^
A
A
A

Co potřebujete vědět o programu "Dostupné léky"

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

08 May 2017, 09:00

Od dubna letošního roku mohou Ukrajinci dostávat některé léky zdarma nebo se symbolickým příplatkem: sociální program "Dostupné léky" byl zahájen v zemi.

Zaměstnanci ministerstva zdravotnictví poukazují na to, že podle navrhovaného programu si lidé mohou koupit léky, které se běžně používají při onemocnění srdce, s diabetes mellitus 2. Typu, s bronchiálním astmatem. Podle statistik jsou tyto nemoci nejčastěji způsobují smrt nebo zhoršení kvality života lidí na Ukrajině.

Chcete-li získat preferenční léky, které program poskytuje, musíte se s lékařem dohodnout na schůzce. Lékař napíše předpis na zvláštní formě, která bude označovat aktivní složku požadované drogy. Dále musíte s tímto předpisem přijít do lékárny, která slouží pacientům v rámci programu "Dostupné léky", a vyzvednout léky.

"Dostupné léky" je program s postupně se zvyšujícím se obratem léků, protože lékárenské řetězce rozšíří seznam lékáren, aby sloužili lidem podle programu. Lékárníci dobrovolně uzavřou smlouvu se zdravotnickými institucemi o účasti v systému.

Seznam lékáren, které program již poskytují pacientům, lze nalézt v léčebně v jejich městě.

Jaké otázky nejčastěji kladou pacienti, kteří chtějí získat "cenově dostupné léky"?

Co mám dělat, abyste dostali bezplatnou léčbu?

  • Musíte se podívat na lékaře, který vám napíše speciální předpis. S tímto předpisem musíte přijít do lékárny, která pracuje na podpoře programu "Dostupné léky". V lékárně lékárníci vysvětlí, jaké léky je možné získat zdarma a za které budete muset zaplatit dodatečně. Pokud máte léky, můžete je okamžitě dostat.

Co když v lékárně nejsou potřebné léky, nebo jsou prodávány pouze za plnou cenu?

  • Můžete určit, kdy se objeví potřebné léky a počkejte. Ale je třeba mít na paměti, že recept je platný měsíc.

Jak zjistit, jaké léky se mají dostat zdarma a za to, co bude muset zaplatit?

  • Zdarma levnější přípravky jsou uvedeny ze seznamu navrženého v rejstříku prodejní ceny.
  • Pokud je lék zpočátku dražší než jeho protějšky, pak budete muset zaplatit rozdíl týkající se minimálních nákladů a maloobchodní ceny léku.

Je možné koupit léky zdarma, pokud neexistuje žádný předpis?

  • Každá lékárna ve volné objednávce rozhodne, zda pacient uvolní lék bez předkládání předpisu.

Seznam léků, jejichž hodnota je hrazena na úkor státu, je zveřejněna na stránkách internetových stránek Ministerstva zdravotnictví Ukrajiny. Dále by měl být k dispozici podobný seznam ošetřujícímu lékaři a lékárníkům, kteří obsluhují pacienty v lékárně.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.