^

Zdraví

Inhalace proti kašli pro suchý a vlhký kašel

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 07.11.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kašel je jedním z těch nepříjemných příznaků, které vám nedovolí zapomenout na sebe ani minutu. Obzvláště obtížné je, když mírný kašel a jediné nutkání vykašlat obsah dýchacích cest přechází v bolestivý záchvatovitý nebo neustálý suchý / neproduktivní kašel. To nemůže být náhoda, protože takový kašel je indikátorem nebo důsledkem nezdravého organismu a podráždění dýchacích cest, reflexní reakce, která má pomoci odstranit patogeny, alergeny a další cizorodé látky z plic a průdušek. A inhalace proti kašli jsou jednou z možností, jak svému tělu v tomto nelehkém úkolu pomoci.

Potřebujete inhalaci na kašel?

Inhalace je jednoduchý a relativně bezpečný způsob podávání léků nebo alternativ prostřednictvím inhalace par nebo směsí plynů. Připomeňme, že kyslík je také plyn a atmosférický vzduch, který vdechujeme, obsahuje několik plynů najednou v různých poměrech, ale směsí plynů pro inhalaci rozumíme suspenzi částic léčivé hmoty ve vzduchu.

Přírodní inhalace, založené na inhalaci léčivého vzduchu v letoviscích nebo v jehličnatém lese, jsou lékaři uznávány jako všeobecné zdravotní a preventivní. Ale pro léčbu nemocí obvykle nestačí, takže se musíte uchýlit k umělému zavádění léčivých látek do dýchacího traktu.

Inhalační léčba se používá buď za účelem inhibičního působení na organismus (inhalační anestezie), nebo při onemocněních dýchacích cest zánětlivého charakteru (nachlazení, alergie). Ale otázka, zda jsou při kašli potřeba inhalace, zůstává aktuální i z této pozice. Koneckonců, tento příznak může mít jiný charakter. Takto se rozlišuje vlhký a suchý kašel, který může být neproduktivní nebo bez tvorby sputa (nesnesitelný, štěkavý).

Při vlhkém kašli, kdy sputum bez obtíží odchází, je inhalační léčba irelevantní a někdy i nebezpečná. Koneckonců, další stimulace může vyvolat zablokování průdušek sekrety, bronchospasmem, asfyxií. Ale se suchým a neproduktivním kašlem bude taková léčba tak akorát.

Inhalace proti kašli, v závislosti na zvolených lécích a formulacích, mohou mít různý účinek:

 • rozšířit průdušky, což usnadňuje vylučování sputa a
 • snížit viskozitu zánětlivého hlenu a snížit sílu jeho adheze k epitelu průdušek,
 • zmírnit zánět, a tím i podráždění bronchiální sliznice. To vše by mělo přispět k odstranění přebytečného hlenu a patogenů z dýchacích cest,
 • snížit životaschopnost mikrobů, které způsobují onemocnění.

Pomáhají inhalátory při kašli?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože vše závisí na správném výběru inhalačního složení a reakci těla na něj. Sami lékaři jednoznačně doporučují inhalaci při suchém a neproduktivním kašli, protože jde o jeden z nejrychlejších způsobů, jak zmírnit stav pacienta. Jedná se o relativně bezpečnou metodu léčby, protože lék prakticky nevstupuje do krevního oběhu a nemá výrazný systémový účinek. Ale inhalační metoda pomáhá dodat terapeutickou kompozici přímo do léze, což dává rychlý a často docela slušný výsledek.

Indikace postupu

Jak jsme již poznamenali, kašel může být suchý (neproduktivní) a sputum. Taktika léčby je v obou případech odlišná, ale při předepisování inhalační léčby věnují lékaři pozornost nejen povaze kašle, ale také jeho příčině.

Inhalace při kašli se sputem není vždy potřeba. Pokud hlen snadno odchází s neintenzivním kašlem, tělo nepotřebuje pomoc. Zde je důležité pozorovat, že povaha příznaku se nemění. Vykašlávání napomáhá vydatný teplý nápoj a masáž.

Pokud se sputum hromadí v průduškách, ale je velmi obtížné ho vykašlat, kašel způsobuje bolesti v krku a podél dýchacích cest, inhalace kašle s mukolytiky a expektorancii je právě to, co je potřeba ke zmírnění stavu pacienta. Takové postupy jsou relevantní jak pro nachlazení, tak pro alergický kašel, protože alergie jsou druhem zánětlivé reakce způsobené konkrétní dráždivou látkou.

Inhalace ze suchého štěkavého kašle jsou předepsány pouze po prostudování příčiny příznaku a doby jeho výskytu. Jedná se o reakci na podráždění průdušek, obvykle se vyskytující v reakci na virový záchvat. Na začátku onemocnění se příznak může objevit paralelně s bolestí v krku nebo bez ní. Rozšíření zánětu na hlasivky vyvolává při kašli hrubý štěkavý zvuk.

Poměrně rychle se kašel změní na produktivní a v této fázi je třeba být opatrný. Pokud se sputum odlučuje obtížně nebo v malém množství (neproduktivní kašel), je nutné usnadnit jeho sekreci a zvýšit produktivitu kašle. Při neproduktivním příznaku jsou preferovány léky, které stimulují tvorbu hlenu a optimalizují jeho reologické vlastnosti.

Docela často se stává, že člověk byl nemocný, ale kašel nezmizel. Ale při kašli se z průdušek již nic nevylučuje. Zbývající nepříjemný příznak a podráždění hrdla, které zcela neprošlo, vyčerpávají osobu již oslabenou nemocí. V tomto případě není vhodné při inhalacích používat mukolytika nebo sekreční látky. Ale protizánětlivé léky a ty, které potlačují reflex kašle (například lidokain), budou to pravé.

Inhalace s antitusiky jsou často předepisovány dětem, pokud bolestivý příznak brání dítěti spát a jíst, vyčerpává dítě a brání rychlému zotavení.

Při nachlazení lékaři často předepisují inhalace na rýmu a kašel. Při rýmě jsou relevantní protizánětlivé léky a mukolytika, ale používají se při ucpání nosu, aby se usnadnilo dýchání. Kapalný výtok by neměl být léčen inhalací.

Inhalace při kašli lze provádět různými způsoby, proto se rozlišují suché a mokré postupy, které se dělí na mokré, teplo-mokré a parní. Pokud pacient nemá teplotu, můžete zvolit kteroukoli z možností. Se zvýšením teploměru na 37,5 stupně je lepší zapomenout na tepelné procedury.

Inhalace při kašli při teplotách nad 37,5 stupňů lze provádět pouze se souhlasem lékaře pomocí rozprašovače. V tomto případě jsou relevantní suché a mokré (do 30 stupňů) inhalace, pokud pacient nemá žádné kontraindikace.

Zvýšení teploty je obvykle spojeno s virovými infekcemi, ale někdy se taková reakce těla může objevit i v reakci na zavlečení bakterií do dýchacího traktu. Pokud testy prokážou přítomnost bakteriální infekce, kromě jiných jsou předepsány inhalace s antibiotiky. Se závažným zánětem a edémem jsou předepsány hormonální prostředky (inhalační kortikosteroidy).

Příprava

Když přijde na přípravu na inhalaci proti kašli, každého hned napadne terapeutické složení, chybí mu jeden důležitý detail. Nejprve musíte myslet ne na to, jak a jak léčit kašel, ale na to, abyste znali spolehlivou diagnózu a příčinu onemocnění. Prvním krokem při přípravě na inhalaci by měla být konzultace s odborníkem a provedení nezbytných diagnostických studií (v případě potřeby).

Je důležité znát nejen název onemocnění, ale také jeho původce. Například inhalace s antibiotiky se provádějí pouze u bakteriálních onemocnění nebo komplikovaného průběhu virových. Ve většině případů jsou onemocnění dýchacích cest virové povahy a při správné včasné léčbě procházejí bez komplikací.

Pokud lékař předepsal inhalační léčbu, doporučí i léky, někdy i alternativní prostředky, které na toto onemocnění pomáhají a jsou vhodné k inhalaci. Bude nutné pouze rozhodnout o způsobu provedení postupu (s inhalátorem nebo bez něj) a správně připravit inhalační kompozici.

Takže pro parní procedury, odvary bylin a brambor, léčivé éterické oleje, soda. Odvary se zahřejí na teplotu 45 stupňů a oleje se nakapávají do horké vody.

Pokud nepoužíváte inhalátor, je velmi důležité postarat se o nádobí, které bude obsahovat léčivou kompozici a potřebné příslušenství (ručník na hlavu pro inhalaci páry, i když lékaři tuto možnost léčby považují za značně nebezpečnou kvůli riziko hypoxie a popálení obličeje).

Pokud se k inhalaci používá speciální zařízení, musíte se ujistit, že je čisté, v případě potřeby sestavit součásti a zkontrolovat výkon zařízení. Pokud používáte inhalátor poprvé, je důležité si nejprve pečlivě prostudovat návod k němu a ošetřit vnitřek nádržky a náustku antiseptickými sloučeninami.

Technika Inhalace proti kašli pro suchý a vlhký kašel

Pokud je člověk v nemocnici, nemusí se vyzbrojovat znalostmi o technice inhalace kašle. O to se stará zdravotnický personál a pacient může jen jasně plnit své požadavky. Ale ve většině případů se inhalace provádí doma, protože tento postup je účinný u mnoha onemocnění dýchacího systému, které nevyžadují hospitalizaci. A pokud doma není žádný lékařský příbuzný, chtě nechtě musíte hledat informace o tom, jak správně provést postup.

Zvažte techniku a vlastnosti inhalací různých typů.

Inhalace páry při kašli

Inhalace páry je považována za jednu z metod alternativní medicíny, nejúčinnější při onemocněních horních cest dýchacích. Vlhký teplý vzduch, který vstupuje do dýchacích cest ústy, zvlhčuje a změkčuje sliznici, činí sputum méně viskózním, zmírňuje příznaky onemocnění a přidáním léčivých látek do vody lze také dosáhnout terapeutického účinku.

Kompozice pro inhalaci páry mohou být: bramborový odvar, infuze a odvary z bylin a léčivých přípravků, minerální voda, slabý roztok sody, éterické oleje, propolis a dokonce i vonný balzám Zvezdochka známý od sovětských dob. Je důležité pochopit, že soda je vynikající antiseptikum a změkčovadlo, většina bylin má protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti, propolis je silná antimikrobiální složka, minerální voda změkčuje a zvlhčuje sliznice a bramborová pára je obecně uznávaným prostředkem, který má příznivý účinek na dýchací systém, odstraňuje kongestivní jevy v průduškách.

Inhalace s bramborami proti kašli jsou bezpečné pro děti a těhotné ženy, které nejsou vhodné pro léky a bylinky, které mohou způsobit alergické reakce. Není těžké a dokonce příjemné je provádět, pokud to nepřeháníte s teplotou kompozice. Velmi užitečné při suchém kašli.

K přípravě kompozice vezmeme 3 střední brambory, omyjeme je a vaříme ve vodě do měkka, poté mírně hněteme nebo používáme pouze odvar. Páru můžete dýchat nad kastrůlkem nebo jakýmkoli jiným náčiním, kam se naléval vývar, po mírném vychladnutí, aby pára nespálila kůži, když se budete muset nad kastrůlkem ohnout. Aby se pára nerozptýlila, můžete si hlavu zakrýt ručníkem a nechat spodní okraj volný, aby pod něj mohl pronikat vzduch.

Předpokládá se, že pro dospělého stačí dýchat bramborovou páru po dobu 10-15 minut. Pro dítě stačí 3-5minutová procedura.

Analogicky se parní inhalace provádějí s odvary a infuzemi bylin. Připravený vývar nejprve mírně zchladíme. K přípravě nálevu se tráva zalije vroucí vodou a nechá se v teple vyluhovat, poté se nechá mírně vychladnout. Obvykle se bylinky pro inhalaci při kašli berou v následujícím poměru: na 1 sklenici vody, 1 polévková lžíce. Nasekané bylinky nebo bylinky.

Pro inhalační procedury lze doporučit následující bylinky:

 • Heřmánek. Inhalace proti kašli s touto rostlinou, která má mírně antiseptický a výrazný protizánětlivý účinek, jsou účinné při suchém a vlhkém kašli, rýmě a bolestech v krku. Bujón se připravuje podle výše uvedeného schématu ve vodní lázni po dobu 20-30 minut, poté se upraví horkou převařenou vodou na objem 1 litr.
 • Eukalyptus na kašel. Inhalace lze provádět pomocí samostatně připravené bylinné infuze, lékárenské alkoholové tinktury, esenciálního oleje z rostliny. Pro přípravu nálevu je poměr složek standardní. Po 15 minutách infuze přidejte do nádobí 3 šálky převařené horké vody a provádějte inhalace. Alkoholovou tinkturu lze použít v inhalátoru, ale v tomto případě se nepřidává do horké vody, ale do fyziologického roztoku při pokojové teplotě (15 kapek na sklenici chloridu sodného).
 • Inhalace se šalvějí na kašel. Rostlina je velmi oblíbená při léčbě kašle, protože je bohatá na éterické oleje, díky kterým má protizánětlivé, tonizující, antiseptické a expektorační vlastnosti. Tráva v inhalačních přípravcích se používá samostatně i v kombinaci s jinými, například s heřmánkem a mátou. Odvar pro inhalaci se připravuje takto: 2 polévkové lžíce. Bylinky (nebo 1 polévková lžíce šalvěje a heřmánku) se nalijí sklenicí vroucí vody a udržují se na nízké teplotě po dobu 2-3 minut, poté se odstraní. Scezený a dostatečně vychlazený vývar můžeme používat v inhalátorech nebo dýchat léčivé páry nad miskou.

Výše uvedené bylinky jsou univerzální, lze je použít k přípravě inhalační kompozice na jakýkoli kašel. Při suchém kašli byste si měli dávat pozor na rostliny, které zvyšují množství vylučovaného sputa, přispívají k jeho snadnějšímu odstranění, zmírňují podráždění sliznice a kašel je méně bolestivý: podběl, lípa, jetel, sobí mech, divizna. Při vlhkém kašli se ztíženým vylučováním sputa můžete nabídnout: tymián, plicník, mátu, fenykl, jalovec, kostival, jehličí, pupeny borovice, levanduli.

V alternativní medicíně se bylinné přípravky používají i k inhalaci při kašli. Při správném výběru rostlin se vzájemně posílí působení a účinek bude silnější. Kromě toho lze ve sbírkách kombinovat rostliny s různými terapeutickými účinky, které dostanou lék na téměř všechny symptomy současně.

Pro inhalační léčbu neproduktivního kašle lze doporučit následující kolekci: listy eukalyptu, podběl, máta a šalvěj, pupeny břízy, oregano, květy heřmánku ve stejném množství. 1 polévková lžíce sběr ve sklenici vroucí vody. Infuzní kompozice se filtruje a ochladí na teplotu ne vyšší než 70 stupňů.

V ideálním případě se pro inhalaci páry při kašli doporučuje používat kompozice s teplotou v rozmezí 40-50 stupňů. Při vyšší teplotě se nad zapařujícím se nádobím nenaklánějte a pevně přikryjte ručníkem, protože to může vést k popálení obličeje a očních sliznic.

Pomocí této kolekce můžete současně dosáhnout následujících účinků: zvlhčení sliznice a zmírnění podráždění, odstranění bolesti v krku a otoku dýchacích cest, ztenčení sputa a znatelné snížení aktivity patogenů.

Také se suchým kašlem lze doporučit následující poplatky:

 • Bylina podbělu, lístky máty, květy lípy a měsíčku.
 • Listy maliny, šalvěje a máty.
 • Květy heřmánku a měsíčku, třezalka a podběl.
 • Květy lípy, maliníku, podbělu (při bronchitidě).

Pro změkčení sliznice a snazší vypuzení sputa lze do hotového bylinného prostředku pro inhalaci bezprostředně před zákrokem přidat jedlou sodu, která je zvláště účinná při bronchitidě.

Během těhotenství je velmi důležité pečlivě vybírat bylinky, protože některé z nich mohou vyvolat stahy dělohy a potrat. Za optimální pro inhalační léčbu nastávajících maminek považují lékaři následující rostliny:

 • K léčbě suchého kašle: heřmánek, třezalka, tymián, proskurník, jitrocel.
 • K léčbě těžkého vlhkého kašle: eukalyptus, řebříček, provázek, divoký rozmarýn.

Vlastnosti parní inhalace

Při provádění parní inhalace je velmi důležité dodržovat speciální dietu. Proceduru nelze provést dříve než 1,5 hodiny po jídle. A po proceduře byste se měli zdržet jídla a vody po dobu 40-60 minut, aby částice inhalačního roztoku ještě nějakou dobu působily na povrch sliznice.

Během procedury musíte dýchat dostatečně zhluboka, ale rovnoměrně, vyhýbat se příliš hlubokému nádechu. Při nádechu zadržte dech na několik minut. Mělké dýchání je nepřijatelné, pokud jde o léčbu kašle. Nemůžete mluvit a nechat se rozptylovat jinými věcmi. Důležité je zaměřit se na postup a správné dýchání.

Pro léčbu kašle existuje speciální dechový vzorec při inhalaci. Nádech se provádí ústy a výdech nejlépe nosem.

Při použití bylinných přípravků pro inhalaci byste si neměli myslet, že čím vyšší je koncentrace roztoku, tím lépe. Všechny odvary a nálevy se ředí vodou, nejčastěji v poměru 1:3.

Teplota inhalační kompozice pro dospělé se doporučuje udržovat v rozmezí 40-50 stupňů, v některých případech, pokud to povaha bylinné sbírky vyžaduje, může být zvýšena na 70 stupňů, ale je nutná maximální opatrnost. Pro děti je optimální teplota 30-40 stupňů. Navíc, čím menší je dítě, tím nižší by měla být teplota. Pro malé děti jsou inhalace obecně obtížné, proto je lepší pořídit si speciální přístroj – inhalátor.

Aby nedošlo k popálení, ohýbání nad nádobím horkým roztokem by nemělo být moc. Optimální vzdálenost je asi půl metru.

K inhalaci je vhodné lehké volné oblečení z přírodních tkanin. Je velmi důležité, aby nestlačoval hrdlo a nezasahoval do hlubokého dýchání.

Pokud jde o dobu trvání inhalace páry, lékaři doporučují pro dospělé - 5 minut, pro děti - 2-3 minuty.

Pro účinnost parní inhalace je důležité nepřerušovat proceduru kvůli dýchání. Pod ručníkem je speciálně vytvořen efekt sauny, který se nedoporučuje „odcházet“ před koncem procedury. Při potížích s dýcháním je inhalace ukončena předem.

Ne všichni lidé dobře snášejí efekt vytvořený pod ručníkem. Jako možnost můžete zvážit další způsoby vedení inhalace páry:

 • použití trychtýře, který zajišťuje úzký směr pohybu léčivých par,
 • použití konvice s těsně přiléhajícím víkem a gumovou hadičkou nasazenou na hubici,
 • inhalace přes termosku.

Současně je možné připravit inhalační kompozici ve stejné nádobě s použitím přečištěné, destilované nebo převařené vody pro její přípravu.

Éterické oleje pro inhalaci kašle

Léčba kašle pomocí bylin zahrnuje použití rostlin a květin a esenciálních olejů v inhalačních přípravcích. Ne nadarmo se k inhalaci volí rostliny bohaté na oleje: eukalyptus, máta, šalvěj, tymián, jehličnaté rostliny atd.

Esenciální oleje pro inhalaci kašle lze zakoupit v lékárnách a obchodech. Jsou užitečné v tom, že přispívají k rozkladu sputa a stimulují jeho vylučování, zmírňují záněty, účinně bojují s patogenními mikroorganismy, které způsobují onemocnění a podráždění v krku, a hojí rány. Esenciální oleje také zklidňují zanícenou sliznici, snižují počet bolestivých záchvatů kašle, zklidňují nervový systém a normalizují spánek, který je pro nemocné tělo tak nezbytný pro zotavení.

Při léčbě kašle se používá olej kardamomový, mátový, cypřišový, anýzový, rozmarýnový, heřmánkový, šalvějový. Příznivý účinek při infekčních onemocněních doprovázených kašlem budou mít také estery jedle, cedru, borovice, eukalyptu, čajovníku. Při dobré toleranci jsou všechny schváleny pro použití v raném dětství a během těhotenství.

S éterickými oleji lze provádět 2 typy inhalací: studené a horké, nebo spíše teplé vlhké, protože při vysokých teplotách (nad 40 stupňů) mohou étery ztratit své léčivé vlastnosti. Suché inhalace za studena se provádějí pomocí přístrojů, jako je aromalampa, aromaventilátor, aroma medailon apod. Případně můžete pár kapek oleje nanést na kapesník nebo polštář. Zároveň ale nebude příliš vhodné dýchat ústy, což je podmínkou účinnosti léčby kašle. Je důležité si uvědomit, že doba inhalace z kašle by měla být vdechována ústy.

Teplo-vlhké inhalace jsou založeny na použití vody (stačí 1 litr), do které se přidají 3 kapky některého z doporučených olejů. Přikryté ručníkem vdechujte léčivé páry po dobu 10 minut.

Pro léčbu dětí se lépe hodí aromalampa nebo jiná lidová metoda. Do sklenice horké vody přidejte 4 kapky eukalyptového, tea tree nebo jiného oleje s antibakteriálním účinkem a nechte v místnosti, kde je pacient. Tak je možné léčit kašel a dezinfikovat místnost.

Na inhalace proti kašli s éterickými oleji jsou kladeny stejné požadavky jako na parní: dodržování dietních režimů a dávkování inhalační kompozice, správné dýchání při proceduře s inhalací ústy. Délka procedury by měla být 10 minut. Obvykle se inhalace s oleji provádějí 1krát denně. Je lepší nepoužívat několik olejů současně, pokud to vybraný recept nevyžaduje.

Inhalace se neprovádějí na plný žaludek, aby nedošlo k vyvolání dávivého reflexu a nedošlo k odvrácení pozornosti gastrointestinálního traktu od jeho práce na zpracování potravin. Ale ani na lačný žaludek nelze takové postupy provádět, zvláště když si uvědomíte, že během příští hodiny se budete muset vzdát jídla.

Inhalace minerální vody

Existuje způsob léčby, který schvalují lékaři. Minerální voda při inhalaci proti kašli není pouze zdrojem čisté vody nutné k zvlhčení sliznice dýchacích cest a řídkého sputa. Obsahuje užitečné minerály nezbytné pro normální fungování těla. Jedná se o zásobárnu unikátních látek, které zvyšují vnitřní síly organismu v boji s nemocí a příznivě působí na sliznici dýchacích cest, snižují záněty a otoky, přispívají k rychlé regeneraci poškozených tkání.

V sanatoriích se k procedurám odebírají sirovodíkové, uhličité nebo radonové vody. Inhalace kašle doma se nejčastěji provádí pomocí minerální vody Essentuki, Borjomi, Narzan, ale v případě jejich nepřítomnosti můžete použít jinou minerální vodu. Je pravda, že účinek v tomto případě bude slabší. I když zvlhčení sliznice samo o sobě může zmírnit syndrom bolestivého kašle a učinit kašel produktivnějším.

Můžete si vzít minerální vodu bez plynu nebo nechat láhev otevřenou několik hodin nebo déle, aby plyn vyšel, jinak se kašel může jen zhoršit. Postup lze provést dvěma způsoby:

 • pomocí inhalátoru (vezměte 4-5 ml roztoku, nalijte do nádržky přístroje a vdechujte léčivý vzduch po dobu 10 minut),
 • pomocí improvizovaných prostředků (parní inhalace: v misce nebo konvici ohřejte minerální vodu na 40 stupňů a inhalujte páry po dobu 5-10 minut).

Inhalace s minerální vodou lze provádět až 5-7krát denně. Jsou bezpečné pro děti, seniory, těhotné ženy a kojící matky.

Požadavky na inhalaci kašle s minerální vodou: dodržování diety, správné dýchání, kontraindikace (zejména u inhalace páry), dostatečná péče po výkonu.

Inhalace s hvězdičkou při kašli

Balzám s tímto názvem si mnozí z nás pamatují ze sovětských časů. S jeho pomocí naše maminky a babičky léčily nachlazení, bolesti hlavy a zubů, nemoci pohybového aparátu a cévní onemocnění, pečovaly o pokožku a odstraňovaly toxiny. Vietnamská medicína si ale získala oblibu zejména při léčbě nachlazení a virových onemocnění, provázených bolestmi hlavy a závratí, nevolností, bolestmi kloubů, horečkou, kašlem, rýmou.

Při léčbě kašle se do popředí dostávají takové užitečné složky přírodní medicíny, jako jsou silice (máta, eukalyptus, hřebíček, skořice), dále mentol a kafr. Jako adjuvans při onemocněních dýchacích cest našel balzám přijetí jak mezi alternativními léčiteli, tak mezi kvalifikovanými lékaři.

Je pravda, že inhalace proti kašli s Asterisk nezískaly velkou popularitu. Kromě toho jsou zakázány při léčbě dětí do 3 let, pacientů s bronchiálním astmatem a sklonem k bronchospasmu. Balzám se nepoužívá v inhalátorech.

Ale pro parní procedury při absenci kontraindikací je to velmi užitečný a účinný prostředek. V horké vodě (40-60 stupňů) je třeba přidat 3-4 mg balzámu a dýchat ve dvojicích po dobu 5-10 minut (děti do 3 minut). Inhalace lze provádět až 4krát denně, s ohledem na požadavky na parní procedury.

Kašel inhalace se sodou 

Pokud jde o inhalační léčbu nachlazení, alternativní prostředky nejsou z hlediska účinnosti a popularity o mnoho horší než lékárenské léky, ale ukazují se jako ještě bezpečnější, s čímž lékaři souhlasí. Ne nadarmo v prvních fázích doporučují inhalace proti kašli se sodou a bylinnými přípravky, a pokud nepomohou nebo je nelze použít, uchýlí se k pomoci léků.

Jedlá soda je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších metod řešení neproduktivního kašle. Oblíbenost procedury se vysvětluje tím, že jedlá soda je doma téměř v každé kuchyni a způsob léčby kašle ve většině případů funguje bezchybně. Jak se říká, levné a veselé.

Inhalace se sodou se suchým kašlem jsou klasifikovány jako pára. Pacient vdechuje vodní páru s drobnými krystalickými částicemi, které obalují sliznici, změkčují a dezinfikují. Vlhkost ve formě páry ředí hlen a usnadňuje jeho odstranění. 

Postup se provádí při dodržení pravidel pro inhalaci páry. Inhalační roztok se připravuje přidáním prášku do horké vody. Po inhalační proceduře při kašli se sodou je třeba vzít asi 1 polévkovou lžíci sody na litr vody, symptom se zesílí, ale stane se méně bolestivým. Sputum se snadněji a bez akutní bolesti v krku vykašlává. Soda jako antiseptikum bojuje proti mikrobům usazeným na sliznici, což znamená, že proces hojení je rychlejší.

Farmaceutické výrobky pro inhalační procedury

Navzdory skutečnosti, že lékaři nevyvracejí účinnost alternativní léčby kašle pomocí páry a tepelně vlhkých inhalací a dokonce ji někdy doporučují, soda a bylinky nejsou vždy schopny poskytnout očekávaný výsledek. Pokud se navíc cítíte špatně a slabě, je lepší inhalaci tímto způsobem neprovádět, aby se váš stav ještě nezhoršil.

Pro malé děti, které nevědí, jak správně dýchat a dodržovat pravidla, je postup neuvěřitelně náročný na provedení. A vzhledem ke kontraindikacím pro inhalaci páry je zřejmé, že to v žádném případě není univerzální lék. Musíte tedy věnovat pozornost farmaceutickým přípravkům a zařízením, které pomáhají provádět užitečný postup s maximálním přínosem a bezpečností.

Sortiment lékáren zahrnuje roztoky, kapky, léky, přípravky na inhalaci proti kašli, které lze použít v moderních inhalátorech nevyžadujících zahřívání kapaliny. Inhalace páry v tomto případě nepřichází v úvahu, protože mnoho léků se ničí vysokými teplotami, což v žádném případě nepomáhá léčit kašel.

Inhalace kašle s rozprašovačem je nejmodernější metodou léčby kašle, která je vhodná pro pacienty všech věkových kategorií včetně novorozenců. Široká škála přístrojů (kompresorové, ultrazvukové, síťované inhalátory nebo membránové) a možnost vybrat si stacionární nebo přenosný nebulizér pro domácí použití činí tento typ léčby poměrně oblíbeným.

I přes odlišný mechanismus účinku máme při použití nebulizérů na výstupu aerosolový oblak s nejmenšími částicemi léčivé látky, které se při vdechnutí dostávají hluboko do dýchacích cest přímo do léze. Hloubka průniku částic závisí na jejich velikosti. Různé nebulizéry poskytují částice různých velikostí, ale některé modely umožňují tento proces regulovat. Pro léčbu kašle jsou vhodné přístroje, jejichž velikost výsledných částic léčiva nepřesahuje 5 mikronů, jinak se usadí pouze v dutině ústní a nosohltanu.

Moderní nebulizéry se dodávají s různými tryskami. Pro léčbu kašle u dospělých je vhodnější používat náustek nebo náustek. V tomto případě se inhalace provádí ústy, aniž by se rty pevně sevřely náustek, a výdech po 1-2 sekundách nosem.

Pro děti je vhodnější provádět inhalace při kašli s maskou. V tomto případě může dítě volně dýchat a léčba pokračuje jako obvykle. Pokud je dítě malé, lze postup provést i během spánku. Maska nebrání miminku ve spánku, důležité je pouze zajistit, aby byl inhalátor ve vzpřímené poloze. Nejlepší možností by byl stacionární nebulizér. Pokud se používá přenosný, pak by dítě mělo být v sedě nebo vleže.

Inhalace při kašli pro dospělé by měly být prováděny vsedě. Pokud je člověk ve vážném stavu, jeho léčba se provádí v nemocnici pomocí inhalátorů. Maska se k nim připevňuje pomocí hadičky, což umožňuje provádět ošetření vleže.

K zákroku se používá čistý, předem dezinfikovaný přístroj. Roztok k inhalaci připravíme naředěním léku fyziologickým roztokem, podle předpisu lékaře nebo podle návodu k léku a k přístroji. Do rozprašovačů nepoužíváme bylinné odvary a silice, pouze farmaceutické přípravky.

Léčba může být zahájena nejdříve 1-1,5 hodiny po jídle nebo namáhavém cvičení. Inhalace se provádějí až 3krát denně, snaží se to udělat mezi jídly.

Během procedury musíte sedět rovně a volně narovnat ramena. Musíte dýchat ne příliš zhluboka, ale ne povrchně. Po inhalaci udělá krátkou pauzu (1-2 s), aby se lék stihl usadit na sliznici. Nosíme volné oblečení, nejlépe z přírodních látek. Během inhalace by nic nemělo držet oblast hrudníku a krku.

Inhalace při kašli je lékařský postup, který vyžaduje určité zaměření na tento proces. Lékaři v tuto chvíli nedoporučují mluvit, číst nebo být rozptylováni jinými věcmi, které ovlivňují vlastnosti dýchání: jeho hloubku, frekvenci atd. Dodržení tohoto pravidla není tak obtížné, vzhledem k tomu, že je třeba provádět inhalace pro dospělého ne více než 15 minut (v ideálním případě, když je lék spotřebován v nádrži nebulizátoru), a pro dítě do 5 let - 3-10 minut. Procedura může být dokončena dříve, pokud začne způsobovat znatelné nepohodlí a zhoršení pacientovy pohody.

Ale zpět k lékům, které lékaři doporučují k inhalaci, a vlastnostem postupů, které je používají.

Inhalace na kašel s fyziologickým roztokem (chlorid sodný)

Fyziologický roztok je kapalina podobná osmotickému tlaku krevní plazmě, takže ji naše tělo nevnímá jako něco cizího. Inhalace při kašli s fyziologickým roztokem pomocí rozprašovače je jedním z nejbezpečnějších postupů, podobně jako inhalace s minerální vodou. Taková léčba může být bezpečně provedena pro děti a těhotné ženy, protože fyziologický roztok neobsahuje látky, které mohou být zdraví škodlivé, nemá žádný zápach a chuť.

Pravda, účinnost fyziologického roztoku při inhalační léčbě kašle je poměrně malá. Taková léčba je vhodnější pro zvlhčení dýchací sliznice, která zmírňuje neopodstatněné nutkání se suchým kašlem a usnadňuje odstranění sputa v případě neproduktivního.

Do rozprašovače se nalijí 4 ml fyziologického roztoku (pro dítě lze použít 2-3 ml) a dýchejte 5-10 minut. Postup se provádí až 3krát denně.

9% roztok chloridu sodného jako takový nemá terapeutický účinek, ale existují další léky, které mají sekretolytický, expektorant, bronchodilatační účinek. V inhalačních roztocích se používají společně s chloridem sodným.

Inhalace proti kašli "Lazolvanom"

"Lazolvan" - přípravek Ambroxol, látka. S výrazným sekretomotorickým, sekretolytickým a expektoračním účinkem. Navíc usnadňuje pronikání antimikrobiálních látek do bronchiálního sekretu. Lék je dostupný v tabletách a ve formě sirupu a roztoku. Posledně jmenovaný se nejpohodlněji používá k inhalaci při kašli.

Pro inhalační procedury lze lék používat od velmi raného věku, kdy děti ještě nevědí, jak vykašlávat sputum, a proto je nutné stimulované vylučování.

Procedura může být provedena jakýmkoli moderním inhalátorem, s výjimkou páry. Roztok lze použít v čisté formě v množství 2-3 ml nebo smíchat 1:1 s fyziologickým roztokem pro zlepšení hydratace sliznice. Pro děti do 6 let stačí 2 ml Lazolvanu.

Doporučuje se provádět 1-2 procedury denně. Hotový roztok se předehřeje na tělesnou teplotu a normálně dýchá.

S bronchiálním astmatem a tendencí k bronchospasmu se před inhalací s expektoranty vyplatí užívat bronchodilatátory nebo se uchýlit k inhalačnímu postupu s těmito léky.

Inhalace s "Lazolvanem" mohou být prováděny jak pro děti, tak pro těhotné ženy. Je pravda, že v 1. Trimestru těhotenství byste měla být opatrná po poradě s lékařem o bezpečnosti takové léčby. Pro kojící matky je také lepší zdržet se kojení během období užívání přípravků Ambroxol, ačkoli neexistují žádné prokázané případy negativního účinku léku na tělo dítěte.

Inhalace proti kašli "Berodual"

Když mluvíme o vlastnostech inhalace ambroxolovými přípravky, zmínili jsme se v některých případech o nutnosti použití bronchodilatancií. Berodual patří do kategorie takových léků. Jedná se o nehormonální dvousložkový lék s komplexním účinkem: bronchodilatační (jedna z účinných látek je cílené spazmolytikum), protizánětlivý, normalizující (snižuje se hyperprodukce sputa, což vede k ucpání průdušek), drenáž.

Užívání léku pomáhá snížit počet bolestivých záchvatů, usnadnit dýchání, zbavit se sípání. Navíc jsou tyto účinky pozorovány během prvních 20 minut.

Inhalace s Berodualem jsou předepsány pro alergická a infekční onemocnění centrálního a dolního dýchacího traktu, doprovázená bronchospasmem, s bronchiální obstrukcí, která je u dětí často diagnostikována zánětem dýchacího systému.

Pro inhalaci lze použít roztok v lahvičkách nebo aerosol "Beroduan N" (určený pro 200 dávek, proto je vhodný jako první pomoc při bronchiálním astmatu). Roztok lze použít ve všech inhalátorech, kromě páry. Vyhnout se očnímu kontaktu.

Aerosol se používá podle schématu: pro akutní záchvaty 2 injekce (inhalace), po kterých, pokud nedojde k žádnému účinku, se postup opakuje. Za den lze užít maximálně 8 dávek.

Roztok Beodual se používá v nebulizérech jakéhokoli typu, když byl předtím smíchán ve stejných poměrech s fyziologickým roztokem. Celkový objem je 3-4 ml. Inhalační roztok by měl mít pokojovou teplotu.

Inhalace kašle se provádějí, dokud se nepoužije celý roztok, ale lékaři doporučují tuto dobu: pro dospělé - ne více než 7 minut, pro děti - 3-5 minut. Současně bude dětská doha mnohem méně: do 6 let - 0,5 ml Berodualu, 6-12 let - do 1 ml drogy 3-4krát denně.

"Berodual" jako antispasmodický a silný lék má poměrně málo kontraindikací, které je třeba vzít v úvahu. Jako spazmolytikum může být nebezpečný pro nastávající maminky v 1. A 3. Trimestru těhotenství. Nedoporučuje se ani ke kojení.

Aktivní složky léku ovlivňují cévy a způsobují jejich kontrakci, takže jej nelze použít pro kardiomyopatii a tachyarytmii. Opatrnosti je třeba dbát u lidí s onemocněním srdce a endokrinními poruchami, s cystickou fibrózou, adenomem prostaty, glaukomem s uzavřeným úhlem, obstrukcí hrdla močového měchýře.

Pro inhalační léčbu je lék povolen od kojeneckého věku do pozdního stáří. Lze použít i při zvýšených teplotách.

Po zákroku se nejčastěji objevuje pocit sucha v ústech. S individuální citlivostí je možný kašel a kožní vyrážka.

Inhalace na kašel "Miramistin" 

"Miramistin" je známé antiseptikum se širokým spektrem účinku a vysokou účinností při onemocněních dýchacích cest. Jedná se o jeden z nejbezpečnějších léků, který lze použít při léčbě malých dětí, těhotných žen a kojících matek, seniorů a seniorů.

"Miramistin" můžete vypláchnout nos, kloktat, použít roztok pro inhalaci. To pomáhá rychle se vyrovnat s onemocněním způsobeným bakteriální infekcí nebo v případě bakteriální komplikace virové infekce.

Antiseptikum nepůsobí expektoračně ani mukolyticky, proto samo o sobě nemůže kašel zefektivnit a usnadnit. Ale mikrobi a jejich toxiny způsobují podráždění sliznice, její zánět a senzibilizaci, které jsou považovány za jednu z příčin kašle. "Miramistin" pomáhá snižovat počet bolestivých záchvatů a podporuje rychlejší zotavení. A aby inhalace při kašli měly i expektorační účinek, doporučuje se smíchat antiseptikum s fyziologickým roztokem, který zvlhčí sliznici a zředí sputum.

Obvykle se k inhalaci užívá 0,01% roztok Miramistinu. V nebulizérech se v jednom postupu používají 4 ml antiseptika nebo 2 ml Miramistinu a 2 ml fyziologického roztoku. Dávka pro děti je obvykle poloviční. Inhalace se provádějí 3krát denně s použitím celého inhalačního roztoku, který by měl mít pokojovou teplotu (při silném kašli jej můžete zahřát na tělesnou teplotu, ale ne vyšší).

Inhalace na kašel "Ambrobene"

Jedná se o populární lék, široce inzerovaný v médiích, který se ve skutečnosti ukazuje jako derivát ambroxol hydrochloridu, jako je výše popsaný Lazolvan. Popularita "Ambrobene" se vysvětluje vysokou účinností účinné látky a velkým sortimentem forem uvolňování léčiva, z nichž jedna je roztok pro inhalaci. Od "Lazolvanu" ve stejné formě se lék liší pouze pomocnými látkami, které však mohou být důležité, pokud je jedna z dalších složek "Lazolvan" netolerantní.

Ambrobene roztok k inhalaci na odkašlávání se používá již od útlého věku. Procedura se provádí neparními inhalátory s použitím 2-3 ml léčiva, které lze pro zvýšení účinku zředit fyziologickým roztokem 1:1. Pro děti do 2 let užívejte 1 ml, pro děti 2-5 let stačí 2 ml léku.

Inhalační léčba se provádí 1-2krát denně po dobu nejvýše 15 minut na proceduru (pro dospělé) a 5-10 minut pro děti.

Kontraindikacemi léku jsou bronchiální astma (i když v tomto případě jsou inhalace s berodualem uloženy), konvulzivní syndrom a epilepsie. Opatrnosti je třeba dbát při exacerbaci žaludečních vředů, závažných onemocněních ledvin a jater, v prvním trimestru těhotenství, kojení.

Hormonální prostředky pro inhalaci při kašli

Kortikosteroidy jsou silné protizánětlivé léky, jejichž inhalační léčba je velmi obtížná. Jednak dokázaly rychle odstranit těžký zánět sliznice dýchacích cest, usnadnit dýchání, snížit množství zánětlivého exsudátu s vlhkým kašlem a zabránit vzniku bronchospasmu. Ale na druhou stranu je nežádoucí použití oblíbených kortikoidů, jako je hydrokortison, prednisolon, dexazon, v nebulizérech, protože v praxi získáme systémový, nikoli lokální účinek.

Pulmicort pro inhalaci proti kašli je jediným lékem, který se v současné době doporučuje pro terapii nebulizátorem. Jedná se o lokální protizánětlivý lék s mnohem menším počtem kontraindikací a vedlejších účinků.

Lék se vyrábí ve formě suspenze pro postřik. Lze jej použít k suchým i vlhkým inhalacím při bronchiálním astmatu, bronchiální obstrukci, vlhkém kašli se zvýšenou tvorbou sputa u malých dětí. K léčbě dětí se používá lokální kortikoid při zánětech průdušek, hrtanu, průduškovém astmatu, vazomotorické a alergické rýmě a kašli jakéhokoli druhu.

"Pulmicort" lze použít pouze v nebulizérech kompresorového typu. Dávkování pro dospělé - 1-2 mg (1 ml suspenze obsahuje 0,25 nebo 0,5 mg účinné látky), pro děti od 1 do 12 let - 0,5-1 mg, pro kojence ve věku 6-12 měsíců - 0,25 mg dvakrát denně.

Před použitím musí být suspenze naředěna fyziologickým roztokem (roztoky terbutalinu, salbutamolu, fenoterolu, acetylcysteinu, kromoglykátu sodného, ipratropium bromidu). Celkový objem inhalačního roztoku pro kojence je 2 ml. U starších pacientů použijte 2-4 ml hotové kompozice na jeden postup.

"Pulmicort" není předepsán dětem mladším šesti měsíců, stejně jako se zvýšenou citlivostí na lék. Užívání léku během těhotenství a kojení není zakázáno, protože inhalační léčba nemá systémový účinek. A přesto lékaři trvají na jeho velmi obezřetném používání, zejména pokud jde o malé děti, jejichž léčba hormonálními léky se nejlépe provádí v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu.

Při dlouhodobém užívání léku u dětí je možná retardace růstu, ale to platí spíše pro děti s bronchiálním astmatem, které pravidelně používají aerosol Pulmicort v dávkách více než 400 mcg denně.

Inhalace s Validolem na kašel

Možná tato metoda léčby kašle způsobí u některých lidí zmatení a dokonce rozhořčení, ale ve skutečnosti je výsledek použití vazodilatačního léku docela předvídatelný. Jen jsme zvyklí vidět "Validol" jako účinný lék na kardiopatie a neurózy, takže nemůžeme okamžitě přijmout další, které nejsou stanoveny v pokynech pro jeho rozsah.

Inhalace s "Validolem" se používají k léčbě suchého kašle. Předpokládá se, že díky látkám obsaženým v přípravku zklidňuje sliznici dýchacích cest, odstraňuje bolestivé záchvaty, rozšiřuje cévy, aktivuje regenerační procesy, díky nimž mizí otoky a snižuje se citlivost dýchacích cest. Vzhledem k tomu, že se při inhalaci používá roztok validolu nebo pár s lékem, hrdlo je navíc změkčeno a sputum ztenčeno, což usnadňuje jeho vykašlávání.

"Validol" je dostupný ve formě tablet a kapek, ale první forma se používá hlavně pro přípravu inhalační kompozice, i když je méně vhodná. V tomto případě jsou zvažovány 2 způsoby použití drogy:

 1. Tabletu rozdrťte na prášek, přidejte do 400 ml převařené vody a důkladně promíchejte. Tuto kompozici lze použít v jakýchkoli inhalátorech nebo dýchat páru nad hrncem.

Pro dospělé se pro větší účinnost doporučuje přidat do roztoku 7 kapek jódu a 1 lžičku. Soda. Inhalace, v závislosti na zvolené metodě, se provádí od 5 do 15 minut.

Dětem se doporučuje snížit dávkování léku: 1 tableta na 1 litr vody. Délka inhalace je 2-3 minuty.

 1. Pro inhalaci páry z kašle nad hrncem lze tablety použít jiným způsobem. Přidejte pár tablet Validolu do bramborového vývaru a 5-10 minut dýchejte v páře.

Různé zdroje doporučují přidat cibulovou kaši nebo infuzi eukalyptu do horkého roztoku Validol v nepřítomnosti individuální nesnášenlivosti.

Těžko říct, kdo a kdy tuto metodu boje proti kašli vynalezl, a je nepravděpodobné, že by vám s ní lékař poradil (i když i takové případy byly), ale při absenci účinných léků to zkusit můžete. Nízká dávka použitá k inhalaci pravděpodobně nepoškodí zdraví, ale stále může zmírnit stav, pokud neexistují alternativy nebo jsou neúčinné čistě domácí prostředky.

Podmínky účinnosti a bezpečnosti inhalací

Inhalace při kašli je jednou z nejúčinnějších metod léčby bolestivého příznaku, která se používá u mnoha onemocnění. Lék je dodáván přímo do postižené oblasti pomocí parních procedur nebo inhalátorů, kde začíná působit již od prvních minut. Při perorálním podávání léku by mělo chvíli trvat, než lék projde gastrointestinálním traktem a dostane se krevním řečištěm do dýchacích orgánů.

Při správném výběru léků a alternativních prostředků, jakož i při zohlednění doporučeného dávkování, nebude mít taková léčba systémový účinek, což zabrání nepříjemným vedlejším účinkům. Díky tomu je postup bezpečnější než užívání účinných léků proti kašli ústy.

Tento postup má ale také některé nevýhody týkající se určitých momentů jeho provádění.

Inhalace proti kašli pro dospělé se snadno provádějí, bez ohledu na to, jaký typ postupu si vyberete. Při výběru parních inhalací ale musíte pamatovat na to, že vysokoteplotní pára může způsobit popáleniny kůže a sliznic, proto byste se neměli příliš naklánět nad rendlík s léčivým vývarem.

Kuřáci se budou muset zdržet svých oblíbených aktivit jak v předvečer inhalace, tak po ní, nemluvě o tom, že proceduru nelze přerušit na kouřovou pauzu. V ideálním případě léčba onemocnění dýchacího systému zahrnuje zdravý životní styl, alespoň po dobu léčby.

Inhalace proti kašli pro děti by měli provádět dospělí: zdravotnický personál nebo rodiče. Jsou povinni dítěti vysvětlit, že maska nemusí zhluboka dýchat. Starším dětem lze vysvětlit, že při kašli musíte vdechovat ústy, během procedury nemůžete mluvit a oddávat se.

Aby dítě zůstalo v klidu po dlouhou dobu, můžete zapnout klidnou hudbu, lehký kreslený film nebo si jen přečíst zajímavou knihu. Obvykle to stačí na 5-10 minut procedury.

Pokud se dítě bojí, což se často stává, když se poprvé seznámí s inhalátorem, můžete proces léčby převést do herní formy nebo si v klidu promluvit s dítětem a vyprávět pohádku o statečném chlapci / dívce, kteří se ničeho nebáli., takže jim laskavý Nebulizér pomohl vyrovnat se s nepřáteli dětí: zlým kašlem a škodlivými tryskami.

Pro léčbu kojenců je lepší použít inhalátor, který vám umožní provádět proceduru v poloze na zádech. Pokud je dítě zlobivé, lze inhalace provádět, když dítě usne.

Parní procedury pro děti lze provádět pouze tehdy, když se naučí chápat a dodržovat pravidla, která jim řekli jejich rodiče. Například při naklánění nad párou zavřete oči, nenaklánějte se nízko a nehrajte si. Hyperaktivní dítě může jednoduše převrátit misku s vařící vodou. Dítě zakryté ručníkem může ztratit vědomí a neví se, jak jinak může taková bezstarostnost rodičů skončit.

Nebulizér je nejlepší zařízení pro inhalaci pro kojence, batolata, předškoláky a děti ze základních škol. Ale v tomto případě musíte přísně dodržovat doporučení lékaře. Bronchospasmus je metlou malých dětí, takže pokud lékař předepíše inhalace s bronchodilatátory před výkonem s expektoranty, musí být provedeny.

Totéž lze říci o hormonálních prostředcích, které zabraňují bronchiální obstrukci. Pamatujte, že miminka ještě nevědí, jak se normálně vysmrkat a vykašlat exsudát hromadící se v průduškách, což znamená, že jim hrozí ucpání průdušek, které brání normálnímu dýchání.

Obvykle se inhalační procedury provádějí ne déle než 5 dní, ale pokud lékař předepíše delší průběh, je třeba tomu věnovat pozornost.

Lékaři předepisují těhotným ženám inhalace proti kašli jako alternativu perorálního příjmu expektorancií, mukolytik a antimikrobiálních látek. Při inhalační léčbě se malá část účinné látky dostává do krve, takže se snižuje riziko systémových reakcí, které jsou pro dítě nebezpečné.

Většina užívaných léků je v těhotenství relativně bezpečná, s výjimkou bronchodilatancií. Zde je potřeba být velmi opatrný, protože léky mohou mít i určitý systémový účinek, tzn. Uvolnit svalové svaly mimo dýchací systém. Na začátku těhotenství to může způsobit potrat. Nastávající maminky by proto v žádném případě neměly podstupovat žádnou léčbu bez porady s lékařem.

Při provádění inhalace páry je třeba dbát opatrnosti. Pár brambor, soda nebo bylinné odvary samy o sobě nemusí nést žádné nebezpečí, pokud nemluvíme o nesnášenlivosti některých látek v jejich složení, ale reakce na odpařování u budoucí matky může být nepředvídatelná.

Nepoužívejte nadměrně esenciální oleje. Některé z nich kromě léčby kašle dokážou ovlivnit i svalstvo dělohy, což je nejnebezpečnější v prvních měsících a posledních týdnech těhotenství.

Při prvním provádění postupu musíte pečlivě sledovat svůj stav (nebo stav dítěte). Faktem je, že individuální citlivost lze nalézt nejen u rostlinných extraktů a esterů, ale také u farmaceutických přípravků. Navíc je velmi obtížné takovou reakci předem předvídat.

Pokud má pacient během inhalace při kašli nějaké podezřelé příznaky: obličej zrudne, ztěžuje dýchání, objeví se rýma nebo se kašel zesílí atd., je třeba postup zastavit a kontaktovat zdravotnické zařízení o pomoc.

Jakékoli prostředky používané k přípravě inhalačních přípravků mohou mít své vlastní kontraindikace, které je třeba vzít v úvahu. Tomu je třeba věnovat zvláštní pozornost u lidí s onemocněním srdce, ledvin, jater, s poruchami endokrinního systému, glaukomem s uzavřeným úhlem a některými vrozenými poruchami.

Efektivní inhalace proti kašli jsou takové, které berou v úvahu všechny nuance: typ kašle, individuální reakce těla na léky, bezpečné dávkování a požadavky na inhalaci, a to jak parní, tak nebulizér.

Kontraindikace k postupu

Kontraindikace inhalace při kašli je faktorem, který primárně způsobuje rozvoj všech druhů komplikací. Pokud se s nimi nepočítá, může účinný lékařský postup způsobit špatný stav pacienta. V tomto případě budou přínosy inhalace nesouměřitelné s možnou újmou.

Ale v jakých případech lékaři nedoporučují uchýlit se k inhalační léčbě:

 • vysoká tělesná teplota u pacienta,
 • sklon ke krvácení z nosu a jeho anamnéza (jedná se spíše o inhalaci s rýmou a parní procedury),
 • kardiovaskulární patologie komplikované respiračním selháním,

Opatrní by měli být také ti, kteří trpí arytmií, hypertenzí, pacienti s arteriálním a srdečním selháním, vrozenou cévní slabostí, cerebrální aterosklerózou, ti, kteří nedávno prodělali mrtvici nebo infarkt myokardu. Inhalace s rozprašovačem nejsou v zásadě takovým lidem zakázány, protože i dýchání má v tomto případě obvyklou hloubku a rytmus. Ale parní procedury, které podporují vazodilataci, mohou způsobit nenapravitelné škody.

Inhalační procedury (zejména s pomocí nebulizéru, který produkuje nejmenší částice terapeutických roztoků, které pronikají do dolních cest dýchacích) nelze provádět u lidí:

 • s těžkým zápalem plic
 • zánět pohrudnice,
 • s těžkou plicní insuficiencí,
 • polypóza dýchacích cest,
 • plicní krvácení a sklon k nim,
 • recidivující pneumotorax.

Hovoříme o těžkých stavech, kdy příznivé účinky inhalace mohou působit opačně, tzn. Zhoršit stav pacienta. Takoví pacienti musí být léčeni v nemocničním prostředí.

Inhalace oleje se neprovádějí pomocí rozprašovače ze dvou důvodů: aby nedošlo k poškození drahého zařízení a nedošlo k poškození sebe. Faktem je, že částice olejů vstupující do dolních cest dýchacích mohou vyvolat rozvoj olejové pneumonie. Jde o jednu z komplikací po zákroku, která nastává při nesprávném přístupu k volbě účinného řešení a léčebných metod.

K léčbě plic se oleje nepoužívají. Upřednostňují se při onemocněních horních cest dýchacích a při bronchitidě a zápalu plic byste měli věnovat pozornost dalším prostředkům. Při inhalaci páry jsou částice větší a nepronikají tak hluboko, proto se používají k léčebným účelům.

Pokud jde o děti, musí postup provádět s maximální opatrností. Ne nadarmo lékaři trvají na tom, aby se kojenci léčili pouze v nemocničním prostředí.

Během nemoci mohou být malé děti náladové, neklidné, plakat a otáčet se. V tomto stavu nelze provést inhalaci z kašle. Je lepší počkat, až se dítě uklidní a podřimuje.

Vysoká tělesná teplota je považována za kontraindikaci jakékoli inhalace u dospělých a dětí. Zde se ale teplotní limity mohou lišit. Inhalace páry se nedoporučují již při hodnotě teploměru 37,2-37,5 stupňů. Ale postup s rozprašovačem by měl být odložen, pokud teplota překročí hranici 37,5-38 stupňů. Je pravda, že inhalace s antibiotiky lze provádět i ve vyšších rychlostech, což přispívá k boji proti hypertermii.

Společné pro všechny, i když relativní kontraindikací je individuální nesnášenlivost složek inhalační kompozice. Ale s tím se nedá nic dělat, navíc výběr inhalačních roztoků je dostatečně velký (včetně absolutně bezpečných minerálních vod), abyste si z nich vybrali ten nejoptimálnější.

A jeden moment. Pro postup je lepší zvolit jednu kompozici. Nemíchejte různé léky v jednom roztoku bez lékařského předpisu. Lékové interakce mohou jak oslabit účinek léků, tak zvýšit pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Kromě toho je důležité přesně pochopit, jaký účinek má vybraný lék. Bronchodilatátory by měly být použity před mukolytiky a expektorancii. Ale antitusika by se s posledně jmenovanými neměla vůbec kombinovat kvůli antagonismu reakcí.

Důsledky po postupu

Inhalace je jednou z nejčastějších procedur kašle. Jejich popularita je způsobena řadou důvodů. Jedním z nich je absence potřeby pít léky, které jedno léčí a jiné ochromují. I lékárenské přípravky mají převážně lokální účinek a do krve se dostává velmi malé množství léčivé chemie, která není schopna poškodit tělo. Při správném přístupu k výkonům je riziko komplikací na životně důležitých orgánech (systémové působení) a dalších nepříjemných následků minimální.

Za další důvod obliby inhalací lze považovat rychlé jednání díky tomu, že se „lék“ přivádí přímo do léze. Již po prvním zákroku je patrná úleva. Útoky jsou méně bolestivé, dýchání se stává snadnějším, hrdlo změkne. Pravda, při nádechu a bezprostředně po něm se kašel může zesílit, ale nebude vyčerpávající kvůli snadnějšímu vykašlávání sputa.

Skutečnost, že kašel zesílí z inhalace, by neměla být považována za špatné znamení. Je to přirozený proces, protože jsme sami stimulovali sekreci bronchiálního sekretu, zkapalňování sputa a motilitu dýchacích cest. Příznak se přirozeně zhoršil, ale je to lepší než trpět neproduktivním kašlem. Kašel je nutný k tomu, aby se z průdušek a plic odstranilo vše, co jim brání v normálním fungování.

Jiná věc je, pokud se člověk kromě kašle začal dusit, což může svědčit o bronchospasmu, bronchiální obstrukci nebo těžké alergické reakci doprovázené angioedémem. Tyto příznaky se obvykle objevují již při inhalaci kašle, což je signál k zastavení procedury a přijetí opatření ke zmírnění nebezpečných příznaků.

Nejčastěji jsou po parních procedurách zaznamenány nepříjemné následky. Použití příliš horké vody (nad 60 stupňů, pro děti nad 40-45 stupňů), malá vzdálenost od zdroje páry, otevřené oči během procedury, příliš hluboké dýchání při nádechu, nadměrné balení, omezení přístupu vzduchu, jsou náročné s vážnými komplikacemi. Mezi nimi jsou popáleniny obličeje, sliznice očí, hltanu a hrtanu, ztráta vědomí v důsledku nedostatku kyslíku, exacerbace srdečních chorob, krvácení z nosu. Tomu všemu se lze vyhnout, pokud znáte míru a vědomě postupujete.

Péče o proceduru

Lékaři říkají, že výsledek léčby závisí nejen na tom, jaké léky užíváme a jaké procedury provádíme, ale také na tom, co děláme poté. Péče po zákroku není o nic méně důležitá než samotný zákrok, ale mnozí tomu prostě nevěnují pozornost, protože to není tak důležité. Odtud druhá skupina komplikací způsobených nesprávným jednáním po inhalaci kašle.

Co se stane, když se ihned po inhalaci páry vydáte nadechnout mrazivého zimního vzduchu? Nic dobrého. Jakékoli vdechnutí je určitou zátěží pro sliznici dýchacích cest, která se dočasně stává citlivější na jakýkoli náraz, včetně negativního. Vycházky tak budou muset být odloženy alespoň o hodinu, v zimě ještě více.

Nekombinujte léčbu se sportem. Fyzická aktivita bezprostředně po proceduře je škodlivá, protože oslabuje tělo, které již vynaložilo energii na sebeléčení. Aktivní dýchání při cvičení může způsobit závratě, výpadky vědomí, ztrátu vědomí. Tělo by mělo dostat příležitost zotavit se během 1-1,5 hodiny, poté by mělo vykazovat určitou aktivitu.

Kouření může snížit účinek užitečné procedury na „ne“, navíc je taková kombinace procedur u některých léků nepřijatelná. Nechte své plíce odpočívat, alespoň po dobu nemoci.

Vzhledem k tomu, že konec procedury ještě není koncem léčby (nějakou dobu budou částice léku, které se dostaly do dýchacího traktu, nadále působit), měl by být příjem potravy také odložen o hodinu a půl. Aby nedošlo k hladu, lékaři doporučují inhalace kašle 1-2 hodiny po jídle a další jídlo přesunout na stejný interval po sezení. To je pro zdravý žaludek celkem normální interval.

Pokud nedodržíte doporučení, účinnost inhalací se snižuje (lék nemá čas působit normálně, zvláště pokud jde o antibiotikum) a mohou se objevit nepříjemné příznaky z gastrointestinálního traktu: nevolnost, zvracení, tíže v břiše.

V ideálním případě je nejlepší si lehnout k odpočinku. Nechte léčivé částice pokračovat ve své práci a pomáhat tělu léčit se. Můžete trochu spát nebo jen ležet, aniž byste namáhali svaly a hlavu. Žádné teplotní výkyvy nebo měnící se podmínky. Nastavte se tak, abyste se z nemoci co nejdříve zotavili a i přes nemoc se rychle nevraceli ke svým obvyklým činnostem.

Recenze

Léčba inhalačního kašle je běžnou praxí, kterou dodržují i lékaři. Tento typ účinné terapie je použitelný pro dospělé, děti a seniory. Je k dispozici jak nastávajícím matkám, tak kojícím ženám, nahrazuje požívání syntetických drog, které mohou poškodit rostoucí dětský organismus.

Inhalace proti kašli lze provádět různými metodami, za použití různých inhalačních kompozic: minerální voda, bylinné odvary, roztok sody, éterické oleje, farmaceutické produkty. Účinnost různých formulací se může lišit, což je do určité míry způsobeno velkými rozdíly v recenzích postupu.

Například minerální voda a fyziologický roztok změkčují hrdlo a jen mírně zředí sputum, takže od toho nemůžete čekat hrozný účinek. Ale Ambroxol se svým výrazným expektoračním účinkem (i bez vypětí sil) lze již použít u vážnějších onemocnění, např. V kombinaci s antibiotiky, kterým usnadňuje práci.

Tělo každého člověka je individuální, takže reakce na nejúčinnější inhalace z kašle se může lišit. Někdo je s výsledkem spokojený, jiný nevidí výrazný efekt. To ale vůbec neznamená, že je nutné opustit účinný postup. Možná byste měli změnit složení inhalátoru?

Někdy najdete recenze, ve kterých si matky stěžují, že po vdechnutí se dítě zhoršilo, kašel zesílil, dítě je zlobivé. Není nic překvapivého. Malé dítě ještě není schopno normálně vykašlávat sputa, takže zvýšené nutkání ke kašli v důsledku nahromadění sputa ho může vyčerpat. Ambroxol je schválen k použití od raného věku a po něm často odchází sputa i bez kašle. Pravděpodobně stojí za zvážení této možnosti.

Zhoršení stavu dítěte po zákroku lze vysvětlit i nesprávnou péčí. Procházky a aktivní hry by měly být na chvíli odloženy, a pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že onemocnění bude postupovat a může dokonce způsobit komplikace. Oslabené tělo je snadnou kořistí pro mikroby.

Mezi odborníky existuje názor, že neexistují neúčinné inhalace, existuje nesprávný přístup k jejich provádění: nekonzistence deklarovaného účinku léku se skutečnými potřebami pacienta (například použití antitusik uprostřed zánětlivý proces v dýchacím traktu), nesprávná příprava roztoků a postup, ignorování kontraindikací a požadavků na péči po inhalaci. V některých situacích stačí jen vyměnit lék, na který je citlivost organismu buď zvýšená, nebo naopak extrémně nízká.

Aby inhalace při kašli přinesly očekávaný efekt, je třeba s nimi zacházet jako se závažným lékařským zákrokem, který má své požadavky a omezení. Jejich dodržování zaručí nejen odstranění bolestivého příznaku, ale také rychlé uzdravení s vynaložením malého úsilí, což však nevylučuje komplexní použití dalších metod léčby minimalizujících riziko komplikací.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.