Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hibernoma (hnědý lipom). Příčiny. Symptomy. Diagnostika. Léčba

Lékařský expert článku

Dermatolog, onkodermatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Hibernomu (syn:. Hnědý lipom, zrnitý tumor tukové tkáně, lipom z lipoblastov) se vyvíjí z bohatých lipochromes hnědé tukové tkáně, misku pro ženy středního a stáří, v místě hnědé tukové tkáně v podobě pozůstatků (v průběhu páteře, u krku, do podpaží, tříslech, bederní a hýžďové oblasti). Jsou popsány případy výskytu tohoto nádoru u dětí. Klinicky představuje solitární podkožní nádor vyčnívat nad povrch pokožky, o průměru 3 až 12 cm, s plastickou konzistencí.

Pathomorfologie hibernoma (hnědý lipom). Nádor je zapouzdřen a rozdělen vrstvami pojivové tkáně na oddělené laloky, které jsou velmi vaskularizované. Většina buněk, které tvoří nádor, jsou multivakulární s granulární eosinofilní cytoplazmou mezi vakuoly a malými centrálně umístěnými jádry. Jejich průměr se pohybuje od 20 do 55 mikronů. Mezi nimi jsou mezilehlé formy - přechod od multivakolárních buněk po velké, monovulární. Mají jádro umístěné na obvodu buňky, o velikosti až 120 mikronů. U některých lobulů, zejména na obvodu nádoru, mohou být umístěny pouze monovulační buňky. Vacuoly v multivakulárních a monovulačních buňkách jsou barveny Sudanem III v oranžové barvě. Kromě toho existují buňky třetího typu, které neobsahují tuky, jemnozrnnou eozinofilní cytoplazmu. Jsou menší než multivakulární buňky, mají průměr přibližně 12 mikronů.

Histogeneze Hibernoma (hnědý lipom). Nádor se vyvíjí z buněk umístěných v místech hnědého tuku. Ačkoli při jejich vývoji procházejí všechny tukové buňky ve stádiích multivacuarových a monovakolárních buněk, liší se od sebe v elektronové mikroskopii. Buňky hnědého tuku, stejně jako buňky hibernoma. Obsahují velké mitochondrie se složitou vnitřní strukturou a velkým počtem příčně umístěných trubkových křemen, zatímco běžné tukové buňky obsahují malé mitochondrie se slabou vnitřní strukturou. Někteří autoři se domnívají, že granularita cytoplazmy hnědých tukových buněk je spojena s přítomností velkých mitochondrií. Příčina diferenciace klonu buněk hnědého tuku podle O.R. Nörnstein a F. Wcidner (1979), je enzymová vada. Hnědé zbarvení je podle jejich názoru způsobeno produkty oxidace fosfolipidů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Co je třeba zkoumat?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.