Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Žaludek

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.03.2019

Břicha (břicho) je část těla, která se nachází mezi hrudníku v horní a dolní části povodí. Horní okraj břicha přechází ze základny xiphoidního procesu podél pobřežních oblouků k XII hrudnímu obratlovci. Na boční straně jsou hranice břicha definovány zadní axilární čárou od oblouku v horní části k dolnímu hřebenu. Dolní okraj břicha vpravo a vlevo tvoří přední část iliakálního hřebenu a linie běžně držená na úrovni inguinálních záhybů od horního předního iliakálního hřbetu až po pubický tuberkulu. To je vnější okraj břicha. Ty se neshodují s hranicemi břišní dutiny, horní (cephalad) se rozšíří do kopule membránu (stupeň IV žebra) a zasahuje pod spodní pánve.

Za účelem přesnějšího určení polohy orgánů v břišní dutině jsou jejich topografie a projekce na vnější kryty břicha rozděleny dvěma horizontálními liniemi na tři patra. Jeden řádek prochází mezi chrupavky X žeber - intercostal linie (lmea bicostarum). Druhý řádek spojuje špičkové přední stria iliakálních kostí - linie interatické (linea bispinatum). Nad interkostální čárou je tedy horní patro - epigastrium. Mezi mezistátními a intersticiálními liniemi je střední patro - mesogastrium a pod intersticiální čárou je hypogdstrium. Navíc dvě vertikální čáry podél bočních okrajů břišních svalů rektusu od oblouku oblouku až po tubus pubika, každá z těchto podlah je rozdělena do tří oddělených oblastí. Proto se v epigastriu rozlišují pravé a levé hypochondriální oblasti (oblasti hypochondrike dextra a sinistra) a epigastrická oblast (regio epigastrica). Pravé a levé boční oblasti (oblasti laterales dextra et sinistra) se vyznačují v čele a mezi nimi je oblast pupečníku (regio umbilicalis). V hypogastru se rozlišují pravé a levé inguinální oblasti (oblasti inguinales dextra a sinistra) a pubikální oblast (regio pubica).

Vnitřní orgány umístěné v břišní dutině jsou promítány na přední břišní stěnu. Ve skutečné epigastrické oblasti se projeví žaludek, dvanáctník, levý lalok jater, pankreas. Právo hypochondrium odpovídají pravém laloku jater s žlučníku, horním pólu pravé ledviny a nadledvinek doprava, zprava (jaterní) ohybu tlustého střeva. Předpokládaný oblast levého subkostální sleziny, žaludku dole, vlevo (slezina) ohyb tlustého střeva, je horní pól levé ledviny a levé nadledvinkách, ocas slinivky břišní.

V pupeční oblasti je větší zakřivení žaludku, spodní horizontální a vzestupné části duodena, smyčka mezenterické tenkého střeva, příčného tračníku, ledvin brána močovodů. V pravé boční oblasti je část smyček malého (ileum) střeva, vzestupného tlustého střeva, dolního pólu pravé ledviny. V levém bočním okraji je určena část smyček malého (jícnu) střeva, sestupného tlustého střeva, dolního pólu levé ledviny.

Ve veřejné oblasti se projeví močový měchýř (naplněný) a spodní části močovodů, děloha s děložními trubami (u žen), část smyček tenkého střeva. V pravé inguinální oblasti se nachází koncová část malého (ileového) střeva, céka, přílohy, pravého ureteru; v levé ingvinální oblasti - část smyček tenkého střeva, sigmoidní tlusté střevo, levý močovod.

Kůže v břišní stěně je tenká, snadno složená. Skalp u mužů (v oblasti pubisu) stoupá až k pupku a někdy na přední povrch hrudní kosti. U žen je vlasová linie pouze v pubiční oblasti, horní linie vlasů je horizontální. Podkožní tuk je rozvinutější v dolní části břišní stěny.

Přední a boční stěny břišní dutiny jsou tvořeny třemi páry širokých břišních svalů, jejich šlachy se táhnou a rektální břišní svaly s jejich fascií. Svaly a fascia břišních stěn tvoří břišní lis, který chrání vnitřní orgány před vnějšími vlivy, působí na ně a drží je v určité poloze a podílí se také na pohybech páteře a žeber. Struktura zadní stěny břišní dutiny zahrnuje bederní páteř, stejně jako spárované velké bederní a čtvercové svaly v pásu. Dolní stěna tvoří ileální kosti, svaly a fascia pánevního dna - pánevní membrána a urogenitální membrána.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kde to bolí?

Co je třeba zkoumat?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.