^

Zdraví

A
A
A

Zlomenina kyčle u starších lidí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 28.07.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ke zlomeninám kostí a poranění měkkých tkání často dochází po 50. Roce života. Je to dáno nejen tím, že se člověk stává méně aktivním a nemotornějším. Tento věk je často charakterizován beri-beri, osteoporózou, nedostatkem minerálů. Ano, a banální změny související s věkem jsou cítit. Zvláštní nebezpečí představuje zlomenina krčku stehenní kosti u starších osob. Jedná se o úraz, o kterém by měli být informováni všichni pacienti nad 45-50 let.

Epidemiologie

Zlomenina kyčle je pro seniory jedním z nejničivějších zranění. Navíc lidé dostávají takové škody nejen na ulici, ale také doma, takže i sedavý starší člověk může být zraněn.

Podle statistik je více než polovina případů zlomenin krčku stehenní kosti zaznamenána v teplé sezóně: asi 10% v květnu a přibližně stejný počet v období od září do října. Více než 75 % zlomenin se vyskytuje v uzavřených prostorách.

Starší lidé jsou nejčastěji zraněni, když se snaží překonat jakékoli překážky nebo překážky na cestě, což mohou být prahy, koberečky atd. (asi 40 % doma a více než 55 % venku). Méně časté jsou pády ze židlí, postelí, schodů atd.

Příčiny zlomenina kyčle u starších lidí

Stehenní kost je poměrně velký kosterní prvek, který musí každý den čelit obrovské zátěži, protože se nachází v horním segmentu dolní končetiny. Podle anatomických údajů je tato kost rozdělena na tři části: tělo, krk a hlavu, lokalizované v dutině kloubu. Ukazuje se, že krček stehenní kosti je jakýmsi „slabým článkem“ v této oblasti, takže k odpovídajícím zlomeninám dochází poměrně často. [1]

Osteoporóza má zvláštní negativní „příspěvek“ ke vzniku zlomeniny. Jedná se o patologii vlastní především starším lidem (hlavně ženám) a je spojena s demineralizací a zvýšenou lámavostí kostí. Kromě osteoporózy jsou zde i další negativní faktory – například u starších lidí je narušeno prokrvení krčku stehenní kosti, což ovlivňuje nejen kvalitu kostní tkáně, ale v případě, že již došlo k poškození, zhoršuje i její obnovu.

U většiny pacientů dochází ke zlomenině krčku stehenní kosti po bočním pádu, protože v tomto případě dochází k silnému cílenému úderu přímo do oblasti kyčelního kloubu. Ale při pokročilé osteoporóze stačí ke zranění i jedno špatné otočení těla nebo nešikovný náklon.

Zvyšte pravděpodobnost zlomeniny a některé rizikové faktory.

Rizikové faktory

Predisponujícími traumatickými faktory jsou často:

 • menopauza, hormonální problémy, zvýšené vyplavování vápníku z kostní tkáně;
 • obezita, hypodynamie;
 • hyperplazie prostaty;
 • zneužívání alkoholu, špatná výživa, zhoršené vstřebávání vitamínů a minerálních látek.

Mnoho chronických patologií vede k oslabení kostí - zejména krčku stehenní kosti. Riziko úrazu se tedy výrazně zvyšuje u starších lidí trpících artrózou, osteochondrózou, spondylolistézou nebo spondylartrózou, intervertebrální kýlou. Křehkost kostí se zvyšuje na pozadí diabetes mellitus, onemocnění ledvin a jater a onemocnění štítné žlázy.

Patogeneze

Krk a hlavice stehenní kosti jsou zásobovány krví především intraoseálními cévními arteriálními větvemi. Méně se podílí cévní síť vaziva hlavice stehenní kosti, která je u starších lidí často obliterována.

Při intraartikulární zlomenině krčku femuru dochází k narušení základní intraoseální sítě tepen, což vede ke zhoršení trofických procesů v proximálním krčku a hlavici femuru. Současně se zhoršují procesy obnovy: se zlomeninou se zvyšuje riziko avaskulární nekrózy.

Zlomenina krčku stehenní kosti je pravděpodobnější při addukčním poranění – tedy při bočním pádu. Periferní segment je addukován a posunut nahoru a ven. Abduktivní trauma - důraz a pád s rozvedenými končetinami - je u starších lidí méně častý. Současně zůstává periferní segment v zataženém stavu s posunem nahoru a v některých případech vstupuje do centrálního fragmentu a vytváří impaktovanou zlomeninu.

Negativními podmínkami pro adekvátní uzavření zlomeniny u starších osob je nedostatečné prokrvení proximálního fragmentu, absence periostální vrstvy v oblasti krčku, vertikální rovina zlomeniny, složité zarovnání fragmentů a jejich volný kontakt, demineralizace tkáně.

Symptomy zlomenina kyčle u starších lidí

Vzhledem k extrémnímu výskytu a nebezpečí zlomenin kyčle u starších lidí může většina lékařů snadno identifikovat zranění, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • Dlouhotrvající neustálá bolest v tříslech, ne intenzivní, ale nepřetržitá. Oběť je schopna snášet takovou bolest několik dní, doufat v její sebeeliminaci, nebo ji brát jako projev artrózy či artritidy. Bez vhodné léčby se však syndrom bolesti postupně zvyšuje a stává se zvláště patrným při pokusu o aktivní chůzi nebo při položení nohy na patu.
 • Noha se poněkud mění, jako by se otáčela ven: to lze snadno určit, když porovnáte obě chodidla a porovnáte jejich polohu vzhledem ke kolennímu kloubu.
 • U některých pacientů dochází k mírnému zkrácení postižené končetiny, nepřesahující 40 mm. Příčinou tohoto příznaku je kontrakce svalů v oblasti poškození, která je zvláště typická pro varózní poranění.
 • Objevuje se charakteristický příznak „zaseknuté paty“: je vyjádřen tím, že končetinu nelze položit z váhy na vodorovnou rovinu, protože se zdá, že klouže. Zároveň byla zachována funkce flexe a extenze nohy.

První známky zlomeniny krčku stehenní kosti se mohou projevit křupnutím, které je patrné zejména při pokusu o otočení nohy v horizontální poloze. Bolest může být také cítit při sondování poškozené oblasti: pak si můžete také všimnout silné pulzace v oblasti femorální tepny. [2]

Další charakteristické rysy jsou:

 • pokud stisknete nebo poklepete na kalkaneus pacienta, pak jsou nepříjemné nebo dokonce bolestivé pocity;
 • pokud dojde k porušení na straně velkého trochanteru, pak pozornost upoutá posun Shemakerovy linie - jedná se o pomyslnou čáru spojující hrot velkého trochanteru s anterior-superiorní kyčelní páteří.

Po nějaké době po zlomenině krčku stehenní kosti se může v poraněné oblasti vytvořit hematom vyvolaný porušením integrity hluboce umístěných cév.

Formuláře

Zlomenina krčku stehenní kosti u starších osob se dělí na několik typů v závislosti na místě poškození, na jeho úrovni, na typu posunutí a na povaze.

Například u varózní zlomeniny se hlava pohybuje směrem dolů a dovnitř, u valgózní zlomeniny se hlava pohybuje nahoru a ven a u impaktované zlomeniny se úlomky přemístí do sebe.

Impaktní forma nitrokloubní zlomeniny má podle statistik nejnepříznivější prognózu: při neléčení se poškození může transformovat (oddělují se a divergují fragmenty kostí, což lze korigovat pouze chirurgickým zákrokem).

Na další běžné typy zlomenin se podíváme podrobněji.

 • Impaktní zlomenina krčku femuru u starších osob má často intraartikulární charakter. Silné bolesti a omezená pohyblivost pro něj nejsou typické, proto oběti hned nevyhledají lékařskou pomoc. Často to vede k tomu, že úlomky a úlomky pokračují v pohybu, což vede k ještě většímu poškození, a naražená zlomenina se přemění do nenaražené formy. Je zajímavé, že s včasnou návštěvou lékaře je tento typ zlomeniny nejpříznivější.
 • Laterální zlomenina krčku stehenní kosti u starších osob je nejvzácnější: linie poškození probíhá zřetelně podél laterálního okraje, proniká do báze krčku a nedosahuje zóny trochanteru. Poškození obvykle nezahrnuje přemístění; je možný vnější rotační ohyb a varózní poloha. Při pohledu ze strany je poloha osy normální, je však možné přední nebo zadní zakřivení různé závažnosti. Boční zlomenina má mnoho společného s trochanterickými zlomeninami, pokud jde o kliniku a léčbu, a někteří odborníci dokonce identifikují tyto typy poranění.
 • Pertrochanterická zlomenina krčku femuru u starších osob je poranění, které pokrývá kostní segment od subtrochanterické linie až po cervikální bazi. Poranění je obvykle důsledkem přetížení velkého trochanteru nebo kroutivého pohybu nohy. Zlomenina může být doprovázena těžkou ztrátou krve, edémem vnější tkáně a hematomem.
 • Bazální zlomenina krčku femuru u starších osob je charakterizována lokalizací zlomové linie na bázi krčku. Ke zranění dochází při pádu nebo v důsledku přímého úderu do stehna.

Komplikace a důsledky

Podle statistik zlomenina kyčle u starších lidí často způsobuje smrt pacientů, a to navzdory skutečnosti, že smrt není vůbec přímým důsledkem zranění. Proč se to děje?

Při dlouhém vynucené poloze vleže se u seniorů mnohonásobně zvyšuje riziko problémů s dýchacím a kardiovaskulárním systémem, zvyšuje se riziko cévní trombózy, infekce, kožních onemocnění.

Zánět plic spojený s kongescí a nepřetržitým klidem na lůžku je pro pacienty často smrtícím bodem.

Mezi další nepříjemné důsledky dlouhodobého "lhaní" lze nazvat deprese, duševní poruchy. Mnoho starých lidí v důsledku traumatu a imobility ztrácí smysl života, jejich vnímání reality je narušeno, jejich vědomí je zmatené. Pacienti často začnou zneužívat alkohol, užívat silné léky (například trankvilizéry, antidepresiva), což snadno zhoršuje žalostnou situaci. [3]

Diagnostika zlomenina kyčle u starších lidí

Diagnostika je obvykle nekomplikovaná, protože pokud jsou přítomny vhodné příznaky, lze diagnostikovat zlomeninu kyčle. Ale bez potvrzení není taková diagnóza platná, takže nejprve byste měli udělat rentgen: tento typ studie pomůže odhalit trhlinu nebo posunutí kostí v krčku stehenní kosti.

Analýzy jsou předepsány jako doplněk k hlavní diagnostice:

 • klinický krevní test, ESR;
 • Analýza moči;
 • v případě potřeby - rozbor kloubní tekutiny, vyšetření tkání odebraných při biopsii.

Jak jsme již řekli, základní diagnostickou metodou pro detekci zlomeniny krčku stehenní kosti je rentgen: na obrázcích jsou zobrazeny jak trhliny, tak lomné linie. Pro objasnění některých detailů poškození lze připojit další instrumentální diagnostiku. K tomu se používá počítačová tomografie - diagnostická studie, která umožňuje přesnější a podrobnější posouzení stavu kosti. Alternativou k CT může být magnetická rezonance.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika by měla být provedena s modřinou kyčelního kloubu, luxací kyčelního kloubu. Při luxaci jsou přítomny charakteristické příznaky: pružinové napětí bolavé nohy, posun hlavice stehenní kosti a nápadné zkrácení končetiny. S modřinou, bolestí, otokem, hematomem; funkce kloubu je omezena nebo vážně narušena. Konečná diagnóza se stanoví po rentgenovém vyšetření.

Kdo kontaktovat?

Léčba zlomenina kyčle u starších lidí

Nemůžete nechat situaci volný průběh a nechat zlomeninu kyčle bez řádné léčby: pro starší lidi může být tento postoj k problému fatální. Léčba je povinná - ať už jde o konzervativní metody nebo operaci.

Chirurgická léčba je považována za nejúčinnější a radikálnější, ale její potřeba není vždy přítomna. Například u impaktované zlomeniny nebo při poškození spodního segmentu krku nemusí být pomoc chirurga potřeba. Kromě toho může být operace pro starší osobu jednoduše kontraindikována - například kvůli stáří, s vážnými poruchami vnitřních orgánů. [4]

Konzervativní léčba se obvykle skládá z následujících povinných kroků:

 1. Vyšetření pacienta s dalším umístěním na specializované ortopedické nebo traumatologické oddělení.
 2. Realizace skeletální trakce během prvních 8 týdnů po zlomenině.
 3. Manuální terapie, masážní procedury.
 4. Povinné používání berlí po odstranění kosterní trakce.
 5. Pokusy zapojit postiženou končetinu do chůze a pohybu pod přísným lékařským dohledem nejdříve 4 měsíce po úrazu.

Pokud se nebavíme o operaci, tak první, co lékař nabídne, je zajištění imobilizace a skeletální trakce postižené nohy. Jak tento postup probíhá?

 • Poškozená kloubní oblast je odříznuta lokálními anestetiky (například na bázi novokainu).
 • Nastavte trakci na dobu až deseti dnů.
 • Po uplynutí stanovené doby se výsuvná konstrukce odstraní.
 • Otočte pacienta na jednu nebo druhou stranu, zvedněte hlavu, zajistěte polosed a sezení.
 • Přibližně po třech týdnech se pod dohledem lékaře pokusí pacienta pohybovat o berlích.

Dále, v uspokojivém stavu, je pacient připraven k propuštění. Pohybovat by se však měl pouze o berlích v doprovodu asistenta. O zrušení berlí by měl rozhodnout pouze ošetřující lékař.

Chirurgická operace

Operace je důležitým rozhodnutím jak pro lékaře, tak pro pacienta. Lékař si musí být jistý, že starší osoba bude normálně snášet anestezii a samotný zákrok.

V mnoha případech zlomenin kyčle je pomoc chirurga povinná. Charakter samotné operace závisí na typu poškození kosti, na jejím rozsahu. Nejčastěji je místo zlomeniny vyztuženo speciální konstrukcí, která zahrnuje spojovací prvky a / nebo šrouby ve tvaru paprsků nebo tyčí. V závažných případech může být vyžadována náhrada kloubu.

Pokud vyvstane otázka ohledně operace, doporučuje se ji provést co nejdříve. Jediným faktorem, ve kterém lze zásah přenést, je přítomnost dočasných kontraindikací.

Obecné zásady chirurgické léčby jsou následující:

 • takové ošetření se vždy provádí v anestezii;
 • v přítomnosti fragmentů kostí se předběžně provádí jejich repozice;
 • v případě jednoduchých zlomenin krčku stehenní kosti může být intervence provedena bez použití kloubního otevření pomocí rentgenové kontroly;
 • u složitých zlomenin dochází k otevření kloubního pouzdra.

Endoprotetika se používá především u starších pacientů, u kterých bylo poranění provázeno posunem úlomků, a dále v případě nekrózy hlavice kosti.

Péče o zlomeninu kyčle u starších osob

Správná péče a dobrý přístup blízkých lidí jsou důležitou podmínkou pro rychlé uzdravení starší osoby, která utrpěla zlomeninu kyčle. Kromě stabilizace stavu psychiky je pro urychlení obnovy kostní tkáně nutné provádět také speciální léčebná cvičení. Je důležité předcházet a vymýtit rozvoj deprese, deprese: v případě potřeby můžete k léčbě navíc připojit psychoterapeuta.

Blízkí lidé by měli oběti poskytnout zdravý spánek, kompletní stravu. Doporučuje se také provést kurz masážních procedur k léčbě stávajících chronických patologií. Všechny činnosti v areálu pomohou rychle vyřešit problém.

Nemůžete nechat nemocného člověka samotného: vždy by měl cítit podporu a účast svých příbuzných. Aby se zabránilo rozvoji deprese, lékaři doporučují trávit čas společně, dělat si plány do budoucna. Je dobré, pokud je pacient schopen provádět proveditelné domácí práce a také se samostatně obsluhovat (například o berlích nebo sedět na lůžku). A provádění jednoduchých fyzických cvičení na hudbu umožní pacientovi rozptýlit a zlepšit jeho náladu.

Rehabilitace

Trvání rehabilitačního období pro zlomeninu kyčle u starších osob je obtížné přesně určit. Toto období závisí na mnoha faktorech, jako je složitost, typ zlomeniny, věk a celkový zdravotní stav oběti. Lékaři se však domnívají, že doba rehabilitace nemůže být kratší než šest měsíců. [5]

Obecně lze období zotavení obrazně rozdělit do následujících fází:

 1. Počínaje třetím dnem po aplikaci sádry se pacientovi doporučuje zahájit masážní procedury: nejprve se masíruje bederní oblast a postupně se přechází na zdravou nohu. Teprve po 7-10 dnech začnou masírovat poškozenou končetinu, nezapomínají na opatrnost a přesnost.
 2. Po odstranění sádry je povoleno postupně pohybovat kolenním kloubem a provádět lehké pohyby pod dohledem lékaře. Po 4 týdnech lze taková cvičení provádět nezávisle, ohýbat a ohýbat nohu v koleni. Zvláštní pohyby, které nejsou stanoveny lékařskými pokyny, by se neměly provádět.
 3. Zhruba po třech měsících může lékař dovolit pacientovi vstát z postele pomocí berlí. Opírat se o zraněnou nohu přitom stále není dovoleno.
 4. Zátěž se postupně zvyšuje a po šesti měsících je pacientovi umožněno vyzkoušet si pohyb bez berlí.

Prevence

Aby se předešlo tak vážným zraněním, jako je zlomenina kyčle, je nejprve nutné:

 • zajistit přísun dostatečného množství vápníku s jídlem (pro starší osoby je denní norma 1200-1500 mg vápníku, s přihlédnutím k možnému zhoršenému vstřebávání);
 • poskytnout tělu potřebné vitamíny a minerální složky - zejména retinol, kyselina askorbová, vitamíny D a K, zinek, fosfor a hořčík;
 • dát tělu pravidelnou a proveditelnou fyzickou aktivitu, poskytnout motorickou aktivitu, posílit svaly.

Kromě celkového zpevnění těla je potřeba minimalizovat možnost pádů a zranění. Například doma je třeba přijmout opatření, aby starší člověk nespadl a neuhodil se. Je nutné, aby podlahy a podlahové krytiny byly protiskluzové, prahy nízké (nebo je lepší se jich úplně zbavit). V koupelně je žádoucí instalovat speciální zábradlí, za které se člověk může držet.

Pokud již zranění existuje, je třeba vynaložit úsilí, aby se zabránilo rozvoji komplikací a urychlilo zotavení. Vyhledejte lékařskou pomoc a léčba by měla následovat co nejdříve.

Předpověď

Přestože je zlomenina kyčle u starších osob považována za velmi těžké zranění, šance na vyléčení je stále vysoká. Patologie je zcela vyléčitelná, je však nutné věnovat rehabilitaci více než jeden měsíc. Je důležité, že účinnost léčby a kvalita rekonvalescence do značné míry závisí na pozitivním přístupu pacienta a jeho okolí. Zraněný starý muž se neobejde bez pomoci blízkých.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.