Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Parkinsonova choroba - diagnostika

Lékařský expert článku

Neurochirurg, neuroonkolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Vzhledem k neexistenci alternativní diagnózy diagnózy Parkinsonovou nemocí, musí mít alespoň tři ze čtyř hlavních projevů: třes klidu, tuhost (zvýšená odolnost proti sval v celém objemu pasivního pohybu v určitém kloubů končetin), často o „zařízení“ typu, bradykineze a posturální nestabilita. To je také často pozorovat oslabení výrazy obličeje (jako maska obličeje) mikrofotografií, poruchy jemné motorické koordinace, ohnutá (flexor) držení těla, fenomén „vytvrzování“, který je charakterizován tím, náhlé ucpání provozu a je často spouští náhlé leknutí na vzhledu stimulu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Diferenciální diagnostika Parkinsonovy nemoci

Parkinsonova nemoc je třeba odlišit od jiných nemocí, které způsobují Parkinsonova syndromu, drogové vtom včetně parkinsonismu, progresivní supranukleární paralýza, mnohočetné systémové atrofie (striatonigrální degenerace, Shy-Dragerův syndrom), difúzní Lewyho onemocnění těla, kortikobazální degenerace. Každý pacient s Parkinsonovou chorobou je třeba nejprve zjistit, zda nebere léky, které blokují dopaminové receptory, včetně antipsychotik (např chlorpromazin a haloperidol), léky k léčbě nevolnosti a zhoršené žaludeční motility (jako prochlorperazinu nebo metoklopramid). Reserpine může také způsobit parkinsonismus.

O ostatních onemocněních by se mělo nejprve uvažovat v případě, kdy pacient nemá klasický třes. Progresivní paralýza padyadernom (PPP) obvykle trpí předčasné posturální reflexy, která se projevuje častými nevysvětlitelných pádů. Pdyaderny progresivní paralýza by měly být také podezření na porušení libovolném Sak-CAD, zejména ve vertikálním směru, jakož i v případě, že tuhost v krku a trupu vyjádřené v podstatně větším rozsahu než končetin. Striato-nigrální degenerace a Shy-Dragerův syndrom, jsou klinické varianty stejného onemocnění - mnohočetné systémové atrofie (MSA) , která je charakterizována specifickým pathomorphological změnami, ale mohou vykazovat různé klinické syndromy. Ačkoli někteří pacienti multisitemnoy atrofie tam odpočívá třes, častá přítomnost spasticity dolních končetin, extensor jog znaménka, ortostatická hypotenze, a někdy ataxie, odlišuje od pacientů s Parkinsonovou chorobou. Kortikobazální degenerace často projevuje apraxii a fenomén „cizí končetiny“, který se vyznačuje tím, že rameno (zřídka noha) spontánně přijímá neobvyklé držení těla a dělá mimovolné pohyby. Nemoc je difúzní demence s Lewyho tělísky je obecně charakterizováno tendencí k zrakové halucinace, ale někdy projevuje parkinsonismu, který je rezistentní k léku levodopy. Úplná nepřítomnost klidového tremoru často naznačuje, že pacient nemá Parkinsonovu chorobu, ale jednu z výše uvedených onemocnění. Spolehlivějším diagnostickým znakem Parkinsonovy nemoci je vysoká účinnost dopaminergních látek.

Přestože je symptomatická terapie účinná v časných stádiích Parkinsonovy nemoci, neovlivňuje proces neuronální smrti černých látek, který trvale pokračuje a vede k progresi onemocnění. Vzhledem k progresi Parkinsonovy nemoci dochází k pozdním komplikacím, které jsou velmi provokovány samotnou terapií. Patří sem léky dyskineze a fenomén „on-off“, která se vyznačuje rychlým kolísáním mezi stavu nehybnosti v důsledku zvýšení příznaků parkinsonismu a pohyblivější stavu, obvykle doprovázeno dyskineze. Existují tři hlavní typy dyskineze, z nichž nejběžnější je "špičková dávka" dyskineze. Tyto pohyby mají obvykle choreatetoidní charakter, jsou zhoršeny vzrušením, ale zřídka způsobují pacientovi značnou úzkost. Jiný typ dyskinézy - dvoufázová dyskineze - na počátku a na konci další dávky dopaminergního. Bifázické dyskineze v mnohem větší míře způsobují nepohodlí pacienta než "špičková dávka" dyskinézy a obvykle mají balistický nebo dystonický charakter. Často jsou odpoledne hroznější. Třetí typ psoriázy - lupénka doba „off“ - vznikají proti vyčerpání akčního další dávky a zvýšení příznaků Parkinsonovy choroby, jsou obvykle prezentovány s bolestivým míšení dolních končetin.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.