Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Poporodní deprese

Lékařský expert článku

Psycholog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Dlouhé týdny nošení dítěte plný úzkosti a strachu: a pokud je vše v pořádku s tím, jak se nitroděložní vývoj dítěte, jestli existují nějaké odchylky a patologií, a konečně - se to stalo! Žena se stala matkou, povolení k narození bylo úspěšné, novorozenec je zdravý a stav matky je normální. Na první pohled všechno hovoří ve prospěch štěstí a plného užívání života, zjišťování značné radosti z péče o dítě, jeho obklopení neustálou péčí a mateřskou pozorností. Ale často je to vynikající dlouho očekávanou událostí je narození dítěte je zastíněn vznikem tohoto, by se mohlo zdát, že není kompatibilní s tímto stavem spokojený, což je jev, jako je poporodní deprese.

Každá desátá žena náchylná k vývoji poporodní deprese se setkává s jejími příznaky během těhotenství. Žena, která se chystá vstoupit do mateřství, je ve stavu napětí nervového systému, je pod stálým stresem, její psycho-emoční koule je nestabilní. A samotný proces narození je pro ni také velkým šokem. V důsledku tiché faktory pocity a emoce mohou být vyměněny v krátké době v širokém spektru: nahradit radostné euforii v určitém okamžiku může okamžitě přijde úzkost a strach, a najednou se stane něco špatného, může být škodlivé pro dítě. Nepravidelný smutek, problémy se spánkem - nespavost, zhoršuje chuť k jídlu, dochází k poklesu sexuální touhy, žena často zůstává v depresivní náladě.

Když se to v tomto případě stává pravidelným a prodlouženým, promluvte o poporodní depresi. K extrémní podobě depresivního stavu patří výskyt poporodní psychózy. Dále je třeba poznamenat rozdíl mezi poporodní depresí a poporodní slezinou. Handra přijde po několika dnech od okamžiku dodání a je charakterizována vzhledem nadměrné slzavosti, pocity o sobě a dítěte. Existuje podrážděnost, nervové napětí, porucha. Může se to stát kvůli hormonální nevyváženosti po porodu. Poporodní melancholie není zpožděna více než jeden nebo pár dní.

Postnatální deprese by v žádném případě neměla být považována za důkaz toho, že žena, ve které se objevila, byla špatná matka nebo jen slabá. Někdy to může znamenat nedostatek psychologické připravenosti být matkou. Včasná opatření přijatá k překonání tohoto stavu vám pomohou naučit se řídit své vlastní emoce a získat jen pozitivní od dítěte.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Příčiny poporodní deprese

Pokud jde o příčiny poporodní deprese, lékařská věda v současné době není schopna poskytnout jednoznačnou konečnou odpověď. Lze předpokládat, že jednotlivé faktory biochémie mozku jsou základním faktorem. Existuje však řada předpokladů pro zvýšení pravděpodobnosti jejího vzhledu.

Takže poporodní deprese může nastat, protože žena před těhotenstvím měla předispozici k depresivním stavům a také byla depresivní během období, kdy dítě nosilo.

Dále je schopen přispět ke zhoršení psychoemotického stavu, který prožívá žena v dětství, smrt její matky.

Poporodní deprese se často vyvine z pocitu viny, protože novorozenec je nemocný nebo se narodil dříve než ve vhodnou dobu.

Zařadit do postnatální deprese ve stavu nedostatečné podpory muže, který je otcem dítěte, a také z sténání příbuzných a přátel.

Nejen poslední role je přidělena vedle společenského postavení a úrovně blahobytu ženy. Zejména pokud je pro ni velmi akutní, řekněme, otázka bydlení nebo tak negativní materiální aspekt, jako skutečnost, že nedávno ztratila svou práci. Další přitěžující faktor, pokud jde o zaměstnání, může být propuštění z důvodu těhotenství, které se v některých případech děje.

Stává se, že žena, která se nikdy po porodu svého prvního dítěte nikdy nenarodila, se setkává s množstvím problémů a odpovědností, které na ni v souvislosti s tím spadla. Nepochybně bylo dítě vítané a milované, ale mladá matka si všechno jinak neuvědomovala. Samozřejmě, že teoreticky, ženy užívající odpovědnost za narození dítěte je připravena překonat všechny druhy obtíží, ale ve skutečnosti se často nemohou zvládnout, jsou vyčerpány. Abychom pochopili toto, žena zažívá stres ze skutečnosti, že situace, ve které nebyla v souladu s jejími předcházejícími očekáváními.

V procesu péče o dítě a vykonávání jiných domácích povinností od matky je nutné poskytnout sto procent. V důsledku toho dojde k těžké únavě a není také možné dostatečně naplnit rezervu sil během spánku. Dítě se probouzí, potřebuje jíst v pravidelných intervalech, a žena zpočátku obtížné přizpůsobit se biologických rytmů dítěte, a přizpůsobit doby odpočinku v Mezhuyev krmením.

Mladá matka se také může cítit bezmocná, než něco, co je třeba udělat, ale pro to nemá znalosti a zkušenosti. Na pozadí této nejistoty může začít paniku a zda dítě dostává dostatečnou péči a zda dělá všechno v pořádku. V tomto ohledu se může rozvinout silný pocit viny, což v důsledku zase často vede k depresi.

Příčiny poporodní deprese mohou mít velmi rozmanitou povahu. Je třeba mít na paměti, že mateřství - tvrdá práce, která vyžaduje naprostou oddanost a velkou námahu, a to jak fyzické a nervové, duševní, plus konstantní pocit velké zodpovědnosti za dítě. To vše, za určitého souhrnu okolností, může vést k porušení psycho-emoční stability ženy a způsobit depresivní stav.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Symptomy poporodní deprese

Symptomy poporodní deprese jsou primárně ve stavu deprese, ve kterém je žena téměř vždycky. S největší závažností je to pozorováno ráno nebo večer, nebo jako ráno a večer.

Žena v depresi po narození dítěte může být navštívena myšlenkami o bezvýznamnosti existence.

Je schopna vyvinout komplex viny, vždy se cítí provinile.

Depresivní stav je doprovázen vzhledem podrážděnosti, žena má tendenci projevovat agresi vůči svému manželovi a starším dětem.

Poporodní deprese způsobuje zvýšenou emocionální citlivost, takže slzy mohou vylévat z očí dokonce i při nejvýznamnějších příležitostech. Psychoemotional vyčerpání vede k celkovému poklesu síly a současně k jejich zotavení během spánku může být obtížné, protože se objevuje nespavost.

Častým společníkem poporodní deprese je anhedonia - ztráta schopnosti získat radost z čehokoliv. Tímto je také spojeno, že žena ztrácí smysl pro morálku.

Na pozadí deprese po narození dítěte může mít žena problémy se soustředěním.

Jednou z charakteristických rysů je neustálé nadměrné obavy o zdraví dítěte, což způsobuje zbytečné návštěvy různých lékařů, aby zjistily jejich stav.

Podezření se vyskytuje u žen navíc a ve vztahu k jejich vlastnímu zdraví, což vede k hledání v těle za příznaky všech druhů nebezpečných onemocnění. Vyvíjí se hypochondrie.

Na druhé straně žena nedávno porodila dítě ve stavu deprese může trvat diametrálně opačné polohy Přehnaná ochrana, aby se stal odcizený od dítěte s tím, že není její vlastní, a podvržené.

Mezi příznaky poporodní deprese, pokud jejich vzhled se slaví společně většinu z výše uvedených projevů, způsobuje, že je třeba přistupovat radu odborného lékaře k dalšímu provádění příslušných korekce psycho-emocionální stav ženy. Poporodní deprese je podivné příznaky, má prodloužený charakter, kdy celá řada souvisejících jevů pozorovaných po dlouhou dobu, ale některé z těchto příznaků, v určitém okamžiku v čase může být situační, ale vzhled žádného z nich není vždy jasné a celý základ říká , že existuje poporodní deprese. Všechny značné odpovědnosti žen se stala její matka ležela na tělo velkou zátěží, ale proto, že některé nedostatky v jeho fungování je téměř nevyhnutelné.

Poporodní deprese u mužů

Depresivní stav po narození dítěte je problémem, jak se běžně věří, většinou výhradně ženský. Nicméně toto tvrzení lze důkladně kritizovat a zpochybňovat. Podle výsledků výzkumu amerických vědců existuje spolehlivě potvrzená závislost. Podle ní přítomnost deprese po porodu u žen způsobuje možnost, že se může vyskytnout i deprese po porodu u mužů. Poměr případů, kdy se objevuje během prvního roku života dítěte - 14% žen a 4% (muži). Výzkumní pracovníci z britských hlasových údajů ukazují, že každý desátý muž, který se nedávno stal otcem, je náchylný k rozvoji poporodní deprese.

Vzhled v manželském páru dítěte často působí jako katalyzátor všech dostupných manželských manželů, někdy až do tohoto okamžiku, implicitních problémů ve vztazích a neshodách. To lze vysvětlit skutečností, že při narození dítě prochází dramatickými změnami usadili v určitém způsobu života a způsob života, každý z manželů už není jen jeden z nich, z několika lidí, kteří jdou po celý život dohromady. Při vzhledu svého malého třetího člena rodiny se musí naučit nové roli pro svou matku a otec, zvyknout si plnit všechny související funkce a povinnosti.

V tomto ohledu jsou ženy jistě ve vítězné pozici, protože od dětství v hrách s panenkami začíná svou přípravu na mateřství, a to formou hry základních dovedností manipulace s drobky.

A již v průběhu těhotenství plodu dítě ženském je žena v jejím srdci, nastávající matka mluví s dítětem, což vede k postupnému vytvoření silné emocionální spojení. To znamená, že pro ženu, která se ještě nenarodila, již existuje, je to již fait accompli.

Kromě toho nemůžeme odmítnout mateřský instinkt.

Muži to vnímají trochu jinak. Často je těžké dospět k závěru, že existuje nový lidský život. Dokonce i když mluví s dítětem, nemohou si to plně uvědomit.

Ale hlavní změny přicházejí do života člověka s prvním výkřikem novorozence.

Nově mumifikovaná matka se od této chvíle stará o své starosti především o dítě. Muž v této situaci musí být spokojen se zanedbatelnými drobky minulé pozornosti. Když samozřejmě má pro to dost času a energie. Jako výsledek, člověk zažívá pocit osamělosti.

Postpartum deprese u mužů je neoddělitelně spojena se stavem deprese ženy po narození dítěte, takže pokud máte nějaké známky pro psychologickou konzultaci, je lepší jít společně.

Jak dlouho trvá poporodní deprese?

Depresivní stav je porucha psychiky a reakce na chování, které se často objevují u ženy po narození dítěte. Postpartum deprese nepatří k počtu duševních chorob, které jsou velmi závažné, ale období bezprostředně po narození je doba, kdy je pravděpodobnost výskytu vysoká. Kvůli určitému souboru faktorů může žena vyvinout řadu duševních stavů. Jedná se o: melancholii u matky, vlastní postpartum deprese a vývoj poporodní psychózy.

Materská melancholie, známá také jako "smutek mateřství", postihuje až 50 procent žen, které nedávno přinesly nový svět do světa. V této situaci dochází ke zvýšené emocionalitě, která se odráží v nadměrné slzavosti, zhoršuje se chuť k jídlu, může dojít k nespavosti. Největší intenzita mateřské melancholie dosahuje 3. Až 5. Dne, z čehož se někdy nazývá "deprese třetího dne". Doba trvání takové despondency často pokrývá poměrně dlouhý časový interval a může být jen o málo víc než pár hodin a může být zpožděna po několik dní. S mateřskou melancholií není přirozené, aby se žena odcizila od potřeby vykonávat vše, co kluk potřebuje, pravidelně ji krmí včas a je dostatečně pozorná a pečující.

Materinální melancholie nemá charakter duševního onemocnění, objevuje se na pozadí postpartální hormonální nerovnováhy v ženském těle a je přechodná. Nicméně náchylnost k další expozici stresovým faktorům je docela schopna přimět ji, aby proudila do poporodní deprese.

Poporodní deprese často nahrazuje melancholii u matky, když žena opouští nemocnici. Nicméně to vůbec neznamená, že je nutné pouze překročit práh mateřského oddělení - okamžitě se depresivní stát převrátí. Začátek toho lze očekávat iv případě, že dítě je několik měsíců staré. Jak dlouho trvá poporodní deprese? Doba deprese po porodu se může pohybovat od jednoho měsíce do několika let.

Ve čtyř týdnech po porodu ve velmi vzácných případech (v průměru 1/1000) jsou ženy předpoklady pro postnatální depresi k rozvoji poporodní psychózy.

Na základě toho, jak dlouho trvá poporodní deprese a jakou formu a závažnost přijme příslušná depresi žena stanovena nezbytná opatření, lékařskou a psychologickou nápravná opatření s cílem normalizaci psycho-emocionální sféry a získat radost ze života.

Prodloužené poporodní deprese

Utiskovaný stav psychie se vyskytuje u mnoha žen v období po porodu dítěte. Většina této sleziny po porodu nezůstává déle než několik dní nebo jeden nebo dva týdny. Pokud po určité době neexistuje zřejmá tendence normalizovat psychoemotický stav, pak to může znamenat, že existuje tak závažný problém, jako je prodloužená deprese po porodu. Poskytněte mu celou řadu situací, které se vyskytují v životě ženy, které jsou z hmotné, sociální povahy, problémy v mezilidských vztazích, nedostatek porozumění a podpory od příbuzných a blízkých lidí atd.

Pro výskyt deprese po porodu neexistuje jasně stanovený časový rámec, zpravidla se vyskytuje v prvních měsících po tom, co se žena stala matkou. Přestože se to může objevit kdykoliv během prvního roku mateřství. Výskyty symptomů depresivního stavu po porodu ženy jsou vypočítávány v měsících a když trvá zvláště těžké formy, často se její průběh prodlužuje po mnoho let. Vzhledem k tomu, že se současnou příznivou situací postpartum deprese postupně ztrácí, v tomto případě má smysl říkat, že získává všechny známky chronické nemoci.

Poporodní deprese v její dlouhé formě je nejčastějším hostem mnoha matek. A její vzhled v malém rozsahu neprispievá k jistým jejich, maminkám, osobním vlastnostem. Zejména k delšímu poporodní deprese vykazují neurotické predispozice ženy náchylné k hysterickým reakcím, stejně jako obsedantně stav neustálém strachu z důvodu veřejného nebo zda jejich akce ublížit dítěti. Další kategorie žen, které mají vysokou pravděpodobnost deprese po porodu, jsou ti, kteří byli v dětství konfrontováni s nedostatečným projevem emocionální mateřské účasti. Vzhledem k tomu mají často protichůdné vnímání sexuality a mateřství a v důsledku toho - nízké sebeúcty a pocit nejistoty. Proto, na druhou stranu, téměř jeden krok k depresi s ohledem na neschopnost vyrovnat se s problémy.

Tento depresivní stav může být jak dlouho a jak dlouho zdlouhavý poporodní deprese je způsoben kombinací několika faktorů, mezi které patří způsob, jakým ženský temperament nedávno stala matkou, v němž je umístěna psychologickou náladu, stejně jako některé vnější okolnosti. Vytvářet domněnky o tom, jak dlouho bude toto vše způsobeno depresí v každém případě často ne pohostinství síly i příslušný odborný psycholog.

Poporodní deprese po císařském řezu

Poporodní deprese po císařském řezu, podle výsledků získaných v řadě studií, je zaznamenána v mnohem větším počtu případů, než když narození dochází přirozeně. Jako ospravedlnění mohou sloužit určité faktory fyziologické povahy. Především je neoddělitelná od fungování endokrinního systému s hormonální rovnováhou v těle ženy.

Během přirozeného porodu bez chirurgického otevření dělohy dochází k aktivní sekreci hormonu oxytocin, maximální intenzita jeho sekrece je pozorována během prvních minut po porodu. Aktivita, kterou produkuje oxytocin, vede ke stavu euforie, proti kterému je pocit bolesti z velké části tupý. Výskyt dítěte je tedy spojen se vznikem ženy především pozitivních emocí a s tím souvisejícím procesem dochází k negativnímu jevu. Když už mluvíme o oxytocinu, často se nazývá "láskavý hormon". Kromě toho se tento hormon stává velmi důležitým v budoucnosti, během laktace a kojení, protože se účastní procesů produkce mléka.

Situace je zcela odlišná, když je třeba provádět práci v průběhu císařského řezu. Vzhledem k tomu, že v tomto případě se hormonální uvolňování oxytocinu nevyskytuje, musí být podáno specificky, aby se stimulovaly kontrakce dělohy a také aby se zvýšila laktace.

Kromě toho nelze vyloučit, že je důležité faktoru stavu duševní a emocionální stav těhotné ženy. Ona povzbudil radostné čekání na této prestižní dítě může mít dost času vybudovat před svým vnitřním zrakem obraz o tom, jak by se to všechno stalo, a zároveň (což je typická hlavně příliš emocionální a rušivé jednotlivci) mohou být znepokojen tím, že narození bylo jen přirozené. V tomto případě to, co může být překvapivé je, že objektivní indikace pro císařským řezem vnímáno téměř jako trest smrti. Žena je schopna vyvinout komplex viny, protože jsem nemohl vidět moje maličká brzy, ona i dítě netvoří emocionální spojení, něco důležitého, že prošel.

Čas, jak víte, se uzdravuje. Poporodní deprese po císařském řezu může projít někým dříve - po nějaké dny a někdo, kdo tak rychle neopouštět, trvá několik týdnů. Každopádně a postupně tyto problémy zmizí bez stopy, nastává emoční kontakt matky s dítětem. Žena je pokryta mateřskými pocity, bolest zmizí a strachy jsou rozptýleny.

Důsledky poporodní deprese

Důsledky poporodní deprese kromě skutečnosti, že se projevují v prodlouženém potlačeném psychoemotional stavu žen, jsou nejvíce nepříznivě ovlivnitelné i na jejím dítěte.

Děti, které jsou krmeny matkami, které jsou v depresi, jsou náchylné ke zvýšené vzrušivosti. Existují však i diametrálně odlišné projevy - dítě může být anomálně pasivní, pomalé, smutné. Během prvního roku svého života je méně ochotný předvést pozitivní, živé a intenzivní emoce. Existuje významná introverze, nedostatečně rozvinutá schopnost soustředit pozornost, nedostatek mobility. Tyto děti mají značný podíl na pravděpodobnosti zpoždění ve vývoji, dochází k pozdějšímu zahájení formace řeči. Existuje možnost, že po dosažení dospívání mohou čelit řadě problémů. Takové děti často projevují agresivitu a krutost.

Postpartum deprese matky vede k narušení interakce mezi ní a dítětem. Žena v depresivním stavu po porodu není schopna poskytnout adekvátní odpověď na chování a spontánní účinky drobků. Někdy mohou dokonce způsobit negativní postoj a dráždit ji.

Interakce matky s poporodní depresí a dítětem jsou omezeny na určitou klasifikaci do čtyř hlavních skupin.

Matky se oddělovaly od všeho, ponořené do svého smutného stavu, projevy pocitů, které vyjádřily velmi slabě, většinu času mlčí.

Cholerické ženy, jejichž vnitřní napětí je vyjádřeno formou nedobrovolných mimických pohybů obličeje.

Matky, které zaujímají postavení tyrana ve vztahu k dítěti, ukazují hrubost a neochvějné zacházení s ním.

Ženy, u nichž poporodní deprese způsobují výskyt souboru projevů tří výše uvedených typů.

Důsledky poporodní deprese jsou významným rizikovým faktorem, že dítě v procesu vývoje, růstu a rozvoje osobnosti může přijít do styku s výskytem duševních poruch jiného majetku. Nejspíš s tím předpokladem je především nedostatečná péče o matku a absenci nezbytného emočního kontaktu v dyadě matka a dítěte.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Diagnóza poporodní deprese

Diagnóza deprese po porodu se jeví jako velmi problematická a obtížná, neboť je charakterizována specifickými negativními změnami, ke kterým dochází v psychoemotické sféře ženy. A lidská psychika v současné době ještě není dostatečně zkoumána pro přesné jednoznačné pochopení všech procesů, které se v ní odehrávají. Pocity a emoce nepodléhají žádné laboratorní analýze, díky čemuž by bylo možné s veškerým ospravedlněním potvrdit - zde je deprese po porodu.

Především by se lékař měl ujistit, že se depresivní stav nevyvíjí z důvodu porušení štítné žlázy. Chcete-li vyloučit nebo naopak tuto možnost potvrdit, provede se analýza obsahu hormonů v krvi.

Během návštěvy psychiatra by mu žena měla poskytnout vyčerpávající informace o rodinných příslušnících, zda v minulosti měla depresi, a také o všech příznacích, které v ní existují.

Diagnóza poporodní deprese, takže se jedná o zvláštní stav mysli, je zajistit, že soudce jeho akcií, a předpokládat, že probíhá, je možné pouze s přihlédnutím k pozorované charakteristické projevy chování reakcí a změn v ženském těle, které mají psychosomatický počátek .

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Kdo kontaktovat?

Léčba deprese po porodu

Léčba deprese po porodu umožňuje realizaci vhodných opatření ve dvou hlavních oblastech, které mají vliv na depresivní stav ženy, která nedávno porodila dítě. Mezi ně patří použití léků - antidepresiv a případně hormonální terapie ve spojení s prováděním psychokorce. Je třeba poznamenat, že nutnost podstoupit vhodný průběh psychoterapie se týká obou rodičů.

Užíváním antidepresiv doporučuje žena během laktace vyhnout se kojení, dítě by mělo být v průběhu užívání umělým krmením. Nicméně, podle některých zdravotnických pracovníků chránit dítě dostat do jeho těla brát léky kojících matek, a tak mohl být přítomen ve svém mléce je možné oddělením čas léky a krmení.

K dnešnímu dni existuje poměrně široká škála farmakologických léků, které přispívají k účinnému odstranění poporodní deprese. U žen je zcela běžné domnívat se, že užívání antidepresiv je nutně spojeno s vývojem závislosti a tvorbou závislosti na nich. To však není zcela pravdivé. Podstatou problému v této souvislosti je správnost jejich aplikace. Užívání antidepresiv by mělo být přísně v předepsaných hodinách. Zlepšení by se mělo zpravidla očekávat nejdříve po dvou týdnech od začátku léčby. Aby léčivé přípravky měly správný účinek, musí dosáhnout určité úrovně obsahu těla. Protože při absenci očekávaných výsledků a viditelného účinku po určité době po jejich prvním příjmu není vhodné opustit další použití. Celkové trvání léčby antidepresivy je v průměru šest měsíců. V případě předčasného ukončení průběhu takového léku zůstává možné, že projevy poporodní deprese se obnoví.

V současné době mohou výrobci farmakologických přípravků nabízet antidepresiva určená k přijetí jejich kojícími matkami. Pravděpodobnost negativních důsledků pro dítě v nich je minimalizována.

K léčbě poporodní deprese může být předepsána hormonální léčba. Injekce estrogenu jsou navrženy tak, aby zajistily doplnění obsahu tohoto hormonu, snížené po porodu. Výsledkem je oslabení závažnosti některých symptomů depresivních žen v poporodním období.

V žádném případě nepomáhá normalizaci psychoemotional sféry ženy s poporodní depresí takový aspekt jako získání psychologické podpory o tom, kdo je schopen poslouchat a ukázat pochopení pocitů a zkušeností. Takovou podporu nelze nalézt u příbuzných a přátel, pak je smysluplné jít na konzultaci s psychologem, jehož specializací je poporodní deprese. Specialista vám pomůže vybrat nejlepší způsob, jak se s tímto problémem vypořádat.

Kvalifikovaná racionální léčba poporodní deprese přispívá k její úspěšné likvidaci během několika měsíců a pouze v relativně malém počtu případů trvá až jeden rok. Volba nezbytných opatření lékařské povahy by měla být prováděna s ohledem na závažnost depresivního stavu a také na základě toho, jaké individuální osobní potřeby ženy existují.

Jak se zbavit poporodní deprese?

Postpartum deprese je velmi častý jev a z větší části to není kritický důvod pro uchýlení se k lékařské péči. Rozhodnutí řešit takový depresivní stav lékařským specialistům, které každá žena bere podle svého uvážení. Pokud jde o výběr způsobů, jak se zbavit poporodní deprese, existuje řada doporučení a pravidel, na jejichž základě je možné dosáhnout rychlého oživení.

Je nutné dodržovat zdravý a aktivní způsob života, což znamená provádět ranní cvičení, fyzické cvičení, každodenní procházky s dítětem na volném prostranství. Jedná se o optimalizaci stravy se zahrnutím stravy zdravých potravin s malým počtem kalorií a kategorickým odmítnutím konzumovat alkohol.

Nemusíte se nudit do čehokoliv. Má smysl rozloučit se s některými očekáváními a určitými názory na to, jaká by měla být ideální rodina, žena by se měla zabývat pouze tím, co může dělat a opustit vše ostatní. Když je taková potřeba, bylo by hezké žádat o pomoc od blízkých lidí nebo přátel. Nezapomeňte na zbytek. Když existuje pocit, že svět vychází z vašich nohou a všechno začne padat z vašich rukou, musíte mu dát nějaký čas. Chcete-li obnovit sílu a najít klid, můžete jít na procházku, navštívit svou přítelkyni, provést nějakou práci.

Neměli byste hluboce zakrývat své pocity, emoce, bylo by dobré sdílet je s vaším partnerem, manželem, blízkými příbuznými a přáteli. Od samoabsorpce do depresivního stavu může odvrátit komunikaci s jinými matkami, při nichž je možné osvojit si své zkušenosti užitečné při řešení určitých problémů.

Poporodní deprese může také najít reflexi ve formě vznikajícího emočního napětí v mnoha blízkých prostředích ženy, která je vystavena. Zejména, když je jeho matka po narození dítěte deprimována, způsobuje zvýšené riziko ponoření do depresivního stavu i člověka, který se nedávno stal otcem.

Jak se zbavit poporodní deprese lze nalézt během konzultace s lékařem, který bude dávat praktické rady, a pokud je to nutné, předepíše léčbu léky. - antidepresiva, provádějící hormonální substituční terapie, atd Čím dříve zavázala, aby vyhledali lékařskou i psychologickou pomoci, tím větší pravděpodobnost, že tento problém ztratí význam v co nejkratším čase.

Léčba poporodní deprese pomocí alternativních prostředků

Léčba poporodní deprese pomocí alternativních prostředků je založena na použití poměrně jednoduchých metod. Umožňují vám zahájit léčbu sami a začít mít příznivé účinky v co nejkratším čase.

Mezi nejvýznamnější faktory, které přispívají k překonání poporodní deprese, je dodržování zásad správné výživy. Z výsledků speciálních studií se stává přímý vztah mezi spotřebovaným množstvím cukru a frekvencí deprese po porodu u žen. Totéž lze říci i pro čokoládu, přičemž je žádoucí vyhnout se jejich přítomnosti nebo minimalizovat dietu.

Významný přínos v depresi v souvislosti s narozením dítěte je schopen přinést využití odvarů a infuzí z nejrůznějších léčivých rostlin a bylin.

Infuze na bylinkách z horských ptáků se připravuje nalitím dvou čajových lžiček suché mleté suroviny s vroucí vodou v množství jedné sklenice. Poté by měla být infuze pokryta a ponechána na infuzi po dobu čtvrtinu až 20 minut. Poté okamžitě zlikvidujte a polovinu a zbytek po půlhodině.

Decoction bylinné s peppermint - jedna čajová lžička suché mleté suroviny na sklenici vařící vody na vodní lázni po dobu 15-20 minut se slabým vařením. Poté, co necháte vychladnout a filtrujete, je třeba během dne dvakrát.

Existuje jedna podmínka - tento druh léčby s použitím alternativních léčivých přípravků má kontraindikace k existujícím poruchám trávicího systému, zejména ke zvýšení acidity.

Z mateřského mléka je připravena pět laločnatá infuze: jednu čajovou lžičku v suché drcené formě je třeba nalít sklenici vařící vody, zakryjte a nechte vařit 20-30 minut. Výsledná infuze se filtruje a několikrát se odfiltruje (2-3).

Jako velmi jednoduchý a přesto účinný způsob boje proti poporodní depresi, můžete také přinést koupel s přidáním do infuze vody z listů černého topolu. Pro přípravu se používají mladé sušené listy. Jako léčivá surovina mohou také působit opuchnuté topolové pupeny shromážděné na počátku jara. 100 gramů sušených surovin se varí v jednom litru vody po malém ohni po dobu 20 minut. Výsledná infúze po filtraci by měla být nalita do plněné lázně. Koupel by měl být po čtvrtinu hodiny.

Léčba poporodní deprese alternativními prostředky, proto se sníží na souboru pravidel, mezi nimiž můžeme upozornit na nutnost, aby se zabránilo významné dopravní zácpy, a to jak fyzické a psychické a často chodí na čerstvém vzduchu, správně a racionálně zařídit jídla s výhodným obsah ve stravě potravin rostlinného původu.

Léčba poporodní deprese s antidepresivy

Postpartum deprese, kdy stav ženy v důsledku psychoterapeutických schůzek nevykazuje tendenci k obnovení psychoemotional optimum, může způsobit potřebu použití léků v kategorii antidepresiv.

Léčba deprese po porodu s antidepresivy zajišťuje poločasný průběh jejich užívání. Po ukončení léčby pokračuje léčba dalšími 6 měsíci s cílem minimalizovat možnost relapsů v budoucnu.

Podle jeho farmakologického účinku patří antidepresiva užívaná k léčbě poporodní deprese k selektivním inhibitorům, jejichž účinkem je zpětné vychytávání serotoninu. Stávající léky pro dnešek jsou dobrá snášenlivost, ale aby se plně začalo aktualizovat jejich účinek, může trvat poměrně dlouhý časový interval od doby jejich aplikace.

Prozac je první lék, ze kterého vlastně začal vývoj průmyslových prostředků na pomoc v boji proti depresi. Pomáhá stabilizovat duševní stav během deprese. Výrazné zvýšení nálady pacienta je pozorován v důsledku jejich použití. Má podobu tvrdých želatinových tobolek, které obsahují 20 mg hydrochloridu fluoxetinu, které by měly být vzaty v počáteční doporučenou celkovou denní dávkou 20 mg, bez ohledu na jídlo. Vedlejší účinky jsou schopni být: způsobit nevolnost, zvracení, nechutenství, výskyt třesu, křeče, nervozita, zvýšená úzkost, doprovázené tachykardii, zmatenost, se může objevit nespavost, kožní vyrážka, kopřivka, svědění.

Zoloft je dostupný v potahovaných tabletách. Jedna tableta obsahuje 50 mg hydrochloridu sertralinu. Při léčbě deprese je předepsána počáteční dávka 50 mg denně - 1 tableta ráno nebo večer. Příjem léčiva nezávisí na příjmu potravy. To může být doprovázeno řadou negativních projevů, jako je nevolnost, zvracení, zácpa, průjem, tachykardie, sledoval výskyt hypertenze, svalových křečí, mdloby, ospalost nebo nespavost, noční můry, závratě, třes, halucinace, bolest hlavy, úzkost, mánie, sebevraždy.

Paxil - potahované tablety, ve kterých je 22,8 mg hemihydrátu hydrochloridu, který je totožný s 20 mg paroxetinu. Vezměte 1 tabletu denně během ranního jídla. S použitím léku spojený nežádoucí účinky zhoršení chuti k jídlu, ospalost nebo nespavost, noční můry během spánku, výskyt třes, bolest hlavy, závratě, průjem nebo zácpa, sušení v ústech, zvracení, pocení, vyrážky na kůži.

Cipramil je tableta ve filmovém obalu, z nichž každá může být v závislosti na formě uvolnění citalopramem 20 mg nebo 40. Dávka předepsaná pro depresi je 20 mg denně, a to bez ohledu na příjem potravy. Aplikace může často vyvolat vzhled sucha v ústech, nevolnost, průjem, vést k ospalosti, způsobit třes, nespavost, těžké pocení, agitovanost.

Léčba deprese po porodu s antidepresivy je předepsána individuálním výběrem dávky a také upravena podle dosaženého pozitivního účinku. Pokud pacient vykazuje zjevné sebevražedné tendence, podléhá okamžitému hospitalizaci ve specializovaném oddělení.

Prevence poporodní deprese

V takové otázce, jako je prevence deprese po porodu, nelze s veškerou jistotou říci, jaké kroky je třeba podniknout, aby se zajistilo, že žena s absolutní jistotou bude pojištěna proti jejímu výskytu. Existují pouze určité prognostické faktory, které mohou pomoci snížit riziko vývoje tohoto jevu nejnebezpečnějším způsobem, který postihuje jak ženu, tak její dítě. Mezi takovými příznivými momenty je možné pojmenovat přítomnost podpory přijaté během těhotenství od blízkých lidí. Díky tomu má mateřský instinkt příležitost formovat a uspokojit se dostatečně. Proto by žena měla věnovat nejvyšší pozornost jejímu stavu a starat se o sebe sama. Pokud je to možné, vyvarujte se stresových situací a udržujte se v dobrém fyzickém stavu.

Jedním z hlavních úkolů v této oblasti je dbát na to, abyste se nedostali do stavu extrémní únavy. Nepochybně, zatímco dítě spí, jeho matka je zmatená, aby získala z této doby s maximálním přínosem a mít čas na remake velké množství případů. Ale se všemi domácimi úkoly najednou je často obtížné zvládnout, takže žena vypadne z nohou s únavou. Bylo by hezké naplánovat, například, při přípravě jídla, aby nezachytili nádobí, které vyžadují náročný přípravný proces, ale zvolit ty, které jsou jednodušší.

Dále je důležité nezapomínat, že psychoemotický stav je v úzkém spojení s fyzickým stavem. Chcete-li se dostat k předchozí fyzické formě předchozího těhotenství a porodu, můžete začít provádět sadu speciálních cvičení zaměřených na obnovu postavy a utažení břicha. Vynikající pro tento účel může přistupovat k tanečním pohybům, zatímco dítě máte na dosah ruky.

Když je taková příležitost, neměli byste se vzdát toho, aby se alespoň krátce vymanil z kruhu únavných každodenních povinností. Pokud je někdo s kým opustit dítě na chvíli, stojí za to jít ven spolu s manželem k návštěvě, nebo s kamarádem ve filmu. Při chůzi s dítětem by bylo skvělé se seznámit s ostatními matkami a diskutovat o nejrůznějších společných starostech.

Prevenci poporodní deprese, takže předpokládá na jedné straně, aby přijala opatření k posílení všechny silné stránky žen - zlepšit své zdraví, zlepšení fyzické kondice, vžít do optimálního tvaru a podobně a na druhé straně - ujistěte se, že nesplní rčení .: "Kde je tenký, tam je roztrhaný". V tomto ohledu, a to zejména, pokud máte podezření, o predispozici k depresi, to dává smysl, aby být viděn lékařem alespoň jednou za čtvrt roku. A pokud se dříve stala deprese, je vhodné, abyste během těhotenství navštívili terapeuta.

Prognóza poporodní deprese

Predikce poporodní deprese v určitých nepříznivých okolností může pohybovat tak depresivní stav psiihoemotsionalnogo žena nedávno porodila dítě těžší fáze duševní poruchou zvanou poporodní psychóza.

Závažnost porodu depresivní státního ženy závisí na tom, jak aktuální údaje byly zjištěny, že je deprese a poporodní byly co nejdříve provedeny jako příslušné kroky nezbytné k zajištění toho, aby se zabránilo zhoršení. Tuto funkci nelze přehlédnout při progresi negativních jevů v ženské psychiky v některých případech, je sebevražda, to znamená, že to může někdy jít o životě a smrti. Poporodní psychóza podle statistik se děje u jedné nebo dvou nově narozených 1000 let. Trápí se ze svých projevů jako ženy samy, takže to má nejvíce nepříznivý dopad na zdravotní a vývojové procesy dětí takových depresivních matek.

Existuje však opačný pozitivní trend a prognóza poporodní deprese. Pokud je matka a dítě obklopena láskou, péčí a porozuměním od blízkých lidí, kteří jsou vždy připraveni pomoci na radu a jednání, žena se cítí chráněná. Kvůli tomu všechny stávající problémy, obavy a problémy nezískávají v jejích očích nepřekonatelnou měřítko. Má jistotu v budoucnosti a má pozitivní sebe sama, která nezanechává místo pro depresi.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.