^

Zdraví

Inhalace na odkašlávání s rozprašovačem pro děti i dospělé

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 14.06.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Užíváním různých léků proti kašli, sirupů a kapek proti kašli si nenechte ujít příležitost zvýšit účinnost léčby a rychleji se zotavit pomocí tak jednoduché a účinné metody, jako je inhalace kašle s rozprašovačem.

Inhalátor nebo nebulizér: co to je?

V medicíně se proces inhalace léčiv a terapeuticky účinných (mukoaktivních) látek - ve formě par nebo kapalných suspenzí v plynném prostředí - nazývá inhalace (z latinského inhalare - vdechovat). Takto se vstřikují přímo do dýchacích orgánů: nosohltanu, hrtanu, průdušnice, průdušek a plic, jejichž zánět vyvolává kašel. Výhody cíleného podávání léků jsou jasné: začnou působit rychleji. Otázka vyšší účinnosti zůstává diskutabilní, protože farmakokinetika některých perorálně užívaných léků zahrnuje stadium jejich vstřebávání v gastrointestinálním traktu. V závislosti na inhalovaném léku mohou být systémové vedlejší účinky sníženy, protože nižší dávka může poskytnout požadovanou lokální koncentraci.

Co je to inhalátor? Jedná se o speciální lékařské zařízení (přístroj nebo zařízení), kterým se lék rozprašuje. Dostává se přímo do dýchacích orgánů, kde se ukládá na sliznicích a může se vstřebat.

Mimochodem, v oblasti nosohltanu - vzhledem k velké velikosti buněk sliznice a rychlému pohybu vzduchu oblastí nosohltanu - je absorpce minimální. V tracheobronchiální části dýchacího systému jsou absorbovány pouze rozpustné látky, zatímco nerozpustné látky jsou transportovány řasinkovým epitelem zpět do nosohltanu a dutiny ústní. Ale v alveolech plic jsou i relativně rozpustné látky rychle absorbovány do systémového oběhu (a nerozpustné látky jsou absorbovány alveolárními makrofágy).

A teď - co je to nebulizér. V angličtině znamená nebulizer atomizér a nebulosity znamená oblačnost, mlhovina, i když latina je v etymologii jasně vysledována: nebula - mlha. Jedná se tedy o druh inhalátoru, který nejprve přemění vdechovanou drogu na aerosol - směs vzduchu a kapiček kapaliny, která se stupněm disperze blíží mlze (s maximálním průměrem částic 0,005 mm). K dosažení této velikosti kapiček se v pneumatických (kompresorových) rozprašovačích používá stlačený vzduch a v ultrazvukových nebulizérech se používají vysokofrekvenční zvukové vibrace, které jsou indukovány piezoelektrickým emitorem.

Aerosol s lékem se inhaluje přes náustek, ale pro starší osoby je nahrazen obličejovou maskou. Také - s maskou - se rozprašovač používá pro děti od kašle, rýmy a zánětů dýchacích cest.

Použití náustku má však tu výhodu, že se v průduškách a plicích ukládá více aerosolu, zatímco při inhalaci přes masku dochází k difuznímu rozstřiku roztoku hlavně do horních cest dýchacích.

Indikace postupu

Inhalační metoda se používá při akutních onemocněních dýchacích cest provázených rýmou, kašlem, záněty nosohltanu a krku. Na jaký druh kašle se používá rozprašovač? Lze jej použít při léčbě suchého (neproduktivního) kašle i vlhkého - produktivního: ke snížení viskozity bronchiálního mukózního sekretu (sputa) a usnadnění jeho vykašlávání.

Mezi hlavní indikace pro inhalaci s rozprašovačem patří laryngitida, laryngotracheitida (včetně akutní stenózy), bronchitida (akutní, chronická, astmatická, obstrukční), bronchiolitida, tracheobronchitida, bronchiální astma, bronchiektázie, pneumonie a bronchopneumonie, obstrukční plicní nemoc, respirační fibrotická cystóza plic (cystická fibróza), emfyzém a plicní tuberkulóza.

Jak provádět inhalace pro bronchitidu, jaké léky pro jejich provádění lékaři nejčastěji předepisují, podrobně v publikacích:

Tyto články a materiál -  Inhalace pro laryngitidu s rozprašovačem  - popisují přípravu a techniku tohoto postupu, poskytují hlavní léky a lékařská doporučení pro jejich použití a také poskytují recepty na rozprašovač pro kašel různých etiologií.

Během těhotenství můžete použít rozprašovač proti kašli; jaké léky je povoleno používat, podrobně v článku -  Jak léčit kašel během těhotenství  a v materiálu - Inhalace během těhotenství

Dále se provádějí inhalace při běžném nachlazení, zejména alergickém a vazomotorickém, více o tomto -  Léčba nachlazení inhalacemi

Technika inhalace při kašli s rozprašovačem

Je třeba mít na paměti, že vzhledem k technickým vlastnostem rozprašovače (a to je uvedeno v pokynech k přístrojům) jej nelze použít k inhalaci s odvary léčivých rostlin a roztoky obsahující éterické a jiné oleje. A pro ředění léků se používá pouze 0,9% izotonický fyziologický roztok nebo destilovaná voda.

Inhalace na suchý kašel doma

Pro provádění inhalace se suchým kašlem doma je nutné, aby roztoky, přípravky, kapky pro inhalaci odpovídající diagnóze předepsal ošetřující lékař - s ohledem na konkrétní diagnózu a existující kontraindikace. To platí zejména pro děti, stejně jako těhotné ženy, kterým není doporučeno nebo zakázáno užívání mnoha léků.

Co dělat s inhalacemi se suchým štěkavým kašlem s nebulizérem, viz -  Inhalace ze suchého kašle pro dítě a dospělého: je možné udělat, jaké, recepty  (včetně pomocí nebulizéru).

Doporučují mukolytika - roztoky k inhalaci s rozprašovačem s ambroxol hydrochloridem (trans-4-cyklohexanol hydrochlorid - aktivní metabolit bromhexinu): Mucosolvan, Amobronk, Ambroxolo EG, Muciclar, Gammaxol nebo Lintos (15 mg / 2 ml), Fluibron popř. Broxol (0,75 %). Přečtěte si více -  Ambroxol k inhalaci [1]

Používá se roztok Lazolvanu (synonymní pro Ambroxol), přečtěte si podrobně -  Lazolvan pro inhalaci při kašli: jak zředit, proporce, kolik dní dělat . [2]

Co je užitečné na suchý kašel, je inhalace minerální vody rozprašovačem, jak se na odkašlávání používá jakýkoli inhalátor s léčebnou hydrouhličitanovou minerální vodou a rozprašovač s Borjomi, podrobně v článku -  Inhalace s minerální vodou

Zlepšuje stav sliznic dýchacích cest rozprašováním fyziologického roztoku -  Inhalace s fyziologickým roztokem pro děti i dospělé

Vdechování při kašli se sputem

Mukolytika a expektorancia jsou hlavní skupiny léků používaných k inhalaci při kašli se sputem.

Pokud je bronchiální sekrece viskózní, použijte Acetylcystein (derivát aminokyseliny L-cystein): 20% roztok, průměrně 2-5 ml na proceduru.

Při kašli se sputem zlepšuje inhalace stejného expektorans Amboxol nebo Lazolvan (o nich bylo řečeno výše) mukociliární clearance průdušek. Tyto prostředky lze použít prostřednictvím rozprašovače pro děti z kašle až po pěti letech.

Nezapomínejte ani na hydrogenuhličitan sodný nebo jedlou sodu, což je zásaditá sloučenina a patří k sekrečním expektorans. Recenze lékařů svědčí ve prospěch  inhalací se sodou při kašli , které přispívají k rychlému zvýšení hladiny pH v plicích a průduškách, což neutralizuje kyselost bronchiálního sekretu a snižuje jeho hustotu. Proto inhalace sody při kašli s rozprašovačem - jedna nebo dvě procedury denně, 8-9 g hydrogenuhličitanu sodného na 100 ml destilované vody - výrazně usnadní vykašlávání sputa.

Antiseptický roztok Miramistin označuje kvartérní amoniové soli, je baktericidní činidlo, derivát benzenu a chloridu myristového anhydridu. Lokálně i zevně se používá v chirurgii, gynekologii, urologii a dermatovenerologii) v ORL praxi lze použít při zánětech vedlejších nosních dutin (k jejich vymývání) a angínách (ke kloktání). A podle oficiálních pokynů se inhalace s Miramistinem neprovádějí při kašli s hnisavým sputem. Je lepší použít antiseptikum Dekasan.

V takových případech jsou předepsány perorální antibakteriální léky nebo jejich injekce (s bakteriální etiologií onemocnění). Lze také předepsat antibiotika k inhalaci při kašli s rozprašovačem, zejména -  antibiotikum Fluimucil k inhalaci  [3]

Nebulizér pro alergický kašel

Pro inhalaci přes nebulizér pro alergický kašel, astmatický kašel nebo spojený s obstrukčními bronchopulmonálními onemocněními, stejně jako bronchiální křeče, jsou předepsány léky sympatomimetické skupiny (selektivní beta2-adrenergní agonisté), protože všechny bronchovaskulární účinky jsou zprostředkovány sympatickým beta- adrenergního systému.

Léky této skupiny rozšiřují průsvit průdušek a patří mezi ně: Salbutamol sulfát (Salbutamol) a jeho synonymum  Ventolin pro inhalaci ; Fenoterol (jiné obchodní názvy - Bronchoterol, Berotek); Salmeterol (Serobid, Serevent); Formoterol (Foratec). Převážná část těchto přípravků je dostupná ve formě aerosolu, což zjednodušuje jejich použití a minimalizuje předávkování. [4]

Kombinovaný lék Berodual obsahující fenoterol (stimuluje beta2-adrenergní receptory) a ipratropium-bromid (blokuje m-cholinergní receptory bronchiálních svalových vláken a snižuje produkci bronchiálního sekretu). Jak se tento lék ředí, v jakém dávkování se používá, kontraindikace jeho použití a možné vedlejší účinky, ve všech podrobnostech v materiálu -  Berodual pro obstrukční bronchitidu [5]

Stále více odborníků se domnívá, že by se neměl používat Dexamethason pro inhalaci s rozprašovačem na kašel, protože tento kortikosteroid (injekční roztok v ampulích) je lékem pro systémové použití (parenterální) a kapky Dexamethason jsou určeny pro použití v oftalmologii. Ačkoli tento lék může být inhalován před operací u pacientů podstupujících celkovou anestezii endotracheální intubací (ke snížení frekvence a závažnosti pooperační bolesti a bolesti v krku). [6]

A k inhalačním glukokortikoidům - nejúčinnějším pro tento způsob použití - patří Budesonid (synonymum Pulmicort), Beklomethason (Beclazone, Beclocort, Beclovent, Aldecin), Flutikason (Fluticasone Propionát), Mometason (Asmanex, Zenhale, Nasonortz), Tri ). Mnohé z nich jsou dostupné ve formě sprejů s dávkovačem, což snižuje riziko předávkování, plného systémových vedlejších účinků. [7]

Účel těchto léků je odůvodněn jejich protizánětlivým účinkem a schopností snižovat hyperreaktivitu nosní a bronchiální sliznice. Přečtěte si -  Pulmicort pro obstrukční a akutní bronchitidu: inhalační léčba

Kontraindikace k postupu

V některých případech existují kontraindikace inhalace nebo jejich omezení z důvodu možných nepříznivých výsledků. To platí pro osoby s nestabilním a vysokým krevním tlakem, se srdeční arytmií a/nebo tachykardií.

Neprovádět inhalaci při horečce a hypertermii, poruchách prokrvení mozku, otocích plicní tkáně a plicním krvácení, sklonu ke křečím hrtanu a hltanu.

Důsledky po postupu

Po inhalaci pomocí rozprašovače jsou možné negativní důsledky, ale vyskytují se velmi zřídka a mohou se ve většině případů projevit jako vedlejší účinky používaných léků, zejména jako alergická reakce na ně.

Například při použití Ambroxolu nebo Lazolvanu se může dočasně objevit silný kašel po rozprašovači.

A inhalace přípravku Berodual může vést ke zvýšení srdeční frekvence, bolesti hlavy, hyperhidróze a třesu prstů.

Komplikace po postupu

Po opakovaných inhalacích kortikosteroidů je teoreticky možné rozvinout plísňovou infekci (kandidózu) v ústech nebo dysfonii (chrapot), i když takové komplikace po výkonu jsou zcela vzácné.

Častěji se vyskytuje spasmus průdušek, může se objevit nevolnost (a se zvýšenou excitabilitou zvracení - zvracení), tachykardie, horečka, únava.

Péče o proceduru

Do hodiny po vdechnutí nepijte tekutiny a nejezte. Také nezpívejte, nekřičte a jen mluvte, cvičte nebo choďte na procházku. To vše lze provést nejdříve 2-2,5 hodiny po zákroku.

Jak se starat o nebulizér, měli byste se předem dozvědět - z návodu k použití, který je k němu připojen.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.