Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Celková hypotermie

Lékařský expert článku

Ortoped, onkoortoped, traumatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.06.2018

Běžné příčiny přechlazení komplexní vyrovnávací reflexní reakci jako vasospasmus, výrobu tepla jater zisk, aktivace srdce a krevního průtoku, biochemické procesu glykolýzy. Při poklesu tělesné teploty pod 30 ° dochází k výrazné dekompenzaci se zvýšeným uvolňováním tepla v důsledku paralytické vazodilatace. Glykolýza je zcela vyčerpána. Přežití těla při vystavení nachlazení je poměrně nízké. V takovém stavu, jako je celkové podchlazení ve vodě s teplotou 15 ° C, může osoba přežít 6 hodin při 10 ° - 1 hodinu při 1 ° - 30 minutách,

Závažnost je určena teplotou v konečníku. Uchování na 35 ° je definováno jako celkové podchlazení těla, snížené na 25 ° je definováno jako celkové podchlazení a pokles pod 25 ° se považuje za zmrazení.

Reakce organismu k celkovému podchlazení se uskutečňuje krok za krokem a určuje čtyři fáze zmrazení.

  • První fáze je kompenzační. Klinicky se obecná hypotermie projevuje buzením, zimnicí a svalovým třesem. Kůže je bledá, cyanóza rtů a akrocyanóza, bradavice. Arteriální krevní tlak se zvyšuje, pulz a dýchání jsou časté. Hypertenze svalů je poznamenána. Teplota v konečníku je až 35 °.
  • Druhý stupeň je adynamický. Utrpení ve vědomí, ale potlačené, euforické, znepokojené bolesti hlavy, závratě, slabost. Obecné podchlazení se vyznačuje adynamií, poklesem svalových reflexů. Krevní tlak je normální, bradykardie až 60-50 za minutu. Dýchání je zachováno, ale tachypnea dosahuje až 40 za minutu. Teplota v konečníku je snížena na 35-30 °.
  • Třetí fáze je srovnávací. Existuje zpomalení, letargie, ospalost, poruchy paměti, dysartrie, falešné pocity tepla. Charakterizováno hypertonickým svalstvem. Žáci jsou rozšířeni. Může dojít k inkontinenci moči a výkalů. Arteriální krevní tlak je prudce snížen, pulz je 30-50 za minutu. Rychlost dýchání je 8-10 za minutu. Teplota v konečníku je 29-25 °.
  • Čtvrtou etapou je komatóza. Vědomí chybí. Existují nedobrovolné pohyby hlavy, končetin, otevírání očí, trismus, napětí břišních svalů a končetin. Žáci jsou zúžení, není žádná reakce na světlo, není žádný reflex rohovky, oční bulvy jsou plovoucí. Arteriální krevní tlak je výrazně snížen, puls je slabý, až 20 za minutu. Dýchání je v rozmezí 3-5 minut za minutu. Teplota v konečníku je 25 °, rychle přichází letální příjem z paralytického srdce a zástava dýchacích cest, při kterém je resuscitace absolutně neúčinná.

U všech druhů omrzliny a zimnice by měla být oběť hospitalizována v chirurgickém oddělení, obvykle do purulentní septiky. Při přepravě ohřejte končetinu obalem a suchým broušením rukama nebo teplými rukama.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.