Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Toxoplasmóza - diagnostika

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.06.2018

Klinická diagnostika toxoplazmózy

Diagnostika toxoplazmózy je založena na epidemiologických rizikových faktorech infekce a klinických a laboratorních diagnostických údajích.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Specifická a nespecifická laboratorní diagnostika toxoplazmózy

Parazitologická diagnostika toxoplazmózy (vyšetření biopsií lymfatických uzlin a dalších orgánů) nebyla široce používána kvůli své složitosti a pracovitosti. Pro detekci toxoplazmy se používá mikroskopie, přímá verze metody fluorescenčního testu (MFA) a metoda biotestu u bílých myší s izolací T. Gondii. Pro detekci proteinů patogenu s protilátkami IgM, IgG, IgA a polymerázovou řetězovou reakcí byl vyvinut způsob imunoblotování. Diagnostika nitroděložní toxoplazmózy je založena na metodách cordocentézy a amniocentézy. Tyto techniky však mají omezenou uplatnění v praktické medicíně, neboť jsou drahé, vyžadují zvláštní vybavení a určitou odbornou přípravu pracovníků.

Ve většině případů je diagnóza toxoplazmózy je použití sérologických testů. Sérologická diagnostika je založena na detekci toxoplazmózy tříd Ig G, M, A, E. Mohou být stanovena nepřímou fluorescenční protilátkou (NMFA), na pevné fázi enzymovým imunotestem (TIFM) a další. Mezi moderní toxoplazmóza serodiagnosis metod použít také diferenciální aglutinační testy, a lateksagglyutinatsii draslík TIFM pro detekci IgM na toxoplasm. Tyto testy detekci protilátek, jako jsou srážecí reakce (RP), fixace komplementu (RSK) a nepřímé hemaglutinace (Riga) se nyní používá jen zřídka, protože nízké citlivosti a specificity. Přítomnost toxoplazmózy může nainstalovat a používat kožní test s toksoplazminom. Nicméně, tento test se v posledních letech rovněž prakticky nepoužívají, protože tam jsou více citlivé moderní diagnostické metody, brání zavedení léku do těla pacienta. Při prenatální diagnóza toxoplazmózy se používají spolu s NMFA TIFM a reaguje s Sabin-Feldman barvivem (RK). Test je založen na neschopnosti Toxoplasma obarveného methylenovou modří v přítomnosti protilátek proti T. Gondii. Tato reakce je poměrně složitá, časově náročná a vyžaduje živou toxoplasmy, který není k dispozici ve všech laboratořích.

Opakované sérologickou diagnózu toxoplazmózy detekuje specifické protilátky protilátek IgM a IgG na antigeny Toxoplasma: IFA, IHA a IFA (ale nejsou informativní u pacientů s AIDS) provedl intradermální s toksoplazminom (nativní nebo rekombinantní). Při analýze a interpretaci sérologických diagnostických výsledků by měla být považována za ‚imunní‘ inkubační - výskyt protilátek proti antigenům parazita až po určité době latence - a vyhodnocovat výsledky výzkumu dynamiky. Kožní test indikuje infekci toxoplasmem, ale neposkytuje informace o charakteru průběhu onemocnění. Těhotné ženy s pozitivními serologickými reakcemi tráví ultrazvukem plodu v dynamice.

Instrumentální diagnostika toxoplazmózy

Při diagnostice mozkovou toxoplazmózu (zejména u pacientů s AIDS), se provádí CT, MRI mozku: v séru a mozkomíšním moku určení IgG titrů (zřídka IgM), zjištěné metodou PCR DNA patogena a vylučují jeden patogen.

Diferenciální diagnostika toxoplazmózy

Toxoplazmóza se liší od mnoha onemocnění infekční a neinfekční povahy: Hodgkinovy choroby, lymfocytární leukémie a jiných patologických stavů systému krve, tuberkulóza, listerióza, yersinióza, infekční mononukleózy. Onemocnění nervového systému a zrakových orgánů. U dětí, s přihlédnutím k věku, diferenciální diagnostiku toxoplazmózy se provádí CMV infekce, herpetické infekce a různé akutní respirační virové infekce, zarděnek, viru hepatitidy. Opakovaných potratů, narození dětí narozených s vrozenými vadami v séropozitivních žen by měly být vyňaty porodnické a gynekologické patologie.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.