhlasí s používáním takových pokrmů při pankreatitidě - i když má pacient dlouhodobě stabilní remisi. Proto se nevyplatí riskovat: souhlaste, protože zdraví je stále dražší.

Makarony a sýr na pankreatitidu

Těstoviny - nudle, nudle, špagety atd. - nejsou považovány za zakázaný výrobek při zánětu slinivky břišní, takže jimi můžete bez obav doplňovat svůj jídelníček. Vysoce kvalitní těstoviny se snadno vstřebávají trávicím systémem, aniž by zatěžovaly práci slinivky břišní. Ale pozor: mluvíme o kvalitním produktu vyrobeném na bázi tvrdé pšenice. Levné odrůdy těstovin pro dietu s pankreatitidou se nedoporučují kvůli jejich dlouhému trávení a vytváření zátěže pro nemocný orgán.

Těstoviny je dovoleno jíst, jakmile odezní hlavní příznaky pankreatitidy – tedy obejití akutního období onemocnění. Vaří se do změknutí: to je třeba vzít v úvahu, protože možnost „al dente“ během diety se nedoporučuje. Jako dresink můžete použít malé množství rostlinného oleje nebo nízkotučného jogurtu.

Pokud jde o misku s pankreatitidou, jako jsou makarony a sýr, lze ji zařadit do stravy s přetrvávající remisí, kdy jsou akutní a subakutní období onemocnění daleko za sebou. Těstoviny uvaříme, dochutíme malým množstvím másla a posypeme strouhaným tvrdým sýrem – nejlépe nesoleným a nízkotučným. Takové jídlo je dovoleno konzumovat nejvýše jednou týdně.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.