Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Intracorporeální a mimotělní detoxikace

Lékařský expert článku

Břišní chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Intrakorporální detoxifikace (enterosorpce)

Pro vazbu toxinů v těle a jejich následnou eliminaci se používají léčiva, která jsou schopna adsorbovat nízko a středně molekulární toxická činidla na povrchu molekul účinné látky. Při zndo- a exogenní intoxikaci má použití takových léků obecně pozitivní, i když ne velmi výrazný účinek.

Účel

Osvobození organismu od exogenních a endogenních toxinů jejich adsorpcí v gastrointestinálním traktu a krevním řečišti, následovanou eliminací močí a výkaly.

Indikace

  • Akutní intoxikace povrchově aktivních látek. 
  • Silné podmínky pro zrušení povrchově aktivních látek.

Kontraindikace

Intrakorporální detoxikace se nepoužívá při kontraindikacích k použití určitého enterosorbentu. Například aktivní uhlí je kontraindikováno u případů eroze, žaludečních vředů, rheopolyglucinu při anurie, akutního srdečního selhání apod.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Popis enterosorbentů

Podle chemické struktury řady léků pro detoxifikaci lze intrakorporální léčiva izolovány z uhlí, polymery glukózy (celulóza, škrob, dextran), polyvinylpyrrolidon (povidon) a deriváty kyseliny křemičité (Enterosgelem).

Sorbenty v lékových formách pro orální podávání, použitá při akutní toxicity povrchově aktivních látek, při orálním (benzodiazepiny, barbituráty, alkohol a jeho náhražky, opiáty, drogy a konopí al.).

Přípravky pro intravenózní použití, na bázi polymeru, dextrin glukózy (reopoligljukin) - je předepsán pro akutní endogenní a exogenní intoxikaci jakékoliv etiologie. Tyto látky jsou méně účinné, když molekuly toxinu jsou lipofilní (barbituráty, kanabinoidy) nebo související s transportními proteiny (butyrofenony, barbituráty a benzodiazepiny s prodlouženým účinkem, jako je například fenobarbital a phenazepam).

Možné komplikace

Neoznačeno.

Extrakorporální detoxikace

Zvláštností extrakorporálních detoxikačních metod je nutnost odstranění biologických médií (krev, plazma, tekutina) pro jejich čištění z toxinů mimo tělo. Výjimkou je peritoneální dialýza, tradičně se však připisuje mimotělním metodám. Pro realizaci mimotělní detoxikace se používají sorpční, membránové, gravitační, oxidační a fotochemické technologie krevního zpracování.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.