^

Zdraví

Zranění a otravy

Otrava srdečními glykosidy

Kardioaktivní steroidní sloučeniny řady rostlin - srdeční glykosidy - jsou základem léků, jejichž předávkování vede k toxickému účinku, to znamená, že způsobuje otravu srdečními glykosidy.

První pomoc při bodnutí vosou

Kousnutí nebo bodnutí hmyzem je nejen nepříjemné, ale také bolestivé a někdy i nebezpečné. Snad každý člověk to alespoň jednou v životě zažil. Na území naší země je vosa považována za vůdce v kousání po komárech.

Prasklina nebo zlomenina kosti: charakteristické znaky

Co je horší, zlomenina nebo prasklina? Prasklina se samozřejmě hojí rychleji a snáze se hojí, ale ne všechno je tak jednoduché, protože zlomenina malíčku

Otrava oxidem uhelnatým

Co je otrava oxidem uhelnatým, ví jen málokdo. Když jsem slyšel další pojem - "otrava oxidem uhelnatým", což je přesně to samé. Taková intoxikace je velmi nebezpečná a často končí smrtí, pokud nejsou včas přijata opatření.

Otrava pesticidy

Pesticidy jsou chemické prostředky určené k ochraně plodin před různými škůdci a chorobami. Jsou ale pro lidi bezpečné? 

Otrava jedem na krysy

Otrava jedem na krysy je velmi nebezpečná a je potřeba vědět, jak se projevuje a jaké kroky k detoxikaci podniknout. 

Zlomenina krčku stehenní kosti

Zranění jsou běžné nepříjemnosti, které nás mohou čekat na každém kroku: cestou do práce, ve volném čase nebo doma.

Kousnutí pijavice

Přímo okamžik kousnutí pijavicí je doprovázen pocitem pálení, jehož intenzita se liší v podobnosti od popálení kopřivou až po štípnutí mravencem nebo komárem. 

Otrava jídlem z masa

Maso je z hlediska mikrobiologie dobrou živnou půdou pro nežádoucí mikroorganismy a otravou masem se rozumí alimentární toxické infekce mikrobiální etiologie, které jsou způsobeny řadou enteropatogenních patogenů.

Otrava nikotinem: akutní, chronická

Derivát dusíkaté sloučeniny pyridinu, tabákový alkaloid nikotin, je silný neuro- a kardiotoxin. Kromě vlastní škodlivosti kouření, která způsobuje fyzickou i psychickou závislost, může dojít k přímé otravě nikotinem u dospělých i dětí.

Pages

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.