Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Echinococcus

Lékařský expert článku

Infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Echinokokóza je onemocnění spojené s pronikáním do lidského těla a vývojem larvální fáze echinokoku (echinococcus granulosus).

Kód ICD-10

B-67. Echinokokóza

Co je echinokokóza?

Echinokokový červ v sexuálně zralém stavu parazitizuje ve střevě konečného hostitele, psa. Počet červů v těle konečného hostitele může dosáhnout několika tisíc. Šnek se skládá z hlavy se čtyřmi výhonky a háčky, dvou nebo tří segmentů, z nichž poslední obsahuje dělohu plnou parazitních vajec. Počet vajec dosahuje 400. Každé vejce má hustou chitinovou membránu a obsahuje larvu. Echinokokové vejce se vylučují do životního prostředí, kde jsou konzumovány středními hostiteli (ovce, krávy, prasata a velbloudi). Ve svém těle se rozvíjí meziprodukt parazita - cystická. Po smrti nebo porážce mezilidských hostitelů jsou choré orgány zvířat konzumovány psy, v jejichž těle se následně vyvinou sexuálně zralé červy. Tím se uzavírá cyklus vývoje echinokoku.

Osoba se nakazí echinokokem náhodou jíst vajíčka parazita. Při styku s Echinococcus vajec ve skořápce lidském těle pod vlivem žaludeční šťávě rozpustí a uvolní larva proniká žaludeční nebo střevní stěnou do krevního oběhu, a zaznamenány v kapilárách v játrech. U 80% infikovaných pacientů se to uvízlo a začalo se rozvíjet. V případě, že larvy projít játry kapiláry, je vstoupil do krevního oběhu v kapilárách v plicích, kde to může být i pozdě a způsobit poškození plic. Podobná situace se vyskytuje v přibližně 15% případů. V případě, že larvy projít z plic a kapiláry a vstupuje do systémové cirkulace přes foramen ovale patens, může být zapsány do jakéhokoliv orgánu nebo tkáně (sleziny, ledvin, mozku, podkožní tkáně, atd).

V játrech aktivně roste larva parazita, která se měsíc později změní na ampuli o průměru až 1 mm a po pěti měsících močový měchýř dosahuje 55 mm. Echinokoková bublina neustále roste kvůli živinám hostitele a může nakonec dosáhnout objemu 10-20 a dokonce i 30 litrů. Echinokoková cysta má charakteristickou strukturu a má přírůstek růstu, vytlačuje okolní tkáně, ale nevyklízí je. Naplňuje čirá kapalina obsahující kyselinu jantarovou. Zevnitř je formace obložena jednovrstvým kubickým epitelem (růstová vrstva). Mimo to je hustá chitinová membrána - produkt životně důležité činnosti parazita. Má bílou barvu a je podobný vzhledu s proteinem vařeného vajíčka. Mimo cystická forma je obklopena hustou vazebnou tkáňovou vláknitou kapslí, která se skládá z tkání hostitelského organismu a oplocí ho od parazita. Při prodloužené existenci cysty může vláknitá membrána dosáhnout tloušťky až 1 cm nebo více. Uvnitř echinokokové cysty z růstové vrstvy bud dcery bubliny, ze které, podle pořadí, pupeny bubliny, a tak dále. Kromě toho obsahuje mnoho parazitických embryí (echinokokový písek), které v tekutině vznášejí.

Epidemiologie

Echinokokóza je rozšířená především v zemích s vyspělými hospodářskými zvířaty. Nemocní lidé vázané zaměstnání se servisními zvířat, - pastýřům, dojičky, stejně jako osoby, které mají kontakt se psy, zejména děti, které si s nimi hrát a nechte své miláčky olizovat obličej a čichat potraviny.

Echinokokóza je nejčastější v Latinské Americe, kde je zaznamenáno až 7,5 onemocnění na 100 000 obyvatel za rok. To se také nachází v Střední Asii, Austrálii, na Novém Zélandu a v Evropě. Z evropských zemí je onemocnění obyčejné v Itálii, Bulharsku a na Islandu. V Rusku je registrován především na Kavkaze, podél středního a dolního toku Volhy, západní Sibiře, Jakutia (Sakha) a Chukotky. Většinou jsou mladí lidé v produktivním věku nemocní, ale onemocnění je také zjištěno u malých dětí a starších osob. Nedávno byla tato nemoc zaznamenána mimo endemické ložiska, což je spojeno se zvýšením migrace populace.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Jak se manifestuje echinokokóza?

Echinokokóza a její projevy závisí na umístění a velikosti cyst.

V prvním období onemocnění (v asymptomatickém stadiu) mohou být pacienti obtěžováni alergickými reakcemi organismu na zavedený parazit: svědění kůže, kopřivka, vzhled papulí na kůži. Tyto příznaky jsou charakteristické pro jakoukoli helminthickou invazi a jsou zvláště výrazné u dětí. Ve fyzickém vyšetření pacienta v této fázi je obvykle nemožné zjistit jakékoliv odchylky. Pomoc při diagnostice může provádět pouze laboratorní a vyšetřovací vyšetření.

Pod nekomplikovaném průběhu onemocnění pacientů zásněti hroznové stěžují na neustálé tupou bolest a pocit tíhy v pravém horním kvadrantu, průjem jevu a pocitu plnosti po jídle. Při objektivním výzkumu u části pacientů dochází při tvorbě kruhové formy k hluboké elastické konzistenci a lehce morbidnímu při palpaci.

Ve stádiu závažných klinických projevů a komplikací je klinický obraz onemocnění poměrně výrazný. Pacienti s echinokokózou jsou narušeni konstantní tupou bolestí a pocit těžkosti v pravém hypochondriu. S palpací v játrech můžete identifikovat "nádor" zaobleného tvaru, hustou elastickou konzistenci, někdy dosahující velkou velikost. Občas se na nádor objevuje "hluk třesavých hydatidů". Děti s velkými velikostmi cyst často pozorují deformaci hrudníku - "echinokokový hrb". Další projevy závisí na povaze rozvinutých komplikací.

Echinokokóza jater může být podrobena aseptické nekróze následované kalcifikací. V tomto případě se v játrech vytváří kamenná hustota, kterou lze identifikovat palpací a speciálními metodami vyšetřování. Celkový stav pacientů, kteří trpí málo, a klinický obraz je omezena přítomností bolesti, pocit tíhy v pravém horním kvadrantu a chuti poruch s progresivní ztrátou hmotnosti. Při hnisání cysty příznaky odpovídají projevy jaterní absces: těžký stav pacienta, hektické teplota se známkami zánětlivé reakce krevního testu, silné stálé bolesti v pravém podžebří.

Rostoucí cystická forma může vytlačit žlučové cesty. V podobné situaci je pacient diagnostikován mechanickou žloutenkou s ikterickým zbarvením kůže a bolestí, svědění kůže, zbarvení výkalů a ztmavnutí moči. Pacienti jsou ochablí a adynamický. Když jsou přítomny s výskytem ascites, splenomegalie, jícnu a hemorrhoidal krvácení komprese žil v játrech brány příznaky portální hypertenze.

Vzhledem k menší trauma velké cystické formace může vniknout do volného peritoneální dutiny nebo pleurální a perikardiální dokonce i ve žlučovodu. Cyst průlom je charakterizován vývojem závažného alergického šoku, který může být smrtelný. Pokud pacient s echinokokózou zůstává naživu, pak má echinokokovou peritonitidu, pleurismus nebo perikarditidu. Současně jsou dutiny puchýře a skolexy parazita uvolněného do dutiny fixovány na peritoneum a pleura, kde začínají postupovat a rozvíjet. Počet takových cyst v břišní dutině může dosáhnout několika desítek. Při průchodu cyst do žlučového traktu po anafylaktickém šoku dochází k rozvoji rychle se rozvíjející cholangitidy a mechanické obstrukce žlučových cest s vývojem mechanické žloutenky.

Přibližně 5-7% případů v místě cyst na brániční povrchu jater plic fúzovaný s membránou a s průlomy vytvořeného spojení cysty mezi její dutiny a bronchiálního stromu. V žluč-bronchiální píštěle se vytváří píštěl. Klinický obraz této komplikace je docela typický. Stížnosti na kašel s přidělením velkého množství průhledného sputa a filmů - zbytky chitinózního pláště cysty. V budoucnu se sputum stává bujné. Množství se zvyšuje po jídle av pozici pacienta ležící, což způsobuje, že pacienti spí sedící.

Echinokokóza plic se projevuje bolestí v hrudi a krátkým dechem. S hnisající bublin možné plicní absces, v případě, že průlom v průduškách močového měchýře náhle objeví bolestivý kašel a hemoptýza, bronchiální přidělené obsah Echinococcus bublina - fragmenty mušlí a scolexes.

Při echinokokóze jiných lokalizací dominují symptomy tělesné léze.

V souvislosti se zpožděnou diagnózou echinokokózy je incidence komplikací u pacientů vysoká a obvykle je 10-15%.

Klasifikace

Existují tři klinické stavy echinokokózy:

  • asymptomatická fáze;
  • stupňový nekomplikovaný tok;
  • stupně komplikací.

Podle průměru jsou cysty rozděleny do následujících částí:

  • malé (do 5 cm);
  • průměr (5-10 cm);
  • velké (11-20 cm);
  • obří (21 cm a více).

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Screening

Screeningové studie jsou možné a vhodné u ohnisek echinokokózy u nejvíce postižených populací (chovatelé dobytka, pastýři, zemědělci). Proveďte vyšetření, proveďte imunologické reakce a ultrazvuk.

Jak rozpoznat echinokokózu?

Laboratorní a instrumentální výzkum

V přítomnosti živé echinokokové cysty v krvi jsou pozorovány změny charakteristické pro invazi helminthy (eozinofilie a zvýšená ESR). S rozvojem selhání jater se zvyšuje aktivita transamináz (aspartátaminotransferáza a alaninaminotransferáza). Mechanická žloutenka zvyšuje koncentraci přímého bilirubinu v krevním séru a urobilinu moči.

Na zvláštním místě v diagnóze echinokokózy jsou imunologické reakce. V roce 1911 navrhl Tomaso Casoni reakci, která později přijala jeho jméno. On injikoval pacienta intradermicky 0,1 ml echinokokové tekutiny a v opačném předloktí byl izotonický roztok chloridu sodného. Na straně zavedení tekutiny se objevilo zarudnutí a vznikla papulka. Od té doby se tato reakce široce používá k diagnostice echinokokózy.

Reakce kašle je pozitivní u asi 90% pacientů, ale její specificita je příliš malá. V souvislosti s tím bylo pro zlepšení diagnózy navrženo několik dalších imunologických odpovědí (hemaglutinace, fixace komplementu atd.). Možnost vývoje anafylaktického šoku, zejména při opakovaných imunologických reakcích, významně omezuje jejich použití v každodenní klinické praxi. Se zavedením nových diagnostických nástrojů v praxi tyto reakce ztratily původní význam.

V současné době je "zlatým standardem" v diagnostice echinokokózy ultrazvuk. Díky své neinvazivitě, dostupnosti a účinnosti je to velmi pohodlné a obvykle stačí stanovit přesnou diagnózu. V tomto případě je možné zjistit přítomnost cyst v játrech, jejich velikost, umístění, přítomnost drobných puchýřů a určení povahy průtoku krve v cystové zóně během Dopplerovy studie.

Při kalcifikaci cysty odhaluje rentgenografii zaoblený, někdy obroučený stín v játrech. Vysoká diagnostická hodnota má CT, což pomáhá vyřešit mnoho taktických otázek léčby.

Se zavedením širokého ultrazvuku klinické praxe a CT invazivních diagnostických technik, jako echinokokózu jako tseliakografiya, portogepatografiya, laparoskopie a radioizotopů vyšetření jater, ztratily svůj význam.

Diferenciální diagnostika

Echinokokóza obvykle vyžaduje diferenciální diagnostiku s jinými ohniskovými lézemi orgánů - cysty, benigní a maligní novotvary a alveokokózu. Když se cysty hnisu musí diferencovat s bakteriálním abscesem as mechanickou žloutenkou - s jinými příčinami. Rozhodující roli v diferenciální diagnostice by měla být věnována anamnéze a moderním instrumentálním metodám výzkumu.

EA (bydliště, druh práce, kontakt se psy), přítomnost eozinofilie a identifikace fokální povaze poškození jater, plic nebo jiných orgánů nám umožní zpřesnění diagnózy.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Příklad formulace diagnózy

Jaterní echinokokózy (nekomplikovaná nebo komplikována) indikující komplikace (kalcifikace, hnisání, pokroky v tělní dutině, bronchiální strom, portálové hypertenze, obstrukční žloutenka).

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39]

Jak se léčí echinokokóza?

Cíle léčby

Cílem léčby je odstranění parazitárních cyst z jater, plic a dalších orgánů a vytvoření podmínek, které přispívají k prevenci recidivy onemocnění. Všichni pacienti s echinokokózou potřebují léčbu v chirurgické nemocnici.

Chirurgická léčba

Indikace

Přítomnost echinokokózy vnitřních orgánů slouží jako absolutní indikace pro chirurgický zákrok.

Kontraindikace 

Pouze přítomnost závažných souběžných onemocnění a nesnášenlivost operace vyžaduje, aby se operace zdržela. Objem a povaha závisí na velikosti echinokokové cysty, její topografii a přítomnosti komplikací.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Metody chirurgické léčby

Pro operaci na játrech se častěji využívá dvoustupňový přístup, který umožňuje kontrolovat všechny části jater a provádět zákrok. Mnoho chirurgů je omezeno na střední laparotomii nebo na šikmý řez v pravém horním kvadrantu.

Nejradikálnější operací je resekce jater v zdravých tkáních. Indikace pro jeho realizaci jsou:

  • více echinokokóz s lokalizací cyst uvnitř frakce nebo poloviny jater;
  • marginální umístění cysty;
  • opakující se echinokokóza.

Pericystektomie je operace vylučování cysty spolu s vláknitou kapslí s minimálním poškozením jaterní tkáně. Operace je poměrně radikální, může být doprovázena silnou ztrátou krve, takže je třeba používat moderní metody hemostázy.

Nejčastější a dostatečně bezpečná operace pacienta je považována za echinokokcektomii. Při tomto typu chirurgického zákroku je cysta zpočátku propíchnuta a do jeho lumen je vstříknuto antiparazitické činidlo, např. Tinktury jódu. Pak se cysta otevře a obsah (dcery puchýře, tekutý a echinokokový písek) spolu s chitinózní membránou se odstraní. Dále fibrotická stěna kapsle se přidá glycerin, formaldehydem nebo tinktury jodu a zbývající prováděné zavírání šicí dutiny (kapitonazh), lepení nebo tamponáda Gland noha. V posledních letech se objevily zprávy, že dostatečně časté recidivy po takovém zákroku spojené s pronikáním parazita do trhlin scoleces vláknité kapsle. Pro zlepšení výsledků vyplynulo echinococcectomy částečně exsect stěny vláknité kapsle tkáně a léčení zbývající glycerol, laserového paprsku nebo kriodestruktory (obr. 34-8). Dnes byla určitá část pacientů s echinokokcektomií prováděna pomocí laparoskopických metod.

Perkutánní punkce cysty s odstraněním jeho obsahu a zavedením sklerotizujících látek je přípustná ve výjimečných případech, kdy je cystická forma jednoduchá, okrajová a bez dutinových puchýřů. Tento zásah je plný vývoje anafylaktického šoku a generalizace procesu při vstupu do břišní dutiny echinokokové tekutiny.

Možné pooperační komplikace

Nejzávažnějšími komplikacemi po operaci echinokokózy jsou jaterní nedostatečnost, průtok krve a žluč v břišní dutině. Po intervencích na cysty subdiafragmatické lokalizace jsou často jet bazální pleurisy.

Konzervativní léčba

V posledních letech byl albendazol a jeho deriváty používány k léčbě echinokokózy. Lék je předepsán v dávkách 10-20 mg na kilogram tělesné hmotnosti pacienta za den. Léčba trvá 30 dní. Po 15 dnech se kurz opakuje. K vyléčení pacienta je zapotřebí 3-5 takových kurzů. Léčivá léčba se často používá jako doplněk k chirurgickému zákroku, aby se zabránilo relapsu onemocnění a u pacientů, kteří nejsou k dispozici kvůli závažnosti souběžných onemocnění. Účinnost léčby albendazolovou hydatidovou echinokokózou jater a plic je 40-70%.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Další vedení

Po radikálních zákrocích pro nemoc, jako je echinokokóza, pacienti potřebují hospitalizaci po dobu dvou týdnů. V případech, kdy se zbytková dutina dlouhodobě léčí sekundárním napětím, nemocniční léčba se zvyšuje až na měsíc nebo více. Pokud je pooperační období příznivé, o měsíc později může pacient začít pracovat, nikoliv ve vztahu k tělesné aktivitě. Ty jsou přípustné po 3-6 měsících po zotavení pacienta.

Všichni pacienti po intervencích na echinokokózu vzhledem k poměrně vysokému riziku recidivy (10-30%) se doporučují k provedení léčby albendazolem a následným sledováním dávkování. Následný ultrazvuk by se měl provést 3-6 měsíců po operaci, aby se včas zjistila možnost relapsu onemocnění. Po radikálních zákrocích na echinokokóze a v průběhu kurzů léčby drog jsou pacienti zpravidla prakticky zdraví a schopní. Při zjišťování recidivy choroby echinokokózy je nutná opakovaná intervence.

Jak zabránit echinokokóze?

Hlavní roli v infekci parazita hraje nedodržování hygienických pravidel. Preventivní opatření jsou dobře rozvinutá a zahrnují státní a osobní prevenci. Státní prevence spočívá ve vyhlášení zákazu porážky domácího dobytka. Hovězí dobytek by měl být poražen pouze v zařízeních na zpracování masa nebo ve zvláštních veterinárních lokalitách s likvidací a ničením orgánů postižených echinokokem. Účinky na echinokokózu u konečných hostitelů v endemických ložiskách zahrnují zničení túlavých psů a odčervování služebních psů a domácích psů dvakrát ročně. Osobní profylaxe je přísné dodržování správné hygieny, zejména po kontaktu se zvířaty.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.