Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Diagnostika kloubů

Lékařský expert článku

Onkolog, radiolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.06.2018

Za prvé zjistit, kdy pochybnosti přítomnost pacienta jakýchkoliv stížností na bolesti v různých kloubů, které mohou být trvalé nebo, například, těkavé (tj rychle mizí v jednom kloubu a objevují se v druhé) se vyskytují samostatně nebo v pohybu. Ujistěte se, že k určení, zda pacient zažívá ranní ztuhlost kloubů, ať už pozoruje omezení pohybu v některých kloubů (tuhosti) a přítomnost při jízdě v kloubech na lámání chleba, atd

Společné studie s jinou pozici pacienta (stání, sezení, vleže a chůze) a zároveň respektovat specifické pořadí. Nejprve posoudit stav kloubů ruky, pak pokračovat ke studiu loketních a ramenních kloubů, TMJ, krční, hrudní a bederní páteře, sakroiliakálního klouby, kosti křížové a kostrče, kyčelního a kolenního kloubu, kloubů nohou. Výsledky získané při studiu všech symetrických kloubů jsou nutně srovnávány.

Vyšetření a palpace kloubů

Při vyšetření, dávat pozor na změny v uspořádání kloubů (například zvýšení jejich objemu, vřetenovitý tvar), hladkost jejich obrysů, změna barvy kůže nad kloubem (zarudnutí, lesk).

Při palpacích kloubů je možné lépe identifikovat jejich otok, což je způsobeno přítomností výpotku v kloubní dutině a zánětlivým edémem periartikulárních tkání. Akumulace volné tekutiny v dutině kloubů je potvrzena v takových případech výskytem kolísání - pocity během palpace fluktuace tekutiny (otok). Obzvláště orientační v tomto ohledu je příznakem hlasování patela. K jeho identifikaci je pacient umístěn vodorovně s maximálními nehybnými dolními končetinami. Palce jsou na pateli a dlaně obou rukou komprimují boční a střední oblasti kolenního kloubu. Další palce způsobují patelovou nátlaku ve směru předního povrchu spojovacího konce stehna. Pokud je v dutině kolenního kloubu volná tekutina, mají prsty pocit slabé reakce způsobené nárazem patela na povrch stehna.

V procesu diagnostiky kloubů je pozornost věnována také přítomnosti bolesti, když jsou pocity. Pro toto použití je opatrné, ale zároveň dostatečně hluboké palpace, pokrývající jeden nebo druhý kloub s dvěma prsty (velký a indexový). V případech přítomnosti aktivních zánětlivých procesů v kloubech během palpace lze rovněž zjistit lokální zvýšení teploty pokožky v oblasti postižených kloubů. Za tímto účelem aplikujte zadní povrch štětce na kůži přes příslušné spoje. Získané údaje se porovnávají s teplotou kůže nad symetrickým zdravým kloubem. Pokud je symetrický kloub zapojen také do patologického procesu, výsledky zjišťování teploty pokožky jsou porovnávány s údaji získanými při zkoumání teploty pokožky nad jinými nezměněnými klouby. Pomocí centimetrové pásky měříme navíc obvod symetrických kloubů, například rameno, loket, zápěstí, koleno, kotník.

Velkou důležitostí při diagnostice různých kloubních onemocnění je stanovení objemu aktivních a pasivních pohybů prováděných v různých kloubech, určení tuhosti, bolestivých pocitů během pohybu. Aktivní pohyb je prováděn samotným pacientem a pasivní (flexie, prodloužení, zatažení, zmenšení končetiny) provádí doktor s úplným uvolněním svalů pacienta.

Při provádění určitého pohybu v kloubech se vytvoří určitý úhel, který lze v případě potřeby měřit. Takže například absolutní pohyb kolena při ohýbání by měl být asi 150 °, kotník - 45 °, kyčelní kloub - 120 °, atd. Přesnější údaje o pohyblivosti různých kloubů lze získat pomocí speciálních nástrojů - goniometrů, které jsou odstupňovaným polokruhem, na jehož základně jsou upevněny pevné a pevné větve. Když se pohyblivá čelist pohybuje synchronně s pohybem končetiny, úhly jsou tvořeny různými veličinami, vyznačenými na stupnici goniometru.

S rozvojem společného ankylózou (švů spojovací plochy) během jejich pohybu někdy může určit tíseň nebo crepitus, který zřejmější vnímat, v případech, kdy lékař dlaň umístěných na příslušný spoj. Při auskultaci kloubů je možno slyšet třecí hluk intraartikulárních povrchů epifýz.

Při absenci patologických změn je tato část podrobně stručně popsána v anamnéze. Například je možné tuto variantu popsat:

Diagnostika kloubů

Neexistují žádné stížnosti. Při pohledu jsou klouby normální. Kůže nad nimi v normální barvě. Při palpacích kloubů, jejich otoku a deformitě, změnách v periartikulárních tkáních a bolestivosti nejsou zaznamenány. Objem aktivních a pasivních pohybů v kloubech je plně zachován. Bolestné pocity, křupavost a krepitace během pohybu chybí. Dále (lépe ve formě tablety) je kruh symetrických kloubů v cm (rameno, loket, zápěstí, koleno, kotník).

Po ukončení všeobecného přezkoumání přecházejí na přímé studium hlavních systémů těla: dýchání, oběh, trávení apod. Charakteristické rysy aplikace různých metod přímého vyšetření jednotlivých tělesných systémů budou důsledně vysvětleny v následujících kapitolách.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.