^

Zdraví

A
A
A

Alergie na pohanky: příčiny, příznaky, léčba

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hypersenzitivita - alergie - může být způsobena nejen chemickými látkami, kvetoucími rostlinami nebo léky, ale i potravinami.

Alergie na pohanky je mnohem méně častá než nesnášenlivost na vejce, mléko, ořechy, ústřice, jahody, citrusové plody nebo med.

I když ve smyslu potravinové alergie, i pšenice „není bez hříchu“: nesnášenlivost této obiloviny a všech jejích produktů (včetně krupice, chleba a těstovin) se nazývá celiakie, jejíž příčinou je bílkovina lepku.

Ale v pohanky, která překonala rýži, pšenici, proso a kukuřici, pokud jde o obsah bílkovin, neexistuje žádný lepek vůbec. A není náhoda, že pohanka není vůbec obilovin, ale kvetoucí rostlina angiospermu rodiny pohanky.

Ale v pohanky je mnoho vitamínů, železa, hořčíku, fosforu, selenu, vlákniny, esenciálních aminokyselin (včetně lysinu, threoninu a tryptofanu), flavonoidů (včetně rutinu a quercetinu)... Je to opravdu tak hodnotný a navíc dietní potravinový výrobek může vyvolat alergie reakce?

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny alergie na pohanky

Po dlouhou dobu se pohanka konzumovala po celém světě a otázka „vyvolává alergie na pohanky“ vznikla již na počátku 20. Století. Faktem je, že pohanka je jedním z hlavních a nejsilnějších alergenů v Japonsku a Koreji. Za prvé, Japonci milují tradiční soba nudle, které jsou vyrobeny ze směsi pohanky a pšeničné mouky. A Korejci si nepředstavují večeři bez kuřecího vývaru s pohankovými nudlemi - „nanman“.

Kromě toho, obyvatelé zemí tohoto regionu, a to i pohankové šupky je povolen do podnikání a naplnit ho polštáři. Bylo navrženo, že mnoho případů alergií u lidí (kteří si stěžovali na bolest hlavy, přetrvávající rýmu nebo ekzém) bylo způsobeno pohankou. Pozitivní kožní testy na alergen pohanky byly zjištěny u téměř 5% Korejců, kteří si stěžovali, včetně těch, kteří spí na polštářích pohanky a těch, kteří je vyrábějí.

V zahraničí jsme začali v roce 1909 vyšetřovat alergii na pohanky a v polovině minulého století se objevila otázka „Existuje nějaká alergie na pohanky?“ Byla dána jednoznačná kladná odpověď. Četné vědecké studie experimentálně potvrdily, že IgE-zprostředkované (tj. Ne imunologické) generalizované hypersenzitivní reakce alergického původu mohou být způsobeny použitím pohanky, pohankové mouky a inhalace prachu z pohanky při zpracování semen této kultury.

Mnozí odborníci veterinárních klinik navíc tvrdí, že i pes je alergický na pohanky a navíc ne méně často než lidé.

Je pravda, že jeho specifický alergen ještě nebyl přesně identifikován, takže mnoho z nich je stále přesvědčeno, že alergie na pohanky je individuální nesnášenlivostí k tomuto produktu (pseudoalergie). Ačkoli v poslední době stále více a více výzkumníků mají sklon vidět určitý typ potravinové alergie v negativní reakci na pohanky. A některé pokusy zahraničních vědců identifikovat alergen naší oblíbené kaše byly korunovány úspěchem. Proteiny albuminu, globulinu a prolaminu, nebo spíše jejich enzymatická a biologická aktivita, jsou „podezřelé“ z účasti na alergii na pohanky.

trusted-source[4], [5], [6]

Příznaky alergie na pohanky

První příznaky alergie na pohanky u dospělých jsou otok rtů nebo kopřivky. Současně se příznaky alergie nevyskytují vždy ihned po použití pohanky. Alergie se mohou projevit po určité době nebo po opakovaném kontaktu s alergenem (senzibilizace obvykle probíhá ústy).

Seznam příznaků alergie na pohanky zahrnuje: kýchání, rýmu, kašel, svědění v ústech, zarudnutí kolem rtů, otok rtů a jazyka, chrapot, angioedém (angioedém), bolesti hlavy, bolesti v dutinách, dušnost. Pokud je postižen jícen, může být pozorována dysfagie (polykání) a bolest na hrudi během polykání.

Bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem jsou pozorovány při porážce gastrointestinálního traktu. S porážkou jater je pozorován její nárůst a také žloutenka a změny biochemických parametrů.

Kožní projevy alergií se projevují jako malé, což způsobuje nesnesitelné svědění puchýřů (kopřivka). Může se objevit bolest kloubů, únava a nespavost s dušností.

Alergie na pohanka u dítěte se projevuje především kožními vyrážkami, zarudnutím očí, slzením a rýmou. Často jsou gastrointestinální poruchy podobné těm, které byly pozorovány u dospělých.

Alergické reakce na obiloviny (nejčastěji na ty, které obsahují lepek), děti začínají trpět začátkem zavádění doplňkových potravin. Často je alergie na pohanky u kojenců, kteří jsou na smíšeném nebo umělém krmení - v důsledku použití mléčných receptur obsahujících pohankové mouky. Pediatri proto nejsou unaveni opakováním: tak, aby zavedení nového jídla nemělo nežádoucí důsledky pro dítě ve formě atopické dermatitidy, měli by rodiče postupně zavádět každý nový typ potravin a začít s minimálním množstvím. Současně se ujistěte, že neustále sledujete reakci těla dítěte.

trusted-source[7]

Diagnóza alergie na pohanky

Diagnóza alergie na pohanky - stejně jako jakýkoli diagnostický proces pro alergie na potraviny - je založena na podrobné klinické anamnéze a fyzickém vyšetření pacienta.

V pochybných případech, kdy se lékař zabývá pacientem náchylným k alergiím, se používá celý arzenál alergické diagnostiky, včetně kožního testování, diagnostických testů na IgE protilátky proti různým potravinovým alergenům, eliminační diety (tj. Vyjma některých potravin) a provokativní testy..

Vzhledem k tomu, že počet lidí trpících alergiemi se neustále zvyšuje, odborníci se uchylují k metodám určování zkřížených reakcí - mezi různými potravinovými alergeny, mezi potravinovými a nepotravinovými alergeny, například pylem rostlin, drogami atd.

trusted-source[8]

Léčba alergií na pohanky

Vyhnutí se kontaktu s alergenem je klíčovým bodem v obecné koncepci zvládání jakékoli alergie, včetně potravin. Proto je hlavní věc při léčbě alergií na pohanky, stejně jako prevenci alergií na pohanky - aby se zabránilo jeho použití.

Pokud jsou příznaky alergie mírné, pak její terapie s léky není k dispozici. V případě alergické rýmy a nadměrné kožní reakce jsou předepsány antihistaminika, jako je suprastin, tavegil, diazolin nebo zyrtec.

Tablety přípravku Suprastin 25 mg se užívají po jídle: dospělí a děti starší 14 let - 1 tableta 3krát denně, děti do 14 let - 0,5 tablety (rozmělněné do prášku) třikrát denně. Lék tavegil ve formě tablet je předáván dospělým na 1 tabletu ne více než čtyřikrát denně - před jídlem, pouze s vodou; Děti ve věku od 6 do 12 let mají předepsáno 0,5 tablety dvakrát denně (ráno a večer. Tento přípravek je kontraindikován u dětí mladších 1 roku (stejně jako u těhotných a kojících žen). Sirup - 1 lžička dvakrát denně.

Antihistaminikum diazolin se má užívat ihned po jídle. Dávkování pro dospělé a děti od 12 let - 0,05–0,2 g 2x denně. Pro děti do 12 let je lék předepsán v množství 0,025-0,05 g 1-3krát denně (v závislosti na intenzitě alergie).

Antialergický lék Zyrtec je dostupný ve formě tablet (pro dospělé a děti od 6 let) a ve formě kapek (pro děti od 6 měsíců do 6 let). Denní dávka pro dospělé a děti od 6 let - 1 tableta, kterou musíte vypít sklenicí vody. Děti od 6 do 12 měsíců dostávají 5 kapek 1krát denně; od 1 do 2 let - 5 kapek, 2x denně; od 2 do 6 let - 5 kapek dvakrát denně nebo 10 kapek jednou denně.

Cyklus léčby těmito léky pokračuje až do odstranění akutních alergií. Je třeba mít na paměti, že všechny antihistaminika mají vedlejší účinky ve formě ospalosti, letargie, závratě, sucho v ústech, suchosti a podráždění nosního hltanu; bolest žaludku, nevolnost a zvracení.

Alergie na pohanky se nevztahuje na respirační alergie. Vykazuje se zejména jako alergická dermatóza, tj. Ve formě kopřivky a atopické dermatózy. Proto kromě antihistaminik, jiných léků, Vám lékař nebude předepisovat.

A prevence alergií na pohanky u dospělých a dětí je velmi jednoduchá: strava by neměla být pokrmy, jejichž použití může být způsobeno alergií na pohanky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.