^

Zdraví

A
A
A

Transplantace tkání: postup, prognóza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kožní aloštěpy se používají u pacientů s rozsáhlými popáleninami a dalšími stavy s masivní ztrátou kůže. Allografty se používají k pokrytí velkých postižených povrchů, čímž se snižuje ztráta tkáňové tekutiny a bílkovin a zabraňuje vzniku invazivních infekcí. Všechny aloimplantáty musí být nakonec odmítnuty, avšak na exponovaných površích se vytvářejí dobře vaskularizované granulace, na kterých jsou dobře známy autoprostory z vyléčených oblastí kůže pacienta. Kožní buňky mohou být pěstovány v kultuře a poté vráceny spálenému pacientovi, aby pokryly povrch rozsáhlých popálení; může být také použita umělá kůže vytvořená z buněčné kultury na syntetickém substrátu. Rozdělit kožní štěp se používá k urychlení hojení malých ran. Malý kus tkáně o tloušťce několika milimetrů je ošetřen zvláštním způsobem a dárcovská kůže se nachází v místě transplantace.

Transplantace chrupavky se používá u dětí s vrozenými vadami nosu nebo uší a u dospělých s těžkými lézemi nebo destrukcí kloubů (například závažná osteoartróza). Chondrocyty jsou odolnější vůči odmítnutí, snad proto, že malé množství buněk v hyalinní chrupavce je chráněno před napadením buněk imunitního systému matrixem chrupavky.

Kostní transplantace se používá k rekonstrukci významných kostních defektů (například po masivní resekci kostních nádorů). Životaschopné donorové kostní buňky v příjemci nepřežijí, ale mrtvá matrice aloštěpu může stimulovat osteoblasty příjemce k regeneraci matrice a vytvoření nové kostní tkáně. Matrix hraje roli základny pro spojení a stabilizaci defektů, dokud se nevytvoří nová kost. Kmenové aloimplantáty jsou zmraženy, aby se snížila imunogenita kosti (která umírá v době implantace) a glycerolýza k udržení životaschopnosti chondrocytů. Po implantaci není použita žádná imunosupresivní terapie. Ačkoli se u pacientů tvoří protilátky anti-HLA, počáteční pozorování neodhalují degradaci chrupavky.

Autogramy adrenálních medulí jsou stereotaxicky umístěny uvnitř CNS, což usnadňuje podle publikací symptomy Parkinsonovy nemoci. Rovněž se doporučuje použít aloimplantáty adrenální tkáně, zejména z dárcovského ovoce. Uvádí se, že fetální tkáň břišní oddělení středního mozku (Mesencephalon) stereotaktické implantovány v putamen (Shell - laterální konce lentikulární jádra mozku) u pacientů s Parkinsonovou chorobou ke snížení tuhosti a bradykineze. Nicméně, vzhledem k etické a politické debaty o možnosti použití lidské fetální tkáně je dostatečně velká, aby držet počtu kontrolovaných klinických studiích adekvátně posoudit plodu transplantace nervové tkáně je nepravděpodobné. V současné době jsou testovány xenografty endokrinologicky aktivních buněk od dárců-prasat.

Implantáty z thymusu plodu, získané z mrtvě narozených dětí, mohou obnovit imunologickou reaktivitu dětí s thymickou aplazií a následky abnormálního vývoje lymfoidního systému. Vzhledem k tomu, že příjemci jsou imunologicky neaktivní, imunosupresivní léčba není nutná, ale je možné vyvinout závažné "onemocnění štěpu proti hostiteli".

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.