Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vaginální plexus břišní dutiny a pánve

Lékařský expert článku

Dětský neurochirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

V břišní dutině a v pánevní dutině jsou různé plexusy vegetativního nervu největší velikosti, sestávající z vegetativních uzlin a svazků nervových vláken, které je spojují. Uzly jsou uspořádány vegetativní tělo eferentní neurony cestu, která zpracovává (postganglionic vlákna) jsou odeslány z těchto interlacings vnitřních orgánů a cév pro jejich inervace.

Jedním z největších vegetativních plexů břišní dutiny je abdominální aortální plexus umístěný na aortě a pokračující v její větvi.

Největší a nejdůležitější hodnotou v rámci břišní aorty plexus je celiac plexus (plexus coeliacus), nebo jak se nazývá, „solar plexus,“ nebo „mozkové dutiny břišní.“ Celiakální plexus se nachází na předním povrchu břišní části aorty kolem celiakie. Skládá se z několika velkých uzlů (často pěti) a z mnoha nervů spojujících tyto uzly. Složení celiakie plexu zahrnují dva ve tvaru půlměsíce útrob uzel, umístěné vpravo a vlevo od osy břišní. Levá celiakie uzel je přilehlý k aortě, vpravo - spodní povrch v játrech, v přední - do hlavy pankreatu. Ve složení břišní plexu obsahuje dva aortorenal uzel, z nichž každá je umístěna na místě původu z aorty příslušné renální arterie a nepárové horním uzlem mezenterické, ležící na začátku tepny se stejným názvem. Aby se vešly celiac plexus vlevo a vpravo malé i velké hrudní splanchnická nervy bederní splanchnická nervy bederní sympatického kmene uzlu. U celiakie plexus fit, ale projít tranzitních uzlů zadní kufr vagus vláken a senzorických vláken pravého bráničního nervu. Z uzlů na celiakii plexus nervů rozšířit již obsahující Postganglionic sympatická nervová vlákna a preganglionic parasympatické větve bloudivého nervu, který sám nebo společně s plavidly jsou odeslány orgánům. Nachází se kolem cév, nervů tvoří tzv vokrugsosudistye (periarterial) vegetativní plexus a tlustší vnitřnosti - intraorgan vegetativního plexus.

Početné autonomní (soucitný) proud vláken podél celiakii kufru a jejích poboček, které tvoří stejnojmenný plexuses kolem společné jater, sleziny, levé žaludeční tepny a jejích poboček. Organ plexus parenchymatózních orgánů jsou uspořádány nejen kolem krevních cév, ale v pojivové tkáni stromatu orgánů. Toto produkuje žaludeční plexus (plexus gastrici), sleziny plexus (plexus lienalis), jaterní plexus (plexus hepaticus), slinivky břišní-dvanáctníku plexus (plexus pancreaticus) a další.

Nervu plexus dutých orgánů :. žaludek, tenké střevo a tlusté střevo, a močových cest a žlučníky a další - jsou uloženy mezi vrstvy varhany stěny. Takto izolovaný podseroznoe, intermuscular a submukózní plexus inervace svalů nosných stěn orgány a žlázy. Z každého uzlu celiaky větve rozšířit na nadledvinek, tvořících dvojici adrenální plexu (plexu suprarenalis). V rámci nadledvin vegetativních větví jsou preganglionic sympatické vlákna, která inervují dřeně nadledvin. Tak, dřeň nadledvin, které mají společný původ s uzly autonomního nervového systému, na rozdíl od jiných orgánů připraví inervace přímo vlivem PREGAN-glionarnyh sympatická nervová vlákna, která koncový efektor nervová zakončení v sekrečních buněk dřeně.

Abdominální aortální plexus (plexus aorticus abdominalis) je přímým pokračováním celiakálního plexu. Toto plexus je deska nervových vláken a uzlů umístěných na předním povrchu aorty a celiakie kufru do nadřazené mezenterické tepny, nebo dokonce k nižší mezenterické tepny. Na úrovni mezi dvěma mezenterickými tepnami se tento plexus nazývá intergranulární plexus (plexus intermesentericus).

Abdominální aortální plexus přivádí do renálních cév tenké větve, v jejichž adventitii vzniká párový renální plexus (plexus renalis). Při tvorbě renálního plexu se účastní větve horní bederní oblasti sympatického kmene, stejně jako preganglionické parasympatické vlákna z větví pravého vagusového nervu. V renálním plexu se neustále objevuje jeden nebo dva poměrně velké uzliny ledvin (ganglia renalia) a velké množství malých uzlin. Velké renální uzliny se nacházejí v přední a dolní části renální tepny. Sympatické vlákna renálního plexu podél větví stejné tepny pronikají do ledvin a také přecházejí do močovodu a podílejí se na tvorbě ureterického plexu (plexus uretericus).

Větve břišního aortálního plexu jsou doprovázeny cévami pohlavních žláz. U mužů podél varlat se objevuje párový testikulární plexus (plexus testicularis). U žen podél vaječníkových artérií spadá do pánevního plexu i plexus ovaricus.

Větve mezenterického uzlu, stejně jako abdominální aortální plexus, procházejí do nadřazené mezenterické tepny a vytvářejí vynikající mezenterický plexus.

Mesenterica superior plexus (plexus mesentericus superior) se nachází na spodní části nadřazené mezenterické tepny na úrovni I bederní obratle, a v adventicie cévy velké. To plexus pokračuje střevní a střevní tepna, dosáhne small blind, vzestupné a příčných dvojtečky, v jehož stěnách jsou pod serózní, svalnatý, střevní a pod sliznice plexus.

Pokračování břišního aortálního plexu je nižší mesenterický plexus (plexus mesentericus inferior). V tomto plexu přicházejí i větve od horních bederních uzlin sympatického kmene. Skrze větve nižších mezenterických tepny plexus nervů, které dosáhnou sigmoid, sestupné a levou polovinu příčného tračníku a ve svých zdech tvoří podseroznoe a pohybový střevní submukózni plexus. Ze spodního mezenterického plexu vzniká horní rektální plexus (plexus rectalis superior), doprovázející stejnou tepnu.

Břišní aorty plexus se vztahuje na společné arteria iliaca z pravé a levé kyčelní plexu (plexus iliaci), a vysílá několik poměrně velké nervy, které jdou do horní hypogastrické plexu (plexu hypogastricus lepší. Tento plexus je umístěna na předním povrchu aorty a pod bifurkaci , na orgánech spodní bederních obratlů a kosti křížové. Horní hypogastric plexus se skládá z plochých svazků nervových vláken. Na tuto plexu také vhodný splanchnic nervů nižší bederní a tři horní kříž tsovyh místa pravého a levého sympatické kmeny.

Poněkud nižší sakrální mys horní hypogastric plexus je rozdělen do dvou paprsků - vlevo a vpravo hypogastric nervy combined nazývá „pánevní plexus.“ Za peritoneem se hypogastrické nervy snižují do dutiny malé pánve a tvoří spárovaný spodní hypogastrický plexus.

Dolní hypogastric plexus (plexus mesentericus horší) složený ze svazků autonomních vláken sestupující v pánvi horního hypogastrické plexu a také větve z uzlů sakrálních sympatické kmeny a pánevních vláken (parasympatický) viscerální nervy. Pravá a levá spodní hypogastric plexus leží na zadní straně pánve. Středová část každého spodního hypogastrického plexu u mužů je přilehlý k bočnímu povrchu ampule konečníku, přední přichází do semenných váčků. Plexus zasahuje do močového měchýře a prostaty, jako mochspuzyrnogo plexu (plexus vesicalis), prostaty plexu (plexus prostaticus), plexus vas deferens (plexus deferentialis) a dalších orgánových pletení. Ženy mají nižší hypogastric plexus je také umístěn po stranách konečníku, přední dosáhne děložního čípku a poševní klenba - tvoří utero-vlagalishnoe plexus a přechází do močového měchýře. Boční hrana spodního hypogastrické plexu dosáhne velké nádoby malé pánve.

Uzly dolního hypogastrického plexu mají jinou velikost a tvar. Vedle uzlů je v nervových svazech mnoho neuronů.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.