^

Zdraví

Jak a co můžete odstranit bradavice doma?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.06.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vzhled ložisek růstu epiteliálních keratinocytů ve formě bradavic na povrchu kůže je velmi častým dermatologickým problémem. A mnozí se zajímají o to, jak rychle odstranit bradavici a jakými dostupnými prostředky a metodami to lze provést. [1]

Jak odstranit bradavici doma?

Je třeba si uvědomit, že bradavice je důsledkem poškození kožních buněk  lidským papilomavirem  (HPV), který způsobuje jejich intenzivnější proliferaci a díky tomu se množí a replikuje svou DNA do epiteliálních buněk. Dokonce ani v MKN-10 nejsou bradavice klasifikovány jako dermatologická onemocnění, ale jako třída virových infekcí, které postihují kůži a sliznice.

Přečtěte si podrobně -  Bradavice: příčiny, příznaky, diagnostika, léčba

Pokud dermatolog po provedení vyšetření přesně určil, že máte bradavici, doporučí doma používat takové externí prostředky, jako je Imiquimod (Aldara), Tretinoin (Retinon-A), Panavir, Dithranol, Kolhamin mast atd. Podrobnosti -  Masti na bradavice . [2]

Jak jsou odstraněny bradavice na rukou, prstech, nohou, chodidlech, je podrobně popsáno v publikacích:

Jak odstranit bradavici na obličeji - na nose, na tváři nebo na rtu, přečtěte si článek -  Jak se zbavit bradavic

A podrobné informace o prostředcích, které pomáhají odstranit bradavici na očním víčku, v materiálu -  Bradavice na víčkách

Jak odstranit bradavici na konečníku? Anogenitální bradavice jsou virové papilomy, nazývané také genitální bradavice. Odstraňují se pomocí kauterizéru na bradavice Kondilin - roztoku podofylotoxinu, který by se měl na bradavice nanášet po dobu tří dnů (dvakrát denně) a nechat zcela zaschnout. Aby byla okolní kůže chráněna před náhodným kontaktem s lékem, musí být mazána krémem na bázi vazelíny.

Podrobnější informace o prostředcích pro odstranění takových bradavic v materiálu -  Léčba genitálních bradavic

Jak odstranit visící virové bradavice (papilomy) pomocí vnějších prostředků, podrobně v článku -  Masti na papilomy

Jak odstranit kořen bradavice na ploskách nohou)? Vlivem stálého mechanického tlaku je plantární nebo plantární bradavice nahoře plochá a její spodní část, která se nazývá kořen, se prohlubuje do spodní vrstvy kůže. K odstranění těchto zrohovatělých tkání je nutné je změkčit, k čemuž používají nejoblíbenější keratolytikum - 15-30% kyselinu salicylovou, kterou přiloží na bradavici a toto místo přelepí lepicí páskou - na tři až čtyři dny. Je také povoleno používat 15% kyseliny hydroxyoctové (glykolové), 20% kyseliny trichloroctové, pyrohroznové a mravenčí, dále glutaraldehyd a 15% formaldehyd. Po odstranění náplasti je třeba odstranit změklou bradavici, která na ní ulpí, spolu s „kořenem“. Někdy mohou být k odstranění zbytků virem infikované tkáně zapotřebí jemné nůžky na nehty nebo skalpel. 

Rodiče chtějí vědět, jak odstranit bradavici z dítěte, která ho obtěžuje nebo kazí jeho vzhled. V dětství, rok nebo dva po vzniku bradavic, mohou zmizet bez jakékoli léčby, podrobněji viz -  Bradavice u dětí

A když je to nutné, pak se používá stejná kyselina salicylová (kterou se bradavice maže každý den, někdy taková léčba trvá déle než dva měsíce), stejné masti a roztoky, stejné poleptání bradavic jódem. A pokud si bradavice vybraly výrazné části těla, uchýlí se k jejich zmrazení – kryoterapii (ale o tom později).

Jak odstranit bradavice alternativními prostředky?

Ne všechny populární prostředky pomáhají zbavit se tohoto dermatologického problému a mnohé z těchto „tradičních“ metod lze klasifikovat jako pověry. Jak můžete například odstranit bradavici s masem tak, že ji natřete o bradavici a zahrabete tento kus v pustině? Existuje taková možnost: bradavice potřou strouhankou chleba (nutně ukradený!) A pak jím krmí divoké ptactvo. Nebo jaký smysl má smáčet bradavici slinami ráno, tedy hned po probuzení (po jídle). Doporučuje se také pohybovat brčkem kolem každé bradavice (každá bradavice potřebuje samostatné brčko), shromáždit je do svazku, uvázat uzel a spálit.

Jak odstranit bradavice nití a jak to udělat správně najdete v publikaci -  Odstranění bradavice nití

Jak odstranit bradavice s jablkem

Doporučují jablko rozpůlit, bradavici potřít střídavě oběma půlkami, přiložit k sobě a zakopat do země...

Pravděpodobně se obejdete bez instilace: Journal of Biological Sciences v roce 2014 informoval o výsledcích studií tradiční medicíny provedených odborníky z University of Medical Sciences v Teheránu (Írán), které prokázaly určitý přínos pro léčbu kožních bradavic kyselého jablečný džus obsahující hodně hořčíku. [3]

Jak odstranit bradavici s bramborami

Všechny akce jsou podobné postupu s jablkem, ale bez instilace. Jednoduše třete bradavici dvakrát denně (ráno a večer) po dobu 15-20 dní, aby se šťáva ze syrových brambor vsákla do pokožky. Neexistuje žádný důkaz, že kyseliny bramborové šťávy zabíjejí HPV. Navíc tento „recept“ neurčuje, jaké by brambory měly být. A brambora musí být zvenčí zelená, protože jen tak má dostatek glykoalkaloidů – solaninu a α-chakoninu, což jsou toxické insekticidy a fungicidy, které rostlina produkuje.

Jak odstranit bradavice česnekem

Bylo zjištěno, že tento lék funguje, protože každodenní aplikace pasty z mletého čerstvého česneku na bradavice (po dobu jednoho až dvou týdnů) pomáhá zabít virus, který je způsobuje. Silné antimikrobiální a antivirové vlastnosti česneku jsou způsobeny sloučeninou síry allicin. [4], [5]

Kromě toho se taková činidla používají pro kauterizaci bradavic a také pro jejich léčbu ke stimulaci lýzy patologických tkání:

  • šťáva z mletých částí žíravého pryskyřníku (Ranunculus acris);
  • pampeliškové mléko (šťáva vylučovaná z květního stonku rostliny při utržení);
  • šťáva z listů a stonků pelyňku stříbrného (Artemisia argi);
  • alkoholový extrakt ze semen a listů kustovnice barvířské (Genista tinctoria);
  • šťáva z mléčnice (Euphorbia resinifera);
  • alkoholová tinktura z listů koželužny (Cotinus coggygria);
  • alkoholový extrakt z podophyllinových oddenků (Podophyllum hexandrum);
  • šťáva z nezralých plodů fíkovníku (fík).

Nakonec se tradičně používá kauterizace bradavic vlaštovičníkem (Chelidonium majus), přesněji jeho čerstvou šťávou. Obsahuje alkaloid chelidonin, který zastavuje buněčné dělení v mitotické fázi. Šťávu je ale nutné aplikovat co nejčastěji – až 15–20krát během dne a samotný proces může trvat dva až tři týdny. Čtěte také -  Odstranění bradavic s celandinem

Nabízí se otázka, jak odstranit bradavice pomocí Supercleaner? V produktu s tímto názvem není žádná šťáva z vlaštovičníku: jedná se o roztok hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda), chloridu sodného (kuchyňská sůl) a silné alkálie - hydroxidu sodného (louh sodný), který leptá pokožku. Proto se tento lék aplikuje na bradavici pouze jednou kapkou denně a doba jeho použití je omezena na tři dny.

Jak odstranit bradavici kyselinou octovou a octem

Nikdo nepoužívá kyselinu octovou o koncentraci kolem 100 % (tzv. Ledovou); také by se mělo upustit od používání octové esence (70% vodný roztok kyseliny octové), protože koagulační nekróza tkáně může být příliš hluboká. Bradavice se zkouší odstranit 30% roztokem kyseliny octové tak, že je dvakrát denně namočíte a necháte uschnout.

Bradavice můžete odstranit octem (6-9%) tak, že na ni přiložíte navlhčený vatový tampon (po dobu tří až čtyř hodin) a zafixujete lepicí páskou. Doporučuje se používat přírodní jablečný ocet, který lze smíchat s čerstvou citronovou šťávou (1:1).

Odstranění bradavice octem a moukou je také snadné: po smíchání mouky s octem udělejte malý koláč, položte ho na bradavici a pak vše, jako v předchozím případě.

Bradavice s cibulí a octem se odstraní tak, že po odříznutí vršku cibule a odstranění části dužiny se do vzniklého otvoru nasype sůl. Když se pod jeho působením objeví šťáva, smíchá se se stejným množstvím 9% octa; navlhčete tampon v této tekutině a přiložte jej na bradavici na několik hodin (zafixujte lepicí páskou). To se provádí každý den, dokud bradavice neodpadne. [6], [7]

Jak odstranit bradavici tužkou

Lapisová tužka kauterizuje látky, protože se skládá z dusičnanu stříbrného. Suchá bradavice se natírá dvakrát denně tužkou, jejíž špička musí být nejprve navlhčena (obyčejnou vodou). Délka aplikace je individuální (do jednoho až jednoho a půl měsíce), ale nepříliš staré bradavice mizí v polovině případů po třech týdnech. Tuto metodu mohou používat děti a těhotné ženy.

Jak odstranit bradavici peroxidem vodíku

Reaktivní forma kyslíku ve složení peroxidu vodíku (peroxidu) při vystavení kůži vede k oxidačnímu stresu v kožních buňkách (v tomto případě ve tkáni bradavic), což způsobuje chemické popálení a následnou nekrózu.

Pro odstranění bradavice se na její povrch nanese kapka 3-5% roztoku peroxidu, pomůže se vstřebat (můžete použít vatové tampony) a nechá se zaschnout. Dermatologové říkají, že pokud se tato manipulace provádí každý den každých 4-5 hodin, pak po 12-14 dnech nebude po bradavici žádná stopa.

Ale olej z černého kmínu nebo kalonji – olej z černého kmínu z bradavic nepomáhá i přes jeho antioxidační a antihistaminové vlastnosti. Při vnější aplikaci olej ze semen z plodů rostliny Nigella sativa podle Journal of Dermatology & Dermatologic Surgery snižuje výskyt psoriatických plaků, snižuje vyrážky po akné a usnadňuje hojení zánětlivých kožních lézí. Ale o odstranění bradavic a papilomů s ním se odborníci nezmiňují. [8]

Kauterizace bradavic

Bradavice vypadají jako ploché, polokulovité nebo ostré výrůstky epidermis. Obvykle je jejich povlak dosti hustý, tvořený plochými buňkami, pod nimiž je měkká, snadno krvácející tkáň tvořená keratinocyty. Pokud bradavice nezmizela sama od sebe (a to se stává při posílení imunitního systému těla), pak lze použít ablativní metody, pokud výrazně vystoupí nad povrch kůže.

Těmi jsou v současnosti praktikovaná kauterizace elektrickým proudem (diatermokoagulace) a kauterizace bradavic laserem (pulzní, fotoselektivní, oxid uhličitý, neodym). Tyto zákroky jsou značně invazivní a zůstávají po nich jizvy. Podrobnosti v publikaci -  Odstranění bradavic . [9]

Ale dnes je nejoblíbenějším způsobem zmrazení nebo kauterizace kapalným dusíkem. Aplikuje se rychle, ale jak ukazuje praxe a randomizované studie, kryokauterizace bradavic není ve všech případech účinná, přestala se například používat u plantárních bradavic. Přečtěte si více -  Odstranění bradavic dusíkem [10]

Kolik kauterizačních sezení bude potřeba k odstranění bradavice? Záleží na velikosti útvaru, jeho lokalizaci a také na tom, jak dávno vznikl. Podle odborníků po třech až čtyřech zákrocích bradavice po kauterizaci ztmavla, zežloutla a odpadla u necelé čtvrtiny pacientů. S lokalizací bradavic na rukou byly odstraněny v 63 % případů.

Podle standardu péče se sezení kauterizace kapalným dusíkem opakují každé 2-3 týdny, dokud není dosaženo pozitivního výsledku; Maximální povolený počet relací není větší než šest. Použití laseru může poskytnout výsledky po dvou procedurách. [11]

Mezi možné důsledky po kauterizaci bradavic patří poškození zdravých tkání s jejich zánětem a nekrózou; porušení integrity stěn krevních cév nebo nervových zakončení s částečnou lokálně omezenou hypestézií; poškození kožních pigmentových buněk s rozvojem fokální hyper nebo hypopigmentace; tvorba jizevnaté tkáně.

Jak vypadá bradavice po kauterizaci kapalným dusíkem? Kůže kolem bradavice po prvním postupu ztrácí svou přirozenou barvu a zbělá (z omrzlin) a po chvíli se objeví načervenalý odstín, který se rychle změní v přetrvávající hyperémii.

Je zcela přirozené, že po kauterizaci bradavice se kolem místa ošetřeného tekutým dusíkem objevil otok. A pokud bradavice po kauterizaci bolí, je to také v pořádku, protože při styku s kůží dochází k podráždění jejích nociceptivních receptorů.

Z lékařského hlediska je také naprosto normální, že bublina naplněná serózním exsudátem, puchýř vytvořený na povrchu kůže po kauterizaci bradavice - jako nevyhnutelný důsledek vystavení extrémně nízké teplotě kapalného dusíku (-195,8 °C) a uvolnění zničených epidermálních buněk a tekutiny do mezibuněčného prostoru pod vrstvami kůže.

Mimochodem, nepřítomnost bubliny po kauterizaci bradavice ukazuje na nedostatečnou dobu expozice chladiva na kůži, takže nezmrzla, jak se očekávalo, a bradavice - pokud je její velikost významná - je nepravděpodobné, že by rychle zmizela bez postup znovu. [12]

Je také normální, když bublina praskne pár dní po kauterizaci bradavice dusíkem (jinak by ji lékař dříve nebo později musel otevřít). Bublinu však nemůžete konkrétně propíchnout, ale můžete použít měkký obvaz - aby se z nedbalosti nezachytil a neroztrhl.

Co dělat po kauterizaci bradavice?

Zárukou co nejrychlejšího obnovení normálního stavu oblasti kůže a nepřítomnosti velkých jizev je správná péče o bradavici po kauterizaci.

Například, když bublina praskne, její obal by se nikdy neměl odříznout nebo odtrhnout: pod ním se tvoří zdravé epiteliální buňky a obnovuje se epidermis.

Je možné bradavici po kauterizaci namočit? Dokud se v místě kryopopálení nevytvoří strup, je vystavení vlhkosti nežádoucí.

Jak ošetřit kůži po kauterizaci bradavic?

Abyste se vyhnuli rozvoji infekce, můžete pokožku ošetřit chlorhexidinem nebo Miramistinem a krémy a masti s dexpanthenolem, oxidem zinečnatým, Levomekolem a dalšími antiseptickými prostředky doporučují rozmazání bradavic po kauterizaci.

Na závěr. Ti, kteří se rozhodnou zbavit se bradavice ablativní metodou, se samozřejmě zajímají o to, jak často se mohou bradavice po kauterizaci objevit. Klinické statistiky zřídka stanoví četnost recidiv a klinická praxe považuje recidivu bradavic za známku imunosuprese, protože, připomínám, bradavice se objevují na všech částech těla, když je aktivován lidský papilomavirus.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.