^

Zdraví

Listy proti kašli: Jaké rostliny můžete použít?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 07.04.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi morfologickými částmi rostlin využívaných k léčbě kašle oficiální i alternativní medicínou mají velký podíl listy kašle, které se používají jak ve farmakologických přípravcích, tak v domácích přípravcích.

Podle některých zpráv tvoří převážnou část 36 % rostlin používaných na kašel jejich listy.

Indikace Listy na kašel

Listy rostlin - především lékopisných léčivých - se používají jak při neproduktivním nebo  suchém kašli , tak při  vlhkém kašli  s tvorbou patologických bronchiálních sekretů (sputa), které se vyskytují jako jeden z hlavních příznaků nachlazení, respiračních infekcí, onemocnění horních cest dýchacích - laryngitida, tracheitida, stejně jako bronchopulmonální záněty, včetně akutní nebo chronické bronchitidy.

Je třeba poznamenat, že k léčbě kašle jsou vhodné pouze listy těchto rostlin, v jejichž chemickém složení jsou určité biologicky aktivní látky, zejména saponiny - třída bioorganických povrchově aktivních sloučenin (s hydroxylovými a dalšími funkční skupiny); slizniční látky (komplexní polymerní sacharidy s rozvětvenou molekulární strukturou); polyfenolické sloučeniny s protizánětlivými a antispasmodickými vlastnostmi (terpenoidy); deriváty fenolkarboxylových kyselin, včetně glykosidů a taninů (taniny).

Dávkování a aplikace

Hlavním způsobem aplikace je požití odvaru, páry nebo nálevu, které se připravují ze suchých rostlinných materiálů v poměru jedna polévková lžíce na 250 ml vody.

Dávky závisí na věku: dětem do 5 let se podávají 3–5krát denně na lžičku, dětem do 12 let na dezertní lžičku, dospívajícím a dospělým 1–2 polévkové lžíce.

Listy podběl na kašel

Listy podbělu (Tussilago farfara) obsahují sliz, třísloviny a hořké glykosidy (tussilagin), které z nich činí účinné změkčovadlo kašle a expektorans. Jsou obsaženy ve směsi bylin kolekce Prsa č. 2, v sirupu Bronchinol aj.

Přečtěte si více:

Listy jitrocele na kašel

Pro slizové látky a iridoidní glykosidy (aucubin a asperulosid) jsou dobré na odkašlávání listy jitrocele velkého (Plantago major) a jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata), které se řadí mezi sekretomotorické expektorans.[1], [2], [3]

Lze je používat samostatně, častěji jsou však obsaženy v bylinných směsích - bylinných čajích, např. V  Hrudníku proti kašli kolekce  č. 1, ve složení takového galenického přípravku, jakým je sirup Herbion.

Všechny podrobnosti v publikaci -  Jitrocelový kašel

Kašel listy šalvěje

Listy  šalvěje lékařské (Salvia officinalis) pomáhají snižovat tvorbu průduškového sekretu při kašli komplexním působením cineolu, borneolu, thujonu, pinenu, tříslovin a dalších látek v nich obsažených.[4], [5]

Spolu s jitrocelem jsou listy šalvěje součástí kolekce Hrudník proti kašli č. 1.

Břečťan odchází na kašel

Stálezelená liána - břečťan obecný (Hedera helix) - má ve složení listů řadu biologicky aktivních látek, včetně terpenoidu hederagenin a saponinu alfa-hederinu.[6], [7]

Při produktivním kašli je působením přípravků z břečťanu - směsí a sirupů  Gedelix , Gelisan, Prospan, Pectolvan břečťan, Bronchipret - ke zvýšení tvorby a ředění průduškového sekretu a také k rozšíření průdušek, což usnadňuje vykašlávání sputa.

Eukalyptové listy proti kašli

Listy eukalyptu (Eucalyptus globulus) obsahují cineol, který zabraňuje ucpání nosu a podráždění vedlejších nosních dutin, dále třísloviny, které - při kloktání odvarem z listů - ulevují od bolestí v krku.[8] [9]

A výpary eukalyptového oleje při vdechování ředí viskózní sputum a zmírňují kašel. Přečtěte si -  Inhalace s eukalyptem na kašel a bronchitidu

List aloe proti kašli

O tom, jaké biologicky aktivní látky jsou obsaženy v listech této rostliny, jejich léčebném účinku a také jaké jsou kontraindikace jejich použití a možné vedlejší účinky při jejich použití při léčbě zánětlivých onemocnění dýchacích cest, podrobně v publikaci -  Aloe proti kašli [10], [11]

Bobkový list na kašel

Éterický olej z listů vavřínu ušlechtilého (Laurus nobilis) obsahuje biologicky aktivní složky ve formě terpenů a terpenoidů, pryskyřičné, slizovité a třísloviny. Paru z bobkového listu v alternativních receptech se doporučuje užívat při nachlazení s horečkou a kašlem.[12], [13]

Listy feijoa proti kašli

Listy guavy ananasové (Acca sellowiana), tedy listy feijoa proti kašli, lze použít pro vysoký obsah tříslovin a terpenových sloučenin. V alternativní medicíně se odvar z ledvinek používá k léčbě průjmu, nálev z listů feijoa se používá při urologických onemocněních, k výplachům úst při zánětech parodontu. Čaj z listů této subtropické rostliny ale dokáže uklidnit i kašel.[14]

Zelný list na kašel

Zelný list s medem proti kašli je starý způsob, dalo by se říci, archaický. Doporučuje se používat ve formě obkladu, který se dělá na hrudníku a navíc ho obaluje, aby se zahřál a zvýšil průtok krve. Zelný list můžeme mírně rozdrtit, vyklepat nebo zalít vroucí vodou, dále se doporučuje mírně zahřát med (kterým se list maže). Šťáva z kapusty s medem byla navíc považována za účinnou na vykašlávání, i když listy zelí neobsahují látky, které by ředily sputum a usnadňovaly tak vykašlávání. [15]Očividně je to všechno o medu.

Více informací v materiálu - Komprimujte ze suchého a vlhkého kašle

Aplikace pro děti

Listy na kašel pro děti - podběl, jitrocel, břečťan (od dvou let). Pediatři se domnívají, že je bezpečnější používat směsi proti kašli s výtažky z léčivých rostlin  , sirup  Herbion  s jitrocelem nebo břečťanem atd.

Užitečné informace jsou také v materiálech:

Používejte Listy na kašel během těhotenství

V těhotenství je kontraindikováno užívání listů podbělu, šalvěje, aloe, břečťanu, maliníku a kaliny.

Kontraindikace

Je kontraindikováno užívat listy podbělu při selhání jater a alergiích; listy jitrocele - se zvýšenou kyselostí žaludku a zvýšenou srážlivostí krve; listy šalvěje – při akutních zánětech ledvin a dětem do pěti let.

Listy aloe se nepoužívají v přítomnosti poruch a onemocnění gastrointestinálního traktu a / nebo kardiovaskulárního systému, s cholecystitidou a vysokým krevním tlakem.

A zácpa je kontraindikací použití bobkového listu.

Vedlejší efekty Listy na kašel

Užívání nálevu z listů jitrocele může být doprovázeno pálením žáhy a přípravky na bázi extraktu z listů břečťanu mohou způsobit nevolnost a zvracení.

Možné vedlejší účinky podbělu jsou kromě alergické reakce spojeny s pyrrolizidinovými alkaloidy obsaženými v jeho listech, které při perorálním podání způsobují poškození jater.

Šalvěj může způsobit alergie a celkovou slabost, pálení žáhy a zvracení, ale i křeče a tachykardii.

Které listy se nepoužívají na kašel?

Listy rybízu na vykašlávání pravděpodobně nepomohou: účelnější je použít je při problémech s močovým měchýřem a ledvinovými kameny – jako přírodní diuretikum. Na kašel nepoužívejte březový list; březové listy ve formě odvaru se používají při infekcích močových cest a jako diuretikum se používají k odstranění otoků.

Listy kaliny se nepoužívají na kašel, ale plody - v jakékoli formě - přispívají k ředění hustého sputa.

Také listy maliníku na odkašlávání nepomohou, ale při horečce zabírá čaj nebo nálev s listem maliníku, který obsahuje kyselinu salicylovou, lépe než kdejaké lékárenské antipyretikum.

Používají se jablečné listy na kašel? Listy jabloní obsahují polyfenoly s antibakteriálními, protizánětlivými a adstringentními vlastnostmi. Vařené listy tvoří nálev, který pomáhá nejen při pálení žáhy a kyselém refluxu, ale také při střevních potížích s průjmem.

Listy křenu by se neměly používat na kašel, ale prospěšné vlastnosti allylglukosinolát sinigrinu přítomného v jejich složení jsou studovány například jako prevence vysoké hladiny cholesterolu v krvi a rozvoje aterosklerózy.

Čerstvé listy šeříku se také nepoužívají na kašel, ale kvůli přítomnosti glykosidu syringinu v nich se používají jako diaforetikum, připravují se vodný nálev nebo odvar s přídavkem lipových květů. A rozdrcené listy přiložené na absces urychlují uvolňování hnisu a hojení.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Listy proti kašli: Jaké rostliny můžete použít?" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.