^

Zdraví

Masti v atopické dermatóze

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pro komplexní léčbu alergických vyrážek a plaků na pokožce s atopickou dermatitidou se často předepisují léky, které se používají externě. Je třeba si uvědomit, že pro dosažení pozitivního výsledku je nutné po diagnóze onemocnění použít pouze léky předepsané ošetřujícím lékařem.

Za účelem vyhodnocení účinnosti léku nejdříve proveďte farmakologický test. Na jedné z lézí na pokožce se aplikuje malá kapka mastí. Jak reagovat na drogu, musí být vaše kůže nejprve zkontrolována za dvacet minut, pak za dvě a dvanáct hodin. Pokud začne klesat zarudnutí a zánět, můžete léčbu bezpečně pokračovat.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Indikace Masti pro atopickou dermatitidu

Indikace pro předepisování masti jsou následující příznaky alergické dermatitidy:

 1. Kůže se stává suchá a drsná.
 2. Na kůži je svědění.
 3. Kůže se začervenala a bobtná.
 4. Mohou se objevit červené barvy s dobře označenými okraji.
 5. Objevují se plaky, které se při neustálém česání mění na eroze.

Pokud máte výše uvedené příznaky, nebuďte líní, jděte k dermatologovi. On diagnostikuje a zapíše masť, která bude ve vašem případě nejúčinnější.

trusted-source[8], [9], [10]

Formulář vydání

Je to mast, jako forma uvolňování, považována za poměrně populární při komplexní léčbě atopické dermatitidy, protože účinné látky, které tvoří takové léky, ovlivňují zaměření léze. Snadno se aplikují a aplikují. Kromě toho se nehormonální masti doporučují používat nejen během těhotenství, ale také u dětí do jednoho roku věku.

Názvy masti pro atopickou dermatitidu

Drogy, které se používají externě a pomáhají zbavit se alergických vyrážek, jsou rozděleny do tří velkých skupin:

 1. Výživné masti, které hydratují pokožku.
 2. Snižte svědění a bojujte proti zánětlivému procesu.
 3. Baktericidní.

Pro zpomalení vývoje zánětlivého procesu, ke snížení intenzity nepříjemných pocitů (pálení a svědění), obvykle používají léky s nehormonální bází nebo kortikosteroidy. Měly by být aplikovány pouze během období exacerbací a měly by užívat krátkou dobu (nejvýše patnáct dní).

Masti, které hydratují a vyživují pokožku, mohou být denně aplikovány na pokožku. Při zvýšené suchosti pokožky je nejlepší aplikovat je dvakrát denně.

Velmi časté vyrážky při alergických onemocněních jsou komplikovány řadou infekčních zánětlivých procesů kůže, v takových případech se antibakteriální léky dostanou k záchraně.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Hormonální masti s atopickou dermatitidou

Léky s hormony jsou odborníky doporučovány jako účinné léky proti alergiím pouze v jednom případě: pokud se pacient nedostane po léčbě konvenčními léky. Mělo by být zřejmé, že tyto masti mohou předepisovat pouze odborníci, v žádném případě je nepoužívejte sami.

Hormonální léky často způsobují pigmentaci na kůži (zvláště pokud se užívají po dlouhou dobu) a vedou k adrenální insuficienci a atrofii kůže. Následující přípravky jsou nejvíce masti na bázi hormonů pro léčbu alergických vyrážek v podobě dermatitidy.

Celestoderm. Masti na bázi betamethason valerátu. Odstraní hlavní projevy alergií a pomáhá snížit zánět.

Masť nezanechává mastné stopy a nemá nepříjemný zápach, takže se může používat nejen v době, kdy jste doma. Použijte malé množství masti a naneste ji na čistou, vysušenou pokožku jednou až třikrát za 24 hodin. Je zakázáno užívat lék, jestliže je možné zesílit alergické reakce způsobené nesnášenlivostí součástí. Nepoužívejte k léčbě těhotných, kojících žen a kojenců do šesti měsíců.

Při použití Tselestoderma, tyto nežádoucí účinky: folikulitida, kožní reakce (svědění nebo podráždění), hypopigmentace, sekundární infekce, strie, vyrážky, jako je akné, macerace.

Flucinární. Polotuhý prostředek v tuku ve formě mastí, ve kterém je umístěna účinná složka fluocinolon acetonidu. Díky němu droga bojuje se svěděním, alergickými projevy, zánětem. Účinná látka inhibuje syntézu leukotrienů a prostaglandinů, což způsobuje inhibici zánětlivých reakcí.

Aplikuje se v malých množstvích pouze na léze jednou nebo dvakrát za 24 hodin. Nedoporučuje se pokračovat v léčbě delší než čtrnáct dní. Velmi jemně aplikujte na kůži obličeje. Za účelem léčby dětí (od dvou let) se droga aplikuje jednou denně na doporučení lékaře.

Pacienti s nádorovými nebo prekancerózními onemocněními na kůži, virovými nebo houbovými kožními nemocemi, vulgárním a růžovým akné, nesmějí být používány přecitlivělost na fluocinolon. Nepoužívejte při léčbě kojenců a těhotných žen.

Při použití se mohou objevit některé nepříjemné příznaky: kopřivka, folikulitida, kožní atrofie, melasma, katarakta, depresivní stav, akné.

Advantan. Lokální antialergické činidlo, ve kterém je nalezena účinná složka methylprednisolon acetoponátu. Pomáhá zbavit se alergických kožních reakcí a zánětu, stejně jako odstranit další příznaky (pálení, otoky, svědění).

Aplikuje se v malém množství pouze na postiženou kůži jednou za 24 hodin. Po použití nechte nasáknout. Lékaři mohou užívat i pro terapii kojenců (starších čtyř měsíců). Pacienti s kožní tuberkulózou, rosaceou, periorální dermatitidou, kožními onemocněními způsobenými virovou infekcí, je droga zakázána. Nepoužívejte během léčby těhotným ženám.

Obvykle, tento nástroj je dobře snášen, ale v ojedinělých případech je stále možné projevem nepříjemných příznaků: hypertrichóza, folikulitida, depigmentace, erytém, vyrážka, svědění, pálení, atrofii.

Hydrokortizonová masť

V poslední době se více a více specialistů naklonilo k názoru, že Hydrokortisone masť je nejlepší lék na léčbu atopické dermatitidy, zejména u dětí. To dokládají i některé studie, které provedly angličtí vědci.

Lék je prvním glukokortikosteroidem, který lékaři používali k léčbě různých typů dermatitidy. Léčivo obsahuje účinnou látku hydrokortizon, který pomáhá potlačit funkce makrofágů a leukocytů v tkáních.

Dávku určuje ošetřující lékař podle individuální situace. Pacienti s houbovými, virovými a infekčními kožními nemocemi, kožní tuberkulózou a syfilisem, rosacea, nádory, vulgární akné by se neměli používat. Nepoužívejte k léčbě těhotných žen.

Použití masti způsobuje některé nežádoucí účinky: latentní diabetes mellitus, dysmenorea, hypokalcemie, zvýšení tělesné hmotnosti, euforie, deprese, nervozita, Pseudotumor, hypernatrémie, retence v tělesné tekutině, bradykardie, trombózu, ztráty zraku, myopatie, alergie, leukocyturie.

Nehormonální masti s atopickou dermatitidou

Nehormonální léky působí na kůži měkčí, ale nejsou vždy stejně účinné jako hormonální léky. Obvykle se takové léky používají k léčbě atopické dermatitidy u dětí.

Radevit. Prostředky pro zlepšení regenerace a trofizmu tkání, které obsahují takové účinné látky: ergokalciferol, retinol-palmitát, a-tokoferol-acetát. Léčba je antipruritická, protizánětlivá, zvlhčující, změkčující, reparativní účinek.

Aplikujte tenký proužek masti na postiženou pokožku dvakrát za 24 hodin. Neotřižte. Pokud je kůže příliš vločkovaná, můžete použít obvaz. U pacientů s hypervitaminózou A, E, D je nesnášenlivost součástí užívání drogy zakázána. Nepoužívejte během těhotenství.

Velmi zřídka se může během užívání přípravku Radevite vyskytnout alergie (kopřivka, vyrážka, svědění).

Gystan. Antiallergická léčiva, která by neměla být zaměňována s hormonem "Gistan-N". Medikace takové účinné látky jsou: betulin, dimethikon, vlčí bob, konvalinky oleje, březové pupeny, laskavec rozrazil trojdílná posloupnost, pryšec, tricolor violka, měsíček a edém.

Masť naneste tenký proužek na kůži se zánětem jednou za 24 hodin. Terapie může trvat až čtyři týdny. Nepoužívejte k léčbě těhotných žen. Pacienti s jeho nesnášenlivostí ke složkám léčby drogou jsou zakázáni.

Během léčby histaminem se mohou projevit následující příznaky: pocení, striae, akné, parestézie, svědění, kožní atrofie, macerace kůže, hypertrichóza.

Timogen. Lék, který se používá k stimulaci lokální imunity, pomáhá zlepšit regeneraci tkání. Léčivo obsahuje léčivou látku thymogen. Může být použita při léčbě atopické dermatitidy se sekundární infekcí.

Doporučuje se používat 2 g masti za 24 hodin. Použijte pouze na zanícené oblasti s tenkým pásem. Po aplikaci může být kůže uzavřena obvazem. Použijte, dokud příznaky nezmizí, ale ne déle než dvacet dní.

Pacienti s intolerancí tymogenu by neměli užívat drogu. Nepoužívejte k léčbě těhotných žen. Při léčbě se mohou objevit alergické reakce.

Zinkovou masti

Zinkovou masti je účinný nástroj při léčbě atopické dermatitidy. Je schopen odstranit zánět v krátkém čase, vyléčit vyrážky. Odborníci však nedoporučují používat tento nástroj, pokud má pacient příliš suchou pokožku s drsností a peelingem.

Před aplikací zinkovou masti na postiženou kůži je třeba ji dobře vyčistit a vysušit. Použijte malé množství léku každé dvě hodiny. Masť je možné aplikovat až šestkrát za 24 hodin. Pokud produkt nemůžete používat tak častěji, můžete aplikaci snížit na jeden čas (v noci), ale do rána jej neumyjte.

Pacienti s intolerancí oxidem zinečnatým mají zakázáno užívat lék. Nebyly žádné vedlejší účinky z používání přípravku.

Ichthyolová masť

Populární dezinfekční a antiseptické léčivo. Léčivo obsahuje účinnou látku ichthyol, která se vyznačuje protizánětlivým, antiseptickým, antipruritickým a keratostatickým účinkem. Neovlivňuje gramnegativní bakterie.

Rovnoměrně rozdělte tenký proužek masti na celý povrch postižené kůže. Třepe se masážními pohyby, dokud se neobjeví pocit tepla. Pacienti s intolerancí na ithyol užívají léčivou látku. Nežádoucí účinky masti nezpůsobují, i když ve vzácných případech, projev alergií.

Síra mast

Síra mast je účinná léčba atopické dermatitidy u dospělých a dětí. Kompozice tohoto léčiva zpravidla zahrnuje síru, vazelínu nebo čištěnou vodu. Když se dostane na kůži, síra začne interagovat s organickými látkami, proč se tvoří kyseliny a sulfidy. Vyznačují se antiparazitárním a antimikrobiálním účinkem.

Před aplikací masti na tělo je nutné dobře léčit ústa a otřít jej suchou. Před spaním si pokožku pokožku pokožku přerušujte pomocí tenké kapsy léku a nezmývejte 24 hodin. Před opětovným aplikováním se omyjte.

Pacienti s nesnášenlivostí síry na použití masti jsou zakázáni. Během těhotenství můžete léčit atopickou dermatitidu. Síra mast způsobuje sucho a zarudnutí kůže, oloupání a svědění.

Masť heparinu

Ve složení tohoto léčiva jsou následující účinné látky: benzilnikotinát, heparin sodný a benzokain. Heparin se postupně uvolňuje na kůži a zmírňuje zánět. Také se liší antitrombotický účinek. Již existující tromby rychle zmizí a nové se neobjeví. Pocit bolestí v důsledku benzokainu klesá.

Aplikujte postižené kůži v malých množstvích dvakrát až třikrát za 24 hodin. Léčba zpravidla trvá tři až sedm dní. V případě potřeby může ošetřující lékař prodloužit kurz.

Pacienti s nesnášenlivostí k léčivým složkám, ulcerativní-nekrotické procesy, porušování integrity kůže nemohou používat heparinovou masti. V některých případech aplikace vede k hyperemii kůže.

Calendula Masti

Složení léku zahrnuje účinnou látku extraktu z měsíčku měsíčku a další složky: vodu a vazelínu. Lék je protizánětlivý, antiseptický, reparativní účinek. Proto se tato masť často používá k léčbě atopické dermatitidy.

Aplikovat masti by měla být v malém množství, aniž by to mělo vliv na zdravou pokožku. V případě potřeby můžete použít obvaz. Trvání léčby závisí na stavu pacienta. Lidé s nesnášenlivostí vůči složkám léku k jeho užívání jsou zakázáni. Nepoužívejte k léčbě dětí mladších pěti let, stejně jako těhotných žen.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24]

Hydratační masti pro atopickou dermatitidu

Během léčby atopické dermatitidy je velmi důležité správně zvlhčit a změkčit pokožku, která je často přehnaná. K tomu se používají speciální masti a krémy.

Lokobeyz Rippea. Masti pro obnovení pružnosti a měkkosti suché nebo přezrážené pokožky. Kosmetika, která se používá k obnovení kožní bariéry. Má účinný a dlouhodobý účinek.

Lokobase Ripeda je zdrojem tří důležitých složek, které hydratují pokožku, a to: cholesterol, volné mastné kyseliny a ceramidy. Aby byla suchá pokožka měkčí, stačí masti aplikovat jednou za 24 hodin denně. Používáte-li krémy nebo masti, které dodatečně vysuší pokožku, může se zvýšit množství aplikace. Produkt neobsahuje parfémy, barviva a konzervační látky, takže může být použit k hydrataci pokožky dětí.

Ruzam +. Masť s protizánětlivým, antipruritickým a antialergickým účinkem, který pomáhá hydratovat suchou pokožku atopickou dermatitidou. Přípravek pomáhá nejen uklidnit zanícenou pokožku, ale také ji zmírnit.

Lék není hormonální, proto je vhodný pro léčbu dětí a těhotných žen. Má proteinovou povahu. Nežádoucí účinky nezpůsobují. Na pokožku naneste tenký proužek, neotřete. Použijte, dokud symptomy alergie nezmizí. Droga je zakázána k použití v případech intolerance k jeho složkám.

Protivozuďnje se při atopické dermatitidě

Často s atopickou dermatitidou se u pacientů objevuje nepříjemné svědění, které způsobuje, že vyklouznou zánět a vedou k nepříjemným komplikacím. Pro odstranění svrbení se používají oblíbené antipruritické masti.

Diakhilnaya mast. Populární dezinfekční prostředek, který lze použít k potlačení svědění při atopické dermatitidě. Léčivo obsahuje účinné látky: jednoduchou olovnatou omítku a vazelínu.

Chcete-li získat pozitivní výsledek, aplikujte jednou až třikrát za 24 hodin na postiženou kůži. V případě potřeby můžete použít obvaz. Neměli by být použiti pacienti s nesnášenlivostí proti složkám léku na masti.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Masť pro atopickou dermatitidu u dětí

Atopická dermatitida může nastat u dítěte v jakémkoli věku. To je důvod, proč lékaři rozlišují tři hlavní typy alergií na kůži u dětí:

 1. Dítě (do tří let).
 2. Děti (tři až sedm let).
 3. Teenager.

Nejčastěji atopická dermatitida postihuje děti ve věku od šesti měsíců do dvou let. Léčba této nemoci je spojena s některými obtížemi, protože se často stává chronickým typem a může být doprovázena sekundární infekční chorobou kůže.

Masti pro léčbu atopické dermatitidy se používají velmi často, protože pomáhají rychle dosáhnout pozitivního výsledku. Při bakteriální infekci používající masti na bázi antibiotik (například masti s dioxydinem, lincomycinovou masti).

V akutní formě může lékař předepisovat hormonální prostředky: hydrokortizonová masť, Advantan, Flucinar. Pokud dojde k onemocnění s mírnými příznaky, mohou být použity nehormonální léky: masť Keratolan, Radevit, masť zinku, masti Ichthyol.

Farmakodynamika

Zvažte farmakodynamiku a farmakokinetiku masti v atopické dermatitidě pomocí příkladu populárního "Celestodermu".

Ve složení tohoto léku je betamethason, který má účinný protialergický a protizánětlivý účinek. Zabraňuje uvolňování zánětlivých mediátorů a cytokinů, které narušují metabolismus kyseliny arachidonové. Betametazon také indukuje syntézu lipokortinů, má antiedematózní aktivitu, snižuje vaskulární propustnost.

Droga rychle proniká do hlubších vrstev kůže a začne aktivně působit kvůli nízkotučné formě masti.

trusted-source[34], [35], [36]

Farmakokinetika

Farmakokinetika nebyla zkoumána.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Kontraindikace

V závislosti na tom, jaký druh masti si zvolíte (nehormonální nebo hormonální), může mít zvláštní kontraindikace, které je třeba v návodu pečlivě přečíst.

Hormonální masti jsou zpravidla zakázány používat během těhotenství, v dětství, u pacientů s nesnášenlivostí ke složkám léku.

Nehormonální léky nemusí mít zvláštní kontraindikace. Díky přirozené bázi se používají i při léčení dětí. Ale i zde bychom neměli zapomenout na případné projevy alergie na účinné látky masti.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Vedlejší efekty Masti pro atopickou dermatitidu

 1. Suchost pokožky.
 2. Nadměrné podráždění kůže.
 3. Dermatitida.
 4. Atrofie kůže.
 5. Folikulitida.
 6. Eruption v podobě blackheads.
 7. Hypertrichóza.
 8. Pruhy.
 9. Sekundární infekce.
 10. Macerace.
 11. Shirt.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61], [62]

Podmínky skladování

Pokuste se ukládat masti, jestliže atonická dermatitida není daleko od malých dětí, takže nemohou dostat drogu a používat ji k jiným účelům. Je důležité, aby teplota vzduchu nepřekročila +25 stupňů.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69]

Skladovatelnost

Trvanlivost těchto finančních prostředků je od čtyř do pěti let. Nezapomeňte, že po ukončení tohoto období se nedoporučují užívat žádné léky.

trusted-source[70], [71], [72], [73], [74], [75], [76]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Masti v atopické dermatóze" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.