Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Gadatidóza - echinokokóza - přehled

Lékařský expert článku

Infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Echinokokóza je chronický průběh biogelmintózy způsobený parazitizací larvatectonů rodu Echinococcus u lidí.

Kódy ICD-10

  • V67. Echinococcus.
  • B67.8. Echinokokóza jater, nespecifikovaná.
  • B67.9. Echinokokóza jiných orgánů a nespecifikovaná.

Echinokokóza zásněti hroznové (jednokomorové echinokokóza, echinokokóza cystická, Šířka echinokokóza, Engl Echinococcus onemocnění ..) - chronická zoonotické biogelmintoz s fekálně-orální cestou z převodového mechanismu, vyznačující se tvorbou parazitních cyst v játrech, někdy v plicích a jiných orgánů.

Kódy ICD-10

  • B67.0. Invaze jater způsobená Echinococcus granulosus.
  • B67.1. Invaze plic, způsobená Echinococcus granulosus.
  • B67.2. Kostní invaze způsobená Echinococcus granulosus.
  • B67.3. Invaze na jiné místo a mnoho echinokokózy způsobené Echinococcus granulosus.
  • B67.4. Invaze způsobená Echinococcus granulosus, nespecifikovaná.

Epidemiology echinococcis gidatidoznogo

Zdrojem E. Granulosus pro člověka jsou často domácí psi, méně často - divoká zvířata (vlci, šakali, atd.). Hlavní přenosový faktor - ruce, znečištěné onkosféry echinokoků, které v hojnosti jsou na vlně napadených psů. Infekce osoby může také nastat při sběru bobulí a bylin, pitné vody ze zdrojů kontaminovaných vajíčkami hlíst. Onemocnění zásněti hroznové zásněti hroznové onemocnění je častější v určitých profesních skupin: jatek pracovníků, pastýři, koželuhů, lovci, jejich rodiny, zejména děti. Existují různé kmeny echinokoků, přizpůsobené různým středním a konečným hostitelům. Některé kmeny u lidí, a to zejména na „kmen koně“, společné sociální zařízení v západní Evropě a ve Spojeném království, na vědomí určitý odpor, zatímco „ovce kmen“ Vysoce k lidem.

Ginatidozní echinokokóza se vyskytuje na všech kontinentech. Nejčastěji je registrován v zemích s pastýřským pastýřstvím, zejména tam, kde se psi tradičně používají k ochraně ovcí a skotu. Na jižní polokouli je intenzita léze obzvláště vysoká. V zemích SNS je echinokokóza častá v regionech s rozvinutým chovem zvířat, zejména chovem ovcí: v Zakavkazsku, Kazachstánu a dalších zemích střední Asie, na Ukrajině av Moldavsku.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Co způsobuje hydatidovou echinokokózu?

Zásněti hroznové zásněti hroznové Echinococcus granulosus je typu ploštěnci, třídy Cestoda. rodina Taeniidae. Pohlavně zralý E. Granulosus je pás hélminty bílé barvy o délce 3-5 mm. Skládá se z hlavy se čtyřmi přísavky a dvojitou korunou háků, od cervixu a 2-6 segmentů. Poslední segment je vyplněn děložní stěnou obsahujícími vejce (onkosféry), které mají invazivní schopnosti a nepotřebují zrání v životním prostředí. Sexuálně zralý helmint parazituje v tenkém střevě konečného hostitele - masožravých zvířat (psi, vlci, rysy, kočky atd.). Zralé segmenty s výkaly se dostanou do životního prostředí. Vejce jsou vysoce odolná ve vnějším prostředí, v zimě zůstávají životaschopná až 6 měsíců.

Patogeneze hydatidózy echinokokózy

Vzhledem k hematogenními drah hexacanth Echinococcus mohou být prováděny v každém orgánu, ale nejčastěji zásněti hroznové cyst lokalizovaných v játrech (30-75%) a plic (15-20%), vzácněji v centrálním nervovém systému (2-3%), sleziny , pankreatu, srdce, v tubulárních kostech a ledvinách (až 1%). Transformace onkosféry na larvocyt v napadené osobě trvá asi 5 měsíců; během této doby dosahuje průměru 5-20 mm. Patologický účinek echinokoků je způsoben mechanickými a senzibilizujícími faktory. U většiny pacientů je jediný orgán postižen jedinou solitární cystou, ale může se vyvinout několik echinokokóz.

Symptomy hydatidózy echinokokózy

Existují následující stadia hydatidové echinokokózy: preklinické, nekomplikované a stadia komplikací.

V nejčastějších poškození - jaterní echinokokózy - hydatidóza První příznaky zásněti hroznové obvykle objeví během několika let či dokonce desetiletí po expozici. Zásněti hroznové nemoc často diagnostikována náhodou (na plánovaném fluoroskopie, ultrazvuk), nebo cílené vyšetření populace v centrech. Gadatidotická echinokokóza je častěji zjištěna u lidí středního věku. Příznaky jaterní zásněti hroznové echinokokózy v nekomplikovaných případech: snížený výkon, únava, dyspepsie, bolest hlavy, někdy alergické reakce - kožní vyrážky, svědění, eozinofilie v krvi. Zvětšená játra palpace, hustý (močového měchýře při lokalizaci v hloubce parenchymu), nebo měkký, elastický (s umísťovací plocha cysty) s kalcifikace - woody-těsný.

Jak je hydatidóza způsobená echinokokózou?

Za předpokladu, že echinokokóza umožňuje příznaky (nádorovitá, pomalu rostoucí forma v játrech, plicích nebo jiných orgánech) a epidemiologické údaje.

Séroimunologické metody (ELISA, RIGA, RLA) poskytují pozitivní výsledky v 90% případů a více s poškozením jater, u plicní echinokokózy méně účinné (60%). Titry protilátek v časném období invaze, jejichž neotevřené nebo neléčené cysty mohou být nízké nebo mají negativní výsledky. Intradermální test s echinokokovým antigenem (známým jako Casoniova reakce) se v současné době nepoužívá v důsledku častého vývoje alergických komplikací. Parazitologncheskaya diagnostika k dispozici v odpočinkové zásněti hroznové cyst v lumen dutých orgánů - pak scolexes nebo jednotlivé háčky parazit lze nalézt v hlenu, dvanáctníku, výkaly.

Co je třeba zkoumat?

Jak je léčena hydatidová echinokokóza?

Režim a strava jsou určeny povahou komplikací.

Chemoterapie byla provedena v cyst prasknutí když je nebezpečí kontaminace cyst v porušení integrity během chirurgického zákroku a v případě vícenásobných cyst malé velikosti (ne více než 3 až 5 cm) jater, plic a dalších orgánů, ve kterých chirurgie je technicky obtížné. Léčba proti relapsu hydatidózy echinokokóza se doporučuje po operaci, kdy nelze vyloučit další lokalizaci malého parazita.

Jak je hydatidóza prevenována echinokokózou?

Hydatidóza echinokokózy může být zabráněno, pokud člověk dodržuje osobní hygienu. Zvláštní opatrnost je nutná při držení psů v domě a při péči o zvířata. Provádění pravidelné dehelminalizace psů. Na místech neúspěšných pro echinokokózu. Plánovaná kontrola rizikových skupin je nutná.

Jaká je prognóza hydatidózy echinokokózy?

Po radikálním odstranění echinokokových cyst je prognóza příznivá; pokud chirurgická léčba není možná - nepříznivá.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.