Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest v kloubech

Lékařský expert článku

Ortoped, onkoortoped, traumatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

K dnešnímu dni je bolesti kloubů jedním z prvních míst na světě mezi syndromy, které se vyskytují v praxi rodinného lékaře. Podle statistik je bolest v kloubech do jisté míry zažívána 80% světové populace.

Bolest v kloubech je příznakem velmi složité nemoci muskuloskeletálního systému. Muž je trýzněn dlouhými a často ostrými bolestmi, které jsou velmi obtížné tolerovat. Jaké jsou příčiny a charakteristiky bolesti kloubů?

Symptomocomplex Bolest kloubů, která se vyvine, když se jeden nebo více kloubů podílí na patologickém procesu, se nazývá artikulární syndrom. Diagnóza tohoto syndromu v praxi rodinného lékaře je někdy poměrně obtížným úkolem. Za prvé, to lze vysvětlit existencí velkého počtu onemocnění, které se vyskytují s poškozením různými kostí a kloubů, stejně jako přítomnost neobvyklé, vymazal klinický obraz nemoci, a to zejména u pacientů, kteří užívali nebo užívají v předvečer takových léků jako jsou steroidy, antibiotika.

Někdy je obtížné diagnostikovat obsahuje málo klinických projevů, dlouhá latence onemocnění, monosemeiotic poškození svalové a kosterní soustavy, což vytváří podmínky pro maskování nemoc za jiných podmínek. Kloubní artritida a bolest kloubů v některých případech překonávají po určitou dobu typické extraartikulární projevy nemoci. Typické laboratorní změny a radiologické znaky mohou být dlouhou dobu nepřítomné. Ve všech těchto případech trvá rozdílná diagnostika kloubních lézí poměrně dlouhou dobu (měsíce a dokonce i roky).

Kromě toho existuje významná skupina onemocnění, které mají bolesti v kloubech a pokračují v poškození periartikulárních tkání a jsou doprovázeny klinickými projevy podobnými syndromu kloubů. Mezi takové nemoci patří bursitida, tendovaginitida. Jen občas diagnostiky byly prováděny na jednom nebo více specifických vlastností - patognomonické symptomy (např., Kožní náplasti psoriatické artritidy, vysoký titr protilátek proti DNA v systémový lupus erythematodes). Současně pečlivě shromážděné anamnézou lékaře je jedním z ústředních a rozhodujících vazeb diferenciální diagnózy syndromu kloubu. Anamnéza a objektivní výzkum obsahují 60-75% informací nezbytných pro diagnostiku praktického lékaře. Laboratorní metody, rentgenové a jiné instrumentální studie pomáhají v některých případech vyjasnit povahu poškození kloubů. Zvláštní důležitost mezi anamnestickými informacemi v diagnóze je analýza bolesti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Co způsobuje bolest kloubů?

Bolest v kloubech je spousta pacientů - více než třetina lidí na planetě. A více než polovina pacientů - ve věku nad 40 let a více než 90% pacientů - lidí ve věku nad 70 let To znamená, že s věkem, tato nemoc má svůj houževnatý tlapky více lidí.

Pokud nepůjdete s lékařem včas na léčbu bolesti v kloubech, stávají se stále více zhoršenými a pak jsou mnohem těžší léčit.

Jaké nemoci mohou způsobit bolest kloubů?

Jednou z těchto onemocnění, která vyvolává bolest v kloubech, je artritida. Lidé s touto diagnózou trpí zánětem kloubů - několika nebo jedním, stejně jako bolesti v oblasti vazů a šlach. Bolest v jedné oblasti, jeden kloub je monoartritida a ve více než třech kloubních formacích - polyartritida.

Jak rozpoznat záněty v kloubech a šlachách? Sledujte své tělo. Pokud se vyskytnou následující příznaky, můžete mít artritidu.

  • Masťový kloub
  • Zvýšení teploty
  • Bolest v oblasti kloubů v oblasti edému nebo v jeho blízkosti
  • Neschopnost volně se pohybovat kvůli bolesti
  • Muskuloskeletální

Proč se artritida vyvíjí?

Toto onemocnění vyvolává infekce, slabý průtok krve, metabolické poruchy, nedostatek vápníku ve stravě.

Pokud je příčinou zánětu kloubů infekce, bude osoba postižena i v klidu. A vůbec nezáleží na tom, zda máte fyzické přetížení, nebo se trochu pohybujete.

S infekční povahou artritidy může bolest v kloubech obtěžovat a ve stavu úplného odpočinku (například když člověk leží nebo stojí) a se sebemenším pohybem, nemluvě o náhlých pohybech.

Kromě bolesti může osoba mít opuštěné končetiny nebo prsty. Oblast tohoto otoku je nemocný kloub. Potom bude končetina neúčinná z důvodu bolesti, její tvar se postupně mění kvůli stálým nádorům a tekutině, která se nevyhnutelně hromadí pod kůži uprostřed chorého kloubu.

Tyto viditelné známky jsou také doprovázeny těžkou únavou, teplem, bolestmi hlavy, změnami nálady, zvýšenou podrážděností.

Osteoartróza a její příznaky

Co je to osteoartróza? Toto onemocnění kloubů, ve kterém se deformují a otekly, jsou v kloubech bolest. Toto onemocnění je považováno za nejčastější v revmatologii.

Jak se osteoartróza vyskytuje? V průběhu let se chrupavka, která se nachází mezi klouby a je určena k ochraně před zraněním, stává stále zranitelnější. Už není tak flexibilní, rychle se zhroutí, ztuhne a může se zhoršit. Chrupavky se mohou navzájem otírat, její tkáň se vymazává a zanícuje. Pak se k němu připojují šlachy a vazky, protahují se a také se zanícují, dochází k bolesti v kloubech.

Žádný kloub nemůže být chráněn před zánětem, každý se může stát cílem tohoto onemocnění. V případě osteoartrózy mohou také trpět kolena, hřbet, prsty nebo prsty a boky.

Na viditelné úrovni mohou být klouby oteklé, v oblasti záhybů se na nich tvoří tlustění - tzv. Kužely. Může být zarudnutí.

Co dělat, když máte diagnostikovanou osteoartrózu?

Poraďte se s lékařem, možná ztráta hmotnosti a změna ve stravě usnadní bolesti kloubů. Samozřejmě budete muset koupit léky proti bolesti, stejně jako vitamíny a glukózu.

Nižší zatížení kloubů v plavání.

Revmatoidní artritida (RA) a její příznaky

S touto chorobou kloubů se zhoršují, to bolí. Existují však známky, které odlišují toto onemocnění od ostatních. Jedná se o takzvanou symetrii - bolesti v kloubech jsou pozorovány v pravé a levé části těla. Na tomto základě je možné odlišit RA od jiných druhů a začít s nimi léčit.

RA je velmi nebezpečné, až do té míry, že může vést k smrti. Čím dříve začnete léčit nemoc, tím rychleji se s ním vyrovnáte. Proto při prvních známkách vzhledu RA je nutné konzultovat lékaře s lékařem.

Časná artritida - jak nebezpečná je?

Časná arteritida je zánět a bolest v kloubech. Je doprovázena bolestí v chrámech, odtud její jméno. Bolest v chrámech vzniká ze zánětu v očích a hlavě. Toto onemocnění nepřichází ani jedna věc - společně s ním je postižena také revmatická polymyalgie (mnohočetná bolest ve svalech).

Je způsobena poruchami v imunitním systému těla, zejména reakcí imunity na vnější podněty.

Časná arteritida se vyznačuje

... Bolesti v různých částech těla, zejména stehna, oči, hlava, ramena. Toto onemocnění se může objevit náhle a člověk se ani nemůže pohybovat bolestí.

Mezi další příznaky patří náhlá slabost, únava, omezení pohybu, horečka, rychlá úbytek hmotnosti, silné bolesti hlavy, bolesti v ramenou, boky.

Pokud neprovedete léčbu včas

Osoba může zaslepit, dostat mrtvici, mohou být jiné nezvratné důsledky.

Mnoho lidí nemá podezření, že mají dočasnou arteritidu, užívají ji pouze za bolesti hlavy. Ale stojí za to být v pohotovosti a včasné vidět lékaře při nejmenším zhoršení blahobytu, aby nedošlo ke zhoršení této nemoci.

Fibromyalgie a její příznaky

V tomto chronickém onemocnění má osoba vážnou bolest kloubů a zvýšenou citlivost. Stačí, abyste se dotýkali kůže - a člověk může zaznamenat náhlou a ostrou bolest. Současně jsou nespavost, únava a slabost stále znepokojující.

Povaha fibromyalgie je stále špatně pochopena. Lékaři však tvrdí, že viníky této nemoci nejsou zranění a modřiny. I když onemocnění postihuje nervy, svaly a klouby, nemusejí být předtím zraněny.

Fibromyalgie je spojena se zvýšenou citlivostí nervových buněk mozku - mozku a míchy. Jeho příčiny se také nazývají hormonální nerovnováha (nízká hladina hormonů, která kontrolují náladu, náchylnost k bolesti).

Známky fibromyalgie - poruchy spánku, bolesti kloubů, svalů, vazů a šlach, snížená nálada, zvýšená citlivost na dotek, melancholie, deprese.

To vše zabraňuje tomu, aby člověk plně žil a bavil se o životě, takže hlavním cílem léčby je znovu získat předchozí zdravotní stav a zmírnit depresi.

trusted-source[13], [14], [15]

Jak se léčí fibromyalgie?

Za prvé, pacienti užívají sedativa - úpravu režimu spánku.

Antidepresiva mohou být také zahrnuty do léčby fibromyalgie, protože deprese může zvýšit náchylnost k bolesti.

Léky ke snížení zánětlivých procesů, jako naproxen nebo ibuprofen, jsou také v seznamu. Je pravda, že dlouho nemohou bojovat s bolestí a někdy se s touto rolí nezajímají. Pak lékař předepíše další, silnější, léky proti bolesti.

Pocit příznaků fibromyalgie nebo bolesti kloubů, měli byste okamžitě konzultovat lékaře, abyste zahájili léčbu onemocnění v počáteční fázi.

Na strukturu kloubů a povaze bolesti

Pokud víte, proč je v kloubech bolest, je mnohem jednodušší bojovat s nimi a léčit je. Proto musíte pochopit příznaky, abyste zjistili, jaké nemoci vyvolávají. Pak můžete přiřadit optimální léčbu.

Několik slov o struktuře kloubů. Co je kloub? To je část končetiny - paže nebo nohy - která je pohyblivá a která je spojena s jinými klouby pomocí vazů. Dvě kosti mohou být spojeny pomocí kloubů.

Kosti se mohou pohybovat přes šlachy a svaly, ke kterým jsou připojeny. Pokud alespoň jedna z těchto složek (šlachy, svaly, vazy) začne ublížit - lékaři nazývají jeden společný termín - bolest kloubů.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.