^
A
A
A

Jak cvičení ovlivňuje spánek?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

03 December 2021, 09:00

Mnoho trenérů a lékařů doporučuje zvýšit denní fyzickou aktivitu, aby se zlepšila kvalita nočního spánku. Aby bylo možné analyzovat vztah mezi středně intenzivním tréninkem a nočním odpočinkem, vědci z Concordia University studovali data z předchozích vědeckých prací. V důsledku toho bylo zjištěno, že fyzické cvičení , které bylo prováděno alespoň 2 hodiny před spaním, mělo pozitivní vliv na jeho kvalitu. Činnosti vykonávané těsně před spaním se však projevily spíše nepříznivě: lidé nemohli déle usnout a obecně spali méně.

Během testování vědci rozebrali 15 prací, na kterých se podílely téměř dvě stovky lidí. Někteří z účastníků nebyli fyzicky aktivní, jiní byli v dobré fyzické kondici a na kvalitu spánku si nestěžovali. Průměrný věk účastníků je od 18 do 50 let.

Subjekty byly hodnoceny pomocí polysomnografie , aktigrafie nebo subjektivního posouzení vlivu fyzické aktivity na spánek. Co odborníci zjistili?

Pokud byl trénink ukončen alespoň 2 hodiny před spaním, pak bylo usínání rychlejší a noční odpočinek delší. Tento účinek byl zvláště patrný u lidí, kteří se dříve nelišili výraznou fyzickou aktivitou. Pokud byl trénink prováděn méně než dvě hodiny před spaním, pak byl účinek opačný: lidé nemohli dlouho usnout a noční odpočinek byl přerušovaný a krátký.

Vědci poznamenali, že nejlepší účinek na spánek mělo cvičení trvající od půl hodiny do hodiny se střední intenzitou. A nejúčinnějším a nejužitečnějším cvičením byla jízda na kole.

Vysoce intenzivní trénink bez ohledu na frekvenci jejich výkonu negativně ovlivnil REM fázi spojenou se sny. V budoucnu pravděpodobně může vysoce intenzivní aktivita negativně ovlivnit kognitivní schopnosti účastníků. To může být způsobeno tím, že příliš intenzivní cvičení zvyšuje vzrušení a tělesnou teplotu, uvrhuje tělo do stavu stresu a vede k hyperaktivitě sympatiku. V důsledku toho může být inhibován cirkadiánní rytmus, což má za následek pomalé uvolňování melatoninu, hormonu spojeného s noční ospalostí.

Zástupci Akademie výživy a dietetiky poznamenávají, že vysoce intenzivní tréninky budou nejužitečnější, pokud budou prováděny v první polovině dne. Pouze v tomto případě můžeme očekávat normální poměr fyzické aktivity a kvalitního spánku. Je však nutné vzít v úvahu individuální vlastnosti organismu. Měli byste poslouchat své tělo, vjemy, abyste pochopili, který režim je správný a kdy je potřeba jej upravit.

Výsledky studie byly zveřejněny na stránkách Science Direct.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.