^

Zdraví

Masti pro dermatitidu u dětí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Léčba jakéhokoliv druhu dermatitidy u malých dětí se provádí komplexním způsobem s použitím různých metod terapie: medikamentózní, netradiční, fyzioterapie. Externí léčivé přípravky zaujímají v něm zvláštní místo. Nejúčinnějšími léky pro potírání nepříjemných příznaků této nemoci jsou různé masti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Indikace Masti pro dermatitidu pro děti

U dětí jsou nejčastější typy dermatitidy následující:

 1. Seborrheic.
 2. Atopický.

Různé masti, které jsou považovány za populární pro léčbu kožních onemocnění, můžete začít aplikovat s výskytem prvních příznaků onemocnění. Při dermatitidě seboroického typu je vyrážka a suchost kůže hlavně v oblasti plenky a na těch částech hlavy, kde vlasy rostou. Při atopické dermatitidě jsou první známky: svědění v oblasti léze, exsudace. Je velmi důležité zahájit léčbu před vznikem komplikací. Proto, jakmile vaše dítě udělalo první vyrážky na kůži, pokožka je příliš suchá nebo jiná znamení, měli byste dítě okamžitě ukázat odbornému dětskému dermatologovi.

Čtěte také:

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Formulář vydání

Především je nutné si uvědomit, že všechny masti, které lze použít k léčbě různých typů dermatitidy, jsou rozděleny na nehormonální a hormonální léky. Mezi účinnými nehormonálními mastimi lékaři rozlišují:

 1. D-Panthenol.
 2. Zinkovou masti.
 3. Kožní uzávěr.
 4. Radevit.
 5. Naftermin.

D-Panthenol. Droga pro zlepšení regenerace a trofizmu epidermis. Tento léčivý přípravek, založený na aktivní složce dexpanthenolu, podporuje normální funkci kožních tkání, vede metabolismus buněk k normálu, změkčuje a vyživuje epidermis.

Při léčbě různých dermatitid u dětí se mast aplikuje pouze na postiženou kůži, která se otírá lehkými masážními pohyby, dokud se její složky nedostanou do epidermis. Nepoužívejte více než čtyřikrát za 24 hodin. Pokud se u kojenců vyskytne dermatitida, lékař vám může doporučit použít masti pokaždé po výměně plenky nebo po koupání.

Pacienti s nesnášenlivostí vůči dexpanthenolu mají zakázáno užívat tento lék. Nežádoucí účinky nezpůsobují.

Zinkovou masti. Přípravek, který se široce používá k léčbě různých dermatitid u dospělých a dětí. Léčivo je založeno na aktivní složce oxidu zinečnatého, další látkou je vazelína. Má adsorbent, sušení, dezinfekci a adstringentní účinek. Pomáhá odstraňovat záněty a podráždění, které se objevují na epidermis s různou dermatitidou.

Doporučuje se používat maximálně třikrát za 24 hodin s použitím malého množství masti. Když má pacient trhliny nebo rány na kůži, jsou nejdříve ošetřeny antiseptikem. Pro léčbu dermatitis typu plena lze používat častěji, ale pouze po doporučení lékaře.

Pacienti, kteří trpí alergií a netolerují oxid zinečnatý, užívají tento léčivý přípravek. Může způsobit návaly kůže nebo alergické vyrážky.

Kožní uzávěr. Lék, který je dobře zaveden v léčbě psoriázy a dermatitidy různých typů. Léčivo založené na pyrionátu zinku bojuje proti mikrobům, houbám a bakteriím. 

Terapie dermatitidy u dětí se provádí následovně: lék se nanáší maximálně třikrát za 24 hodin na poškozenou pokožku. Léčba trvá dva týdny.

Pacienti, kteří trpí nesnášenlivostí pyrionátu zinku, nemohou drogu užívat. Je zakázáno vnášet do kůže spolu s mastimi, které jsou založeny na glukokortikosteroidů. Může vyvolat alergii.

Radevit. Lék, který pomáhá zlepšit regeneraci pokožky a zmírnit zánět. Léčivo na bázi retinolu (vitaminu A), ergokalciferolu a tokoferolu hydratuje pokožku, zjemňuje a příjemně dotek, uvolňuje svědění a odlupování.

Aplikujte na postižené části pokožky, stejně jako na sousední oblasti od dvou do čtyřikrát za 24 hodin. Pokud je kůže velice šupinatá, můžete použít obvaz. Pokud na kůži vzniknou vady nebo rány, měli by být léčeni antiseptikem a pouze pak aplikovat masť.

Pacienti s nesnášenlivostí na složky léku, hypovitaminóza A, zánětlivé procesy na pokožce k užívání drogy jsou zakázány. Může vyvolat alergii.

Naftaderm. Léčivo založené na rafinovaném oleji naftalanu. To se liší antipruritickým, dezinfekčním, protizánětlivým a hojivým účinkem. Používá se hlavně při seboroické dermatitidě.

Doporučuje se aplikovat tenkou vrstvu masti na kůži s lézemi dvakrát za 24 hodin. Doba trvání léčby je individuální, je stanovena ošetřujícím lékařem, ale obvykle léčba trvá dva až čtyři týdny.

Pacienti s nesnášenlivostí k lékům, hemoragickým syndromem, selháním ledvin, anémií se nedoporučuje užívat tento lék. Může způsobit folikulitidu, suchou kůži, alergie.

Nejoblíbenější hormonální masti z dermatitidy jsou:

 1. Loridern S.
 2. Advantan.
 3. ftorokort.
 4. Celestoderm B.

Měli byste však pochopit, že nejsou vždy vhodné pro léčbu dětí, takže před použitím byste se měli poradit se svým lékařem nebo si pečlivě přečtěte pokyny.

S Lorinden. Léčivo založené na aktivních složkách clioquinolu a pivalátu flumethasonu. Odlišuje se protizánětlivým, antifungálním a antibakteriálním účinkem.

Doporučuje se aplikovat pouze na ty části pokožky, které byly poškozeny patologickým procesem. První dny masti mohou být použity dvakrát až třikrát za 24 hodin, ale jakmile nastane pozitivní dynamika, užívání se sníží na jeden nebo dva krát. Doba trvání léčby by neměla překročit dva týdny.

Pacienti s kožní tuberkulózou, plané neštovice, syfilis kůže, růžová nebo akné, periorální dermatitida, trofických vředů, kožní infekce, stejně jako ti, kteří nemohou tolerovat masti látky, nepoužívejte lék. Děti do 10 let mohou být použity pouze po doporučení lékaře. Může vyvolat alergii, pálení, suchou kůži, svědění, atrofii.

Advantan. Léčivo založené na aktivní složce methylprednisolon aceponátu. Pomáhá potlačit alergické a zánětlivé reakce, které se objevují na kůži. Může být použito od čtyř měsíců.

Doporučuje se používat každých 24 hodin pouze na postiženou kůži. Délka léčby u dětí není delší než čtyři týdny. Masť nelze použít na umírající rány.

U pacientů s tuberkulózou nebo syfilis, kůže, rosacea, virových onemocnění kůže, periorální dermatitidy, stejně jako ty, které se methylprednisolon aceponátu alergie, užívání drog je zakázáno. Může způsobit alergii, svědění, pálení, vyrážky vezikul.

Fluorocort. Léčivo založené na aktivní složce triamcinolon acetonidu. To se liší protizánětlivým, protiedémovým, antialergickým účinkem.

Aplikovat by mělo být v malém množství dva nebo třikrát za 24 hodin (ale ne více než 15 g masti denně). Při použití obvazů se množství denní dávky sníží na 10 g. Délka léčby není delší než 15 dnů.

Pacienti s kůží syfilidy, tuberkulózy kůže, plísňových nebo virových onemocnění kůže, periorální dermatitidy, nádorů nebo rakoviny, stejně jako těch, kteří nemohou tolerovat acetonid triamcinolonu, použít mast je zakázáno. Může způsobit hypertrichózu, erytém, sekundární infekční kožní onemocnění, alergie.

V tselestoderm. Léčivo založené na aktivní složce betamethasonových valerů. Zabraňuje metabolizmu kyseliny arachidonové, zmírňuje projevy zánětu a alergie.

Aplikujte na kůži jednou až třikrát za 24 hodin. Dávkování závisí na stavu pacienta a je stanoveno ošetřujícím lékařem. Často ke zlepšení stavu je třeba aplikovat pouze jednou denně.

Pacienti trpící alergiemi a intolerancí na léčivé látky používají mast zakázaný. Nedoporučuje se aplikovat na těhotné ženy a děti do šesti měsíců. Může vyvolat alergii, suchost, pálení, folikulitidu, kontaktní dermatitidu, atrofii kůže.

Masť z atopické dermatitidy u dětí

Při atopické dermatitidě na kůži dochází k alergickým vyrážkám, kůže se stává suchá a začne se oloupat. Nejobvyklejšími prostředky pro léčbu tohoto druhu dermatitidy u dětí jsou různé protizánětlivé masti:

 1. Pimafukort.
 2. Loko.

Pimafukort. Léčivo založené na aktivních složkách neomycinu, natamycinu a hydrokortizonu mikronizované. Odlišuje se protizánětlivým, antifungálním a antibakteriálním účinkem.

Použití přípravku se doporučuje dvakrát až čtyřikrát za 24 hodin. Pro léčbu dětí je aplikováno malé množství léčiva a pouze na omezené oblasti pokožky. Doba trvání léčby určuje ošetřující lékař.

Pacienti s rosacea, kožní tuberkulózy, virové infekce, kožní vředy, ichtyózy, nádory, anogenitální svědění, a těch, kteří nemohou tolerovat jakákoli látka mast, používat nástroj je zakázáno. Může způsobit alergii, ztenčení kůže, zpožděné hojení ran, hypertrichózu, kontaktní dermatitidu.

Lokoid. Léčivo založené na aktivní složce hydrokortizonu 17-butyrátu. Rozlišuje se antipruritickým, protizánětlivým a protiedémovým účinkem.

Aplikujte lék jednou nebo třikrát za 24 hodin. Pokud má pacient pozitivní dynamiku, může být masť použita pouze dvakrát nebo třikrát týdně. Chcete-li zvýšit penetraci drogy, můžete masti třepat. Můžete použít obvazy.

Pacienti, jejichž individuální citlivosti na hydrokortizon 17-butyrát, trpí tuberkulózy nebo syfilis kůže, virových kožních onemocnění, parazitární infekce kůže a akné rosacea mají rány nebo kožní vředy, plísňová onemocnění kůže mast použití se nedoporučuje. Může vyvolat podráždění pokožky a alergií.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Masti pro alergickou dermatitidu u dětí

Pokud je alergická dermatitida velmi důležitá pro zvlhčení pokožky, rychle odstraňte zánět a nepříjemné svědění. K tomu se často používají tyto masti:

 1. Elobase.
 2. Bepanten.

Elobase. Produkt na bázi kyseliny fosforečné, parafínu, minerálního oleje, hydroxidu sodného. Pomáhá navlhčit suchou pokožku a vytváří na pokožce speciální ochranný film.

Místa postižené kůže před aplikací masti musí být důkladně vyčištěna a vysušena. Použitím malého množství mastí na poškozenou oblast je třeba jej otřít lehkými pohyby.

Může ve vzácných případech způsobovat alergické reakce, svědění a pálení.

Bepanten. Léčivý přípravek na bázi dexpanthenolu. Má regenerační účinek na pokožku, zlepšuje výměnu mezi buňkami.

Doporučuje se aplikovat přípravek Bepanten na pokožku, která byla poškozena, a trochu se otírat. Použijte jednou nebo dvakrát za 24 hodin. Při léčbě dermatitidy v plenkách je třeba aplikovat masti pokaždé, když se změní plenka.

Pacienti trpící alergiemi a individuální nesnášenlivostí vůči léčivým látkám léčivého přípravku jej nesmějí používat.

Masti pro plicní dermatitidu u dětí

Při plicní dermatitidě se kůže zapálí, což je pod plenkou. To je způsobeno charakteristikami struktury pokožky dítěte. Nejoblíbenější masti pro léčbu plicní dermatitidy u dětí jsou:

 1. Drapelen.
 2. Desitin.

Drapolen. Léčivo založené na účinných složkách cetrimidu a benzalkoniumchloridu. Je to antiseptikum pro vnější použití. V antimikrobiálním účinku se liší.

K léčbě plicní dermatitidy u kojenců musíte nejdříve osušit a vysušit postiženou kůži a teprve potom použít masti. Když se poprvé objevily první známky onemocnění, lék se užívá třikrát za 24 hodin. Může být použita k prevenci.

Pacienti, kteří trpí alergií a intolerancí na účinné látky drogy, je zakázáno používat. Může vyvolat alergickou reakci.

Desitin. Léčivo založené na aktivní složce oxidu zinečnatého. Diferencuje sušení a astringentní účinek.

Pokud se objeví první známky dermatitidy plenky, masť by měla být aplikována třikrát za 24 hodin. Před použitím výrobku se pokožka umyje a usuší.

Pacienti, kteří trpí alergiemi a intolerancí na léčivé látky, používají je zakázáno. Může vyvolat alergii.

Masti pro dermatitidu u dětí do 1 roku

Kůže dětí až do jednoho roku je velmi citlivá, je velmi tenká a snadno podrážděná. To je důvod, proč se různé typy dermatitidy projevují u dětí mnohem častěji než u starších dětí. Léčba dětí do jednoho roku by měla být pod dohledem ošetřujícího lékaře. Všechny masti by měly být používány s velkou opatrností.

Nejvhodnější přípravou pro kojence je kožní uzávěr. Pomáhá odstranit zánět velmi rychle. Kromě toho může být používán po dlouhou dobu. V některých případech lékaři doporučují použití přípravku Bepanten nebo D-panthenol. S jejich pomocí můžete minimalizovat počet bakterií, než urychlit léčení lézí.

Mezi oblíbené léčivé masti, které lze použít k léčbě dětí do jednoho roku, patří kuriozin, methyluracilová mast (10%), Actovegin. Radevit se používá k stimulaci regenerace poškozené pokožky.

Zvažte farmakodynamiku a farmakokinetiku masti pro dermatitidu u dětí na příkladu populární drogy "D-Panthenol".

Farmakodynamika

Používá se pro externí použití, což urychluje regeneraci pokožky. Přípravek obsahuje dexpanthenol, který je derivátem kyseliny pantothenové. Aktivně se podílí na acetylaci, pomáhá uvolňovat energii ze sacharidů, syntetizuje a rozkládá mastné kyseliny.

Díky kyselině pantothenové se udržují ochranné funkce pokožky. D-Panthenol regeneruje pokožku, normalizuje metabolismus v buňkách, zmírňuje záněty, změkčuje a hydratuje pokožku.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Farmakokinetika

Dexpanthenol má nízkou molekulovou hmotnost, nízkou polaritu a hydrofilnost, takže účinné látky mohou snadno vstoupit do jakékoliv vrstvy pokožky. Absorpce nastává rychle.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Kontraindikace

 1. Nesnášenlivost součástí léku.
 2. Syfilis pokožky.
 3. Tuberkulóza kůže.
 4. Rosacea nebo akné.
 5. Ihtioz.
 6. Virové kožní onemocnění.
 7. Hubové a bakteriální kožní onemocnění.
 8. Nádory nebo rakovina kůže.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Vedlejší efekty Masti pro dermatitidu pro děti

 1. Alergie.
 2. Pocit pálení.
 3. Svědění.
 4. Atrofie kůže.
 5. Kontaktní dermatitida.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Podmínky skladování

Je velmi důležité ukládat všechny masti z dermatitidy na místo, které je pro malé děti zcela nepřístupné. Teplota vzduchu by neměla překročit +25 stupňů.

trusted-source[38], [39], [40]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti - asi dva roky.

Více informací naleznete v manuálu k produktu.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Masti pro dermatitidu u dětí" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.