^

Sladkosti pro pankreatitidu: co může a co nemůže?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.04.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zánět slinivky břišní vyžaduje zvláštní přístup k výživě. Na jedné straně je nutné poskytnout tělu vše potřebné pro jeho plné fungování, na druhé straně vybírat produkty, které nejsou schopny orgánu ublížit. Takové vyvažování síly k nalezení neustálého kompromisu mezi „chci“ a „mohu“. Někdy je těžké vzdát se svých oblíbených jídel ve prospěch svého zdraví. Sladký zub se obává otázky, co může a co nemůže být sladkosti s pankreatitidou? [1]

Zmrzlina s pankreatitidou

Při studiu doporučení ohledně výživy pacient s pankreatitidou jistě narazí na pravidlo nejíst příliš studené nebo teplé jídlo. Bez ohledu na stadium onemocnění: exacerbace nebo remise je zmrzlina kontraindikována z mnoha důvodů:

  • studené jídlo může vyvolat křeč pankreatu a žlučových cest, což povede k propuknutí onemocnění;
  • je to tučný a vysoce kalorický produkt, který vyžaduje zvýšenou produkci potravinářských enzymů pro štěpení, což je další zátěž pro tělo;
  • je sladký, což svědčí o dostatečném obsahu cukru; cukr sám o sobě při pankreatitidě je povolen v malých objemech během stabilního období, ale příliš sladký produkt vyžaduje zvýšenou sekreci inzulínu, což je obtížné pro poškozenou žlázu;
  • obsahuje konzervanty, příchutě, různé příchutě a složky (oříšky, čokoláda, ovoce, kondenzované mléko), které nejsou vhodné na záněty.

Marshmallow na pankreatitidu

Naštěstí ne všechny sladkosti jsou při pankreatitidě zakázané. Příkladem toho je marshmallow. A to vše proto, že se vyrábí z vaječných bílků, pektinu, vitamínů a minerálů, agar-agaru.

Existuje mnoho odrůd této pochoutky: bílá, růžová s přídavkem ovocných plnidel, v čokoládové polevě. Aby se zabránilo škodlivým přísadám (výrobci ne vždy používají deklarovanou užitečnou složku), je nejlepší zvolit bílou.

V akutním stadiu onemocnění a následujících 2 měsících by se mělo zcela opustit. Pak si dopřejte půl marshmallow s neslazeným čajem. Pokud nedošlo k žádné negativní reakci slinivky břišní, jezte 1-2 věci denně.

Kastrol na pankreatitidu

Jakékoli pečené výrobky jsou mnohem zdravější než smažené a chutnější než vařené. V tomto případě může kastrol z tvarohu kombinovat chuť a přínos: jednoduchý, s jablky, mrkví a dalšími; s rýží a dýní nebo takové, na které je dostatek fantazie.

Jedinou podmínkou v prvním případě je, že tvaroh je nízkotučný, je v něm málo cukru a z vajec se používají pouze bílkoviny. Pro získání vzdušného efektu se bílkoviny ušlehají s cukrem, spojí se s velkým množstvím dobře mletého tvarohu, přidá se špetka soli a 1–2 lžíce krupice předem namočené v zakysané smetaně. Nahoře lze ukrást s ovocem nebo bobulemi.

Džem na pankreatitidu

Džem je způsob sklizně lesních plodů a ovoce na zimu, ale připravuje se s přidáním cukru, což je pro nemocnou slinivku nežádoucí. U akutních forem je zcela vyloučena a v období stabilní remise si můžete dovolit trochu přidat do čaje, jogurtu, kefíru, zředit ovocné nápoje, vařit želé.

Nepřítomnost cukrovky vám umožňuje občas poslat lžíci jen do úst, ale měli byste dát přednost pouze produktu z ovoce povoleného pro pankreatitidu. Patří sem jablka, meruňky, rybíz, třešně, švestky, jahody, broskve.

Nejlepší je domácí džem, ve kterém se hostitelka snažila zachovat co nejvíce vitamínů a minerálů, čímž nestrávila a nezničila vše užitečné.

Koláče na pankreatitidu

Většina receptů na koláče zahrnuje vaření s droždím a to je hlavní překážkou pro nemocnou slinivku. Do těsta se pro ně vždy přidávají různé složky: tuky, cukr, vejce, díky čemuž jsou vysoce kalorické a škodlivé pro tělo. Jakékoli čerstvé pečivo je nepřijatelné pro dietní tabulku číslo 5 předepsanou pro pankreatitidu.

Do kupovaných výrobků se přidávají konzervanty, barviva, aromata, což také není vhodné pro pacienty. Nejvhodnější jsou proto sušenky z dlouhého bochníku, sušené vlastníma rukama, sušenky "Maria", "Zoological".

Při dlouhé absenci stížností můžete povolit ovesné sušenky (ovesné vločky obsahují enzymy podobné těm, které produkuje samotná žláza), sušenou sušenku, tvarohové koláčky, pusinky, ale ne více než 50 g denně.

Sladkosti na pankreatitidu

Mohou sladkosti poškodit pankreatitidu? Abyste si byli jisti, musíte pochopit, z čeho jsou vyrobeny. Obsahují cukr, většina odrůd používá tuhé tuky, palmový olej, barviva, zahušťovadla, příchutě, může být sušené mléko, laktóza, koňak, likéry, ořechy, čokoláda.

Každá složka samostatně již nemluví v jejich prospěch. Sladkosti jsou vysoce kalorické, s vysokým obsahem sacharidů, což je spojeno se zvýšeným zatížením slinivky břišní, vysoce alergenní, schopné vyvolat dysbakteriózu a způsobit plynatost.

I v dlouhých obdobích klidu bez exacerbací by měla být spotřeba této pochoutky co nejvíce minimalizována a nejbezpečnějšími odrůdami mezi nimi jsou sladkosti pro diabetiky, soufflé "Bird's Milk", želé, "Korovka".

Karamel, karamel, lízátka jsou považovány za nevhodné pro toto onemocnění.

Halva s pankreatitidou

Chalva je zcela nedietní výrobek, protože se připravuje z opražených jader olejných ořechů nebo semínek s přídavkem karamelové hmoty, do které se pro zachování plasticity výrobku přidává velké množství melasy.

Pro zdravé lidi je tato cukrovinka výborným dodavatelem energie, díky polynenasyceným mastným kyselinám zabraňuje rozvoji aterosklerózy a díky draslíku a hořčíku je užitečná pro svalový, srdeční, reprodukční a nervový systém.

V akutních obdobích pankreatitidy je na chalvu uvaleno přísné tabu a až po několika měsících nepřítomnosti příznaků můžete opatrně vyzkoušet ne více než 20–30 g denně a ne všichni.

Kondenzované mléko s pankreatitidou

Kondenzované mléko je koncentrovaný mléčný výrobek s vysokým obsahem cukru. Navíc při absenci řádné kontroly ze strany státu nad kvalitou výrobků je přirozené mléko ve výrobě často nahrazováno rostlinnými tuky.

Kondenzované mléko s pankreatitidou je nebezpečný produkt, který může způsobit exacerbaci. Pokud se slinivka vrátila do normálu a dlouho neobtěžuje, pak si občas můžete dopřát lžičku dobrot, pokud jste si jistí výrobcem.

Marmeláda s pankreatitidou

Přírodní marmeláda se připravuje na bázi bobulových a ovocných šťáv. Přestože se při jeho přípravě značná část užitečných složek stráví, něco zůstává, včetně pektinů, které blahodárně působí na trávicí systém. Přispívají ke střevní peristaltice, čistí tělo od toxinů a toxinů, snižují hladinu cholesterolu.

Pro zahuštění použijte agar-agar získaný z řas, nebo želatinu (z chrupavek nebo zvířecích kostí). Pro snížení nákladů na výrobky lze použít aromata, barviva. Proto je marmeláda pro pacienty se zánětem slinivky břišní umístěna jako relativně bezpečná.

Při přísné dietě se nepoužívá. Trvalá remise umožňuje tuto sladkost a měla by být zahájena jedním soustem, ale ne více než čtyřmi za den.

Kvalita jakéhokoli produktu se zobrazuje na ceně ve směru jejího nárůstu, takže je třeba si podle ní vybrat produkt, lépe zabalený, jehož obal obsahuje tištěné složení, světlé barvy bez barviv. Nejlepší možností je uvařit si to sami pomocí receptů z internetu nebo kuchařek.

Žvýkačka na pankreatitidu

V procesu žvýkání se stimuluje tvorba pankreatických a žaludečních šťáv. Ve skutečnosti je trávicí reflex oklamán: tělo je naladěno na jídlo, ale není. V tomto případě slinivka „požírá“ své vlastní buňky.

Na druhou stranu žvýkačky používají sladidla, ne vždy přírodní příchutě, antioxidanty, které nepříznivě ovlivňují organismus.

Jediné možné shrnutí se nabízí samo: nepoužívejte. Rada pro velké fanoušky je úplně odmítnout během exacerbace patologie a omezit ji na minimum v jiných, klidných obdobích.

Pastila na pankreatitidu

Tento druh dezertu tělu nijak neublíží, s výjimkou akutních období, pokud si ho uvaříte sami, zejména ze zelených jablek.

Recept je docela jednoduchý: nakrájejte ovoce na plátky bez loupání (obsahuje nejužitečnější živiny), vložte do hrnce, přidejte trochu vody, aby se nepřipálilo, vařte. Vzniklou šťávu sceďte, každý kousek zbavte kůže ručně nebo pomocí síta, přidejte cukr (nenechte se unést), mixérem přeměňte na homogenní hmotu. Připravte si plech, položte na něj pečicí papír namazaný rostlinným olejem a tenkou vrstvou na něj rozetřete výsledné pyré. V troubě vyhřáté na 130 0 C sušte marshmallow po dobu jedné a půl hodiny, přičemž dvířka by měla být mírně otevřená (položte nehořící předmět).

Kukuřičné tyčinky na pankreatitidu

V kukuřičné krupici, ze které se vyrábí kukuřičné tyčinky, je hodně vlákniny, která je pro žlázu nepříznivá. Přestože jsou tyčinky samy o sobě lehké a vzdušné, používají cukr nebo moučkový cukr, sůl, rostlinný olej a pro rozšíření sortimentu různé další přísady (čokoládová poleva, koření), zvýrazňovače chuti.

V chronické formě pankreatitidy s dlouhou absencí záchvatů si můžete dovolit malou část, ale ne suchou, ale přidejte ji do jogurtu, fermentovaného pečeného mléka, pijte čaj. A k snídani je přece jen lepší dát přednost rýži a ovesným vločkám.

Fruktóza při pankreatitidě

Při tak negativní roli cukru na nemocný orgán se nabízí otázka, není lepší používat sladidla ve stravě? Lékaři s tímto tvrzením souhlasí, zvláště pokud jde o přírodní, jsou sladší než cukr, takže k obvyklým vjemům potřebují méně.

Jedním z nich je fruktóza, která se nachází v medu, bobulích a ovoci. Jeho vstup do těla není na rozdíl od glukózy doprovázen uvolňováním inzulinu. Můžete jej však použít pouze při ústupu nemoci.

Želé na pankreatitidu

Želé může být nejen chutné, ale také zdravý dezert, pokud v něm použijete produkty, které nejsou při pankreatitidě zakázány, jako jsou jablka, švestky, broskve. Želírované plátky ovoce bez velkého množství cukru potěší a neuškodí, pokud nedojde k ostrému procesu.

Výroba želé doma vám umožňuje minimalizovat látky, které mohou poškodit slinivku břišní. Nicméně gelující látky, i když jsou užitečné pro klouby, chrupavky, pojivovou tkáň, nejsou pro pankreatitidu příliš žádoucí, zejména na pozadí žlučových kamenů, takže byste se neměli příliš unést.

Pusinky s pankreatitidou

K přípravě pusinky se používají bílky v kombinaci s cukrem. Pokud si ho uvaříte doma, pak můžete všechna rizika pro slinivku eliminovat: příliš neslazujte, nepřidávejte škodlivé přísady. Pouze v tomto případě se dezert stává podmíněně povoleným během chronického onemocnění, dostatečné časové vzdálenosti od propuknutí patologie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.