^

Zdraví

A
A
A

Alergie na citrusy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Alergie na citrusové plody je typickým příkladem idiosynkrasie, tj. Intolerance některých potravin a léčivých látek.

Tento typ se nazývá alergické projevy pseudoallergy alergii nebo falešný, při které reakce allergoidny organismu na invazi spouštěcího (vyvolávající alergen) probíhá bez účasti specifických protilátek - imunoglobulinů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Způsobuje alergie na citrusové plody

Alergie citrusových plodů není specifická, samostatná nemoc. Monoreakce na pomeranče nebo mandarinky je téměř nikdy nenalezena, častěji jsou tyto projevy spojeny s křížovými pseudoalergiemi. Hlavními spouštěči falešných alergií jsou salicyláty, benzoáty a aminy. Pseudoalergie jsou také způsobeny potravinami, které obsahují aminokyselinu histidinu, ze které je syntetizován histamin.

Citrusové plody obsahují jak tyramin (amin), tak salicyláty, zvláště mnohé z nich v mandarinách, pomeranče, citróny a grapefruity jsou v tomto smyslu méně nebezpečné. Mnoho alergiků se navíc domnívá, že nesnášenlivost některých potravinových složek, včetně citrusů, je spojena s dysbiózou nebo s latentními jaterními chorobami.

trusted-source[6], [7], [8]

Jak se tvoří citrusová alergie?

Pseudoalergie je provokována, obvykle jím, která obsahuje spouštěcí složku. Jakákoli idiosynkróza, včetně alergií na citrusy, se začíná vyvíjet v době, kdy tělo dostane spoustu provokujících látek. Klíčovou frází je velké množství. Intenzita reakce přímo souvisí s tím, kolik jedli citrusové lidi: čím více, tím silnější je alergie. Pomeranče, citróny, mandarinky atd. Obsahují speciální složky, které mohou způsobit nejsilnější uvolňování histaminu bez zapojení imunoglobulinů v tomto procesu. Z toho vyplývá, že vizuální příznaky budou extrémně podobné těm, které přinášejí skutečná alergie, ale onemocnění má jinou povahu. Při provádění alergických testů nejsou detekovány protilátky, je to důkaz, že vyrážka, otoky a svědění jsou vyvolány idiosynkrází na potravinovém produktu.

Způsobují nadměrné produkci histaminu, nazývané Liberatore (od liberatiou slov - osvobození) - potravinové složky obsažené v téměř všech potravin. Ale zejména provokativní v této oblasti jsou považovány za tvrdých sýrů tyraminu, kvůli fenolických sloučenin (salicyláty), všechny druhy citrusových plodů, jakož i produkty, které obsahují chemické barviva, stabilizátory, konzervační prostředky, zahušťovadla a podobně. V procesu štěpení probíhá, a interakce Liberatore histamin, končící ve prospěch druhé. Kromě toho, alergie vyvolává látka podstatně narušuje metabolismus kyseliny arachidonové, který je důležitou složkou buněčných membrán.

Symptomy alergií na citrusové plody

Osvěžení (uvolnění) histaminu způsobuje vaskulární a vegetativní reakci ve formě zčervenání, svědění, vyrážky, pocity tepla, dušnosti. Často se alergická reakce projevuje kopřivkou, která je doprovázena těžkou bolestí hlavy, dyspepsií. Nejvíce provokativní jsou pomeranče a v menší míře mandarínky, jejichž zneužití může způsobit silnou vegetativně-vaskulární reakci ve formě hypotonické nebo hypertenzní krize. Všechny ostatní příznaky, které diagnostikují alergie na citrusové plody, jsou typické pro skutečnou klasickou alergii. Charakteristickým rysem, který může pomoci rozpoznat falešnou alergickou reakci od příznaků skutečné alergie, je pomalý vývoj příznaků.

Jak léčit alergii na citrusové plody?

Pokud pomeranče, mandarinky způsobují alergickou reakci, musíte je samozřejmě opustit, vyloučit je z jídelníčku a po dlouhou dobu. Také všechny produkty obsahující citrusové esenciální oleje, včetně parfémů a hygienických výrobků, by měly být vyřazeny. To však neznamená celoživotní odmítnutí užívat takový oblíbený pomeranč. Eliminační strava může trvat od jednoho měsíce do šesti měsíců, pak jsou možné opatrné "experimenty", které zahrnují příjem minimálních porcí oblíbeného ovoce. Je třeba připomenout, že v rozvoji alergie falešný důležitý srážecí faktor je přesně množství spotřebované produkty, proto není malé porce by neměla způsobit alergickou reakci. Pokud se však po vynucené přestávce dokonce plátek nebo plátek mandarinky vyvolává vyrážku, otok nebo dušnost, znamená to, že alergie způsobené zcela odlišné, hlavní příčiny, které mohou najít alergologa.

Primární symptomatologie - svědění, kopřivka, může být potlačena pomocí antihistaminik, které jsou volně prodejné. Pokud se alergie na citrusy objeví jako ohrožující příznak v podobě bronchospazmu, udušení, měli byste zavolat lékaře nebo sanitku.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.