Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Fyzioterapie s rinitidou

Lékařský expert článku

Onkolog, otolaryngolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.06.2018

Rinitis je rozdělena na akutní, chronické a vazomotorické. Akutní rinitida (akutní rýma) je akutní zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Chronická rýma (chronická rýma) je chronický zánět (neinfekční dystrofický proces) nosní sliznice. Vazomotorické rýmy - společný organismus onemocnění s převažujícím lokálním projevem onemocnění v nosní dutině v podobě záchvatovitého kýchání, rýma a nosní dýchací obtíže.

Tato onemocnění jsou léčena v ambulantním a ambulantním prostředí a doma konzervativními metodami. Fyzioterapie u rinitidy je založena na použití světelné terapie (ultrafialové a laserové ozařování nosních pasáží) a UHF terapie nosní oblasti.

Ultrafialové záření nosní sliznice je znázorněno na akutní exacerbace rinitidy a chronické rýmy s přítomností rýmy. Pro tyto účely, použití světelná terapie přístroje OH 7 (dříve - ORL, osvětlení ultrafialovým skupina pro nosohltanu chetyrehtubusny) a „BOP-4“ (Baktericidní ozařovač přenosný, jediná trubka, bývalé jméno - OKUF-5M) - Zdroje integrální ultrafialové záření (délka vln 235 - 365 nm, od krátkých vln až po dlouhé vlnové spektrum ultrafialové části optického spektra EMR).

UFO nosní sliznice u pacientů s těmito formami rinitidy se provádí 2 až 3 dny jednou denně ráno. Doba působení v každé nosní pasáži je 0,5-2 min.

trusted-source[1], [2]

UHF terapie

Nosu léčba oblast UHF se provádí při všech forem rinitidy přes UHF zařízení 30, UHF-66, „Undaterm“ nebo „miniterm“ pouze v expozici režimu atermální (přístroje expozice při ne více než 15 W výstupního výkonu). Na léčebnou kúru pro akutní rýmy doporučuje maximálně 3 denním ošetření, chronické rýmy a vazomotorické - 5 - 7 denních ošetření UHF expozice, které se provádí 1 krát za den v dopoledních hodinách.

Laserová terapie

V případě, že postup ultrafialového záření, ultrazvukové terapie se obvykle provádí ve fyzioterapii místnosti klinice, může být laserový (magneto) ošetření účinek v různých forem rinitidy pacienta provedeno na pracovišti a doma.

Za tímto účelem se používají zařízení, která generují záření z blízké infračervené části optického spektra (vlnová délka 0,8 až 0,9 μm), v kontinuálním nebo pulzním způsobu generování tohoto záření. Postupy s výhodou provádí za použití stroje, radiátory, které mají plochu v kontaktní expoziční techniky asi 1 cm 2. Neexistuje žádný významný rozdíl v metodách laserové (magnetolaserové) terapie určitých forem rinitidy.

Technika expozice je kontakt, stabilní.

Oblasti vlivu: vpravo a vlevo jedno pole v oblasti křídel nosu. APM NLI 5 - 50 mW / cm 2. Indukce magnetické trysky 20 - 40 mT.

Frekvence radiační modulace: za přítomnosti dýchacích cest jsou prováděny první 1 - 2 postupy s frekvencí 80 Hz, všechny následující postupy před dokončením průběhu expozice - při frekvenci 10 Hz.

Doba trvání akce na jednom poli je 5 minut. Trvání léčby: akutní rýmy - 3 - 5 denní ošetření (první dva dny mohou provádějí postupy 2 krát denně každé 4-6 h) při chronické a vazomotorické rýmy - 7 - 10 ošetření denně až jedenkrát denně v ranních hodinách (až 12 hodin).

Přístroj "Azor-IC"

Rehabilitační zkušenosti ukazují, dostatečnou účinnost různých forem rinitidy s vlivem informace vlny u zařízení „Azor-IR“, zejména pro vlastní léčbu pacienta v různých nastavení pro jiné účely a pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Technika expozice je kontakt, stabilní.

Oblasti vlivu: vpravo a vlevo jedno pole v oblasti křídel nosu. V přítomnosti runny nosu jsou první 3 až 5 procedur prováděny s frekvencí 80 Hz, všechny následující - s frekvencí 10 Hz.

Doba trvání akce na jednom poli je 15 minut. Trvání léčby: akutní rýmy - 3 - 5 denní ošetření (první dva dny mohou provádějí postupy 2 krát denně každé 4-6 h) při chronické a vazomotorické rýmy - 7 - 10 ošetření denně až jedenkrát denně v ranních hodinách (až 12 hodin).

trusted-source[3]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.