Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jak a co otřít dítě při teplotě?

Lékařský expert článku

Otorinolaryngolog, chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Všechny matky vědí, jak těžké je, když se vaše matka a milovaný syn nebo dcera zhorší. Někdy dítě horečku, tváře hořet, a on, jako by se nic nestalo kolem místnosti veselý a šťastný, když moje matka nenajde místo pro sebe. Když jste nemocní, problém s teplotou se řeší prostě: vypil aspirin nebo jiný antipyretik a teplo, bez ohledu na to, jak se to stalo. Ale pokud jde o naše děti, matky mají sklon věřit, že věci, jejich pilulky nepřipadá v úvahu, protože tam je jednoduchý a účinný způsob, - utírání dítě na vodku, ocet, nebo dokonce čisté vody, což přispívá k relativně rychle a relativně bezpečně snížit hodnoty tělesné teploty, které jsme viz teploměr.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikace postupu

Bez ohledu na to, jak moc se staráme o naše děti, je důležité si uvědomit, že horečka, nazývaná horečka, není nic jiného než ochranná adaptivní reakce těla, která se snaží bojovat proti patogennímu faktoru sama. A není s tím nic špatného.

Růst ukazatelů teploměru pozorujeme s různými aktivními bakteriálními a virovými infekcemi, popáleninami a mechanickými poraněními, vnitřním krvácením. Zvýšení teploty může být také pozorováno v pooperačním období. Horečka může být doprovázena alergickými reakcemi.

Zvýšení teploty stimuluje reakci imunitního systému, který je v lidském těle určen k ochraně těla před všemi druhy infekcí (zejména virem a bakteriemi).

Přečtěte si také: Jak zakrátko snížit teplotu u dítěte a zda to stojí za to?

Samo o sobě je zvýšení teploty fyziologicky určeným faktorem, který není schopen poškodit malý organismus, dokud jeho indexy nedosáhnou určitých hodnot, při kterých začíná proces zahusťování krve. To však představuje nebezpečí nejen pro blahobyt, ale také pro život malého pacienta a je důvodem pro přijetí naléhavých opatření, jako je užívání antipyretiky nebo otření dítěte při teplotě.

Ale nebojte se najednou. Kritická, tj. To je považováno za nebezpečné pro život mít teplotu těla 40 stupňů nebo vyšší. Zvýšení tělesné teploty mírně nad 37 stupňů je způsobeno adaptačními faktory a změnami v procesu termoregulace. Nicméně pro mnoho bakterií a virů je tato teplota již smrtící.

Co se stane s ostatními? Při 38 stupních začíná skutečný boj s onemocněním pomocí protilátek syntetizovaných v těle (interferony). Jsou to ty, které mohou modifikovat viry, které je nutí "bolet" a postupně vedou k smrti patogenní flóru.

V zásadě ani teplota, která se rovná 38 stupňům, nepředstavuje pro člověka nebezpečí a nezáleží na tom, zda je to dospělý nebo dítě. Takže dokud teplota těla nedosáhne úrovně 38 stupňů, neměli byste se pokoušet srazit. Nechte imunitní systém dělat svou práci bez zásahu z naší strany.

Je to další věc, pokud dítě reaguje těžce na horečku, což je poměrně vzácné. Mnoho matek je naopak překvapeno, že jejich děti zůstávají aktivní a vesele i při teplotě 39 stupňů. Je pravda, že s kořenem vysoké teploty není nic špatného, protože pod vlivem teploty 38 stupňů se již začínají objevovat procesy, které narušují normální fungování těla.

Z výše uvedených skutečností dochází k závěru, že pokyny pro postup otření dítěte jsou:

  • zvýšení teploty jeho těla nad značkou 38 stupňů,
  • pokud dítě netoleruje vysokou teplotu, může být tření prováděno při nižších teplotách (s výhodou nižší než 37,5 ° C)
  • vzhled febrilních křečí, který se někdy děje u dětí při vysokých teplotách.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Příprava

Navzdory skutečnosti, že se doporučuje provést třísnutí dítěte a další opatření ke snížení teploty při tělesné teplotě dítěte nad 38 stupňů, je nutné začít postupovat podle situace.

Pokud se dítě ve věku 37,5 stane pomalé, má bolestivý nebo unavený vzhled, pak první věc, kterou musíte dát do postele, aby byl zajištěn klid a klid. Lékaři v této době doporučují, aby dítěti poskytli co nejvíce tekutiny. Jako nápoj si můžete vzít jako čistou vařenou vodu a šťávy, sladké čajové kompoty. Nápoje by neměly být studené, ale příliš horké, aby se jim také nestalo.

Báječný efekt s horečkou způsobenou infekčním faktorem je teplý čaj s malinami nebo rýží. Snížení teploty bez tablet a odření také pomáhá potravinám bohatým na vitamín C.

Teplota v místnosti, kde je nemocné dítě, by měla být v rozmezí 18-21 stupňů. Za takových podmínek se dítě bude cítit nejpohodlněji. Chcete-li udržet potřebnou teplotu vzduchu, můžete použít klimatizaci a ventilátor, hlavní věc je, že studený vzduch pocházející z elektrických spotřebičů není zaměřen na dítě.

Musí se zajistit, aby byl v místnosti k dispozici čerstvý vzduch, tj. E. Musí být pravidelně větráno.

Pokud se dítě cítí dobře a nechce ležet v posteli, nenechávejte ho omezovat pohyb. Dost, aby mu dal víc k pití.

Oděvy by měly být přírodní, lepší bavlna. To je nezbytné, aby se dítě během aktivních her nepřehřívalo a nevyvolalo ještě vyšší nárůst teploty.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat dětem, které nosí plenky. Pokud se z nich zvýší teplota, musí být opuštěna, protože by zasahovaly do normální výměny tepla, což vytváří skleníkový efekt, který nepřispívá ke snížení teploty.

Na začátek se můžete pokusit položit vlhký hadřík na obočí dítěte poté, co jej navlhnete ve studené vodě a jemně jej zahnete. Jakmile se ubrousek zahřeje, znovu se ochladí ve vodě a položí na čelo dítěte.

Pokud po všech těchto opatřeních teplota stále stoupá, musíte být připraveni na aktivní fyzický účinek, který pomáhá ochlazovat kůži dítěte a současně zlepšuje emise tepla. Tento účinek při teplotě, kterou dítě otírá, které naše matky a babičky cvičí.

Příprava na stírání snižuje přípravu vody nebo roztoku, který hydratuje kůži dítěte a úplné svlékání samotného dítěte. Nebojte se, že dítě může zmrznout. Horší, když začnete zabalit v teplých přikrývkách. Teplota vzduchu asi 20 stupňů je považována za nejpohodlnější při zvýšené tělesné teplotě.

Některé neshody existují o tom, jaká by měla být teplota vody nebo jiné kapaliny, která bude použita ke stírání. Někteří lidé doporučují, aby se utírali s vodou, jejíž teplota nepřesahovala 30-31 stupňů, což se týká skutečnosti, že chlazení těla by mělo probíhat již v době postupu.

Nejvíce však stále souvisí skutečnost, že teplota vody pro otření dítěte musí odpovídat normální tělesné teplotě, tj. Být v rozmezí 36-37 stupňů. Tak je možné vyhnout se chladu, ke kterému dochází, když je lidské tělo chlazeno. Použijte teplou a obzvlášť horkou vodu ke stírání, abyste snížili teplotu.

trusted-source[9], [10]

Technika otřete dítě při teplotě

Po vode nebo speciálním řešením pro utírání dítěte při teplotě je vařeno a dítě je zbaveno, můžete pokračovat přímo k samotnému postupu.

Chcete-li dítě otřít, můžete vzít měkký wafflový ručník, bavlněnou (syntetickou) ubrousku nebo vrstvený obvaz. Vlhkou látku navlhčete ve vodě, bylinkovým odvarem nebo připraveným roztokem, lehce stlačte a jemně otřete celé tělo dítěte.

Začněte stírání doporučujeme z rukou dítěte, pak jděte na nohy a teprve potom hydratujte celé tělo, včetně obličeje a krku. Pohyby by neměly být příliš intenzivní, zvláště pokud je dítě velmi malé. Stačí, abyste jemně navlhčili pokožku tkání a nechali ji vlhkost. Vlhkost se vypaří z povrchu těla a teplota se postupně sníží (obvykle o 1 - 1,5 stupně).

Při stírání tělesnou teplotu kojence na vysokou pozornost by měla být věnována pěkném záhybu na ruce, nohy a tělo dítěte, stejně jako podpažní dutiny k odpařování vlhkosti dochází na povrchu kůže.

Během postupu je nutné monitorovat teplotu kapaliny používané k utírání. Voda by neměla být studená. Pokud je voda studená, můžete ji zředit.

Po dokončení postupu utírání by tělo dítěte mělo zůstat otevřené. Pokud je dítě velmi malé nebo je teplota v místnosti jen pod 18 stupňů, můžete dítě pokrýt tenkým plechem nebo plenkou.

Stírání vodou a bylinnými přípravky

Takže jsme zjistili, jak správně otřít dítě a jakou teplotu těla provádí. Je čas zjistit, které kapaliny a sloučeniny lze použít pro postup popsaný výše.

Nejobvyklejší a nejbezpečnější tekutina pro stírání je čistá, ohřátá voda. Stírání s vodou při vysoké teplotě u dítěte je vhodné pro jakýkoli věk, počínaje kojenci, protože nezpůsobuje nepříjemné pocity a alergické reakce.

Utírejte vodou, doporučuje se provádět při teplotě dokonce samotné lékaře, jako samostatný nástroj nebo společně s jinými způsoby snižování teploty.

Ale voda není jediná tekutina, která může být použita k otření dítěte při teplotě. Namísto vody můžete vzít odvar z léčivých bylin, které matka obvykle používá k koupání dítěte. Vyčistěte odvzdušněnou pokojovou teplotu.

Toto utírání má pozitivní účinek na kůži dítěte, která je vystavena nadměrnému vysychání. Hlavní věc je, že použití bylinné infuze nebo odvaru nezpůsobuje alergickou reakci u dítěte.

Přečtěte si také: Rubování vodky při teplotě: poměry a postup

Stírání s octem a vodkou

Voda a bylinné přípravky, u nichž dítě nemá alergie, nemůže poškodit tělo dítěte, což nelze říci o octu. Postoj k utírání octem při teplotě dítěte u lékařů a rodičů je dvojí. Někteří z nich považují tento postup za neúčinný, ale naopak za škodlivý pro dítě, protože ocot může způsobit spálení a sušení jemné kůže dítěte.

Lékaři často oponují utírání dětí octem, zejména pokud je jejich věk kratší než 3 roky. Poukazují na to, že takový postup přispívá k tělesné intoxikaci dítěte, poté kyselina octová sama o sobě je součástí octa je schopen proniknout skrz póry kůže, a její odpařování pád do dítěte dýchacích cest. Pokud však nebudete mít možnost rychle zlikvidovat teplotu, můžete se uchýlit k oči.

Nicméně mnoho rodičů úspěšně aplikuje tuto metodu boje proti vysokým teplotám, protože je považuje za účinnější než utírání čistou vodou. Účinek takového stírání je patrný mnohem rychleji, protože ocot odstraňuje tuk z kůže, snižuje povrchové napětí kapiček kapaliny a potu, a proto je proces odpařování vlhkosti aktivnější.

Je zřejmé, že pro stírání nepoužívejte čistý ocet, který může zanechat popáleniny na kůži. Jedná se o vodný roztok octa (9% stolu nebo jablka). Kyselina octová pro tyto účely se nedoporučuje, protože bude obtížné udržovat optimální rozměry, takže je účinek a poškození zdraví dítěte nezpůsobí.

Optimální je následující poměr vody a ocet: pro 500 ml teplé vody vezměte 1 lžíce octa. Voda by měla být teplá, takže po přidání octa, jeho teplota nestane pod 36 stupňů a nezpůsobí dítě se třese. Míchání vody s octem se doporučuje ve skle, keramice, porcelánu nebo smaltu.

Od nepaměti je dalším účinným prostředkem vodný roztok alkoholu. Nejčastěji doma alkohol je nahrazen pravidelnou 40% vodkou.

Stírání dítěte při teplotě vodky se provádí analogicky s octem. V teplé vodě přidejte 1 lžíci vodky nebo dvakrát méně alkoholu, poté roztok vody a alkoholu jemně protřejte kůži dítěte po celém těle.

Takové tření je nepřijatelné při léčbě dětí mladších 7 let. Takže naši předkové mysleli. Co se týče názoru lékařů, jsou naprosto kategoricky proti takovému postupu. U malých dětí může ostrý zápach alkoholu (jako skutečně ocot) způsobit spazmus dýchacích cest. Během dětské pokožky alkohol způsobuje otravu těla a kromě toho jeho účinek zcela neodpovídá okolnostem. Skutečnost, že ochlazení kůže, alkoholu paralelně zvyšuje teplotu vnitřních orgánů, což představuje velké nebezpečí pro tělo.

Jako volitelně se některé praxe vodka-acetické tření dítěte při vysoké teplotě. Přípravu přípravku na stírání míchat ve stejných částech vodky, octa a vody. Kompozice se připravuje v předehřátém nádobí tak, aby její teplota nebyla nižší než teplota místnosti.

Opět platí, že má ostrý nepříjemný zápach, stírací takový prostředek může vyvolat respirační křeč dítěte, a její vliv na těle dítěte budou negativní (toxicita), než je pozitivní (pokles teploty).

Jak ukazuje zkušenost, teplota se ve většině případů snižuje použitím jakékoliv kompozice pro stírání. Avšak vzhledem k tomu, že účinek tohoto postupu je nejčastěji dočasný a může být zapotřebí vícenásobných opakování, je vhodné si uvažovat o jeho bezpečnosti při výběru efektivní metody.

Dokonce i jediná utěrka s vodkou nebo octem může dítě poškodit a co můžeme říci asi dva nebo třikrát nebo více. Takže může být užitečné stále riskovat a zastavit nejbezpečnější způsoby snižování teploty u dětí - stírání vodou?

Přečtěte si také: Stírání s octem při vysoké teplotě: správné proporce

Kontraindikace k postupu

Navzdory skutečnosti, že otření dítěte při teplotě se považuje za nejbezpečnější způsob boje s horečkou a jeho použití musí být řešeno opatrně. Existují situace, kdy nejvíce zdánlivě elementární a neškodný postup s nesprávným přístupem přináší velké problémy. A samotní rodiče, kteří nezohlednili, že nějaká léčiva nebo způsob léčby mohou mít své kontraindikace užívání léčivého přípravku nebo postupu.

Nejméně nebezpečí pro zdraví dítěte je třením čistou vodou. Relativní kontraindikace k takovému postupu je pouze teplota nad 39,5 stupňů a blízká kritickému. Taková vysoká teplota při obvyklém stírání je nepravděpodobné, že by byla srazena, ale je možné čekat na komplikace z ní s neúčinným zpracováním s vysokou pravděpodobností.

Ale než se cvičíte s octem nebo vodkou, musíte vzít v úvahu fyziologické vlastnosti organismu dítěte a nemoci, které jsou v něm přítomny.

Ocot a vodka mohou dráždit poškozenou pokožku. Takže je nemožné utřít s takovými agresivními řešeními, jestliže kůže dítěte má rány, škrábance nebo jiné zranění, včetně projevů mnoha kožních onemocnění (podráždění pokožky, vyrážka, pot).

Páry alkoholu a kyseliny octové mohou vyvolat křeče dýchacích cest dítěte. Postup při otření těla dítěte vodními roztoky octa a vodky je kontraindikován u dětí s bronchiálním astmatem kvůli nebezpečí napadení onemocněním. Negativní reakce na ostrý zápach může a alergie, stejně jako děti s kašel.

Většina lékařů se většinou shoduje na názoru, že tření s octem a vodkou je kontraindikováno malým dětem obecně. Děti ve věku do 3 let přesně to nedělají.

Pediatři nedoporučují provádět žádné otírání dítěte při teplotě, pokud se dítě necítí dobře nebo se chvěje. Nepoužívejte tření a průjem, akutní stadium jakékoli nemoci, exacerbace jakékoliv chronické patologie, tendence k alergickým reakcím.

Pokud je dítě horečnaté, ale jeho ruce a nohy zůstávají chladné ve stejnou dobu, tření také ne.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Důsledky po postupu

Následky špatný úsudek rodičů, kteří mají děti stírací řešení, Vodka, ocet, v průběhu samotného postupu, nebo nějaký čas později, poté, co se stane s dýcháním křeče, alergické reakce, otravy těla delikátní dítěte škodlivých toxických látek ve směsi alkoholu a octa už znatelný. Z toho důvodu onemocnění dýchacího systému, jater a ledvin, významné snížení imunity a v důsledku toho nové nemoci, které se vyskytují s teplotou nebo bez ní.

trusted-source[15]

Komplikace po postupu

Nepochybně je náhlé rychlý nárůst teploty u dítěte nebezpečný pro tělo dítěte. To, že existují pouze febrilní křeče, trvající až 15 minut, a tak děsiví rodiče dítěte, nemluvě o patologických změnách v těle.

Ale koneckonců, prudký pokles teploty, který pozorujeme po otření dítěte při vysoké teplotě vodními roztoky octa a alkoholu, není o nic méně nebezpečný. Je pravda, že o tom neví všichni. Optimální je snížení tělesné teploty během 1 hodiny až 1-1,5 stupňů. Pokud se toto číslo zdvojnásobí, je riziko vývoje dítěte s akutní vaskulární nedostatečností, nazývané vědecký kolaps, skvělé.

Taková komplikace po postupu otření dítěte při vysoké teplotě je považována za velmi nebezpečnou, protože je doprovázena poruchami mozkové cirkulace a následně kyslíkovým hladováním mozku.

Stejně jako pro stírání vodku, zde situace je následující: Postup způsobuje křeč centrálního a periferního cévního onemocnění, které vyvolává oslabení průtoku krve, přenos tepla nastává zpomalení, snížení množství potu. Ukazuje se, že pouze kůže a svalová tkáň se ochlazují, zatímco teplota vnitřních orgánů stále roste, což představuje nebezpečí pro život dítěte.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Péče o proceduru

Proveďte postup otření dítěte při teplotě nejlépe 15-20 minut, po níž dítě zůstane svlékáno, aby nedošlo k zhoršení a snížení teploty. Pokud je to potřeba, můžete dítě vyfouknout vzduchem přes 5minutový dmychadlo pomocí vysoušeče vlasů zapnutého na malý výkon. V tomto případě bude vzduch teplý, ne horký, schopný vyvolat nový záchvat horečky.

Pokud je místnost v pohodě, je lepší položit dítě do postele a zakrýt ho lehkým bavlněným tiskovým listem a nechat dítěte rukojetí a nohy otevřené. Ale zabalit dítě v teplém oblečení nebo přikrývku není v žádném případě možné, jinak bude mít postup opačný účinek.

Hrudní děti po stírání mohou být volně pokryty listem, ale opět ne flanelovým, ale bavlněným.

V případě, že pokožka po otření dítě s vodnými roztoky vodky nebo ocet objevil podráždění, mytí se čistí trochu vody, a poté otřít hadrem namočeným v živné půdě (infuze) z heřmánku, měsíčku nebo série. Pomůže odstranit podráždění a rozmazání kůže s protizánětlivým nebo uklidňujícím krémem.

Pokud nedochází k žádným účinkům a dalším zvýšením teploty, ani když se u dítěte objevují příznaky intoxikace, je naléhavé zavolat "pohotovost", aby odborníci mohli poskytnout kvalifikované asistenci.

Jaké způsoby snižování teploty vašeho dítěte budou rodiče volit pouze pro ně. Ale stále v panickém stavu (a to je tendence většiny matek), nezapomeňte, že cíl ne vždy ospravedlňuje prostředky, zejména pokud jde o zdraví dítěte.

trusted-source[22]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.