^

Produkty pro pankreatitidu: co může a co nemůže?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 13.10.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zánět slinivky nebo pankreatitida je onemocnění doprovázené periodickými exacerbacemi, které vyvolávají nevhodnou výživu pro takovou diagnózu. Funkcí tohoto orgánu je produkovat enzymy nezbytné pro zpracování potravy v duodenu. Při pankreatitidě tam nevstupují, ale jsou aktivovány v samotné žláze a poškozují její vlastní tkáně. Projevy patologie jsou velmi bolestivé a nepříjemné, takže je pro pacienta nejlepší znát účinek různých produktů na stav slinivky břišní.

Doporučené potraviny pro pankreatitidu

Pacient s pankreatitidou by se měl řídit terapeutickou dietou č. 5, která předepisuje dietní způsob vaření, tepelné a chemické šetření orgánu, zlomková, ale častá jídla, vyloučení z nabídky kořeněných, kyselých, uzených, smažených, alkoholu - produkty, které stimulují syntézu pankreatické šťávy.

Jaké potraviny jsou užitečné pro pankreatitidu a co můžete jíst? Seznam nejpotřebnějších může být následující:

 • pekařské výrobky - ne dokonale čerstvý pšeničný chléb (nejlépe včerejší pečivo), krekry vyrobené z něj;
 • masné výrobky - kuřecí, králičí, telecí, krůtí (vařené);
 • ryby - nízkotučné odrůdy (okoun, štika, treska, štikozubec, treska, treska), dušené nebo vařené;
 • vejce - 1-2 týdně (parní omeleta);
 • obiloviny - pohanka, rýže, ovesné vločky, ječmen, krupice;
 • zakysané mléko a mléčné výrobky - nízkotučný tvaroh, kefír, fermentované pečené mléko, jogurty bez plniv a příchutí, mléko pouze pro přidání do jídla;
 • zelenina - mrkev, řepa, brambory, květák, brokolice, cuketa;
 • tuky - rostlinné a máslo (přidávat do vařených jídel);
 • ovoce - banány, pečená nízkotučná jablka, hrušky;
 • nápoje - kompot z jejich sušeného ovoce, šípkový vývar, slabý čaj;
 • první chody - vařené na sekundárním masovém vývaru.

Zakázané a škodlivé potraviny pro pankreatitidu

Mezi škodlivé potraviny, které mohou poškodit pankreatitidu, patří:

 • tučné maso a ryby;
 • kachny a husy;
 • klobásy;
 • plnotučné mléko;
 • čerstvý žitný chléb;
 • houby;
 • proso krupice;
 • luštěniny;
 • ze zeleniny bílé zelí, ředkvičky, ředkvičky;
 • cibule, česnek, šťovík;
 • bohaté vývary;
 • káva, sycené nápoje, silný čaj.

Zcela zakázáno je kouření, nakládané okurky a marinády, ovocné šťávy, alkohol, zejména vína, šampaňské, limonády, čokoláda, koláče a pečivo, smažení jídel na jakémkoli oleji, konzumace teplých nebo studených jídel.

Produkty pro akutní pankreatitidu

Akutní pankreatitida způsobuje velmi bolestivé záchvaty v horní části břicha, často bolesti pletenců, nevolnost, zvracení, silnou slabost a nestrávenou stolici. Jedná se o život ohrožující stav, vyžaduje okamžitou reakci a první dva dny hlad, nachlazení na slinivku, klid.

Od třetího dne je zavedeno omezené složení produktů v nabídce:

 • rozmačkaná vařená zelenina;
 • slizové polévky;
 • dušená omeleta z vaječného bílku;
 • kastrolky;
 • pečená jablka, hrušky.

Všechna jídla by měla být konzumována v teplém stavu, jíst malé porce jednou, jíst 5-6krát denně. Toto schéma se udržuje po dobu 5-7 dnů a poté přejdou na dietu č. 5.

Produkty pro chronickou pankreatitidu

Chronická pankreatitida nevyžaduje tak přísnou dietu, a přesto je nutné vytvořit určitá pravidla týkající se výživy a učinit z nich váš způsob života, protože skutečná kulinářská mistrovská díla mohou být vytvořena i ze zdravých produktů. Hlavní je omezit sacharidy a tuky.

Pro hostitelku v kuchyni je ještě jednodušší nehlídat pěnu poblíž pánve, aby ji sbírala, ale vypustit první vývar. Vařené maso se používá jako druhý chod, zelenina je pohodlnější, chutnější a rychleji se zapéká než smaží na pánvi.

Musíte se vzdát kyselé, nezralé zeleniny a ovoce, protože ve skutečnosti jsou zralé mnohem chutnější.

Přípravky na pankreatitidu a cholecystitidu

Cholecystitida (zánět žlučníku) a pankreatitida jsou nerozlučně spojeny, protože. Orgány, které prošly patologickým procesem, se nacházejí v blízkosti a jejich funkce jsou podobné - vstup do dvanáctníku a zpracování potravin.

Výživa s těmito diagnózami si v mnoha ohledech neodporuje: omezení tučných jídel, dietní vaření, vyhýbání se potravinám stimulujícím potravinářské enzymy a žluč, zlomkové.

Při divergenci "zájmů" je nutné vyloučit produkt nebo pokrm, který je nevhodný pro jiný orgán. Příkladem jsou luštěniny – dobré na žluč, špatné na žlázu, nebo i nízkotučná zmrzlina – slinivka nemá ráda chlad.

Produkty pro exacerbaci pankreatitidy

Období s jemnějšími projevy onemocnění slinivky břišní se periodicky střídají s exacerbacemi vyvolanými chybami v dietě. V tuto dobu byste měli přejít na přísnější dietu, jídlo namlít, sledovat jeho teplotu, upřednostňovat vařenou a pečenou zeleninu, pít ohřátou minerální vodu bez plynu 30-90 minut před jídlem (Narzan, Essentuki č. 4, 17). Jsou tam malé porce, ale často. Obecně se zaměřte na doporučení týkající se akutní pankreatitidy.

Produkty na pankreatitidu a gastritidu

Gastritida je obecný název pro zánětlivě-dystrofické změny v žaludeční sliznici. Existují různé klasifikace této patologie, včetně závislosti na kyselosti, lokalizaci, trvání kurzu a dalších faktorech. Nejčastěji je společníkem pankreatitidy chronická gastritida s vysokou kyselostí (hyperkyselina).

Úkolem výživy v jednom a druhém případě je nevyvolávat nadměrnou sekreci pankreatické a žaludeční šťávy. V mnoha ohledech je jídlo stejné, ale existují určité rozpory. Takže u této formy gastritidy je užitečné pít tučné mléko, ale zakysané mléčné výrobky jsou nežádoucí. U zánětu slinivky je tomu naopak a zde je důležitý kompromis.

Proteinové produkty pro pankreatitidu

U pankreatitidy by měly být upřednostňovány bílkovinné potraviny, ale jídlo s hrubou vlákninou je pro tělo špatné. Rostlinná bílkovina by proto měla být měkké struktury, povolenou zeleninu a ovoce je vhodné zbavit slupky, konzumovat je v tepelně zpracované formě. Zvíře se získává z dietního masa.

Produkty, které vyvolávají pankreatitidu (zelí, ředkvičky, rajčata ve velkém množství, hrozny, granátová jablka, vepřové maso, tučné hovězí maso z masných výrobků), musí být vyloučeny i během období stabilní remise.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.