^

Zdraví

A
A
A

Trhliny v nohách dítěte

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 15.06.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kůže na chodidlech a dlaních člověka se výrazně liší od kůže jiných částí těla. A ačkoli v dětství je stratum corneum epidermis tenčí než u dospělých, praskliny v nohách dítěte se objevují poměrně často.

Příčiny Trhliny v nohách dítěte

S ohledem na etiologii praskání kůže nohou vynecháme jejich lokalizaci na patách: tomuto problému je věnována samostatná publikace -  Popraskané paty u dětí .

Nejpravděpodobnější příčiny tvorby trhlin na kůži chodidel, na prstech, pod prsty a mezi prsty u dítěte jsou lékaři podmíněně rozděleni na exogenní (vnější) a endogenní (vnitřní) a indikují také fyziologické rizikové faktory spojené s vlastnostmi dětské pokožky.

Exogenní příčiny zahrnují:

 • fyzické namáhání kůže uvnitř obuvi v důsledku přehřívání a okluzivního účinku uzavřené obuvi (zabránění odpařování potu);
 • zvýšené  pocení nohou ;
 • zvýšená  suchost kůže na nohou  (navzdory skutečnosti, že chybí žlázy, které produkují maz na chodidlech);
 • vystavení pleťovým čisticím prostředkům a příliš horké vodě.

Vše výše uvedené vede u dětí od 3 do 14 let k běžnému chronickému stavu kůže nohou - juvenilní plantární dermatóze. Protože dochází k sezónním výkyvům a stav se může zhoršit nošením syntetických ponožek a bot, nazývá se tato dermatóza atopická zimní noha nebo zpocená ponožková dermatitida a za její komplikaci jsou ve skutečnosti považovány bolestivé praskliny.

Dermatologové dospěli k závěru, že v mnoha případech je příčinou suché kůže a popraskaných kožních vrásek na ploskách dětských nohou  atopická dermatitida , což je multisystémové onemocnění a je součástí stavu hyperreaktivity organismu na různé faktory prostředí. [1], [2]

Takže praskliny na nohou dítěte se mohou objevit i v létě: v otevřených botách mohou být nohy vystaveny intenzivnímu tření, zejména pokud se potí.

Mezi další stavy, které způsobují příznaky, jako je popraskaná kůže na nohou, patří:

Vlivem zvýšeného mechanického tlaku u dětí s nadváhou může dojít k popraskání kůže v oblasti tukových polštářků chodidel (s přechodem na boční plochy chodidla). Suchá popraskaná kůže na chodidlech, stejně jako popraskané prsty u dítěte, mohou být způsobeny hypotyreózou nebo metabolickými poruchami spojenými s cukrovkou.

Podélné praskliny na nehtech dítěte mohou být důsledkem traumatu (těžké modřiny), příliš úzkých bot, zvýšené lámavosti nehtů, plísňové infekce -  onychomykózy . Poškození nehtů dermatofyty se projevuje ztluštěním a porušením celistvé struktury jejich zrohovatělých plotének, které se začnou drolit, praskat nebo odlupovat. [7]

Patogeneze

V každém věku kůže plní bariérové funkce, ale dětská pokožka je tenčí a volnější a kožní bariéra je propustnější: i pH hydrolipidového pláště je posunuto na mírně zásaditou stranu. Během prvních pěti až šesti let života dítěte pokračuje tvorba všech vrstev kůže a přeměna její struktury – z buněčné na vazivovou.

Při vysvětlování patogeneze atopické kožní reaktivity, která je charakteristická pro dostatečný počet dětí, odborníci upozorňují na určitou roli genetické predispozice. Týká se to jak vrozených poruch kornifikace keratinocytů způsobených mutacemi genů pro transkripční faktory (proteiny podílející se na diferenciaci buněk), tak změn v genu pro protein filagrin (FLG). Tvoří se v keratohyalinových granulích zrnité vrstvy epidermis (Stratum granulosum) a váže nejen keratiny rohové vrstvy, ale také zajišťuje uvolňování přirozených hydratačních a acidobazických faktorů pokožky při jejím odbourávání.

Zahraniční studie navíc prokázaly, že u dětí s hypertrofovanou atopickou kožní reakcí dochází k poruchám metabolismu kyseliny linolové, která je nezbytná pro udržení úrovně hydratace epidermis, a k potlačení funkcí kožních antimikrobiálních proteinů: katelicidinu (jeho aktivita je regulován vitaminem D3, který se v těle syntetizuje z vitaminu D vystaveným slunečnímu záření, a dermcidinem, produkovaným ekrinními potními žlázami (které se nejvíce nacházejí na plantárních površích chodidel a dlaní).

Symptomy Trhliny v nohách dítěte

První známky praskání kůže si můžete všimnout prohloubením záhybů kůže v záhybech kloubů mezi falangami prstů - ze strany podrážky. Kromě pat se u dítěte nejčastěji vyskytuje prasklina na palci u nohy. Může to být dost hluboké, velmi bolestivé a krvácející.

Praskliny pod prsty u dětí postihující flexorové rýhy mezi metatarsem a prvními články prstů (na flexorové straně metatarzofalangeálních kloubů) se objevují v případech juvenilní plantární dermatózy (při které se stávají i nosné plochy chodidla červené a lesklé), elementární hyperhidróza, atopická dermatitida nebo keratoderma.

A s houbovou infekcí jsou pozorovány slzné a svědivé praskliny mezi prsty dítěte.

Komplikace a důsledky

Při tvorbě hlubokých trhlin se následky projevují pocitem bolesti při chůzi a poškozením kapilár s jejich krvácením.

A komplikace jsou spojeny se sekundární infekcí a rozvojem bakteriálního zánětu, kdy kůže zčervená, podkoží oteče, může docházet k pláči nebo hnisání.

Diagnostika Trhliny v nohách dítěte

Diagnóza je založena na klinických příznacích, vyšetření poranění a anamnéze.

Mohou však být zapotřebí testy a laboratorní testy, jako jsou kožní seškraby (k vyloučení plísňové infekce), krevní testy na cukr, hormony štítné žlázy a protilátky. Čtěte více –  Vyšetření kůže

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika je důležitá ve všech případech, ale zejména u plísňových kožních lézí, protože její léčba vyžaduje jmenování antimykotik, stejně jako u plantární psoriázy nebo keratodermie, které jsou léčeny topickými kortikosteroidy.

Kdo kontaktovat?

Léčba Trhliny v nohách dítěte

Trhliny se ošetřují pomocí topických prostředků. Jedná se o léky ve formě mastí, krémů, krémových balzámů, hydrofilních krémů (gelů):

Methyluracil, Reskinol, Panthenol (Bepanten, Pantoderm), Sudocrem, Rescuer, 911 Zazhivin, Gehwo.

Pokud prasklina pláče, aplikuje se zinková mast nebo pasta.

Pokud je trhlina infikovaná, je třeba použít antibiotickou mast: Levomekol, emulze synthomycin, Baneocin, Nitacid, Isotrexin (pro děti starší 12 let) nebo antiseptické krémy jako REPAIRcream,

Při hlubokých prasklinách jsou účinné tekuté (hydrokoloidní) obvazy na kůži, před kterými se poškozená oblast kůže ošetří roztokem furacilinu, Betadinu, Mramistinu nebo Chlorhexidinu.

Když jsou praskliny mezi prsty u dítěte důsledkem mykózy, je nutné aplikovat  mast z plísně mezi prsty .

Homeopatie nabízí masti proti prasklinám, jako je Boro plus, Calendula a Cycaderm.

Fyzioterapeutickou léčbu (elektroforézu hydrokortisonem) může předepsat dermatolog, pokud má dítě starší dvou let hluboké praskliny při atopické dermatitidě – to znamená, že není spojeno s houbovou infekcí a také není infikováno bakteriemi.

Lékař může doporučit podávat dětem vitamíny A a D.

Vyzkoušejte lidovou léčbu - mazání trhliny rakytníkovým nebo šípkovým olejem, rybím olejem nebo lanolinem, šťávou z listů aloe nebo plodů kaliny, roztoky mumie nebo propolisu.

Bylinná léčba se zpravidla omezuje na koupele nohou nebo pleťové vody s odvary a vodními infuzemi z heřmánku, kopřivy, měsíčku lékařského.

Prevence

Nikdo netvrdí, že vzniku trhlin na nohou dítěte lze ve všech případech zabránit. Prevence negativního vlivu exogenních faktorů je však možná. A zahrnuje:

 • každodenní mytí nohou jemným mýdlem, důkladné vysušení pokožky mezi prsty;
 • nošení bot a ponožek vyrobených z přírodních materiálů;
 • pravidelná výměna ponožek;
 • častá chůze naboso doma;
 • zvlhčení suché pokožky nohou (používání hydratačního krému na nohy po koupeli nebo sprše);
 • použití  účinných prostředků na pocení nohou ;
 • včasná léčba dermatomykózy a  antimykotická léčba obuvi .

Při suché pokožce děti potřebují esenciální mastné kyseliny, zejména linolenovou, která je obsažena v tučných mořských rybách, vaječných žloutcích, rostlinných olejích, ořeších, slunečnicových semínkách.

Předpověď

Lékaři s jistotou určují prognózu jako dobrou: většina trhlin se zahojí do týdne léčby. Hluboké praskliny na nohách dítěte lze zacelit za dva týdny (pomocí tekutých kožních obvazů).

A juvenilní plantární dermatóza obvykle odezní během puberty.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.