^

Zdraví

Lipidy, lipoproteiny a apolipoproteiny

Lipoprotein (a) v séru

Lipoprotein (a) se skládá z apo (a), který je inherentně glykoproteinem a kovalentně spojen s apo-B100. Lipoprotein (a) má významnou strukturní podobnost s plazminogenem.

Apolipoprotein B1 v séru

Apo-B je hlavním transportérem triglyceridů ze střeva do tukových buněk, takže se nazýval "velký nakladač". Zvýšení obsahu apo-B v krvi se obvykle kombinuje s vysokou koncentrací LDL a je spojeno s familiární HLL, která je často komplikována infarktem myokardu.

Apolipoprotein A1 v krevním séru

Každý primární lipoprotein je charakterizován přítomností jedince, jen inherentního proteinu (apolipoproteinu). Apolipoproteiny jsou označeny latinkou, z nichž některé jsou rodinou proteinů a jsou také označeny čísly (například apo-A1, apo-A2 apod.).

Typická dyslipoproteinémie

Studie frakcí lipoproteinů v klinické praxi se používá k typizování dyslipoproteinémie. Dyslipoproteinemie - odchylka lipoprotein krevní spektrum, projevují změny v obsahu (zvýšení, snížení, nebo ne poměr porušení) z jedné nebo více tříd lipoproteinů.

Elektroforetická analýza lipoproteinů

Lipoprotein z krevní plazmy - transportní forma lipidů v lidském těle. Nosí transport lipidů jako exogenní (potraviny) a endogenního původu. Jednotlivé lipoproteiny zachycují přebytek cholesterolu z buněk periferních tkání, aby je transportovali do jater, kde se oxidují na žlučové kyseliny a vylučují se žlučí.

Lipoprotein s nízkou hustotou cholesterolu v krvi

Cholesterol lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL-cholesterol) je hlavní transportní forma cholesterolu.

Cholesterol s vysokou hustotou lipoproteinu v krvi

Vysoká hustota cholesterolu (HDL-cholesterol) lipoprotein je definována jako zbývající množství cholesterolu v séru po precipitaci lipoproteinů apo-B obsahující (LDL a velmi nízkou hustotou).

Celkový cholesterol v krvi

Cholesterol je sekundární monohydrický cyklický alkohol. Cholesterol vstupuje do těla s jídlem, ale většina z nich je tvořena endogenně (syntetizovaná v játrech). Cholesterol je součástí buněčných membrán, což je prekurzor steroidních hormonů a žlučových kyselin.

Triglyceridy v krvi

Triglyceridy nebo neutrální tuky jsou estery trojsýtného alkoholu glycerinu a vyšších mastných kyselin. Triglyceridy vstupují do těla potravou (exogenními triglyceridy) a jsou syntetizovány v těle (endogenní triglyceridy).
You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.