Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Intermitentní dieta s nízkým obsahem sacharidů je účinnější při ztrátě hmotnosti než standardní diety

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 30.05.2018

Dodržování intermitentní stravy s nízkým obsahem sacharidů pomáhá účinněji zhubnout a snižovat riziko vzniku rakoviny ve srovnání s jinými diety, říkají vědci.

Vědci z University Hospital v jižním Manchesteru (Anglie) zjistili, že omezení sacharidů dva dny v týdnu může být nejlepším dietním přístupem než standardní diety, aby se zabránilo riziku vzniku rakoviny prsu a některých dalších nemocí.

"Ztráta tělesné hmotnosti a snížení inzulínu jsou nezbytné k zabránění vzniku rakoviny prsu, ale dodržování standardních dietních přístupů k takovému výsledku je obtížné dosáhnout a udržet," uvedl autor studie, dietetik Michelle Harvey.

Harvey a jeho kolegové srovnávali tři diety po dobu čtyř měsíců, aby studovali svůj účinek na markery ztráty hmotnosti a rizika rakoviny u 115 žen s rodinnou anamnézou rakoviny prsu. Učenci náhodou přidělili pacientům jednu dietu:

  • nízkokarbohydrátové stravy s omezením kalorií dva dny v týdnu;
  • nízkobarabská strava "impromptu" - ženy měly dovoleno jíst neomezené množství bílkovin a nenasycených tuků, jako jsou libové maso, olivy a ořechy, dva dny v týdnu,
  • standardní středomořská strava představuje denní kalorické omezení sedm dní v týdnu.

Výsledky studie ukázaly, že přerušovaná dieta s nízkým obsahem sacharidů se ukázala jako účinnější než standardní středomořská strava při snižování hmotnosti, mastné vrstvy a vývoji inzulínové rezistence. Průměrná ztráta hmotnosti byla přibližně 4 kg při pozorování přerušovaného přiblížení v porovnání s 2,4 kg při dodržení standardního stravovacího přístupu. Inzulinová rezistence byla snížena o 22% s diskontinuální dietou s nízkým obsahem sacharidů, o 14% s dietou s impromptu a o 4% se standardní středomořskou dietou.

"Je zajímavé, že stravování s omezeným omezením sacharidů s normální konzumací bílkovin a tuků bylo stejně účinné jako diskontinuální dieta s nízkým obsahem sacharidů," řekl Harvey.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.