^

Zdraví

Masti pro protahování svalů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Při výběru účinné masti při protahování svalů je třeba vzít v úvahu, že vnější aplikace by mělo zmírnit bolest, odstranit otok měkkých tkání nad úsekem, zabránit nebo zastavit zánětlivý proces. Nakonec skutečně účinná mast pomůže zraněným svalovým vláknům vrátit se do normálního stavu.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikace Masti při protahování svalů

Pečlivě si přečtěte údaje o použití masti nabízených v lékárnách, protože se liší jejich složením a terapeutickými účinky.

trusted-source[4], [5], [6]

Formulář vydání

Zahrnuty v názvu recenze mastí tahových svalů (v závorkách jsou uvedeny názvy různých výrobců) jsou seskupeny jako mechanismus jejich účinků (warm-up) a na hlavním terapeutickém účinku (bolest léky proti a protizánětlivý). Je však třeba mít na paměti, že složky činidel má nerovné farmakodynamiku může poskytnout kombinovaný účinek: oteplování mastí a protizánětlivé masti na bázi NSAID jsou oba analgetikum.

Topné masti pro protahování svalů: Efkamon, Kapsikam, Espol, Nikofleks, Finalgon.

Analgetika masti tahu svalů: Bom-Beng (Beng), ketoprofen (Ketonal, Fastum gel, Febrofid, flexo a kol.), Heparin masti. Také zde jsou uvedeny analgetické vlastnosti uvedené výše, oteplení (lokálně dráždivé) léky.

Protizánětlivá mast v tahu: Ibuprofen (Dolgit, Dip Reliéf, Brufen), diklofenak (Diklak-gel Diklovit, Dikloran, Voltaren Emulgel a kol.), Nimesulid (nimulid, Remisid).

Pro ty, kteří upřednostňují čínské masti při roztahování, je třeba poznamenat takové nástroje jako Tiger Balm a Zheng Gu Shui.

Pokud jde o takovou věc, jako je sportovní masť z protahování, pak mezi farmakologickými činiteli této skupiny neexistuje žádná "speciální" masť určená pouze pro sportovce.

Mast Wisniewski (Wisniewski mazání) není použita, když se svalové napětí jako je antiseptické masti, a jeho použití v hnisavých ran, abscesy, vředy a kůži a povrch měkkých tkání.

trusted-source[7], [8]

Farmakodynamika

Farmakodynamika oteplování a anestetických masti závisí na složkách v jejich složení. Efkamon masť obsahuje hřebíčkový a hořčičný olej, kafr, hořký pepřový extrakt (obsahující alkaloid kapsaicin), mentol, methylsalicylát. Aktivními látkami masti Bom-Benge jsou methylsalicylát a mentol.

Mast tahu svalů Kapsikam obsahuje kafr, benzyl nikotinát vanililnonamid (syntetický analog kapsaicinu) a terpentýn olej (terpentýn). Hlavní přísadou masti Espoo je kapsaicin, který je také obsažen v masti Nikoflex (zesílená ethylnikotinátem derivátu kyseliny nikotinové). Mechanismus účinku léku Finalgon poskytnout syntetické kapsaicin (vanililnonamid) a derivát kyseliny nikotinové jako butoxyethyl ester, což způsobuje hypersenzitivní účinek epidermálních buněk. Benzylnikotinát je antispasmatická látka, která snižuje cévní a svalový tonus.

Menthol a kafr stimulovat kožní receptory periferních nervových vláken, což vede k reflexní reakci uvolňování mediátorů, které zlepšují kapiláry, tj. Se aktivuje krevní oběh v postižených tkáních. Kafr zužuje kapiláry a podrážděné kůže thermoreceptors sympatická nervová zakončení, odklonění neurotransmitery z receptorů bolesti.

Dojde-li k chemické interakci s kapsaicin kůže sensorické neurony typu TRPV1 depolarizace a TRP-iontové kanály přenáší signál z místního zvýšení teploty, což způsobuje pocit pálení a reflektoru krve do kapilár na kůži pro její snížení.

Methylsalicylát (kyselina salicylová, methyl ester) má lokální dráždivý účinek na kůži, receptory, stejně jako NSAID protizánětlivý účinek - nepřímým potlačení exprese COX enzym.

Heparinová masť obsahuje heparin sodný, který působí jako dekongestantní a protizánětlivé činidlo, stejně jako analgetický benzokain (anestezin).

(. Fastum gel, atd.) (. Dip reliéfní a další) (. Diklak-gel, atd.), Analgetika a protizánětlivá mast tahu svalů ketoprofen, ibuprofen, diklofenak, nimesulid zahrnují nesteroidní protizánětlivá činidla - deriváty kyseliny propionové (ketoprofen) fenylpropionové kyselina (ibuprofen), alfa-toluylové kyseliny (sodná sůl diklofenaku), p-aminobenzosulfanilovoy kyselina (nimesulid).

Jejich farmakodynamika spočívá v inhibici enzymů COX, které se podílejí na syntéze mediátorů zánětlivé reakce (prostaglandiny). Analgetický účinek NSAID mastí na základě snížení tlaku se získá na vsunuté nervů v důsledku snížení objemu podvrtnutí intercelulární exsudátu poškozených tkání. A nimesulid zmírňuje bolest tím, že potlačuje aktivitu žírných buněk a ovlivňuje cytoplazmatické receptory steroidních hormonů.

Čínské masti při roztahování Tiger Balm a Zheng gu-shui pomáhají snižovat bolest a otok díky přítomnosti gáfru, mentolu a různých rostlinných výtažků a esenciálních olejů v jejich složení.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Farmakokinetika

Farmakokinetické masti Efkamon, Kapsikam, Espol, Nikofleks, Finalgon, heparinová masť v pokynech nejsou uvedeny. A výrobci mastí Bom-benge uvádějí, že účinné látky tohoto léčiva v systémové krevní toku neklesají.

Nesteroidní protizánětlivé látky masti Ketoprofen (Ketonal, Fastum gel, atd.), Ibuprofen (Dip reliéfní a kol.), Diklofenak (Diklak gel, Voltaren Emulgel a kol.), Nimesulid dobře pronikají kůží, ale je absorbován do krve v malých objem: ne více než 5-6% množství vstupujícího do systémové cirkulace po perorálním podání NSAID. Z tohoto důvodu je povaha dat znamená, že metabolismus ve formě mastí (a gely) nejsou považovány za oficiální pokyny.

trusted-source[13], [14]

Dávkování a aplikace

Všechny masti jsou při tažení svalů aplikovány lokálně aplikací na kůži. Měli byste mít na paměti, že masti obsahující extrakt mentolu, kafru nebo hořkého pepře by se neměly třepat do pokožky.

Masti Efkamon, Kapsikam, Espoli, Nikofleks, Bom-Beng, heparin mast se aplikuje dvakrát nebo třikrát denně po dobu 1-3 g povolených obvaz.

Maska Finalgon je dodávána s aplikátorem, na který není vytlačeno více než 1,5 g léčiva a nanáší se na kůži a jemně se otírá do bolestivého místa. Je povoleno masti aplikovat maximálně třikrát během dne, doba trvání užívání je 8-10 dní.

Masti s nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) jsou při aplikaci snadno naneseny do pokožky (nanášejte více než třikrát denně), aplikace obvazu se nedoporučuje.

V pokynech pro většinu masti je uvedeno, že nebyly hlášeny důsledky překročení dávky nebo že jejich předávkování je prakticky nemožné.

trusted-source[22], [23], [24], [25],

Používejte Masti při protahování svalů během těhotenství

Obsahuje kafrovou masti Efkamon a Kapsikam, stejně jako čínské masti během protahování během těhotenství, je zakázáno. Masti obsahující kapsaicin nebo jeho analogový vanilononamid (Nikofleks, Espol, Finalang) jsou kontraindikovány u těhotných a kojících žen.

Jak je uvedeno v oficiálních pokynech, masti Heparin a masť Bom-Benge mohou být užívána během těhotenství, pokud jsou předepsána lékařem. I když je známo, že v těhotenství se methylsalicylát (stejně jako všechny salicyláty) nedoporučuje.

Masti mohou být použity pouze při tažení svalů na bázi nesteroidních protizánětlivých přípravků těhotným ženám.

Kontraindikace

Vzhledem k tomu, kontraindikace k použití mastí Efkamon, Espoli, Nikofleks, Bom-Beng a Finalgon jsou k dispozici: přecitlivělost na tyto léky, kožních zánětlivých onemocnění a případné poškození kůže.

Masti s terpentinem (Capsicum) by neměly být použity pro strukturální poruchy jater a ledvinového parenchymu.

Masť při protahování svalů Bom-Benge je kontraindikován u dětí mladších 12 let.

Masť heparinu nelze použít na kožní léze, stejně jako na špatnou srážlivost krve a na přítomnost hematomů v místě svalového namáhání.

Mastí obsahujících nesteroidní antirevmatika (ketoprofen, ibuprofen, diklofenak, nimesulidu) se nepoužijí v případě přecitlivělosti na aspirin a jiných NSAID, bronchiální astma v historii, s poškození kůže, stejně jako děti do 6 let věku.

Výrobci čínských mastí neposkytli informace o kontraindikacích, i když na základě jejich složek lze usoudit, že použití těchto léků na kožní onemocnění a zranění je nepřípustné.

trusted-source[15], [16], [17]

Vedlejší efekty Masti při protahování svalů

Masti pro protahování svalů mohou mít následující vedlejší účinky:

Efkamon, Kapsikam, Nikofleks, Espol, Finalgon, heparinová masť - kožní alergické reakce v místě aplikace léků, může se objevit angioedém.

Masti Ketoprofen, Ibuprofen, Diclofenac, Nimesulid - kopřivka, podkožní výpotek krve z podkožních kapilár, abnormální zčervenání kůže. Takové systémové vedlejší účinky jako nauzea, bolesti hlavy, otoky, zvýšený krevní tlak, střevní poruchy jsou vzácné.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Interakce s jinými léky

Systémová absorpce účinných látek těchto topických látek je zanedbatelná, takže interakce s jinými léky jsou považovány za nepravděpodobné. Nepoužívejte však žádné z těchto mastek současně s jiným externím produktem na stejném místě.

trusted-source[26], [27], [28], [29]

Podmínky skladování

Masty při roztahování svalů by měly být skladovány na chladném místě, chráněny před teplem a světelnými zdroji při teplotách až + 18 ° C. Masti s nesteroidními protizánětlivými léky vyžadují teplotu + 15-25 ° C, mast Heparin se uchovává při +12 až 15 ° C.

trusted-source[30], [31]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti masti je uvedena na obalech přípravků.

trusted-source[32], [33]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Masti pro protahování svalů" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.