^

Zdraví

Byliny na cystitidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 21.06.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bez ohledu na to, jak účinné jsou některé léky, lékaři vždy preferují komplexní léčbu. Je to pochopitelné, protože správnou volbou léků můžete dosáhnout zvýšení terapeutického účinku a zároveň zajistit prevenci komplikací.

Například protizánětlivý účinek je charakteristický pro antibiotika, NSAID a kortikosteroidy. Ale s infekcí se bez antimikrobiálních látek neobejdete a samotná antibiotika poskytují protizánětlivý účinek pouze z hlediska zničení provokujícího faktoru. V tomto případě bude tělo potřebovat čas, aby zánět ustoupil a v tomto období se může přidat další infekce a onemocnění se postupně stane chronickým.

Ale co bylinkářství? Faktem je, že bylinky používané pro cystitidu, ačkoli mají několik vlastností, ne všechny jsou vyjádřeny ve stejné míře. Navíc kombinované použití různých bylin s různými účinky při jejich správné kombinaci poskytuje potenciaci účinku, což zvyšuje terapeutický účinek.

To vysvětluje tento bod: jak tradiční, tak alternativní medicína ve vztahu k léčbě zánětlivých onemocnění močového měchýře má tendenci nepoužívat ani tak jednotlivé bylinky jako jejich sbírky. Takže v akutní formě cystitidy můžete použít následující směsi bylin:

 • Kýla travní a list jitrocele (po 10 g), lékárenský chřest, meduňka, ostnatý kámen (20 g), brány (30 g), oregano (50 g).

Bereme 1 polévkovou lžíci. Směs rostlin, vařit vroucí vodou (0,5 litru) a nechat při pokojové teplotě, dokud se kompozice zcela nevychladí. Před použitím bude nutné infuzi filtrovat. Musíte vzít lék na 2 polévkové lžíce. S intervalem 2 hodin.

 • Řeřicha (aka řeřicha), kosatec a pelyněk (10 g každý), pohřebiště (aka harmala), lycopodium a svízel (20 g každý), medvědice (30 g).

Nálev připravíme obdobně jako v předchozím receptu. Jedna dávka - půl šálku.

 • Medvědice, jitrocel, heřmánek. Rostliny odebíráme ve stejných částech. Pro 750 g vroucí vody je třeba vzít 4,5 polévkové lžíce. Sběr bylinek. Uchovávejte infuzi po dobu 3 hodin při pokojové teplotě. Je třeba brát půl sklenice najednou, dokud nevyužijeme celý objem. V tomto případě musíte vypít infuzi do 2-3 hodin. Pro zlepšení chuti a posílení antimikrobiálních vlastností můžete do nálevu přidat lžíci medu. Účinek stačí na den.
 • Mleté části mateřídoušky a přesličky, třezalka v podobě trávy s květenstvím, květy violky trojbarevné. Všechny rostliny se odebírají ve stejném množství. Na sklenici vroucí vody použijte 1 polévkovou lžíci. Sbírka. Nálev uděláme nejprve ve vodní lázni (10 minut), poté dáme na půl hodiny na teplé místo. Kompozice by se měla pít v množství 2-3 sklenic denně pro akutní zánětlivé procesy v ledvinách a močovém měchýři.

Léčba chronické formy cystitidy má své vlastní charakteristiky, a proto i jiný výběr bylin:

 • K tomuto účelu se docela hodí sbírka listů kopřivy, třezalky a medvědice, listů jitrocele a šípků. Bereme rostliny ve stejném poměru. Na 750 ml vody se doporučuje použít 3 polévkové lžíce. Sbírka. Směs vaříme 5 minut a trváme na další čtvrthodině. Přecezenou kompozici je vhodné vypít během dne ve 3-4 dávkách. Měl by se užívat půl hodiny před jídlem.

Odvar se doporučuje používat v kurzech po dobu šesti měsíců nebo déle.

 • Heřmánek, měsíček, řebříček, kukuřičné hedvábí. 4 polévkové lžíce sběr, nalijte ½ litru vroucí vody a trvejte 2 hodiny. Užíváme 3x denně 150-160 ml půl hodiny před jídlem.

Průběh léčby je 10 dní. Kurzy musíte opakovat měsíčně po dobu šesti měsíců.

 • Jalovec, březové listy, medvědice, přeslička. Na půl litru vroucí vody vezmeme 2 polévkové lžíce. Bylinný sběr, nechte v termosce 8 hodin. Užíváme 50-70 ml maximálně 5x denně před jídlem. Průběh léčby je asi 2 měsíce, poté je třeba udělat 2týdenní přestávku a opakovat léčbu.

Existují také takové poplatky, které lze vzít s jakoukoli formou zánětu močového měchýře:

 • Brusinka, kopřiva, heřmánek, proskurník, tansy. Vezmeme 1 polévkovou lžíci na sklenici vroucí vody. Odběr, trvejte v termosce po dobu 4 hodin. Pijeme místo čaje v malých dávkách třikrát denně po jídle.

Při akutní cystitidě se doporučuje užívat bylinky v různých množstvích, s výjimkou brusinkového listu. Je třeba ho vzít 4krát více než ostatní složky sbírky.

 • Bazalka, třezalka, chmel, centaury (po 2 dílech), horalka (4 díly). Na 2 litry vroucí vody vezmeme 4 polévkové lžíce. Sběr, trvejte na hodině, filtrujte a vezměte 1 sklenici až 7krát denně.

Tento recept je užitečný pro hnisavé formy onemocnění.

Pro ty, kteří mají v úmyslu samostatně sestavit sbírku bylin z cystitidy, můžete postupovat podle těchto tipů:

 • Kolekce by měla obsahovat 3 a více bylin, které mají příznivé účinky na zánět močového měchýře, doplněné o rostlinu s celkovým posilujícím a imunostimulačním účinkem.
 • Antispasmodický účinek, který je velmi důležitý pro zmírnění bolesti při akutní cystitidě, mají takové byliny: heřmánek, třezalka tečkovaná, mochna, mateřídouška, slaměnka, cudweed a některé další.
 • Při sestavování kolekce je třeba vzít v úvahu toleranci různých bylin tělem a toxicitu rostlin.
 • Je lepší používat známé bylinky, vzhledem k jejich kontraindikacím.

Je jasné, že léčba domácími přípravky je určitým rizikem, které je potřeba si uvědomit, protože ne vždy máme potřebné znalosti o bylinkách a důsledcích jejich užívání, možnostech kombinací atp.

Bylinné přípravky lze vyrobit samostatně nebo zakoupit hotové. Bylinné komplexy pro léčbu cystitidy jsou méně časté než ty, které se používají pro zánětlivé patologické stavy ledvin, ale obvykle jsou zaměnitelné. Odběr ledvin na cystitidu doporučují i lékaři.

Například při zánětech některé části močového ústrojí lze doporučit močopudný ledvinový sběr: listy medvědice, bobule jalovce a kořen lékořice. Sběrné účinky: diuretikum, protizánětlivé, antispasmodické (analgetikum, protože bolest cystitidy je křečová), antimikrobiální.

Diuretický sběr se používá následovně: vezměte 1 polévkovou lžíci na sklenici vroucí vody. Sběr, trvejte na půl hodiny a vezměte napjatou 1 polévkovou lžíci. 20 minut před jídlem. Mnohonásobnost příjmu - 3krát denně.

Věnujme pozornost ledvinovým bylinkovým čajům. Zde je složení jednoho z nich: třezalka tečkovaná, křídlatka, blizny kukuřičné, brusinky, zlatobýl, kalamus, máta, měsíček, kopřiva, přeslička rolní. Tato vícesložková kolekce obsahuje většinu bylin používaných při léčbě akutní a chronické cystitidy, což znamená, že ji lze použít i pro toto onemocnění, vždyť močový systém je komplexem vzájemně propojených orgánů, takže komplexní léčba poskytuje stabilnější výsledek.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.