^

Zdraví

Smekta při otravě

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jako protiprůjmový gastrointestinální protektor, tedy prostředek, který chrání sliznici gastrointestinálního traktu, má Smecta své adsorpční vlastnosti v případě otravy.

Proto při odpovědi na otázku, zda lze Smectu použít k otravě, odborníci berou na vědomí účelnost jejího použití především pro malé děti - kvůli reálné hrozbě rychlé dehydratace s průjmem. A přestože se konvenční léky proti průjmu v detoxikační terapii nepoužívají (protože zvracení a průjem jsou fyziologickým způsobem očisty těla od toxických látek), je použití Smecty - vzhledem k jejím adsorpčním vlastnostem - přijatelné i pro dospělé. [1]

Indikace Smecta v případě otravy

V zásadě se  Smecta používá k průjmu  - při komplexní léčbě onemocnění gastrointestinálního traktu doprovázených akutním a chronickým průjmem různého původu.

Pomáhá Smekta při otravě? Podle oficiálních pokynů je tento lék účinný při průjmech a otravách způsobených chybou v jídle, to znamená při komplexní  léčbě otravy jídlem  - akutní gastroenteritida při otravě jídlem; s tzv. Cestovatelským průjmem, stejně jako se střevními poruchami vyvolanými infekčními chorobami.

Mezi další indikace patří chronický průjem způsobený radiační terapií nebo chemoterapií a syndrom získané imunodeficience.

Při syndromu dráždivého tračníku Smekta nesnižuje průjem, ale díky sorpci a odstraňování přebytečných plynů ve střevě výrazně zmírňuje celkový stav.

Vzhledem k tomu, že Smecta (jiné obchodní názvy: Diosmectite, Smectalia, Endosorb, Dioctab Solution) je také nesystémové antacidum, lze ji předepsat na pálení žáhy, žaludeční potíže a další dyspeptické příznaky, jako je otrava žlučí a zvracení. Použití tohoto léku na zvracení je však nepřijatelné, pokud je příznakem závažné patologie trávicích orgánů (žlučník, slinivka, játra).

Ale v případě otravy alkoholem je nutné použít nikoli Smectu, ale enterosorbenty obsahující oxid křemičitý (včetně koloidního, jako v Polysorbu) nebo monohydrát oxidu hlinitého (Algeldrat). Čtěte více -  Co dělat při otravě alkoholem?

Formulář vydání

Smecta je k dispozici ve formě jemně dispergovaného prášku (baleno ve 3g sáčcích) a ve formě suspenze připravené k použití (také ve 3g sáčcích).

Farmakodynamika

Účinná látka tohoto přípravku - dioktaedrický smektit nebo diosmektit - se vztahuje na vrstvené jílové minerály - hlinitokřemičitany (obsahující soli hlinitokřemičitých kyselin) skupiny montmorillonitů. Mechanismus jeho účinku není zcela jasný.

Je známo, že díky své složité krystalové struktuře (v šestiúhelníkových buňkách minerálu jsou tři osmistěny, z nichž dva jsou obsazeny kationty hliníku) a velmi velkému specifickému povrchu snadno absorbuje vodu (objem adsorbované vody přesahuje hmotnost požitého smektitu osmkrát); zatímco prášek se ve vodě nerozpouští, ale silně bobtná, čímž se snižuje množství volné vody ve výkalech.

Diosmektit mění reologické vlastnosti hlenu trávicího traktu (vazbou na jeho protein-sacharidové molekuly), inhibuje mukolýzu buněk střevního epitelu, zabraňuje bakteriím a virům (přijímaným ústy) v ulpívání na nich a adsorbuje infekční agens (a jejich toxiny) z lumen gastrointestinálního traktu. Kromě toho diosmektit podporuje zvýšení sekrece glykoproteinu MUC2 (mucin-2) v tlustém střevě, který chrání epitel před antigeny vznikajícími při zánětu. [2]

Farmakokinetika

Stejně jako ostatní adsorbenty není diosmektit absorbován v gastrointestinálním traktu a je vylučován stolicí - bez jakýchkoli biochemických přeměn.

Jak rychle Smecta působí? V případě otravy nastává terapeutický účinek tohoto léku po několika hodinách - v závislosti na časovém intervalu mezi nástupem příznaků a užitím Smecty.

Dávkování a aplikace

Stejně jako ostatní absorbenty se Smecta užívá perorálně v případě otravy: denní dávka pro děti do jednoho roku - 3 g (jeden sáček), pro děti do dvou let - 3-6 g (jeden nebo dva sáčky); pro děti starší dvou let - 6-9 g (dva nebo tři sáčky); pro dospělé - 9-12 g (tři až čtyři sáčky).

  • Jak chovat Smectu? Prášek z jednoho sáčku se smíchá s převařenou vodou (130-150 ml nebo půl sklenice) při pokojové teplotě.
  • Jak pít Smectu - před jídlem nebo po? V případě otravy se lék užívá před jídlem.
  • Kolik pít Smectu v případě otravy? V případě intoxikace jídlem se diosmektit používá dva až tři dny.
  • Kolikrát pít Smectu v případě otravy? Stačí tři až čtyři dávky denně.

Aplikace pro děti

Oficiální pokyny uvádějí, že Smectu lze používat pro děti od dvou měsíců věku - jako doplněk k perorální rehydratační léčbě akutních průjmů, včetně otrav a střevních infekcí. [3]

Co podávat při otravě dítěte podrobně popisuje publikace -  Otrava jídlem u dítěte

Je nutné udržovat rovnováhu vody a elektrolytů v těle a podávat dětem roztoky pro orální rehydrataci: Gastrolit, Glucosolan nebo Regidron v případě otravy.

Podle přehledu Cochrane zveřejněného v dubnu 2018 může použití diosmektitů u dětí s akutním průjmem vytvořením bariéry pro vstup toxinů snížit zánět střev způsobený virovou infekcí.

Viz také -  Smecta pro novorozence

Používejte Smecta v případě otravy během těhotenství

Podrobnosti v materiálu -  Smecta v těhotenství

Kontraindikace

Smecta je kontraindikována při motorické dysfunkci (paréze) střeva, obstrukční střevní neprůchodnosti a vysokém stupni střevního selhání různé etiologie.

Vedlejší efekty Smecta v případě otravy

Nežádoucí účinky mohou zahrnovat hypersenzitivní reakce (s kopřivkou a svěděním) a zácpu. Někteří mohou po přípravku Smecta zaznamenat plynatost a zvracení.

Předávkovat

Překročení dávky diosmektitů může vést k zácpě.

Interakce s jinými léky

Smecta se neužívá spolu s jinými perorálními léky, protože ovlivňuje jejich absorpci v gastrointestinálním traktu a účinnost. Smecta a aktivní uhlí se také neužívají současně.

Podmínky skladování

Diosmektit by měl být skladován v celých sáčcích, při pokojové teplotě, na suchém místě.

Skladovatelnost

Doba použitelnosti tohoto výrobku je 4 roky.

Analogy

Při otravě jídlem lékaři doporučují užívat aktivní uhlí (Sorbex, Karbaktin, Ultrasorb) nebo sorbenty s polyvinylpyrrolidonem - Povidon, Enterosorb (které začnou působit čtvrt hodiny po požití).

Analogy Smecta mohou být považovány za takové enterosorbenty, jako je Enterosgel nebo Enteroactin (obsahující polymethylsiloxan polyhydrát); Polysorb (s koloidním oxidem křemičitým); Atoxil, Alfasorb, Sorboxan (na bázi oxidu křemičitého ve formě jemného prášku); Polifan a Polyphelan (s hydrolytickým ligninem jako účinnou látkou).

Viz také -  Pomoc při otravě jídlem

Tablety Pancreatin, Creon, Festal, Enzistal nebo Mezim se nepoužívají k otravě, protože tyto látky obsahující enzymy (lipáza, α-amyláza, proteáza, trypsin, chymotrypsin) se používají při poruchách trávení spojených se snížením produkce pankreatických enzymů spojených s funkční pankreatickou insuficiencí.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Smekta při otravě" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.