^

Zdraví

Protizánětlivé a antibakteriální bylinky na cystitidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.06.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zánětlivý proces v močovém měchýři ukazuje na chorobný stav těla. Na jednu stranu je to jeho přirozená reakce. Ale na druhou stranu, pokud se tělo samo s infekcí nedokáže vyrovnat, pak se bez cizí pomoci zánět stane chronickým, znatelně podkope obranyschopnost, což je v rukou jakékoli jiné infekce, zvláště virové.

V případě bakteriální infekce nebo akutního zánětlivého procesu lékaři nedoporučují spoléhat se pouze na síly těla. Antibakteriální a protizánětlivá léčba je důležitým bodem v léčbě cystitidy. A je velmi dobré, že tyto momenty lze vyřešit pomocí bylinné léčby v kombinaci s antibiotickou terapií (pokud mluvíme o bakteriální cystitidě) nebo použít byliny jako hlavní léčbu, když vedoucí role infekce není pozorována v etiologii nemoci.

Pomocí bylin na cystitidu můžete dosáhnout výrazného zlepšení stavu pacienta a jeho testů v poměrně krátké době. To je mnohem lepší než snášet bolest a čekat, až všechno samo odezní. Navíc v arzenálu alternativní medicíny existuje mnoho bylin, které mají komplexní účinek na genitourinární systém. Mezi takové užitečné bylinky patří heřmánek, třezalka, zlatobýl, brusinka, řebříček, divoký rozmarýn, jalovec a některé další léčivé rostliny.

Mnoho lidí ví o protizánětlivém účinku heřmánku, ale jak jinak může bylinka pomoci při zánětu močového měchýře? Heřmánek je dobrý nejen do kytic, ale také ve formě odvaru nebo nálevu z květenství, která mají antihistaminikum (snižuje citlivost na dráždivý faktor), antimikrobiální (obsahuje přírodní antibiotika - bioflavonoidy), analgetické, sedativní a spazmolytické účinky (pomáhají snižovat bolest). Užíváním vodních přípravků na bázi heřmánku můžete zavést pravidelné a plné močení, zvláště pokud připravíte odvar / infuzi s heřmánkem a některou z diuretických bylin. [1]

Odvar se připravuje tak, že se na sklenici vody zahřáté na 90 stupňů odeberou 1-2 polévkové lžíce suchých květenství. Tato kompozice se udržuje ve vodní lázni po dobu asi 15 minut. Poté by měla být infuze ochlazena, filtrována a přivedena na počáteční objem.

Tento lék se doporučuje užívat 2-3krát denně. Jedna dávka - ½ šálku. Účinek se zvýší, pokud se do odvaru přidá 1 lžička. Med, o kterém je známo, že má „vražednou“ aktivitu proti mikrobům.

Místo odvaru si můžete vzít infuzi květenství (2 polévkové lžíce na sklenici vroucí vody, trvat 1,5-2 hodiny v teple). Doporučená jednotlivá dávka je ¼ šálku. Můžete pít ne více než 1 sklenici infuze denně.

Pokud nálev zeslabíte (vezměte 1-2 lžičky do sklenice a nechte 15 minut trvat), bude se nazývat heřmánkový čaj. Takový čaj lze pít během dne v malých porcích místo jiných čajů a nápojů.

Teplé přípravky na bázi výše uvedené byliny budou také významným přínosem u chronické cystitidy. V tomto případě může jakákoli hypotermie nohou nebo těla jako celku sloužit jako signál pro exacerbaci onemocnění. Dobrou prevencí exacerbací a bolesti jsou teplé odvary a nálevy, které se užívají bezprostředně po vystavení chladu.

Ale bez ohledu na to, jak užitečný a bezpečný heřmánek se může zdát, rostlina má také kontraindikace pro použití. Kompozice na jejím základě se nedoporučují pacientům se sklonem k průjmům a duševním poruchám. Neměli byste užívat heřmánek po dlouhou dobu a při onemocněních žaludku erozivní-ulcerózní povahy, protože jeho účinek na kyselost žaludku je mezi lékaři stále kontroverzní. A samozřejmě je třeba dávat pozor těhotné ženy, zvláště v raných fázích, protože zvýšená produkce estrogenu stimulovaná heřmánkem může být jednou z příčin potratu.

Bylina třezalka může být také aktivně používána pro cystitidu díky svým léčivým vlastnostem. Třezalka i ve velkém množství obsahuje flavonoidy, které dodávají bylině antimikrobiální účinek. Rostlina účinně zmírňuje zánět, vykazuje mírný diuretický účinek, který v kombinaci s antiseptickým účinkem přispívá k účinnému čištění močového měchýře od patogenů a uchycených mikrobů. Třezalka a květy mají hemostatický a ranohojivý účinek, což je velmi cenné, pokud je zánět způsoben dráždivým účinkem močového sedimentu (písek, kameny) s tvorbou krvácejících mikroranek na sliznici (objevují se krevní elementy v moči). [2]

Urolitiáza se často stává jednou z příčin chronické cystitidy, která se zhoršuje tvorbou kamenů, které poškozují sliznici. Silná diuretika mohou stav pouze zhoršit, ale přípravky na bázi třezalky pomohou jemně odstranit bolestivé příznaky, zvláště pokud se bylina používá v kombinaci s heřmánkem, který poskytuje analgetický účinek.

Častěji než ostatní se při léčbě cystitidy používá odvar z bylin. Můžete si ho připravit tak, že na jednu sklenici vody vezmete 1 polévkovou lžíci. Drcené rostlinné suroviny. Vývar vařte čtvrt hodiny. Poté stáhněte ze sporáku a nechte vychladnout při pokojové teplotě. Vezměte předem filtrovanou kompozici by měla být 50 ml třikrát denně.

Z třezalky si můžete připravit i léčivý nálev. Chcete-li to provést, vezměte 1,5 polévkové lžíce. Bylinky, nalijte sklenici vroucí vody a trvejte půl hodiny ve vodní lázni. Ochlazený a přefiltrovaný vývar se doplní na 200 ml převařenou vodou. Sklenice odvaru se pije ve třech dávkách, které je třeba udělat půl hodiny před jídlem.

Nutno říci, že čistý odvar nebo nálev z třezalky se v léčbě cystitidy často nepoužívá. Obvykle je tato bylina zahrnuta ve složení léčivých poplatků spolu s heřmánkem, řebříčkem, křídlatkou, zlatobýlem a dalšími bylinami.

Kontraindikacemi použití přípravků s třezalkou mohou být: vysoký krevní tlak (přetrvávající arteriální hypertenze), exacerbace problémů s cévami, sklon k zácpě. Těhotným ženám se tráva nedoporučuje. Problémem může být i kojení, protože třezalka má tendenci dávat mléku hořkou chuť.

Goldenrod (neboli zlatý prut) lze nazvat zlatým standardem pro léčbu cystitidy v alternativní medicíně. Tato rostlina je jedním z nejlepších rostlinných antibiotik, které má mimo jiné výrazný protizánětlivý a diuretický účinek.

Zlatobýl se užívá jak ve formě odvaru či čaje, tak i ve formě studeného nálevu.

Odvar se obvykle nazývá nálev připravený ve vodní lázni. Pro něj vezměte 1 polévkovou lžíci. Suché rostlinné suroviny ve sklenici vroucí vody. Kompozice se udržuje ve vodní lázni po dobu 10 minut, poté se nechá vychladnout v teple a přefiltruje.

Takový odvar je užitečný pro cystitidu vyvolanou ledvinami nebo urolitiázou. Kompozice by měla být užívána v malých porcích, ne více než 50 ml denně, protože rostlina je docela jedovatá.

Studená infuze má výrazný antimikrobiální účinek, blízký lékárenským antibiotikům. K jeho přípravě vezměte sklenici studené vařené vody a 2 lžičky. Bylinky. Náprava je infuzována po dobu čtyř hodin, poté se filtruje a pije během dne po dobu 3-4 dávek. Infuze by se měla užívat před jídlem.

Zlatobýl je vynikající čistič močového měchýře, který se aktivně používá v homeopatii. Ale vzhledem k vysoké toxicitě rostliny je nutné po konzultaci se svým lékařem brát přípravky na ní založené s velkou opatrností.

Je jasné, že zlatobýl není vhodný k léčbě těhotných žen a kojících matek. Je kontraindikován u glomerulonefritidy (zánětlivé onemocnění glomerulárního systému ledvin). Opatrnost při užívání bylinných nálevů by měli dbát lidé s cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

Dalším z dobře zavedených močových antiseptik jsou brusinky. Při léčbě cystitidy se používají listy rostliny, které jsou schopny zmírnit zánět, mají baktericidní účinek (fytoncidy jsou zvláště aktivní proti stafylokokovým infekcím) a také účinně čistí močový měchýř díky komplexnímu antiseptickému a diuretickému účinku..

Důležitým bodem terapie brusinkami je fakt, že rostlina, která svým antibakteriálním účinkem prakticky není horší než zlatobýl, je netoxická a lze ji užívat v kurzech po dlouhou dobu (více než šest měsíců bez následků, což je velmi důležité v chronickém průběhu patologie). Díky dobré snášenlivosti přípravků na bázi brusinek a absenci vedlejších účinků je tento přírodní „lék“ téměř univerzální.

Při cystitidě je oblíbený nálev z brusinkového listu (lze použít i celou rostlinu). Na 2 šálky vroucí vody obvykle berou 2 polévkové lžíce. Brusinkové listy, trvejte alespoň půl hodiny. Musíte si vzít infuzi před jídlem na půl šálku. Mnohonásobnost příjmu - 3-4krát denně.

Připravit si můžete i léčivý odvar. 1 polévková lžíce listy se nalijí horkou vodou (půl sklenice) a kompozice se udržuje na nízké teplotě po dobu 15 minut, poté se odstraní, ochladí a zfiltruje. Výsledná infuze by měla být užívána ráno před jídlem.

Neméně užitečný, ale chutnější bude odvar z listů a bobulí brusinek. Pro sklenici vody musíte vzít 2 polévkové lžíce. Zeleninovou směs, přiveďte kompozici k varu a vyjměte a nechte přirozeně vychladnout.

Při cystitidě můžete užívat odvary, čaje, brusinkové ovocné nápoje, které se stanou ještě užitečnějšími, pokud se k nim přidá med (s dobrou tolerancí k včelařským produktům).

Brusinky se nedoporučují pacientům s nízkým krevním tlakem a závažným onemocněním ledvin. Pro ty, kteří mají vysoký krevní tlak nebo mají v anamnéze gastritidu s vysokou kyselostí, by brusinky měly být užívány velmi opatrně po konzultaci s lékařem.

Jalovec, který je považován za vynikající přírodní antiseptikum, se v léčbě cystitidy tak často nepoužívá, nicméně zkušenosti ukazují, že taková léčba vykazuje dobré výsledky. Při zánětu močového měchýře lze největší léčivý účinek očekávat od nálevu z bobulí rostliny, vařených ve vodní lázni. [3]

Pro 200-220 ml horké vařené vody musíte vzít 1 polévkovou lžíci. Bobule. Miska horké směsi se vloží do další misky s vroucí vodou (vodní lázeň). Po čtvrt hodině je nutné odstranit kompozici ze sporáku a přefiltrovat ji chlazenou přes gázu a opatrně vytlačit bobule. Během varu se objem nálevu zmenšuje. Budete muset přidat převařenou vodu, aby byla sklenice nálevu plná.

Vezměte infuzi 4krát denně po jídle v množství 1 polévkové lžíce. L. Pro recepci. Působí močopudně a čistí močové cesty od patogenních mikrobů, zmírňuje záněty, zlepšuje činnost střev (to je také důležité, protože když je konečník plný a roztažený, vytváří překážku pro průchod moči).

Jalovec není vhodný pro těhotné ženy (riziko potratu), pacienty s chronickými patologiemi ledvin a trávicího traktu v akutním stadiu (v remisi, krátkodobá léčba v malých dávkách je povolena se souhlasem lékaře). Předávkování přípravky na bázi jalovce může způsobit problémy se srdcem a krevními cévami.

Řebříček je rostlina s protizánětlivým a antiseptickým účinkem. Je účinný jak při bakteriální povaze infekce, tak při onemocněních vyvolaných houbami. [4]

Nálev z řebříčku se připravuje z 1 šálku vroucí vody a 1,5 polévkové lžíce. L. Bylinky. Kompozice by měla být infuzována po dobu jedné hodiny, poté je filtrována a opilá ve 4 dávkách.

Takový nálev lze připravit ve vodní lázni. Stačí 15 minut, po kterých by měla kompozice ještě stát 45 minut, dokud nebude připravena k použití. Vzhledem k tomu, že ve vodní lázni se objem tekutiny zmenšuje, přecezený nálev se doplní na původní objem převařenou vodou. Vezměte tuto infuzi v teplé formě 2-3krát denně po dobu půl hodiny před jídlem. Doporučená jednotlivá dávka je 100 ml. Pokud je hořká chuť a specifická vůně léku obtížné tolerovat, můžete se omezit na 1/3 šálku na dávku.

Odvar z řebříčku je silný koncentrovaný lék, který se musí užívat 3-4krát denně, 1 polévková lžíce. L. Připravte ho z 1 sklenice vody a 4 polévkových lžic. L. Suchá tráva. Kompozice se vaří 10 minut, poté se nechá půl hodiny vyluhovat.

Trávu nelze použít při zvýšené viskozitě krve a sklonu k tvorbě krevních sraženin. Je třeba dbát opatrnosti u pacientů s hypotenzí, stejně jako u lidí s akutními gastrointestinálními onemocněními (silné přípravky nejsou uvedeny pro gastritidu a žaludeční vředy). Vysoké dávky rostlinných přípravků mají toxický účinek.

Řebříček není vhodný k léčbě cystitidy u těhotných žen a kojících matek. V prvním případě se zvyšuje riziko potratu, zejména v raných stádiích, ve druhém je pravděpodobnější, že miminko odmítne prs kvůli specifické chuti mléka.

Ledum s cystitidou lze považovat za vynikající antimikrobiální a analgetikum (antispasmodický účinek). Ale zároveň stojí za to zvážit toxicitu rostliny používané ve vysokých dávkách nebo dlouhodobě. [5]

Při léčbě cystitidy je oblíbenější nálev z rostliny, který se připravuje z 2-3 polévkových lžic. L. (10 g) jemně nasekaných bylinek a 1 šálek vroucí vody. Kompozice musí být poslána do vodní lázně, kde bude muset být půl hodiny. Poté bude nutné bylinnou infuzi ochladit v přírodních podmínkách, přefiltrovat a přidat do ní převařenou vodu tak, aby celkový objem byl 200 ml. Hotový "lék" se doporučuje užívat po jídle. Jednotlivá dávka s - 2 polévkové lžíce. L. Mnohonásobnost příjmu - 3krát během dne.

Hypotenze a těhotenství jsou kontraindikacemi použití divokého rozmarýnu. Vzhledem k tomu, že je rostlina považována za jedovatou, neměly by ji užívat kojící matky.

Při užívání bylin na cystitidu by se nemělo zapomínat na kopřivy. Přestože tato rostlina nemá výrazný antimikrobiální účinek, pomáhá posilovat organismus a udržovat jeho ochranné vlastnosti, což je velmi důležité v prevenci komplikací (a relapsů u chronické cystitidy). Užitečnými vlastnostmi byliny jsou močopudné a hojivé účinky (poslední zmíněná vlastnost pomáhá zmírnit zánět, když se na sliznici močového měchýře objeví mikroeroze), schopnost snižovat otoky tkání a bolest.

Navzdory pálivým vlastnostem mladých kopřivových listů pokrytých drobnými chloupky není rostlina jedovatá, takže ošetření s ní lze považovat za docela bezpečné. Pokud lžíci suché trávy zalijete vroucí vodou a budete půl hodiny trvat, získáte příjemně chutnající kopřivový čaj, který můžete pít až 3 sklenice denně teplý po jídle.

Přidáním heřmánku, malin, echinacey, třezalky do listů kopřivy můžete změnit chuťové vlastnosti nápoje, přičemž jeho léčivé vlastnosti budou ještě vyšší.

Kopřiva s cystitidou může být použita ve formě odvarů a infuzí, samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami, přidat čerstvé listy do salátů, polévek a čerstvých šťáv, ale je třeba si uvědomit, že rostlina má kontraindikace. [6]

Hemostatické vlastnosti kopřiv neprospějí lidem se sklonem k trombóze a vysoké viskozitě krve. Bylina se také nedoporučuje při nízkém krevním tlaku, stejně jako v těhotenství (zvyšuje tonus dělohy).

Pro přesličku je charakteristický i výrazný protizánětlivý a diuretický účinek. Stejně jako třezalka nebo kopřiva má tato léčivá rostlina tendenci zastavovat krev a hojit rány, což je důležité u chronické cystitidy na pozadí urolitiázy. [7]

Odvar z přesličky je považován za oblíbený při zánětech močového měchýře. Musíte to vařit rychlostí 2 polévkové lžíce. Bylinky na 1 litr vody. Kompozice se udržuje na ohni při nízkém varu po dobu 5 minut, poté se odstraní ze sporáku, nechá se vychladnout a přefiltruje.

Musíte vzít takovou kompozici 3-4krát během dne, 3 polévkové lžíce. Pro recepci.

Bylina přeslička se hodí k heřmánku, medvědici, kopřivě. Povolena je kombinace trávy s březovými listy, jalovcem. Takové sbírky bylin mají komplexní účinek na urogenitální a imunitní systém, takže účinek jejich použití je silnější a rychlejší.

Odvary a nálevy z přesličky, heřmánku, řebříčku a mnoha dalších bylin lze používat nejen uvnitř, ale také z nich připravovat léčebné koupele (teplé koupele nohou uvolňující křeče a bolesti, sedací koupele o teplotě cca 37 st.), přidat do koupel na plavání. Zároveň je však důležité pochopit, že tepelné postupy jsou užitečné pouze při absenci hnisavých procesů v orgánu a krvácení, proto je před jejich praktikováním nutné poradit se s lékařem.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.