^

Zdraví

Čepice na chrápání

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.03.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

K chrápání obvykle dochází, když spáč dýchá ústy a procházející vzduch způsobuje vibrace nedobrovolně uvolněných (pokleslých) měkkých tkání orofaryngu. V některých případech dokáže odstranit příznaky této respirační poruchy pomůcka nošená na noc, tzv. čepice proti chrápání.[1]

Indikace pro použití

Speciální chrániče úst (chrániče úst nebo aplikátory) mohou výrazně snížit obvyklé  chrápání během spánku . Ale  příčiny chrápání  jsou různé a indikace pro použití čepic jsou spíše omezené. Pokud vám nadměrná tělesná hmotnost, polyp v nose nebo vychýlená přepážka brání ve snu normálně dýchat, chránič úst nepomůže.[2]

Čepice jsou navrženy tak, aby zvětšily průsvit horních cest dýchacích pohybem dolní čelisti dopředu (o několik milimetrů), v důsledku čehož jsou svaly jazyka a tkáně v dolní čelisti v napjatém stavu a neklesají do zadní části krku.

V některých případech je vhodné použít čepice při  spánkové apnoe  (kromě obstrukční), stejně jako při nočním bruxismu (skřípání zubů).

Jak používat chrániče úst při chrápání?

Na přání lze na základě zubního otisku vyrobit nastavitelný nebo nenastavitelný individuální chránič spánku proti chrápání. Nenastavitelný individuální chránič úst fixuje čelisti nehybně a nastavitelný umožňuje upravit polohu čelistí a dokonce je i posouvat.

Názvy hromadně vyráběných ústních aplikátorů zahrnují:

 • čepice z chrápání Stop chrápání řešení (země výroby - Čína);
 • čepice proti chrápání Anti snore (Antihrap) - vyrobena také v Číně;
 • chrápací čepice Sonight (C-onight) ruské výroby;
 • nastavitelné čepice proti chrápání SomnoFit-S (Švýcarsko);
 • čepice SnoreRX Plus, SomnoGuard SP a VitalSleep (USA) atd.

Všechny jsou vyrobeny z termoplastických materiálů, jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily individuálnímu záběru a používají se stejným způsobem.

Podle přiložených pokynů, abyste získali požadovaný tvar, před použitím tepelně labilního chrániče zubů musíte:

 • zahřejte vložením do horké vody (ne vyšší než +80°С): Roztok pro zastavení chrápání a Anti snore - na 20-25 sekund, C-onnight - na pět minut, SnoreRX - na 30-60 sekund;
 • vyjměte z horké vody a na několik sekund ochlaďte v nádobě se studenou vodou;
 • před zrcadlem si dejte do úst nahřátou čepici a pevně sevřete čelisti, to znamená kousněte si horní a dolní zuby a vydržte v této poloze dvě až tři minuty. Jazyk by měl být přitlačen k patru;
 • sejměte chránič z úst a vložte jej znovu do studené vody - zafixujte výslednou formu kousnutí.

V budoucnu se chránič zubů nasazuje před spaním a během spánku nedovolí uvolněné dolní čelisti vrátit se zpět.

Kontraindikace pro použití

Mezi kontraindikace použití čepic z chrápání jsou uvedeny:

 • snímatelné zubní protézy;
 • rovnátka;
 • neúplný chrup horní čelisti (méně než sedm až devět zubů).
 • zánět dásní nebo parodontu (se zvýšenou pohyblivostí zubů);
 • dysfunkce temporomandibulárního kloubu jakékoli etiologie;
 • zánětlivá onemocnění nosohltanu;
 • těžký stupeň obezity;
 • epilepsie.

Mezi kontraindikace patří použití pro děti do 12 let. Především proto, aby nedošlo k narušení fyziologického utváření správného skusu, a také kvůli tomu, že  chrápání se nejčastěji vyskytuje u adenoidů u dětí  - kvůli chronickému ucpání nosu.

Užívání během těhotenství se nedoporučuje, protože hlavními příčinami chrápání v tomto období je přibývání na váze a také otoky sliznic nosohltanu (které jsou způsobeny zvýšenou hladinou estrogenu).

Možné vedlejší účinky

Použití chrániče zubů při chrápání může vést k suchu v ústech, hypersalivaci (zvýšené slinění), poruše temporomandibulárního kloubu (která způsobuje bolest čelisti a okolních žvýkacích svalů).

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Čepice na chrápání" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.