^

Záď s pankreatitidou

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.10.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obilné pokrmy se objevují ve stravě pacienta s pankreatitidou mezi prvními: od druhého nebo třetího dne po odstranění akutního záchvatu. A pak neustále přítomný na stole. Většina cereálních pokrmů se dobře vstřebává trávicím systémem, aniž by zatěžovala slinivku, která v této době není schopna pracovat. Jaký druh cereálií pro pankreatitidu by si měl pacient zásobit a jsou všechny cereálie stejně užitečné?

Co je možné a co ne?

Když už jsme u cereálií, nelze paušalizovat, že všechny jsou vhodné do jídelníčku pacienta. I když obecně správně uvařené cereálie mají pozitivní vliv na slinivku břišní, ne všechny jsou vnímány zbytkem trávicích orgánů. Co mohou a nemohou určit nutriční specialisté ve svých doporučeních a pacient je povinen se jejich radami řídit.

Z obilovin s pankreatitidou se připravují následující cereálie:

 • rýže;
 • krupice;
 • pohanka;
 • ovesné vločky;
 • ječmen.

V akutním období jsou proso, ječmen, pšenice, kukuřice, fazolové kaše kontraindikovány. Ječmen a pšenice se budou hodit při remisi, občas se objeví na stole a zbytek vyjmenovaných druhů by neměl být ve stravě přítomen ani při neúplné, ani stabilní remisi.

 • První jídlo z rýže se objeví na stole nemocného - již 2-3 dny. Během týdne dieta zahrnuje pohanku, ovesné vločky, ječmen, krupici.

V akutní fázi jsou užitečné viskózní tekuté obiloviny - na vodě nebo v extrémních případech napůl s mlékem. Žádný cukr, máslo, sůl. Vařená hmota se otře nebo srazí mixérem, dokud nebude hladká. Za tímto účelem můžete předem namlít suché obiloviny a vařit z nich tekuté jídlo.

Během remise není potřeba mlít obiloviny ani mlít obilniny. Přestává se šetřící dieta, kaše se drolí, jejich chuť se zlepšuje cukrem a máslem. Takové pokrmy mají více nutričních složek než viskózní. Pokud na ně slinivka reaguje normálně, pak je dovoleno jíst kaši s mlékem.

Pohanka s pankreatitidou

Tradiční obilninou při pankreatitidě je pohanka. Odborníci na výživu a gastroenterologové jej často zařazují do jídelníčků, je vhodný v každodenním jídelníčku starších lidí a dětí. Produkt je unikátní tím, že obsahuje celou řadu aminokyselin, které umožňují vyvážení stravy bez masa.

 • Existuje mnoho pohankových diet, které podporují hubnutí. Pohanka pro pankreatitidu je také užitečná, protože obsahuje železo, vlákninu, vitamíny B.

Obvykle je pohanka předepsána od pátého dne, po ukončení bolesti a nepohodlí způsobených exacerbací procesu. Kroupy se uvaří a tře bez přidání čehokoli dalšího, dokonce ani soli. Na konci druhého týdne se doporučuje výživnější jídlo – pohanková kaše a zeleninová polévka.

Chronickým procesem se připravuje slaná drobivá kaše obohacená o olej, med nebo cukr v minimálním množství. Pohanka se hodí i jako příloha k masu nebo karbanátkům. Maso se dusí nebo vaří, řízky se vaří v páře. S tímto produktem je také kombinována zelenina, zelenina.

 • Pro člověka s problémy se slinivkou se pohanka připravuje speciální technologií: vybere si drcené zrno nebo vločky, uvařené musí otřít.

Celá zrna se užívají po vymizení všech příznaků onemocnění. Kroupy se třídí, perou, namáčejí na několik hodin nebo přes noc. Díky tomuto přípravku si přípravek zachovává maximum užitečných látek. Čerstvě uvařené jídlo se konzumuje při teplé a příjemné teplotě.

Rýže na pankreatitidu

Důležitou vlastností rýže při pankreatitidě je její obalovací schopnost. Chrání sliznice trávicích orgánů před agresivními faktory a také absorbuje a odstraňuje toxiny. Rýžové krupice při zánětu slinivky břišní se doporučují i proto, že jsou snadno stravitelné, poskytují dlouhodobou sytost a nedráždí ani nemocné, ani zdravé orgány.

Opatrnost při konzumaci je nutná jen proto, že rýže má neodmyslitelný fixační účinek, a pokud je zánět slinivky doprovázen zácpou, pak je rýže na jídelníčku nevhodná. Naopak, pokud pacienta trápí průjem, pak rýže odvede dobrou práci při jeho odstranění.

Rýži je povoleno konzumovat již druhý den po diagnóze pankreatitidy.

 • Nejprve je to tekutá kaše s mlékem a vodou napůl.
 • Po chvíli se v nabídce objeví lehký kuřecí vývar s rýží.
 • O pár dní později se z těchto obilovin připravuje příloha k masovým kuličkám a rýžovým nákypům.

Všechny recepty používají rychle vařící bílý leštěný produkt. Neleštěné odrůdy jsou svým složením zdravější, ale hrubá skořápka je činí nežádoucími ve stravě pacienta se slinivkou. Povolení pro takovou rýži se získává pouze ve fázi stabilní remise.

Hrášek na pankreatitidu

Hrách je velmi chutný, není náhodou, že je významným produktem mnoha národních kuchyní. Vysoká nutriční hodnota, sytost, lahodnost z něj činí nepostradatelný produkt ve stravě většiny rodin. Pokud jsou všichni v rodině především zdraví, nemají problémy s trávicími orgány.

 • Aby váš oblíbený hrášek s pankreatitidou nezpůsobil škodu, musíte vědět, kdy a kolik ho lze konzumovat.

Stejně jako ostatní obiloviny s pankreatitidou, hrášek nejedí pacienti, u kterých jsou pozorovány příznaky akutní fáze. Proč ne? Protože luštěniny obsahují hrubou vlákninu, která může vyvolat další problémy - průjem, nadýmání, střevní koliku.

 • U mírných forem chronického zánětu je někdy pacientům dovoleno jíst zelený hrášek. To je způsobeno přítomností proteinu v něm - stavebního materiálu pro obnovu tkání nemocného orgánu. Kalorie jsou také užitečné pro tělo vyčerpané podvýživou a bolestí.

Hrášek se uvaří a smíchá s pyré z mrkve, květáku, dýně nebo pyré ve formě zeleninové polévky. Toto jídlo pomáhá zbavit se projevů zácpy. Kromě vysokého procenta bílkovin obsahuje hrášek draslík, selen, hořčík, železo, jód, zinek, síru, vitamíny a sacharidy.

Po potvrzení remise je povolen netřený suchý hrášek, předem namočený ve studené vodě. Výrobek se používá na přílohy nebo polévky, plněné rohlíky, zapečené ve formě pudinků. Dávkování hotového pokrmu nastavuje odborník na výživu.

Ovesné vločky na pankreatitidu

Pacienti by neměli zneužívat jídlo připravené z obilovin s pankreatitidou. Se vší užitečností obilovin pro zdravé lidi mohou lidem s pankreatickými patologiemi přinést prospěch i poškození. Ani dietní ovesné vločky na pankreatitidu nejsou v dietě vždy vhodné. Minimálně v prvních dnech akutní fáze se vylučují ovesné vločky a při jejich zařazení do jídelníčku se doporučuje zrno nejprve umlít na mlýnku na kávu.

 • V tomto stavu získá uvařený obilný produkt jednotnou konzistenci a je snadno zpracovatelný trávicím systémem.

Celá zrna nejsou pro pacienty gastroenterologů. Instantní cereálie jsou v jejich stravě také nevhodné: obsahují přísady, které nejsou zdaleka užitečné.

Ovesná kaše je bohatá na sacharidy, bílkoviny, škrob, vitamíny několika skupin, minerální látky, mono- a disacharidy. Poskytuje následující výhody:

 • obaluje a chrání vnitřní výstelku trávicího traktu;
 • snižuje hladinu cholesterolu;
 • zlepšuje náladu díky serotoninu;
 • obsahuje enzymy podobné těm, které produkuje nemocná žláza.

Kaše je chutná, zasytí, v kombinaci se sušeným ovocem a dalšími přísadami a v kombinaci s mlékem podporuje oslabenou imunitu pacienta.

První věc, kterou lékaři povolí, je tekutá vodní hmota, bez jakýchkoli aromatických přísad. Základem slizké polévky může být odvar z ovesných vloček. Pak se pro změnu připravuje želé, suflé, pudink na bázi ovesných vloček. Jak se hojí, ovesné vločky se stávají chutnějšími a hustšími, a to díky oleji a nahrazení vody mlékem.

Proso s pankreatitidou

Jáhly, neboli jáhly, obsahují vlákninu, vitamíny, minerální látky, tuky. Kaše z takové obiloviny je považována za poměrně těžké jídlo. Proto dietní výživa navrhuje proso na pankreatitidu, ale s výhradami: ne ve všech obdobích a správně vařené.

 • Nemůžete proso kaši během exacerbace, jako jiné obiloviny s pankreatitidou, stejně jako v situacích, kdy je onemocnění doprovázeno zánětem žlučníku a ulcerózními lézemi gastrointestinálního traktu.

Když nastane klid, tedy remise, proso se stane užitečným. Mimochodem, je také součástí diabetického menu, a to i pro děti. Recept na kaši je následující:

 • Očištěná umytá zrna se zalijí vodou v poměru 1:3.
 • Hrnec je umístěn na mírném ohni.
 • Kaše je hotová, když zvětšená zrnka naplní misku.
 • Kroupy nemíchejte, jinak budou tuhé.
 • V případě potřeby se znovu přidá voda.
 • Do hotového pokrmu dáme cukr, máslo nebo mléko.
 • Bez mléka dostanete přílohu k zelenině, rybám, masu.

Důležitým bodem je výběr vysoce kvalitních surovin. Z leštěného prosa vychází chutnější kaše; viskózní - ze světle žluté, drobivé - z hnědých zrn.

Jáhly, které dlouho ležely, žluknou, což kaši znepříjemňuje. Pro odstranění hořkosti se cereálie před vařením nalije vroucí vodou.

Ječmen s pankreatitidou

Mezi oblíbené obiloviny při pankreatitidě je indikován i perličkový ječmen. Připravuje se z ječného zrna, které má celou řadu užitných vlastností. Ječmen zejména odstraňuje toxiny, posiluje kosti, normalizuje metabolismus, činnost štítné žlázy a obranyschopnost organismu.

 • Ječmen s pankreatitidou pomáhá eliminovat zánětlivé procesy v pankreatu a patologie jiných trávicích orgánů.

Kroupy obsahují komplex vitamínů a minerálů, vlákninu, bílkoviny, aminokyseliny. V závislosti na způsobu zpracování se prodává několik odrůd produktu, včetně ječných krup - to je název pro drcená zrna ječmene. Je více žádaný: často ho používají ženy v domácnosti k výrobě obilných polévek, nádivkách do ryb.

Pozitivní vlastností perlorodky je její obalující a změkčující účinek na slizniční povrchy trávicích orgánů. To pomáhá odstranit zánět a dysfunkci těchto orgánů. Správně uvařené jídlo z této obiloviny podporuje regeneraci zanícených tkání slinivky břišní.

 • Kaše se připravuje podle speciální receptury, a to poměrně dlouho. Jedná se o těžké jídlo, takže pro normální asimilaci musí být dobře vařeno.

Obiloviny promyté v několika vodách se přes noc namočí vodou nebo se zalijí produktem kyseliny mléčné (kefír, jogurt). Poměry jsou sklenice na litr tekutiny. Ráno se tekutá část vypustí, přidá se vroucí voda nebo mléko (1:3) a vaří se nebo se udržuje ve vodní lázni po dobu 6 hodin. Po tuto dobu můžete dát pánev do trouby. Jedí horké, protože vychladlá kaše je bez chuti.

Kuskus na pankreatitidu

Možná ne každý ví, co je kuskus a co kuskus při pankreatitidě jí. Jedná se o jeden z nových produktů, pro Evropany málo známý. Kuskus pochází z oblastí severní Afriky a Středomoří. Připravuje se speciální technologií - původně z pšenice, na bázi krupice, dnes - z rýže, prosa, ječmene.

 • V některých arabských zemích jsou běžná stejně velká kolečka národním jídlem.

Kuskus je bohatý na vitamíny, dokáže pročistit trávicí trakt, snížit hladinu cholesterolu v krvi, zvýšit imunitu, posílit srdeční sval. Obilná kaše s pankreatitidou je nepřijatelná ve fázi exacerbace procesu. Stejně jako ostatní potraviny jsou v tuto chvíli zakázány všechny obiloviny.

 • O dva týdny později, když bolest odezní a situace se stabilizuje, se na jídelníčku objeví kuskus, dvakrát až třikrát týdně. Fáze remise neklade omezení na používání kaše.

Je důležité připravit produkt tak, aby jej nemocný orgán mohl snadno vnímat a strávit. Pokud za normálních okolností stačí cereálie jednoduše zalít vroucí vodou, pak při pankreatitidě by se měla vařit po dobu 5 minut. Ještě lépe pomocí mixéru udělejte kuskusovou hmotu homogenní. To je ideální konzistence pro nemocnou slinivku.

Bez obilovin na pankreatitidu, ze kterých se připravuje delikátní jídlo, které obaluje a chrání trávicí orgány, je obtížné si představit jídelníček pacienta. Různé obiloviny jsou přijatelné různými způsoby, každá má výhrady. Při dodržení dietetických pravidel přípravy a spotřeby jsou tato známá jídla plnohodnotnou součástí léčby, neméně důležitou než léky proti pankreatitidě.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.