^

Vnitřnosti při zánětu slinivky: klobása, klobásy, knedlíky, paštika

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 03.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Výběr vnitřností pro pacienty se zánětlivými onemocněními trávicího traktu je velmi omezený. Faktem je, že mnoho drobů při pankreatitidě může způsobit prudké zhoršení pohody. V malých množstvích mohou vstoupit do menu pouze ve fázi zotavení, během rozšíření stravy. Je velmi vhodné nakupovat takové produkty od důvěryhodných prodejců nebo výrobců.

Vnitřnosti pro pankreatitidu: co může a co nemůže?

Za prvé, droby se týkají vnitřních a málo hodnotných částí jatečně upravených těl zvířat. Tato kategorie zahrnuje játra a ledviny, srdce, mozek (včetně kostní dřeně), vemeno a plíce, ocasy a uši, žaludek, hlava, kůže atd.

Na základě vnitřností se vyrábí většina masa a některé kulinářské výrobky. Například játra, plíce a srdce se přidávají do náplní do koláčů, kastrolů, koláčů a klobás. Ledviny, jazyk, měkké tkáně hlavy, kůže, vemeno se používají k přípravě konzerv, uzenin, uzenin. Mnoho vedlejších produktů je často obsaženo v paštikách, druhořadých a játrových klobásách a tlačenkách.

Z takových částí, jako je jazyk nebo kostní dřeň, se připravují i pokrmy gurmánských restaurací: podávají se s bylinkami, ovocnými pyré, omáčkami a dokonce i ořechy.

Dietní výživa také zahrnuje použití vnitřností. Pankreatitida je však onemocnění, zvláště "rozmarné" k jídlu. Navíc tyto produkty obsahují velké procento cholesterolu, což je zvláště nežádoucí v případě poškození slinivky břišní.

Gastroenterologové považují pouze takové druhy vnitřností, jako jsou kuřecí játra a jazyk, za relativně bezpečné pro pankreatitidu. Aby se zabránilo zhoršení onemocnění, je povoleno podávat tyto přípravky pouze ve fázi stabilní remise. Pokud se bavíme o uzeninách, pak je obecně lepší je v jídelníčku neuvádět. Ale pokud jste si naprosto jisti spolehlivostí výrobce, pak jsou povoleny pouze mléčné klobásy nejvyšší kvality, diabetické nebo lékařské klobásy - ve fázi zotavení a v malých množstvích.

Jakékoli jiné vnitřnosti u pankreatitidy je lepší se vyhnout.

Klobása s pankreatitidou

Mnoho uzenin dnes bohužel nedrží vodu: za standardní ingredience v nich se dlouho nepovažovalo maso, ale vedlejší produkty, sójové bílkoviny, škrob a mouka (včetně kostí) a také spousta chemických přísad. Vybrat kvalitní a ještě více dietní přípravek na pankreatitidu je velmi, velmi obtížné. V zásadě platí, že použití jakýchkoli uzenin pacienty musí schválit lékař. Poškodit zdraví je snadné, ale rekonvalescence po pankreatitidě je poměrně komplikovaná a zdlouhavá.

Jak vybrat správnou klobásu a jak ji používat?

 • Zaměřte se na výrobce, až po návštěvu továrny a osobní sledování kvality výroby. Někdy některé podniky uspořádají „dny otevřených dveří“ nebo zveřejní demo videa na internetu. Často se navíc můžete setkat s výsledky testovacích nákupů uzenin od různých známých výrobců.
 • Kvalitní výrobek nebude levný a nemůže mít dlouhou trvanlivost (ideálně je to 1-1,5 týdne).

Pokud je to možné, je lepší vařit klobásu doma: pak budete přesně vědět, z jakých ingrediencí se skládá a jaké jsou kvality. Z drobů můžete přidat kuřecí játra, jazyk.

Uzeniny z obchodu – i výborné složení – by se neměly konzumovat často a ve velkém. Pokuste se jíst malý kousek: pokud jeho použití nezpůsobuje negativní příznaky, můžete produkt jíst 1-2krát týdně, porce ne více než 50 g.

Vařená klobása s pankreatitidou

O kvalitě současné vařené klobásy se tradují legendy: nevyrábí se pouze ona a droby v ní představují nejmenší nebezpečí. Ale v období trvalé úlevy od stavu se můžete chopit šance a zkusit si vybrat opravdu kvalitní produkt. Výběr by měl být prováděn výhradně mezi prémiovými produkty - zpravidla se jedná o uzeniny Lékařské, Diabetické atd.

Čemu je třeba věnovat pozornost:

 • čtěte složení, kategoricky se vyhněte produktům s vysokým obsahem chemických přísad a také s vysokým procentem vedlejších produktů;
 • na obalu najděte datum vydání, nezapomeňte - produkt musí být čerstvý;
 • nekupujte jasně narůžovělé klobásy, protože přírodní vařené maso a dokonce i droby mají zpravidla šedavý odstín.

Pokud se vám podařilo najít kvalitní produkt bez „chemie“, rostlinné bílkoviny a vnitřností, tak ani v tomto případě byste toho neměli zneužívat. Použití vařené klobásy je možné pouze při trvalém ústupu příznaků, v množství nepřesahujícím 50 g najednou, 1-2krát týdně. Přirozeně je absolutně nemožné smažit plátky klobásy, udělat z nich sendvič s máslem.

Doktorský párek na pankreatitidu

V sovětských dobách byl koncept lékařské klobásy ztotožňován s terapeutickou dietou: tento klobásový výrobek neobsahoval nejen chemikálie, ale ani vedlejší produkty, protože byl vyroben v souladu se všemi požadavky GOST a byl původně určen k použití. Lidmi s problémy s gastrointestinálním traktem. Změnilo se od té doby složení lékařského párku a je povolený na pankreatitidu?

Klobásu s názvem „Doktor“ dodnes vyrábějí téměř všechny známé i málo známé masokombináty. A ne všechny dělají opravdu kvalitní produkt, protože v současných ekonomických podmínkách je prostě nerentabilní.

Vzhledem k tomu, že gastroenterologové nedoporučují používání uzenin kvůli přítomnosti drobů a jiných škodlivých složek v nich, pak by se k výběru takového dietního produktu mělo přistupovat velmi zodpovědně. Přečtěte si složení, zjistěte více o výrobci, přečtěte si recenze a otestujte výsledky nákupu. Je dobré, když najdete kvalitní lékařskou klobásu, ale i v tomto případě ji lze konzumovat pouze ve fázi zotavení, ne více než několikrát týdně, v dávce nepřesahující 50 g.

Je možné jíst knedlíky s pankreatitidou?

Knedlíky – i domácí, s masem a bez drobů – jsou pro nemocnou slinivku docela těžkým jídlem. Kombinace masa a těsta vyžaduje především zvýšenou produkci trávicích enzymů, což u pankreatitidy není vůbec dobré. Pokud zanedbáte doporučení výživových specialistů a pravidelně používáte knedlíky na pankreatitidu, můžete výrazně oddálit proces obnovy orgánů nebo dosáhnout další progrese onemocnění.

Není tak důležité, jakou náplň mají knedlíky - může to být mleté maso, nebo dokonce droby ve formě jater: současná přítomnost živočišných bílkovin a vařeného těsta nepříznivě ovlivňuje trávicí systém.

Průmyslově vyráběné knedlíky jsou ještě nebezpečnější. Většinou se skládají z drobů, rostlinného proteinu (sójový protein), jakož i všech druhů doplňkových látek (zvýrazňovače chuti, aromatické přísady atd.).

Pokud opravdu chcete knedlíky, pak můžete pacientovi se stabilní remisí pankreatitidy nabídnout, aby snědl pár domácích kousků, přičemž skořápka těsta musí být odložena. Ve fázi exacerbace onemocnění je přísně zakázáno používat manti, knedlíky.

Dětské pyré na pankreatitidu

Dětská výživa – jmenovitě různé dětské cereálie, pyré a směsi – se často řadí mezi dietní potraviny. Obvykle si myslíme: když je to možné pro malé dítě, pak je to možné pro dospělého, i když trpí pankreatitidou. Je to pravda?

Samostatným tématem k diskusi jsou dětské zeleninové nebo ovocné hmoty. V tuto chvíli si povíme o takových pyré, které se připravují na bázi masa nebo drobů.

Samozřejmě pyré kousky masa nebo jater určené pro kojeneckou výživu jsou vždy lepší než běžné „dospělácké“ konzervy. Některé sklenice kromě masných výrobků obsahují i zeleninu – například brokolici či cuketu, případně mají bohaté vitamínové složení. Výrobci jsou ale různí a ne všichni svědomitě dodržují doporučení pediatrů a dětských výživových poradců. Výrobek může například obsahovat umělé přísady, barviva, příchutě, kyseliny. Proto si před výběrem zdravého pyré (jak pro pacienta s pankreatitidou, tak pro dítě) musíte pečlivě znovu přečíst složení produktu. Optimálně by ji mělo zastupovat maso (krůtí, kuřecí atd.) nebo vnitřnosti (játra), rýžová či jiná mouka (kukuřičná, pohanková), rostlinný olej a sůl. Toto pyré může být zahrnuto do stravy při pankreatitidě, ale ne příliš často: například je vhodné jíst takovou sklenici na cestách, když neexistuje způsob, jak jíst čerstvě připravené dietní jídlo. V ostatních případech je lepší dát přednost kvalitní domácí kuchyni.

Paštika s pankreatitidou

Paštiky jsou snadněji stravitelné než celé kusy masa nebo vnitřností, proto je lze při správném složení zařadit do jídelníčku pacienta s pankreatitidou. Co znamená správné složení? Paštika by se měla skládat z přísad, které nezatěžují slinivku břišní.

 • Nepřidávejte tuk, včetně tučného masa, sádlo, odřezky, srdce.
 • Nemůžete použít jehněčí, vepřové, telecí maso.
 • Suroviny na paštiku by se neměly smažit, ale pouze vařit nebo dusit.
 • Nemůžete přidat máslo nebo margarín: místo toho se používá odstředěné mléko, cereálie, mouka, vaječný bílek a dušená zelenina.
 • Nepřidávejte houby, koření, cibuli, česnek.

Samozřejmě bychom neměli pacientovi s pankreatitidou nabízet průmyslové paštiky. Pokrm se připravuje doma, z kvalitního masa, ryb nebo zeleniny. Můžete použít droby jako jazyk, játra (v malém množství).

Domácí paštika se konzumuje výhradně čerstvá (tj. Bezprostředně po uvaření) s pankreatitidou, v množství nejvýše 25 g na porci. Miska se nekonzumuje často - 1-2krát týdně ve fázi stabilní remise.

Je možné jíst klobásy s pankreatitidou?

Klobásy jsou různé: ne nadarmo jsou výlohy obchodů „překypované“ rozmanitostí. Jak se nenechat zmást a vybrat ten správný produkt, který je povolen pro pankreatitidu?

Uzeniny se liší nejen cenovou kategorií, ale i rozmanitostí a kvalitou. Čím levnější je produkt, tím více drobů a složek třetích stran je v něm přítomno (a v důsledku toho je méně masa nebo vůbec žádné).

Naprostá většina odborníků na výživu nedoporučuje používat žádné uzeniny na pankreatitidu, protože je nepravděpodobné, že budou mít prospěch, ale existuje spousta škod. Ale jsou chvíle, kdy pacient stále chce ochutnat produkt, ale neví, jak minimalizovat jeho poškození. Čemu byste měli věnovat pozornost:

 • Uzeniny obsahují vysoké procento soli, která dráždí trávicí trakt. Aby se mírně snížil jeho obsah, musí se produkty vařit ve vodě a ne ohřívat v mikrovlnné troubě, péct nebo dokonce jíst syrové.
 • Při pankreatitidě je teoreticky povoleno používat pouze uzeniny nejvyšší kvality, které odpovídají kategorii dietních produktů. Bohužel většina uzenářských výrobků obsahuje především vedlejší produkty v podobě chrupavek, kůží a dokonce kostí, ale i dalších, včetně umělých složek, proto je třeba výběru adekvátního produktu věnovat zvláštní pozornost.
 • Čím menší je seznam přísad v klobásách, tím lépe. Množství aditiv neznámého původu činí produkt nepoužitelným pro pankreatitidu.
 • Uzeniny by neměly obsahovat ostré koření a dochucovadla, proto byste měli věnovat pozornost dietním a diabetickým typům tohoto produktu.

S exacerbací pankreatitidy jsou zakázány jakékoli, dokonce i dietní klobásy. Přidání určitých druhů přípravků je možné nejdříve 10 týdnů po vymizení příznaků onemocnění. Ale i v tomto případě se uzeniny konzumují maximálně jednou nebo dvakrát týdně.

Krabí tyčinky na pankreatitidu

Krabí tyčinky jsou specifický produkt, který zná každý, ale málokdo ví, z čeho se vlastně vyrábí. Soudě podle ceny už můžeme usoudit, že v takových tyčinkách žádné krabí maso rozhodně není. Odkud se ale bere tak jemná chuť mořských plodů, sněhově bílá barva a příjemná vůně?

Bohužel téměř žádná složka v krabích tyčinkách nespadá do kategorie zdravých potravin. Zde je ukázkový seznam sestav:

 • mleté ryby zvané „surimi“ (ideálně filety z oceánských ryb, ale ve většině případů místo nich najdeme pravidelně mleté a opakovaně omývané rybí droby);
 • aromatické a barvicí látky (mohou být přírodní i chemické);
 • proteinová část slepičích vajec;
 • škrob a jiná zahušťovadla;
 • rostlinné oleje;
 • cukr a sůl;
 • stabilizační a konzervační látky;
 • sójový protein.

Co říkají gastroenterologové na krabí tyčinky? Pravidelné užívání těchto vnitřností je podle nich vysoce nežádoucí i pro zdravé lidi a u pankreatitidy ještě kontraindikovanější: tyčinky by se neměly konzumovat v žádné formě, v jakémkoli množství, bez ohledu na stadium onemocnění.

Majonéza na pankreatitidu

Pokrmy na bázi drobů se často ochucují nejrůznějšími omáčkami a dresinky: někdy je to nutné, aby se skryla nechtěná pachuť, nebo naopak, aby byl pokrm bohatší. Majonéza je bezesporu nejoblíbenější omáčkou téměř ve všech postsovětských zemích. Je cenově dostupný, lze ho zakoupit v každém obchodě s potravinami a jeho chuť ho předurčuje k použití téměř do každého pokrmu: přidává se do salátů, k masu a rybám, skvěle doplní přílohy, teplá i studená jídla, dokonce i sendviče.

Paradoxně každý ví, že majonéza škodí. A přesto se i nadále používá všude – včetně pacientů trpících poruchami trávení. Velká škoda je tedy způsobena jak žaludku, tak slinivce: majonéza při pankreatitidě je přísně zakázána, stejně jako uzená jídla nebo alkohol.

Jaké je nebezpečí?

 • Majonéza je převážně tučný produkt. Obvykle obsahuje asi 60-70% tuku. Takzvané „dietní“ druhy této omáčky jej mohou obsahovat o něco menší množství – asi 40–50 %, ale i toto číslo je považováno za vysoké. V důsledku použití takového produktu u lidí s pankreatitidou se stav okamžitě zhoršuje: objevuje se nevolnost, bolest břicha a průjem.
 • Jakákoli majonéza, včetně domácí, obsahuje kyselou složku - může to být ocet nebo kyselina citrónová, které dráždí sliznice trávicích orgánů. To může vést k prudké exacerbaci onemocnění.
 • Kromě kyseliny působí dráždivě i další složky omáčky, jako je koření a hořčice. Dalšími dráždivými látkami jsou tónovací, zahušťovací, stabilizační, konzervační, ochucovací látky, dále látky zvýrazňující chuť a emulgátory. Takové přísady způsobují selhání intracelulárního metabolismu, inhibují ochranné buněčné faktory, inhibují zotavení a stimulují rozvoj zánětlivých procesů.

Odborníci na výživu říkají, že po požití majonézy je téměř zaručena nová vlna exacerbace pankreatitidy. Do stravy by neměly být zahrnuty ani domácí analogy této omáčky - nejsou méně tučné, protože jsou připravovány na bázi rostlinného oleje a obsahují také kyseliny - například citronovou šťávu.

Odborníci proto radí neexperimentovat se zdravím: droby s pankreatitidou by měly být vybírány opatrně a omáčky - včetně jakékoli majonézy - by měly být zcela opuštěny. Na kvalitě výživy závisí i celkové zdraví celého organismu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.