^

Zdraví

Vejce pro diabetes 1. A 2. Typu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 04.07.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Je těžké si představit způsob stravování, který vylučuje vejce. Jsou vynikající v jakékoli „roli“: jako soběstačný pokrm, jako součást salátů i jako nepostradatelná přísada do pečení. A nechybí ani nepotravinářské využití vajec a jejich složek... A pokud se dříve o vejcích při cukrovce mluvilo jen v rámci zákazu, dnes se názor lékařů změnil ve prospěch milovníků vajec.

Mohu jíst vejce s diabetem 1. A 2. Typu?

Kromě léků musí diabetici správně jíst, to je nejdůležitější část léčby. Principy diety jsou zdravé potraviny plus střídmost. Pokud jsou tyto zásady dodržovány, pak je potřeba léčiv výrazně snížena. Praxe ukazuje, že dietní jídlo může být chutné a rozmanité. Vejce při cukrovce, včetně, plní tuto funkci. [1]

Rozdíly ve výběru pokrmů pro oba typy jsou způsobeny příčinami a důsledky patologií, kterým se nyní nebudeme věnovat. Je možné jíst vejce s diabetem 1. A 2. Typu je samostatný problém a je dlouhodobě kontroverzní. Rozhoduje o tom lékař individuálně, na základě charakteristiky průběhu onemocnění a zdravotního stavu obecně.

Seznam produktů povolených pro diabetes zahrnuje vejce v malých množstvích. Ve starších doporučeních jsou omezení přísná – 2 bílkoviny týdně, vyřadit žloutky. Pak medicína povolila až 4 vejce, hlavně ve formě omelety. A nové studie přesvědčily lékaře, že tento produkt nejenže neškodí, ale dokonce se doporučuje diabetikům.

 • Za předpokladu, že patologie není komplikována dalšími problémy, lze jíst 1 vejce denně při jakémkoli jídle.
 • V případě rizik je spotřeba omezena na 2–4 ks. V některých případech by měly být žloutky zlikvidovány.
 • Syrové vejce mohou pít ti, kteří je mají velmi rádi, ale příležitostně.

Smažená jídla jsou zakázána, pokud to znamená „klasickou“ variantu: vejce se sádlem, slanina, klobása. Míchaná vejce je povoleno vařit na nepřilnavém nádobí bez přidání škodlivých přísad. [2]

Obecná informace Vejce pro diabetes 1. A 2. Typu

Škodlivost vajec je spojena s cholesterolem a také s tím, že jsou zdrojem salmonelózy, infekčního střevního onemocnění. Křepelčí produkt v tomto smyslu je méně nebezpečný než kuře. Oběma hrozbám se ale dá snadno předejít: nepřekračovat doporučené porce vajec při cukrovce a pečlivě omýt skořápku od viditelného i neviditelného znečištění.

 • Jestliže dřívější odborníci tento produkt diabetikům zakazovali, nyní převládá alternativní názor. V hlavních článcích autoři citují výzkum z University of Sydney, který vyvrací dřívější představu, že vejce škodí cukrovce. [3]

Podle podmínek byla skupina dobrovolníků rozdělena na dvě části. Někteří jedli 12 kusů týdně, jiní - jedno nebo dvě slepičí vejce. Vědci několik měsíců sledovali hladinu cukru a cholesterolu a také krevní tlak. Experiment ukázal, že během této doby v žádné skupině nevznikla žádná rizika. A že ve skutečnosti škodí úplně jiné produkty. Tím byl vyvrácen názor, že vejce při cukrovce jsou nebezpečná. [4]

Zároveň se doporučení ohledně míry spotřeby v jednotlivých zemích mění a liší. Například Američané, známí jako aktivní bojovníci s cholesterolem, navrhují diabetikům jíst alespoň 4 vejce týdně. Výzkum na toto téma pokračuje a je docela reálné očekávat nové objevy a doporučení.

Slepičí vejce pro diabetiky

Často se v rozborech diabetiků objevuje nárůst tzv. „špatný“ cholesterol. To je považováno za alarmující rizikový faktor pro srdce, kvůli kterému jsou jakákoli vejce při cukrovce dlouho nežádoucím produktem. Podle nového výzkumu se ukázalo, že slepičí vejce pro diabetiky byla zakázána nespravedlivě a že ve skutečnosti nemají negativní vliv na stav krve. Proto je mohou diabetici konzumovat denně.

 • Úlohou vajec u diabetu 2. Typu je dodávat bílkoviny, vitamíny a zdravé tuky. Jsou potřeba denně, aby tělo pracovalo v určitém množství a přípravek je schopen ho poskytnout.

Cholesterolu se nemusíte bát, protože jeho množství není kritické. Nebezpečí spočívá jinde: v původcích salmonelózy, kteří jsou infikováni vaječnými produkty. Vyhnout se hrozbě je snadné: stačí uvařit vejce. Při vystavení vysokým teplotám Salmonella zemře a ztratí veškeré nebezpečí. [5]

Podle výživových poradců je nejlepší čas na vaječné pokrmy druhá snídaně nebo odpolední svačina. Všechny možnosti jsou vhodné: drcení, „sáček“, parní omeleta. Vaření nabízí řadu chutných receptů, včetně salátů kombinovaných se zeleninou, bylinkami a dalšími přísadami. Fanoušci smažených vajec jsou nabízeni k vaření bez oleje.

Syrová, vařená, smažená vejce na cukrovku

V dietě číslo 9, určené pro lidi s vysokou hladinou glukózy, jsou omezeny potraviny s cholesterolem a bohaté na tuky, včetně vajec. Denní strava obsahuje ne více než 1 ks. V jaké formě by se měly konzumovat a co je lepší: syrová, vařená, smažená vejce na cukrovku?

 • Surový produkt je jedinečným zdrojem přírodních složek nezbytných pro lidský organismus. Sportovci pijí koktejl zvaný vaječný koňak na budování svalů, zpěváci na posílení hlasivek. Alternativní medicína používá čerstvá vejce na kašel a mnoho žen vyrábí masky na pleť a vlasy.

Problém má bohužel i špatnou stránku. Vejce mohou být kontaminována salmonelou bez ohledu na veterinární kontrolu. A ještě více, pokud takové nejsou, při nákupu od náhodných lidí prodávajících domácí produkt. Proto před rozbitím vejce umyjte skořápku mýdlem a vodou a zkontrolujte čerstvost. Vejce na cukrovku se také připravují s citronovou nebo jinou ovocnou šťávou.

 • Stejně důležité je, aby vejce bylo čerstvé, i když se nejí syrové. Skořápka čerstvých vajec je čistá, neporušená, ponořená ve vodě, nevyplave na povrch. [6]

Vařená vejce jsou schopna zabránit rozvoji cukrovky, což bylo experimentálně potvrzeno. Vařené naměkko si zachovává všechny výhody a snadno se vstřebává v trávicím traktu. Je důležité, aby takové zpracování nezvyšovalo glykemický index.

Při správném smažení se GI také téměř nezvyšuje. Ale smažená vejce na běžné pánvi nejsou tou nejlepší volbou. Je důležité nenasytit pokrm přebytečnými tuky. K tomu existuje parní metoda pro vaření omelet. V extrémních případech nalijte trochu rostlinného oleje. [7]

 • Jídelníček si můžete zpestřit pomocí originálních jídel, jako je například francouzské sázené vejce – jedna z odrůd vajec naměkko. Syrové vejce mohou pít ti, kteří je mají velmi rádi, ale příležitostně.

Ale je tu podmínka: lidem se doporučuje, aby se s tímto jídlem příliš nepouštěli, aby místo plus nedostali mínus, tedy vyšší pravděpodobnost nebo komplikace diabetu.

Křepelčí vejce pro cukrovku

Křepelčí vejce jsou oblíbeným dietním produktem, který předčí slepičí vejce v obsahu vitamínů, esenciálních aminokyselin a minerálů. Lysin, železo, interferon - tyto a další unikátní látky zvyšují imunitu, posilují nervový systém, stimulují mozkovou činnost, odstraňují sexuální dysfunkce a příznivě působí na zdraví mužů.

 • Výhodou je, že malá varlata křepelek jsou méně alergenní než ta, která produkuje drůbež. Ve skořápce jsou také obsaženy užitečné minerály, které znalí lidé nevyhazují.

Křepelčí vejce jsou v mnoha případech léčivá. Křepelčí vejce při cukrovce tak zlepšují fungování endokrinních orgánů, stabilizují obnovu a podporují hojení pooperačních ran. Minerální a vitamínové složky posilují a omlazují tělo, obnovují nervový systém, zabraňují očním patologiím a anémii.

 • Diabetikům se doporučuje vypít šest kousků denně, nejlépe syrových. Při pravidelném používání je výsledek patrný po 2-3 týdnech. Obecně je kurz 300 vajec. Vezměte prosím na vědomí, že přípravek uvolňuje trávení. [8]

Lékaři doporučují jíst syrová vejce, ale nevadí jim vařená nebo míchaná vejce. Hlavní je, že jsou kvalitní a čerstvé. Pro zachování čerstvosti jsou uchovávány v chladničce bez ztráty vlastností - až 2 měsíce.

Lahodný koktejl se připravuje z vajec rozšlehaných s citronovou šťávou. Nápoj vypitý nalačno snižuje cukr, nasycuje živinami. Snídaně by měla být hodinu po koktejlu.

Některé zdroje uvádějí, že křepelčí vejce nemají žádné kontraindikace. Jiní nazývají následující kontraindikace pro vejce při cukrovce:

 • individuální nesnášenlivost;
 • alergie;
 • ateroskleróza;
 • porušení spojená s poruchou trávení bílkovin;
 • vysoký cholesterol, který nelze upravit.

Abyste předešli negativním reakcím, měli byste začít s jedním vejcem. Pokud jste přesvědčeni o jejich nepřítomnosti, zvyšte dávku léčby. [9]

Vejce s citronem na cukrovku

Citron má nízký glykemický index. Index ukazuje, jak jídlo ovlivňuje hladinu glukózy. Potraviny s nízkým glykemickým indexem snižují hladinu cukru v krvi, což je činí zvláště prospěšnými pro pacienty. Vejce s citronem na cukrovku je jedním z alternativních způsobů, jak normalizovat cukr. Používá se čerstvé ovoce a šťáva.

 • Citronová vláknina snižuje cukr, krevní tlak, cholesterol, což je pro pacienty velmi důležité. Citrusy zároveň dohánějí nedostatek vitamínů, organických kyselin, minerálů a dalších složek v těle.

Vejce na cukrovku jsou vhodná kuřecí nebo křepelčí. Oba druhy jsou výživné a křepelčí jsou také dietní. Jsou kombinovány s citronem podle následujícího receptu: pro 1 kuře nebo 5 křepelčích vajec vezměte 50 ml čerstvé šťávy. Ingredience se míchají do hladka a získá se jedna dávka.

 • Schéma je následující: koktejl se pije jednou denně po dobu 40 minut. Před jídlem. Tři dny po sobě. Následuje 3denní pauza a procedura se opakuje. A tak na měsíc.

Citronová šťáva nemusí být přijatelná při vysokých úrovních kyselosti. V tomto případě se používá šťáva z topinamburu, pokud lze tuto zeleninu najít v supermarketu nebo na trhu.

Náprava se také získává z citronové kůry a vroucí vody. Na 400 ml je potřeba kůra ze 2 plodů, která se louhuje v termosce asi 2 hodiny. Pijte vitamínovou tekutinu po 2hodinové infuzi, 100 ml, dvě až tři dávky denně. Nápoj normalizuje hladinu cukru a obohacuje vitamíny.

Výhody

Vejce jsou bohatá na vitamíny, polynenasycené tuky, bílkoviny. Jsou nezbytné pro normální fungování organismu a výjimkou nejsou ani lidé s cukrovkou. Výhody vajec pro diabetes jsou zřejmé; zlepšují chuť k jídlu, uspokojují hlad, snižují tělesnou hmotnost. To vše se děje při správném použití. Jedinou otázkou je, kdy a kolik jíst vejce při cukrovce.

 • Někteří lidé nejedí žloutek, aby nenasytili tělo škodlivým cholesterolem, který ucpává oběhový systém. Nebo kvůli strachu, že onemocníte salmonelou. [10], [11]

Lze namítnout, že vařením se salmonela ničí a výrobek je neinfekční. Například vejce natvrdo je bezpečná svačina bohatá na bílkoviny; mezi nimi jsou zvláště užitečné proteiny pro zrak a mozkovou činnost. A je žádoucí omezit žloutky, na množství individuálně dohodnuté s lékařem. [12]

 • Aby se nezvýšil obsah tuku, smažte vejce bez oleje, vařená vejce spojte se zeleninou a nedávejte je na chlebíčky s máslem.

Při výběru produktu byste měli vědět, že prodávají dietní vejce (doba trvanlivosti - týden) a vejce z jídelny (25 dní). Zvláštností těch dietních je, že vařená se dají obtížně loupat, proto je lepší taková vejce rozbít syrová.

Kontraindikace

Hlavními kontraindikacemi jsou alergie a intolerance bílkovinných složek. [13] Vejce při cukrovce jsou zakázána nebo omezena za přítomnosti takových problémů, jako jsou:

 • rozsáhlá ateroskleróza;
 • poškození ledvin, jater;
 • poruchy trávení bílkovin;
 • trvale vysoký cholesterol.

Směs vejce a citronu se nedoporučuje při hyperacidóze.

Komplikace po postupu

Křepelčí vejce téměř nevykazují alergie a další vedlejší účinky. [14], Mírný projímavý účinek vajec u diabetu je normální a není považován za možnou komplikaci.

Recenze

Na fórech lidé často sdílejí své příběhy a zkušenosti s průběhem nemocí. Většina recenzí se týká křepelčích vajec pro diabetes, jejich přínosů pro tělo jako celek.

Mnoho diabetiků, kteří dodržují režim a dietu, zavádí normální život. Vejce na cukrovku (kuřecí, křepelčí, pštrosí) při správném přístupu pacientovi jen prospívá. Hlavní věcí je vařit je správně a nezneužívat porce.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.