^

Zdraví

A
A
A

Svědění šourku u mužů

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi onemocněními kůže a podkožní tkáně v MKN-10 se svědění rozlišuje samostatně, i když je sekundárním příznakem dermatologických onemocnění. Velmi častý problém – svědění šourku u mužů – jako diagnóza je zařazen v rubrice „Dermatitida a ekzém“ se samostatným kódem – L29.1.

Příčiny svědivý šourek u mužů

Ve skutečnosti lze objasnění „u mužů“ považovat za nadbytečné, protože  šourek  nebo šourek (svalovokutánní schránka varlat) je součástí vnějších pohlavních orgánů mužů, včetně dětí a dospívajících.

Takový nepříjemný příznak, jako je svědění kůže šourku, má jinou etiologii a dermatologové uvádějí jako hlavní důvody jeho vzhledu, jako jsou:

  • kousnutí roztočem svrabem (Sarcoptes scabiei), které se šíří přímým kontaktem nebo kontaminovanou podestýlkou a  vzniká svrab ; [1]
  • stydká pedikulóza nebo  ftiriáza ; [2]
  • mykózy - poškození kůže v oblasti tříselných záhybů dermatofytními houbami (Epidermophyton, Microsporum, Trichophyton), které jsou diagnostikovány jako  inguinální epidermofytóza ; [3]
  • kandidomykóza  vnějších pohlavních orgánů (kandidóza nebo drozd) - onemocnění způsobené kvasinkovou houbou Candida albicans; [4]
  • různé typy dermatitidy, včetně kontaktní - jednoduché dráždivé a alergické, stejně jako ekzém (atopická dermatitida). [5]Mimochodem, dermatitida může být lokalizována pouze na šourku a tříslech a být multifaktoriální patologií;
  • reverzní genitální psoriáza nebo  psoriáza na genitáliích ; [6]
  • genitální bradavice (také nazývané genitální bradavice); jejich vzhled je výsledkem kožních lézí s lidským papilomavirem (HPV typu 2 nebo 6), který je infikován pohlavním stykem; [7]
  • genitální herpes , způsobený virem herpes simplex (HSV), přenášený jakoukoli kontaktní cestou. [8]

Invaze Enterobius vermicularis - červi u dětí - vyvolávají svědění šourku u dítěte nebo dospívajícího; u dospělých není tato helmintiáza také neobvyklá a v noci způsobuje silné svědění šourku a řitního otvoru a také hráze.

Rizikové faktory

Existují určité rizikové faktory pro vznik tohoto příznaku, zejména nedostatečná hygiena, zvýšené pocení, nadváha, těsné oblečení, přítomnost intertrigo-  plenkové vyrážky v tříslech .

Kontakt velmi tenké, kapilární kůže šourku s okolní kůží, vysoká vlhkost a teplota - při nepřítomnosti vzduchu - jsou ideální podmínky pro vznik kontaktní dermatitidy (vzhledem k materiálu spodního prádla, latexu kondomu apod.). ) a alergické kožní reakce (na stejné produkty péče o tělo), které způsobují hyperémii, svědění a otok šourku.

Kromě toho se zvyšuje riziko svědění kůže při cukrovce a onemocnění štítné žlázy; nedostatek riboflavinu (vitamín B2), železa a zinku; astma a senná rýma; s oslabenou imunitou a onkologií.

Patogeneze

Obecně platí,  že patogeneze kožního svědění , bez ohledu na jeho umístění, je způsobena podrážděním volných nervových zakončení spojených s receptory v epidermis a dermis a uvolňováním prozánětlivých mediátorů (cytokinů) a / nebo chemických mediátorů, z nichž jeden je histamin, uvolňovaný v reakci na expozici alergenu buňkami kožní mastitidy.

Uvolňování cytokinů může být zprostředkováno imunitním systémem, jako je tomu u atopické dermatitidy. Zvýšené svědění způsobují další biologicky aktivní sloučeniny, neurotransmitery a neuropeptidy: acetylcholin, serotonin, některé prostaglandiny a proteinázy, lymfokiny a interleukiny.

Pocit svědění se přenáší podél sympatických aferentních vláken C do dorzálního rohu míšního a poté – podél spinothalamického traktu – do mozkové kůry.

Symptomy svědivý šourek u mužů

Doprovodné příznaky svědění se liší v závislosti na etiologii.

V některých případech chybí první známky v podobě jakýchkoli viditelných změn na kůži šourku a anogenitální oblasti, to znamená, že prvním příznakem může být svědění, jako v případě infekce červy, které způsobují poměrně intenzivní svědění. šourku v noci.

V noci se objevuje silné svědění šourku, stejně jako mezi šourkem a řitním otvorem se svrabem - s malými červenými papulárně-vezikulárními vyrážkami na kůži (při pečlivém vyšetření kůže si můžete všimnout pohybů klíště).

U plísňových infekcí, které postihují kůži pohlavních orgánů, vnitřní stranu stehen a hýždě, dochází k zarudnutí, papulární vyrážce ve formě prstenců se šupinatými okraji a svědění šourku a hráze. Vyrážky jsou nakažlivé a mohou se rozšířit po celém těle.

Jak se projevuje kandidomykóza, podrobně v článku -  Příznaky a známky drozd u mužů .

Kontaktní dermatitida je charakterizována zarudnutím a svěděním šourku s deskvamací epitelu (olupováním). Ekzém (atopická dermatitida) se obvykle projevuje jako skvrny podrážděné, červené nebo červenošedé kůže, na kterých se mohou vytvořit malé puchýře naplněné tekutinou; exsudát z nich vytéká s tvorbou oblastí s pláčem a erozí kůže, případně pokrytých krustou.

Příznaky genitálních bradavic (anogenitálních bradavic) u mužů jsou podrobně popsány v publikaci -  Genitální bradavice u mužů .

Pálení a svědění šourku a penisu, otok podkoží, překrvení a bolestivost postiženého místa, puchýřovitá vyrážka a ulcerace pokryté strupem – tyto příznaky znají ti, kteří prodělali genitální herpes.

Další užitečné informace v materiálu -  Svědění, pálení a zarudnutí v intimní oblasti u mužů .

Komplikace a důsledky

Hlavní důsledky a komplikace svědění v šourku a dalších mužských genitáliích se projevují exkoriace – škrábáním kůže v podobě škrábanců a oděrek. Škrábance mohou krvácet a snadno se nakazit bakteriemi a viry, které mohou způsobit zánět kůže.

Také škrábání může vést k lokálnímu ztluštění zrohovatělé a pod nimi ležící vrstvy kůže – lichenifikaci.

Se svrabem v kůži šourku a perigenitální zóny se mohou tvořit nádorovité infiltráty - benigní lymfoplázie kůže. A v případech genitální kandidomykózy je možný rozvoj kandidální  balanoposthitis .

Diagnostika svědivý šourek u mužů

V dermatologii diagnostika začíná fyzikálním vyšetřením pacientovy kůže a porovnáním zjištěných změn s obtížemi a anamnézou; provádí se  studie kůže  - s definicí morfologického typu vyrážky as přihlédnutím k jejich lokalizaci.

Testy mohou zahrnovat: kožní seškrab (na plíseň nebo svrab), perianální výtěr, biopsii papilomaviru, kožní testy na alergeny; krevní test na eozinofily, PCR analýza na HPV, na protilátky proti HSV.

Pro vyloučení diagnostických chyb a předepsání správné léčby je diferenciální diagnostika nesmírně důležitá, protože existují případy, kdy u dermatóz je obtížné klinicky určit etiologii vyrážek, proti kterým se vyskytuje svědění šourku. Dermatologové proto mohou předepsat další studie.

Čtěte také -  Diagnostika svědění .

Léčba svědivý šourek u mužů

Symptomatická léčba je zaměřena na zmírnění svědění. Poměrně rychle, ale ne úplně, to po použití  Fenistil antihistaminikového gelu přejde ; lze použít i jinou  mast na svědění . Předepisují se také perorální léky -  antihistaminika .

V souladu s diagnózou se používají topická činidla:

Etiologická léčba vyžaduje parazitární a plísňová onemocnění. Parazit  benzylbenzoát  (ve formě masti nebo krému) se používá při léčbě svrabu; existuje i  aerosol na svrab . Vši stydké se likvidují pomocí Permetrinu a jiných  mastí na vši .

Proti červům by se měla používat perorální anthelmintika, jako jsou tablety Piperazin adipát nebo  Helmintox  (Pyrantel).

Plísňové infekce nejlépe reagují na lokální a systémová antimykotika, která podrobně:

Přečtěte si také:

Doporučuje se dodatečně užívat antioxidační vitamíny (A, C a E) a B2.

U některých onemocnění, která způsobují svědění šourku u mužů, je možná fyzioterapeutická léčba -  Fyzioterapie dermatitidy a dermatózy .

Alternativní medicína a homeopatie

V některých případech může pomoci alternativní léčba:

S plísňovými infekcemi a genitálními bradavicemi se doporučuje bojovat pastou z čerstvého česneku s přídavkem olivového oleje (aplikujte na postiženou oblast na několik hodin dvakrát denně); přírodní jablečný ocet, brusinkový džus, šťáva z aloe a esenciální olej z čajovníku.

V případě podráždění pokožky šourku lze použít přírodní med a rakytníkový olej.

Při houbové infekci zahrnuje léčba bylinami aplikaci šťávy z čerstvého celandinu a také použití kořene lékořice: rozdrtí se na prášek, smíchá se s vodou do stavu kaše a vaří se 10 minut. Činidlo se aplikuje na kůži po dobu čtvrt hodiny dvakrát denně.

Homeopatie nabízí antimykotika, jako je Petroleum, Silicea, Graphites, Sepia a Thuja. A s porážkou houby Candida - Borax a Helonias. Pokud je svědění spojeno s ekzémem, homeopaté doporučují Sulphur, Hepar sulphuris, Lycopodium clavatum a Natrum Muriaticum.

Prevence

Hlavní prevencí je hygiena. Je nutné sledovat čistotu a suchost genitálií a vyhýbat se faktorům vyvolávajícím podráždění. To znamená, že je lepší umýt třísla a oblast genitálií jemným mýdlem (můžete použít dětské mýdlo s provázkem a heřmánkem), zabránit přehřátí a hromadění vlhkosti, vyhnout se těsnému syntetickému spodnímu prádlu, včas ošetřit plenkovou vyrážku.

Pojem hygiena zahrnuje i chráněný sex.

Předpověď

Svrab, plísňové infekce a kontaktní dráždivá dermatitida mohou být také vyléčeny. Ale u dalších onemocnění doprovázených svěděním šourku - atopická dermatitida, genitální psoriáza, genitální bradavice a herpes - není prognóza tak optimistická kvůli jejich recidivám.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.