^

Zdraví

A
A
A

Difúzní změny v mozku u dítěte

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 09.06.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Difúzní změny v mozku, které ovlivňují jeho bioelektrickou vodivost, lze detekovat v každém věku. Příčiny, které je způsobují, se však mohou mírně lišit.

Například difúzní změny v mozku u novorozenců jsou obvykle spojeny s procesy, ke kterým dochází ještě před narozením dítěte nebo v době porodu. Mohou to být intoxikace (včetně zneužívání alkoholu, kouření, drogové závislosti), infekce, stresové faktory, radioaktivní záření, které působí na tělo matky při tvorbě nervového systému plodu. Riziko porodu dítěte s mozkovými patologiemi se zvyšuje také u matek, které během těhotenství prodělaly závažné změny krevního tlaku a teploty, u kterých došlo k abrupci placenty se zhoršenou výživou a dýcháním plodu, prodloužil se porod nebo došlo k zamotání dítěte. S pupeční šňůrou.

Trauma plodu během těhotenství nebo porodu je také považováno za rizikový faktor pro vznik difuzních změn v mozku dítěte. Traumatický faktor může ovlivnit mozek v následujících obdobích života dítěte. Nervové struktury plodu se tvoří ještě před jeho narozením (již v 5-6 měsících získává mozková kůra své charakteristické konvoluce), ale formování centrální nervové soustavy pokračuje až do 16-17 let, takže otřesy v dětství resp. Dospívání má vážnější následky než v dospělosti.

Totéž lze říci o infekčním faktoru, který je nejnebezpečnější v kritických obdobích tvorby centrálního nervového systému, ke kterým dochází v dětství. Infekce nosohltanu u dětí poměrně často přecházejí do mozku a způsobují zánět mozkových blan a dřeně provázený otoky tkání, v důsledku čehož je narušena jejich bioelektrická vodivost. Při dlouhodobém vystavení infekci dochází k toxickému poškození nervových buněk (neuronů, které tvoří mozkový parenchym a jsou zodpovědné za přenos vzruchů) a jejich smrti, což nutně ovlivňuje další neuropsychický vývoj dítěte a způsobuje různé odchylky v procesu. Formování vyšších mentálních funkcí.

V dětství je mozek dítěte nejcitlivější na dopad negativních faktorů, a to jak vnějších, tak vnitřních. Nemoci, které jsou pro dospělého zcela bezpečné, proto mohou způsobit poškození mozku u dítěte, zejména pokud existuje dědičný faktor (například někteří příbuzní dítěte trpí cerebrovaskulárními poruchami).

S ohledem na takové neurologické onemocnění, jako je epilepsie, vědci dospěli k závěru, že při absenci organických mozkových lézí je onemocnění s největší pravděpodobností vyvoláno genetickými faktory, které jsou zděděny. Zároveň nebudou detekovány difúzní nebo lokální změny v mozku, charakteristické pro získanou epilepsii, ale dochází ke zvýšené dráždivosti mozkových neuronů (disfunkce BEA).

Získaná epilepsie, která je způsobena vrozenými metabolickými poruchami, malformacemi mozku, traumatem lebky, hypoxií a jejími následky v podobě ischemie dřeně, je charakterizována změnami ve struktuře dřeně, stanovenými pomocí ultrazvuku (v raném dětství, neurosonografie) a tomografie a také porušení BEA na encefalogramu.

Difuzní změny mozku u dětí mohou být dočasné i trvalé. Zánětlivé procesy v mozku a jeho membránách mohou způsobit dočasnou změnu struktury a vodivosti nervové tkáně. Zároveň je ale důležité pochopit, že čím déle tkáňový edém trvá, tím vyšší je riziko fibrotických změn, které způsobí přetrvávající poruchu vedení a pokles inteligence.

Riziko vzniku takových komplikací u meningitidy a encefalitidy je vyšší v raném věku. A to nejen proto, že jde o období nejcitlivější na negativní dopady. Ale i kvůli tomu, že malé dítě ještě neumí adekvátně zhodnotit svůj stav, mluvit o jeho pohodě, říkat, co ho trápí. Dítě, které nemluví nebo nerozumí významu slova bolest, nemůže říct ostatním, že ho bolí hlava, a rodiče mohou opakované závratě a pády přičítat křehkým nohám dítěte. Dítě začne jednat a plakat, čímž dává najevo svůj stav, ale jeho „jazyk“ není dospělým zcela jasný.

Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby rodiče pečlivě sledovali aktivitu svého miminka. Pokud se dítě stalo přehnaně aktivním nebo naopak ztratilo zájem o hry a okolní svět, je to již důvod k vyhledání rady u lékaře. Alarmem jsou také časté „bezdůvodné“ slzy, zvláště pokud mělo dítě dříve klidnou povahu a nebylo náchylné k rozmarům.

Je jasné, že nové hračky nebo lidé, neznámé události, seznámení s novými fenomény okolního světa mohou u miminka vyvolat vzrušení, ale je to dočasný jev. Totéž lze říci o určité inhibici, která může být způsobena velkým tokem informací, přepracováním, somatickým onemocněním. Pokud však tento stav u dítěte přetrvává několik dní, lze to jen stěží nazvat normou. Děti raného věku (do tří let) se vyznačují vysokou kognitivní aktivitou (vše cítí, očichávají, klepou, zkoumají) a její pokles je považován za patologický příznak.

Ve vyšším věku je hlavní (vedoucí) činností dítěte hra. Pokud předškolák ztratil zájem o hračky a hry s dospělými a vrstevníky, je třeba tomu rozhodně věnovat pozornost. Stížnosti na bolesti hlavy v této situaci by neměly být považovány za pokus odmítnout splnit žádost nebo požadavek dospělého. Je docela možné, že dítě opravdu bolí hlava kvůli výskytu difúzních změn v mozku, které ovlivňují jeho pohodu, výkonnost, fyzickou a duševní aktivitu. [1]

Ve školním věku lze za podezřelé příznaky považovat špatný studijní prospěch (nebo jeho prudký pokles), zvýšenou únavu, postupnou ztrátu dříve získaných dovedností a potíže s formováním nových, poruchy řeči, hybnosti, nevhodné chování.

V dospívání byste si měli dávat pozor na časté migrény, kolísání tělesné teploty (mohou naznačovat dysfunkci středních struktur mozku), patologické touhy (zejména sexuální povahy), nedostatek elementární skromnosti, nevhodné chování. Podobné odchylky v tomto období vývoje dítěte lze zaznamenat u zdravých dětí, ale jejich přetrvávání by mělo naznačovat reflexi. Je lepší hrát na jistotu ještě jednou, než ublížit dítěti svou neopatrností a promeškat příležitost k nápravě vady.

Ale před diagnózou dítěte je třeba pochopit, že v procesu ontogeneze dochází ke změnám v bioelektrické aktivitě mozku souvisejících s věkem, což je také důležité vzít v úvahu při vyšetření.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.